Studentet.info
« 1 ... 37 38 39 (40) 41 42 43 ... 214 »
Intervista : Intervistė me Ema Andrea: Si ngela shtatzėnė kur isha studente
Kyqur 17-04-2009 7:53:57 (8350 Lexime)


Ekspresive, sharmante dhe e ēiltėr. Kjo ėshtė panorama e aktores Ema Andrea nė ēdo rol tė luajtur nė skenė, por qė nuk ndryshon shumė karakter edhe nė jetėn reale pėrveē faktit, qė fal mė shumė buzėqeshje. Nė njė rrėfim pėr suplementin “Studenti” ajo tregon se si ka qenė jeta e saj brenda Akademisė sė Arteve nė vitet ku sapo ishte pėrqafuar demokracia.

Nė cilat vite keni qenė studente dhe diēka rreth Akademisė sė Arteve, ku edhe keni studiuar?
Kam qenė studente nė vitet 1990-1994. Mbaj mend qė para se tė hyja ndėrtesa mė dukej shumė e madhe dhe mė emociononte.... edhe pse nuk ka qenė ėndrra ime tė bėhesha aktore apo tė studioja nė Akademinė e Arteve. Gjithsesi, dija qė kisha artin brenda meje, dhe Akademia ishte i vetmi vend ku mund tė eksploroje. Nė dukje ėshtė njė ndėrtesė qė supozohet tė mbledhė rreth vetes njerėz me mendje tė hapura, tė cilėt hyjnė aty vetėm prej dashurisė qė kanė pėr profesionin qė kanė zgjedhur. Ndoshta kjo ka qenė frika mė e madhe, ndoshta prandaj edhe ndėrtesa me dukej tejet madhėshtore. ...Profesorėt si projektimi i pamundur i tė ardhmes sime....mė pas nuk u zvogėlua ndėrtesa, por me sa duket u rrita unė dhe ēdo pėrmasė njerėzore u ridimensionua brenda meje.

Mė shumė...

Lajme : Kėrcėnon studenten, dėnohet 3 milionė lekė gjobė
Kyqur 16-04-2009 3:12:29 (1371 Lexime)

TIRANĖ, 15 PRILL - Gjykata e Tiranės ka krijuar njė precedent interesant, duke dėnuar me 3 milionė lekė tė vjetra gjobė, njė djalė tė ri, qė i kėrkonte me ngulm e kėrcėnime tė pėrditshme, njė studenteje tė martohej me tė, jashtė dėshirės sė saj.
Kjo histori nuk ka ndodhur para 50 vjetėsh, por vetėm pak muaj mė parė nė Tiranė.
Sipas dėshmisė fillestare nė denoncimin e saj nė polici, vajza E. E., studente e Shkencave Sociale, ndodhej rastėsisht nė njė dyqan nė tregun ēam, kur ėshtė takuar pėr herė tė parė me djalin, qė do tė kthehej nė makthin e jetės sė saj pėr disa muaj me radhė. Ka patur njė bisedė fare normale mes tyre, por ditėt pas kėsaj, nuk do tė ishin mė si mė parė pėr vajzėn. Sipas vajzės, gjatė ditėve nė vazhdim, i pandehuri M. Xh., vazhdimisht i dilte pėrpara e i kėrkonte qė tė ndalonte dhe kryente veprime qė tė tėrhiqte vėmendjen e saj... Nuk pėrfundon me kaq.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė: DHORI KULE “Kur dashuroja shoqen e klasės”
Kyqur 15-04-2009 11:01:36 (2963 Lexime)


E gjen mes shkresash dhe njė axhende “full” pėr ditėt nė vazhdim. Shkresa qė mbartin vendime, ankesa dhe propozime qė vijnė nga ēdo cep i Universitetit tė Tiranės dhe jo vetėm. Pavarėsisht ngarkesės nuk refuzon tė shprehet pėr mediat dhe sidomos vė buzėn nė gaz kur i tregojmė se nė fakt jemi nga suplementi “Studenti”. Pėrgėzon pėr iniciativėn dhe sigurisht na parashtron njė sėrė problematikash qė janė shqetėsuese.

Dhe nė morinė e bisedave nuk ngurron tė pėrmendė jetėn e tij studentore, atė retrospektivė qė sot po I kėrkohet. Mbase janė kujtimet e shumta dhe tė bukura qė I vijnė nė mendje, tė cilat gjysmat i ndan me ne dhe tė tjerat mbase i mban dhe pėr vete, por pėrfundimisht rektori Dhori Kule ndjehet i lumtur pėr jetėn e tij studentore. Nuk rezervohet tė flasė pėr dashurinė e tij tė madhe qė e ka gjetur gjatė kohės kur ka qenė student, vajza gjirokastrite, e cila sot ėshtė edhe bashkėshortja e tij. Por si e pėrshkruan kėtė kohė rektori Dhori Kule do ta zbuloni nė intervistėn e mėposhtme.

Mė shumė...

Lajme : Agim VELA nė krye tė USHT-ės
Kyqur 15-04-2009 8:30:00 (7270 Lexime)


TETOVĖ, 14 PRILL - Prof.Dr Agim Vela nė mbledhjen e djeshme zgjidhet ushtrues detyre pėr Rektor nė USHT me 21 vota tė senatorvėve ku njė nuk ka mar pjese . Sot nė pres konferencėn me gazetarė Ish rektori Sadi Bexheti i uroi punė tė mbarė rektorit Agim Velės duke e uruar pėr deyrėn e mar nga senatorėt. ”Nga tė gjitha propozimet qė ishin pėrparėsi ju dha Agim Velės, I cili ka qenė prorektor pėr ēėshtje arsimore nė USHT-sė. Punėn pedagogjike e ka filluar nė Universitetin e Prishtinės nė vitin 1974. Mė e rėndėishme ėshtė se profesori nuk i takon asnjė partie politike, asnjėherė nuk ėshtė marrė me politikė dhe mendoj nuk ka gabuar senati qė i dha detyrėn Agim Velės sepse nuk do tė kemi ndikime partiake dhe i dėshiroj sukses duke vazhduar punėn tė cilėn e ka nisur”, tha Bexheti.

Ndėrsa Rektori i ri Porf.Dr Agim Vela shprehu se projektet do ti vazhdoj aty ku kemi mbetur sė bashku me Bexhetin pėr tė mirėn e studentėve dhe duke e uruar pėr postin e ri qė Sadi Bexheti do tė ketė nė tė ardhmen si Kryetar I Komunės sė Tetovės. ”I uroj Bexhetit punė tė suksesshme si kryetar I komunės. Nga ardhja e Bexhetit si rektor tė cilin e gjeti me 4 fakultete, mirėpo me punėn e tij tė palodhshėm dhe kontributin e tij gjatė kėtyre viteve kėtij institucioni I dha fizionomi bashkohore, dhe jemi krenar pėr kėtė. Jam I bindur se objektivat e realizimit qė I ka vendosur Bexheti do tė vazhdojnė edhe mė tej.Mbetemi me shpresė se edhe Ministria do t`a kryejė obligimin dhe mbėshtetjen ndaj kėtij institucioni”, tha Agim Vela

Mė shumė...

Lajme : Marrėveshje bashkėpunimi mes UEJL dhe Universitetit tė Tiranės
Kyqur 13-04-2009 8:33:19 (1222 Lexime)

TETOVĖ, 13 PRILL - Universiteti i Evropės Juglindore sot nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin Politeknikė tė Tiranės. Sipas rektorėve, Alajdin Abazi dhe Jorgaq Koēani nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje ėshtė kurorėzim i bashkėpunimit tė pėrbashkėt disavjecarė qė ekziston mes kėtyre dy universiteteve. Pėrveē kėmbimit tė pėrvojave nė ngritjen e cilėsisė nė arsim, dy universitetet do bashkėpunojnė edhe nė projekte tė pėrbashkėta kėrkimore-shkencore

Mė shumė...

Lajme : USHT u prezantua nė Panairin e Shkupit “Ditėt e arsimit dhe karrierės”
Kyqur 13-04-2009 8:07:17 (1442 Lexime)


SHKUP, 13 PRILL - Universiteti Shtetėror i Tetovės u prezantua nė Panairin e Shkupit “Ditėt e arsimit dhe karrierės”, ku prezantoi ofertėn pėr studentėt e ardhshėm, fakultetet, programet studimore, drejtimet, mėnyrėn e studimit, metodat dhe programet e karrierės pėr studentėt e USHT-sė.

Nė kuadėr tė aktiviteteve tė panairit gjatė kėtyre ditėve tė prezantimit tė arsimit, u organizuan edhe tryeza tė rrumbullakėta. Prorektori pėr studime pasdiplomike, prof. dr. Fejzulla Shabani mori pjesė nė tryezėn kushtuar mobilitetit tė studentėve dhe organizimit tė studimeve pasdiplomike master dhe tė doktoraturės, bashkė me prorektorė tė universiteteve tjera pjesėmarrės nė panairin e arsimit.

Mė shumė...

Lajme : Nė USHT shėnohet 60 vjetori i NATO-s
Kyqur 09-04-2009 13:10:40 (1221 Lexime)


TETOVĖ, 8 PRILL - USHT nė bashkėpunim me Ministrinė e Mbrojtjes organizoi prezentim me temė “NATO dhe Republika e Maqedonisė nė rrugėn drejt NATO-s”.

Nė kėtė eveniment ishin prezent njė numėr i madh ambasadorėsh si dhe atashetė ushtarake tė vendeve anėtare tė NATO-s si dhe tė misioneve tė akredituara nė Maqedoni.

Nikoqiri i kėtij organizimi rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof.dr. Sadi Bexheti pėrshėndeti tė pranishmit dhe ndėr tė tjera theksoi: “Ėshtė i pamohueshėm fakti qė Republika e Maqedonisė ka ende pėr tė bėrė deri nė anėtarėsimin e plotė nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian, dhe besoj qė pėrkrahjen qė e ka nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe vendet tjera anėtare tė NATOS, do tė jetė me rėndėsi tė madhe pėr ne, dhe e cila edhe nė tė ardhmen do tė jetė nxitje pėr implementimin e reformave tė pėrgjithshme nė vendin tonė”.
Poashtu rektori iu drejtua edhe studentėve me porosinė se NATO nuk pėrfaqėson vetėm organizatė ushtarake, por atė e pasurojnė tė gjitha vlerat e Bashkimit Evropian, siē janė: liria, paqja, demokracia, tė drejtat e njeriut, sundimi i shtetit ligjor, progresi, arsimi dhe se kėto vlera duhet t’i kultivojmė dhe mbindėrtojmė nė ēdo moment.

Mė shumė...

Lajme : Nė Francė demonstrata tė studentėve
Kyqur 09-04-2009 3:11:00 (1213 Lexime)

PARIS, 8 PRILL - Disa mijėra studentė dhe profesorė sot protestuan nė mbarė Francėn pėr shkak tė reformave tė paralajmėruara qeveritare nė sferėn e arsimit tė lartė.

Sipas tė dhėnave tė organizuesit, nė Paris protestuan 10.000 studentė, pėrderisa policia pohon pėr 3.000.

Studentėt dhe profesorėt organizuan marsh protestues dhe bllokadė pėrreth Universitetit mė tė njohur francez, Sorbonės.

Mė shumė...

Lajme : Kamerierė me diploma universiteti
Kyqur 07-04-2009 14:46:47 (1767 Lexime)


Dibėr, 6 prill - Vazhdon rritja e numrit tė papunėve nė Dibėr, sidomos e atyre qė mbarojnė fakultete dhe kthehen nė vendlindje pa shpresa pėr tu punėsuar. Mbi 4 mijė e 600 dibranė kėrkojnė punė, pjesa mė e madhe e tyre me diploma universiteti.

Nė situatė kur rritet papunėsia, tė rinjtė qė kanė mbaruar fakultete nuk zgjedhin punė dhe njė pjesė e tyre punojnė si kamerier. Pjesa dėrmuese e kamerierėve qė punojnė nėpėr kafeteritė, piceritė, restorantet dhe bufetė e ndryshme kanė mbaruar shkolla tė larta.
Aty ku punojnė, numri mė i madh i rasteve nuk janė tė siguruar dhe punojnė pa vendime, pėr ēka edhe hezitojnė tė japin deklarata me emrin dhe mbiemrin e tyre tė plotė.

N.S., 25 vjeēar, i cili ka mbaruar fakultetin e ekonomisė thekson se si kamerier punon mbi njė vjet. Ai ka krijuar familje, pėr ēka i nevojiten tė ardhura pėr mbijetesė. "Jam i detyruar tė punojė, meqė punėsimin si ekonomist ende nuk e kam gjetur.

Mė shumė...

Lajme : Aktivitete me rastin e muajit tė Frankofonisė
Kyqur 03-04-2009 11:44:56 (1324 Lexime)

TETOVĖ, 2 PRILL - Nėn organizimin e studentėve dhe profesorėve tė programit studimor Gjuhė dhe letėrsi Frėnge, Qendrės pėr shėrbime studentore dhe Karrierė, Zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare dhe me ndihmėn e Aleancės Franceze – Tetovė, nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės u organizuan sėrė aktivitetesh me rastin e muajit tė frankofonisė.

Mė shumė...

« 1 ... 37 38 39 (40) 41 42 43 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio