Studentet.info
« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 ... 214 »
Opinione : Ikja nga parajsa e hajnisė
Kyqur 06-08-2012 6:36:38 (1198 Lexime)


XHELAL NEZIRI

Shumėkush i ka dhėnė kėtij vendi gjithēka, por nuk ka marrė asgjė. Ka shumė qė kanė shpresuar se njė ditė ky vend do t'i kthehet normalitetit, por janė zhgėnjyer. Ata kanė ikur gjithandej pėr tė gjetur njė vend normal ku jetojnė njerėz poashtu normal. Pjesa mė e madhe nuk dorėzohen – do tė shkojnė deri nė fund pėr tė kuptuar nėse atdheu vėrtetė ka nevojė pėr to. Dita ditės binden se atdheu i tyre tallet, nuk i pėrfill, i nėpėrkėmb, ua shkel dinjitetin njerėzor, ua cėnon lirinė dhe i barazon me kafshėt. Fundja dallimi midis qenies njerėzore dhe kafshėve ėshtė liria dhe dinjiteti.

Mė shumė...

Lajme : UNS, njė universitet si ky
Kyqur 03-08-2012 6:05:27 (1714 Lexime)


Bilanci pėr vitin akademik 2011-2012, njohja e diplomave nga shumė shtete evropiane, programet mėsimore dhe pėrfitimet nga BE.... janė vetėm disa nga temat e bisedės me rektorin e Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės, Aleksandėr Biberaj

KOHA: Edhe pse nė njė moshė tė re, UNS ka arritur tė prezantohet si njė institucion arsimor shumė serioz, kujt ia dedikoni kėtė sukses?
BIBERAJ:
Suksesi i njė universiteti varet nga disa faktorė esenciale, nga stafi akademik dhe nga studentėt, dhe nė rastin e UNS kemi sinkronizimin e kėtyre dy faktorėve. UNS ka njė staf akademik shumė profesionist, pasi ka profesorėt mė tė mirė qė vijnė nga te gjitha trevat shqiptare dhe nė tė njėjtėn kohė ka studente tė shkėlqyer qe vijnė po nga tė gjitha trevat shqiptare. Gjithashtu, UNS deri mė tani ka arritur mbi 50 marrėveshje bashkėpunimi me Universitete tė mirėnjohura ndėrkombėtare tė cilėt kanė ndihmuar rrugėn e UNS drejt arritjes sė kėtij suksesi.

Mė shumė...

Lajme : PREZANTIMI I RRJETIT UNIVERSITAR EMUN DHE ‘‘DITA RAJONALE ‘EMUNI’ NĖ STRUGĖ’’
Kyqur 03-08-2012 2:06:10 (1328 Lexime)


Takimi i pėrfaqėsuesėve tė universiteteve dhe institucioneve tė ndryshme tė rajonit dhe mė gjerė, u realizua nė sajė tė: ‘‘EMUNI Regional Day in Struga’’ (Dita Rajonale ‘Emuni’ nė Strugė). Ky aktivitet u organizua me njė ceremoni tė bujshme pėr qytetin dhe u zhvillua pikėrisht nė sallėn e konferencave tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės.

Qė nė ēeljen e siparit tė aktivitetit, shtrėnguan duart e bashkėpunimit dhe reciprocitetit shkencor mes personaliteteve prestigjioze, si: Prof. Dr. Aleksandėr Biberaj, Rektor i Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės; Prof. Dr. Joseph Mifsud, President i Universitetit EMUNI; Prof. Dr. Anastas Angjeli, Rektor i Universitetit Mesdhetar tė Shqipėrisė; Dr. Ramiz Merko, Kryetari i Komunės sė Strugės; Prof. Dr. Gudar Beqiraj, Kryetar i Akademisė sė Shkencave Shqiptare; dhe disa pjesėmarrės tė shquar nga fusha politike dhe arsimore nė qytetin e Strugės, ndanė opinionet e tyre mbi temėn e kėtij organizimi: ‘‘Integrimi Mesdhetar nė Kontekstin e Integrimit Evropian: Roli i Arsimit tė Lartė nė Procesin e Integrimit tė Maqedonisė nė Bashkimin Evropian’’.

Mė shumė...

Lajme : ‘Politizimi i UP-sė s’ka tė ndalur’
Kyqur 31-07-2012 5:32:30 (958 Lexime)


Njė ditė pasi ėshtė bėrė publike zgjedhja e Ibrahim Gashit, nė postin e rektorit tė Universistetit tė Prishitnės ka reaguar Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, i cili kėtė mėnyrė tė zgjedhjes se ka quajtur si vazhdimėsi e ndikimit politik nė UP. Sipas tyre, edhe nė kėtė rast, Bordi i Universitetit ka qenė jo objektiv dhe i pasinqertė nė deklarimet e tij.

Mė shumė...

Opinione : Realizohet skenari
Kyqur 31-07-2012 5:31:00 (1349 Lexime)


Nga Nexhmije Ahmeti

Ibrahim Gashi mori postin e Rektorit tė UP’sė, pak javė pasi u tėrhoq nga pozitat qeveritare dhe partiake. Nė kėtė mėnyrė PDK dhe AKR duket se mbyllėn edhe njė pazar tė koalicionit qė e nėnshkruan para njė viti e gjysmė. Pasardhėsi i Mujė Rugovės tha se nė krye tė Universitetit nuk e solli politika por vizioni i tij.

Mė shumė...

Opinione : A ka ndonjė njeri normal aty?!
Kyqur 31-07-2012 2:03:08 (1109 Lexime)


Besim Jashari

Teksa nė kėto ditė tė nxehta Ramazani nuk lėvizet shumė nėpėr qytet, gjeta kohė e nerva tė lexoj akuzat dhe kundėr-akuzat qė partitė politike shqiptare ia drejtojnė njėra-tjetrės. Mė habiti niveli i ulėt, vrulli dhe mllefi i madh qė ėshtė i pranishėm brenda BDI-sė e qė u demonstruan nėpėrmjet konferencave pėr shtyp!

Pyeta veten, ēka i mllefos kaq shumė kėta njerėz, krejt tė mirat i kanė nė pushtet, vetėm qė punėn qė duhet ta bėjnė nuk bėjnė, e tash gjetėn kohė qė tė merren edhe me opozitėn apo PDSH-nė!

Mė shumė...

Lajme : Ibrahim Gashi, rektor i ri i UP'sė
Kyqur 30-07-2012 7:04:57 (1013 Lexime)


Kėshilli Drejtues i Universiteti tė Prishtinės e ka zgjedhur, Ibrahim Gashin rektor tė ri tė Universitetit tė Prishtinės, sipas RTK'se.

Nė garė pėr kėtė vend kishin konkurruar pėrveē Ibrahim Gashit edhe Berim Ramosaj, Naser Zabeli, Avdullah Zejnullahu dhe Isa Elezaj.


Opinione : BETEJAT E PADUKSHME ME PUSHTETIN
Kyqur 30-07-2012 6:08:25 (1288 Lexime)


Flakran Pustina

Qeveria aktuale nė Maqedoni e pėrberė nga partia nacionaliste maqedonase VMRO-DPMNE dhe partia shqiptare BDI, ka kohė qė po manifeston njė arrogancė tė padurueshme ndaj ēdo gjėje qė nuk pėrkon me ideologjinė e tyre totalitare.

Gjithēka nga kjo qeveri perceptohet nėpėrmjet kallėpit ideologjik dhe propagandistik, duke pėrjashtuar madje nė mėnyrė provokative ēdo gjė qė shėnon normalitet dhe qasje ndryshe, respektivisht qytetare ndaj ngjarjeve dhe zhvillimeve si nė nivelin lokal, poashtu edhe nė atė qendror.

Mė shumė...

Opinione : Rector Magnificus
Kyqur 23-07-2012 7:14:23 (1101 Lexime)


Agim VINCA

A do tė ketė, mė nė fund, Universiteti i Prishtinės njė rektor normal?

Universiteti i Prishtinės pas luftės nuk ka pasur fat me rektorėt. Nė krye tė institucionit deri vonė tė vetėm publik tė arsimit tė lartė nė Kosovė, Universitetit tė Prishtinės, kanė qenė njerėz pa kapital shkencor, pa kredibilitet moral dhe pa pėrgjegjėsinė e duhur profesionale. Pėr mė keq, postin e njeriut tė parė tė kėtij institucioni e kanė ushtruar, siē dihet, edhe individė tė cilėt gjatė mandatit tė tyre kanė bėrė veprime, qė s"pėrkojnė me normat elementare tė sjelljes njerėzore!

Mė shumė...

Lajme : Shteti zviceran njeh diplomat e UNS-sė
Kyqur 19-07-2012 3:46:20 (1508 Lexime)


Strugė, 17 Korrik - Edhe pse ka disa vite qė ėshtė themeluar, UNS ka arritur me sukses tė etalblohet si njė institucion serioz nė vend dhe me gjerė, diplomat e tė cilit njihen nė shumė vende tė botės. Sė fundi nga Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės informojnė se tashmė diplomat e kėtij institucioni tė lartė tė arsimit nė vend njihen edhe nga Zvicra. Guximtar Rushani sekretari i pėrgjithshėm i UNS-sė, tregon se dy tė diplomuar nė ciklin master nė kėtė universitet para disa kohėve me sukses kanė bėrė ekuvalentimin e diplomės nė shtetin helvetik.

Mė shumė...

« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio