Studentet.info
Lajme : Monografi pėr studentėt e gazetarisė
Kyqur 30-04-2009 0:25:41 (1666 Lexime)


PRISHTINĖ, 30 PRILL - Duke i marrė pėrvojat nga Universitetet evropiane dhe amerikane, Demir Reshiti ka botuar librin monografik tė titulluar “Libri i Gjeneratės”, qė i pėrkushtohet studentėve tė Gjeneratės sė Dytė tė degės sė Gazetarisė sė Universitetit tė Prishtinės. Autori i librit, ka thėnė se praktika tė tilla duhet tė ndiqen edhe nga degė tjera tė UP-sė

Mė shumė...

Lajme :  Ditė tė hapura tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės
Kyqur 30-04-2009 0:05:35 (1177 Lexime)


TETOVĖ, 30 PRILL - Qindra maturantė, studentė tė ardhshėm, sot e vizituan Universitetin Shtetėror tė Tetovės qė tė informohen pėr kushtet pėr regjistrim. Profesorėt, prorektorėt dhe personat pėrgjegjės pėr politikėn e regjistrimit hollėsisht i informuan studentėt e ardhshėm pėr kushtet dhe kriteret pėr regjistrim nė secilin prej 11 fakulteteve.

"Ēdo vit organizojmė ditė tė hapura qė t'i njoftojmė studentėt e ardhshėm me kushtet dhe kriteret pėr regjistrim. Kemi kushte tė vėshtira pėr punė pėr shkak tė problemeve hapėsinore, por shpresojmė se nga viti i ardhshėm do tė pėrfundojė ndėrtimi i dy objekteve, me tė cilėt do tė lehtėsohet puna dhe ndjekja e mėsimit", tha prorektori pėr mėsim, Fejzulla Shabani.

Mė shumė...

Lajme : USAID-i PREZANTOHET PARA STUDENĖTVЕ NĖ TETOVĖ
Kyqur 29-04-2009 14:05:08 (1160 Lexime)


TETOVĖ, 30 PRILL - Drejtori i pėrgjithshėm i USAD-it nė Maqedoni, Michael T. Fritz, do tė prezentojė nė Tetovė, para studentėve dhe qytetarėve tė gjithė programėn e investimeve tė popullit amerikan pėrmės USAID –it, prej themelimit e deri mė sot. Ai nė takimin qė do tė realizojė me sektorin civil, organizatat joqeveritare, institucionet e ndryshme nė Tetovė, pėrfaqėsues tė arsimit formal dhe joformal, nxėnės dhe studentė si dhe sektorin e biznesit do tė prezantojė gjithė misionin e USAID-it nė Maqedoni si dhe planet dhe projektet nė vijim dhe nė tė ardhmen.

Z. Michael, kėtė takim me qytetraėt dhe pėrfaqėsuesit e lartėpėrmendur do ta realizojė tė enjten nė Kėndin Amerikan nė Tetovė me fillim nė ora 15 ; 00. Aty do tė mund tė marrin pjesė edhe qytetarėt, tė cilėt dėshirojnė tė kėmbejnė ide nė lidhje me misionin e USAID-it.

Mė shumė...

Lajme : Burger nė Tetovė pėr nder tė 60 vjetorit tė NATO-s
Kyqur 29-04-2009 0:38:59 (1353 Lexime)

TETOVĖ, 29 PRILL - Sot nė Tetovė do tė qėndrojė pėrfaqėsuesi nga SHBA-tė David Burger, i cili pėr nder tė 60 vjetorit tė NATO-s do tė mbajė njė prezantim nė Kėndin Amerikan nė Tetovė. Ambasada amerikane nė Shkup organizon prezantimin kushtuar Aleancės sė Atlantikut Verior – NATO-s qė do tė mbahet tė mėrkurėn me fillim nė ora 18 : 00, nė Kėndin Amerikan nė Tetovė, ku ftohen tė marrin pjesė, pėrfaqėsuesit e forumeve rinore politike, studentė dhe qytetarė tė Tetovės qė dėshirojnė tė bashkėbisedojnė nė lidhje me kėtė tematikė.


Lajme : USHT me fakultete nė Shkup, Kėrēovė dhe Strugė
Kyqur 27-04-2009 9:03:10 (2876 Lexime)

TETOVĖ, 27 PRILL - Pėr vitin akademik 2009-2010 me vendim tė Qeverisė ėshtė bėrė disperzimi i disa fakulteteve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės nė Shkup, Kėrēovė dhe Strugė. Do tė disperzohen Fakulteti Juridik dhe i Administrim Biznesit nė Shkup dhe Kėrēovė si dhe nė Strugė disperzohet Fakulteti Ekonomik.

“Nė Shkup do tė disperzohen drejtimet e Biznes Administratės dhe Fakulteti Juridik me nga 100 student dhe proporcioni do tė jetė 2 me 1. Do tė thotė nė kuotė shtetėrore do tė studiojnė 30 studentė kurse 66 tė tjerė do tė studiojnė me kuotėn e vetė financimit. Gjithashtu edhe nė Kėrēovė do tė disperzohen programet studimore Biznes Administratė dhe Fakultet Juridik qė tė dy drejtimet me nga 60 studentė dhe kėtu proporcioni gjithashtu do tė jetė 2 ndaj 1. Nė Strugė do tė disperzohet fakulteti Ekonomik ku do tė regjistrohen nė vitin akademik 2009-2010, 60 studentė”, thotė zėdhėnės i Qeverisė, Shefik Duraku.

Mė shumė...

Lajme : Fakulteti i Shkencave, protestė para gjykatės
Kyqur 23-04-2009 14:22:20 (1087 Lexime)

TIRANĖ, 23 PRILL - Studentė dhe pedagogė tė Fakultetit tė Shkencave kanė protestuar sot para Gjykatės sė Lartė, duke kėrkuar mbrojtjen e Muzeut tė Shkencave me statusin e njė objekti tė rėndėsisė sė veēantė.

Muzeu, i cili ėshtė i rrallė nė rajonin tonė, llogarit njė shumėllojshmėri speciesh tė kapura nė territorin shqiptar. Fakulteti i Shkencave kėrkon qė muzeu tė mbrohet si objekti i rėndėsisė sė veēantė. Gjykata e Lartė pritet tė shqyrtojė nesėr kėtė ēėshtje, ku nė konflikt janė ish-pronarėt dhe shteti.

Mė shumė...

Lajme : Studime universitare, Rusia ofron bursa pėr shqiptarėt
Kyqur 23-04-2009 14:21:29 (1541 Lexime)

TIRANĖ, 23 PRILL - Nė bazė tė marrėveshjes bilaterale tė bashkėpunimit nė fushėn e arsimit, qeveria ruse ofron 25 (njėzetepesė) bursa studimi pėr nė universitetet publike tė Federatės Ruse, 20 bursa pėr studime universitare dhe 5 pėr studime pasuniversitare, pėr vitin akademik 2009-2010. Meqenėse masa e bursės ėshtė e vogėl, studentėt duhet tė paguajnė vetė shpenzimet e ushqimit, tė cilat shkojnė deri nė 300 USD nė muaj. Gjithashtu, tė gjithė studentėt qė do tė fillojnė studimet pėr vitin akademik 2009-2010 duhet tė paguajnė siguracionin shėndetėsor nė shumėn deri nė 250 USD nė vit. Pėr realizimin e programit tė studimeve, tė gjithė studentėt qė nuk dinė gjuhėn ruse duhet t‘i nėnshtrohen vitit pėrgatitor tė gjuhės, i cili fillon nė shtator 2009. Drejtėsia dhe politologjia, sipas njoftimit tė Ministrisė ruse tė Arsimit, kanė bursa tė limituara. Vetėm dy shqiptarė do tė mund tė ndjekin studimet nė kėto degė. Aplikantėt tė paraqesin pranė sektorit tė Marrėdhėnieve me Jashtė nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, dokumentet e kėrkuara, tė cilat gjenden nė faqen zyrtare tė Ministrisė sė Arsimit. Afati i fundit i dorėzimit tė dokumenteve tė kandidatėve nė sektorin e marrėdhėnieve me jashtė nė MASH ėshtė data 30 prill 2009.

Mė shumė...

Lajme : Vela:Mbyllja e Poliklinikės sė USHT-sė akt arbitrar dhe politik
Kyqur 21-04-2009 8:31:38 (1586 Lexime)


TETOVĖ, 21 PRILL - Akt arbitrar dhe tė motivuar politikisht e ka cilėsuar rektori i porsazgjedhur i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) mbylljen e Poliklinikės sė USHT-sė, nga ana e Inspektoratit Shtetėror Sanitar Shėndetėsor (ISHSSH) pasditen e 16 prillit. Rektori Agim Vela dhe drejtori i kėsaj poliklinike, Naser Nebiu, pėrmes njė preskonference tė pėrbashkėt kanė hedhur poshtė pretendimet e ISHSSH-sė pėr mos respektim tė akteve ligjore dhe programeve tė miratuara nga Ministria e Shėndetėsisė, ndėrsa kanė bėrė tė ditur se kanė reaguar nė Ministri kundrejt vendimit tė inspektoratit. “Ėshtė njė akt arbitrar dhe kjo mund tė parashihet si njė akt politik”, ka thėnė Vela, duke pretenduar se e vėrteta dhe drejtėsia janė nė anėn e USHT-sė dhe Poliklinikės.

Mė shumė...

Intervista : Rektori i ri ka vizion tė qartė pėr USHT
Kyqur 21-04-2009 8:08:13 (1849 Lexime)


” Vizioni ėshtė vazhdimi i realizimit tė objektivave qė i ka parashtruar paraprakisht ekipi i profesor Sadiut nė kuadėr tė nxjerrjes sė detyrave tė reja dhe ky universitet tė hapėrojė drejt ngritjes sė standardit dhe jetės shkencore nė tė ardhmen”, vėren rektori Vela, i cili ka njohuri mbi tė gjitha zhvillimet nė kėtė universitet pasi qė ka qenė i kyēur nė procesin e ngritjes sė tij, sidomos gjatė dy viteve tė fundit. Sipas tij, anėtarėsimi i pėrhershėm nė Asociacionin e Universiteteve Evropiane ėshtė njė nga qėllimet kryesore dhe ai ka shfaqur shpresat se shumė shpejt USHT do tė jetė anėtare e barabartė me universitetet simotra.

Mė shumė...

Lajme : UT-ja, tė hėnėn kuponėt nė fakultete
Kyqur 19-04-2009 7:14:23 (1574 Lexime)

TIRANĖ, 17 PRILL - Rektorati i UT-sė ka blerė kuponėt e kartave tė identitetit, qė do u shpėrndahen studentėve pa pasaportė


Universiteti i Tiranės do tė nisė javėn e ardhshme shpėrndarjen e kuponėve tė aplikimit pėr letėrnjoftimet e reja pėr studentėt, tė cilėt nuk kanė pasaportė. Rektori i Universitetit tė Tiranės ka urdhėruar tė gjithė fakultetet nė varėsi tė institucionit, qė brenda ditės sė sotme tė kenė gati listėn e studentėve qė nuk kanė pasaportė.


Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio