Studentet.info
« 1 ... 38 39 40 (41) 42 43 44 ... 214 »
Lajme : Studentėt: Tė bojkotohen zgjedhjet presidenciale
Kyqur 01-04-2009 13:27:17 (1707 Lexime)


TETOVĖ, 1 PRILL - Studentėt shqiptarė thonė se duhet bojkotuar zgjedhjet presidenciale tė 5 prillit. Sipas tyre nuk ėshtė e logjikshme shqiptarėt tė votojnė pėr president i cili nė platformėn e tij nuk ofron asgjė pėr shqiptarėt. Edhe kryetari i Unionit tė studentėve tė USHT-sė Gadaf Uzairi ndanė kėtė mendim me pjesėn mė tė madhe tė kolegėve tė tij.
“Do tė ishte e udhės qė tė gjithė studentėt shqiptarė por edhe gjithė populli shqiptarė qė tė bojkotojnė zgjedhjet e presidentit meqė e dimė se nuk kemi atė forcė qė ti kushtėzojmė ata pėr tė pėrfituar diēka ne nga posti i Presidentit. Gjithashtu do tė kisha dash tė them tė dalin tė votojnė pėr kryetarė tė komunave, mirėpo pėr president nė pėrgjithėsi ėshtė e drejtė mora le qė tė bojkotohen”, tha Gadaf Uzairi, kryetar i Unionit tė studentėve tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Promovohet libri i publicistit Mahi Nesimi, Dhunimi i vullnetit
Kyqur 01-04-2009 11:46:23 (1586 Lexime)


TETOVĖ, 31 MARS - Dhunimi i vullnetit nė zgjedhjet parlamentare 2008, ky ėshtė titulli i librit tė ri tė publicistit, gazetarit dhe diplomatit Mahi Nesimi.

Ky libėr nė vete pėrmban fakte mbi tė kaluarėn e hidhur pėr Maqedoninė, gjegjsisht zgjedhjet parlamentare tė vitit 2008 kur dhuna arriti nė kulm duke shkaktuar edhe viktima nė Haraēinė.
Autori nė kėtė libėr analizon "shkaqet e zgjedhjeve apo dėshtimit tė demokracisė nė zgjedhjet parlamentare".

Profesori Havzi Mustafa, nė detaje shpjegoi pėrmbajtjen e kėtij libri, fakteve, numrave e tabelave tė shumta qė shpjegojnė dhunimin e votės sė vitit tė kaluar.

"Ashtu siē edhe kuptohet nga nėntitulli I librit autori mė sė shumti ėshtė shqetėsuar pėr gjendjen e shqiptarėve tė Maqedonisė, para dhe pas zgjedhjeve tė qershorit tė 2008-tshit. Ishin ato zgjedhje qė tė pėrtgjith ne ishin gjurmė tė zeza nė historinė tonė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt vazhdojnė betejėn kundėr ndėrtimit tė kishės
Kyqur 31-03-2009 13:06:01 (1080 Lexime)


SHKUP, 31 MARS - Pas protestės sė tė shtunės, nga njė grup studentesh tė fakultetit tė Arkitekturės, nuk qėndron asnjė parti politike. Tė rinjtė, vazhdojnė ende ti mbeten qėndrimit se nė sheshin e Shkupit, nuk ka nevojė pėr objekt tė kishės. Tė mbėshtetur nga dekani dhe njė pjesė e profesorėve, studentėt, pjesė e tė ashtuquajturės ‘Brigada e parė e arkitekturės’ kėrkon qė tė ngrejė zėrin edhe nė tė ardhmen lidhur me arkitekturėn dhe pamjen e Shkupit.

“Brigada e parė e arkitekturės dėnon pėrpjekjet e disa subjekteve politike qė deshėn tė manipulonin me qasjen e sinqertė qė studentėt e Fakultetit tė Arkitekturės kanė pėr qėllim; pjesėmarrjen aktive.... dhe me kėtė rast, ngjarjen e pahijshme e shfrytėzuan pėr larje tė hesapeve politike me rivalėt e tyre”, Bogdan Ilievski, student i arkitekturės.

Dekani i Fakultetit tė Arkitekturės, nuk e fsheh qė nė protestė merrnin pjesė edhe studentė tė tij. Ai tha se pėr protestat do tė bisedohet.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e arkitekturės, kundėr ēdo ndėrtimi nė shesh
Kyqur 29-03-2009 14:09:33 (1182 Lexime)

SHKUP, 29 MARS - Studentėt qė dje tentuan tė protestonin nė sheshin e Shkupi edhe njėherė ngritėn zėrin kundėr dhunės sė ushtruar ndaj tyre. Ata thonė se mbeten nė qėndrimin se nė sheshin e Shkupit nuk duhet tė ngritet jo vetėm kishė por as edhe objekte tjera.
“Ne jemi njė grup studentėsh nga Fakulteti Arkitektonik dhe prezantohemi me emrin Brigada e parė arkitektonike. Dje nė sheshin Maqedonia tentuam publikisht t’i prezantojmė qėndrimet tona nė protestė tė paralajmėruar dhe tė qetė. Absolutisht jemi kundėr dhunės e cila ndodhi dje pėr tė cilėn mendojmė se ėshtė kundėr qėndrimeve
demokratike tė Maqedonisė.

Mė shumė...

Lajme : Reagim: Ali Ameti gėnjen opinionin pėr hapjen e Fakultetit nė Kumanovė
Kyqur 27-03-2009 15:40:09 (3216 Lexime)

Nė mediume tė ndryshme si ato pėr shtypura dhe vizuele Kryetari I BDI-sė z. Ali Ameti po gėnjen opinionin pėr hapjen e fakultetit nė Kumanovė.
Nė emisionet debative "Zgjedhjet 2009" nė televizione dhe mediume tjera, ku ishte prezent gjatė kampanjave pėr President shteti tė Maqedonisė dhe zgjedhjet lokale, nė pyetjen e parashtruar nga gazetaret pėr komunėn e Kėrēovės qė i tradhėtoi qytetarėt Kėrēovar me rrethin se mė 2008 do tė jenė komunė me shumicė shqiptare, dukshėm i shqetėsuar, z.Ali Ameti thotė se ka bėrė lėshim me tė vetmin qėllim, gjoja pėr tė marrė vizė nga Grujevski pėr hapja e fakultetit nė Kumanovė, ose siē thot ai Universitetit pasi nuk e din ende laboratin dhe kėrkesėn qė kan bėrė kėshilli iniciativ pėr hapjen e fakultetit dhe njėherit moderuesi i asaj iniciative, legjenda e arsimit shqip pėr Kumanovė e Likovė z. Etem Xheladini, Kryetari i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptar “Naim Frashėri” Kumanovė- Likovė.

Mė shumė...

Lajme : Reagim i absolventėve tė Komunikimit - UEJL"E guximshmja", Migena Gorenca"
Kyqur 27-03-2009 10:18:31 (1601 Lexime)

Ne studentėt e Shkencave tė Komunikimit pranė UEJL-sė ngremė zėrin kundrejt mungesės sė objektivitetit gjatė informimit tė medieve, e vėrejtur qartazi gjatė fushatės pėr zgjedhjet e 22 marsit dhe ndjejmė keqardhje qė nė shekullin e informacioneve ende nė Maqedoni duhet qė tė pėrballemi me cenim tė etikės profesionale dhe me gazetari joobjektive.

Nė prag tė heshtjes parazgjedhore, “e guximshmja”, Migena Gorenca, kryeredaktore e RTVM-sė, mori pėrsipėr tė flasė kundėr kandidatit pėr kryetar komune tė Gostivarit prof. Rufi Osmani nė njė televizion publik sikundėr ėshtė RTVM-ja, i cili nė vend se tė shėrbejė si servis publik i taksapaguesve, po pėrdoret nga subjektet politike pėr tė fshirė mėkatet e tyre dhe nuk arrin tė dalė nga kthetrat e politikave ditore.

Mė shumė...

Lajme : Njė libėr nė gjermanisht pėr gjuhėn shqipe
Kyqur 27-03-2009 5:55:56 (1761 Lexime)


TETOVĖ, 27 MARS - Doli nga shtypi libri i Doc. dr. Izer Maksutit, mėsimdhėnės dhe shef i programit studimor tė gjuhės dhe letėrsisė gjermane nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

Libri me titull: “Internationalismen im Albanischen. Eine kontrastive Untersuchung unter besonderer Berücksichtigung des Alltagswortschatzes: Albanisch, Deutsch, Englisch, Französisch" (Ndėrkombėtarizmat nė shqip - njė studim kontrastiv me vėshtrim tė veēantė tė leksikut tė pėrditshėm nė shqip, gjermanisht, anglisht dhe frėngjisht) ėshtė botuar nga njė shtėpi botuese me famė nė Gjermani. Shtėpia botuese (Der Südwestdeutsche Verlag für Hochschulschriften, http://www.svh-verlag.de/) boton vetėm disertacione, punime habilitimi dhe hulumtime tė nivelit tė lartė.
Ēdo vit, mė shumė se 25 000 akademikė nė hapėsirėn gjermanofone hartojnė punime tė tilla. Kjo shtėpi botuese pėrzgjedh studimet mė tė mira dhe i boton ato. Edhe interesi i shkencės dhe sipėrmarrjeve pėr kėto rezultate aktuale tė hulumtimit ėshtė i madh.

Mė shumė...

Lajme : Ja obstruksionet e Komunės sė Tetovės ndaj USHT-sė
Kyqur 26-03-2009 8:50:00 (3722 Lexime)


TETOVĖ, 26 MARS - Komuna e Tetovės ka penguar disa projekte qė kanė tė bėjnė me Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė sferėn e urbanizimit, duke pamundėsuar pėrmirėsimin e jetės dhe standardit studentor dhe universitar.

Nė vend qė tė kyēet nė projektet e dėrguara nga ana e USHT-sė, Komuna e Tetovės ka zgjedhur tė heshtė apo tė kthejė pėrgjigje negative, me ērast ka pamundėsuar realizimin e projekteve shumė tė domosdoshme pėr universitetin shqiptar.

Nė kėrkesėn e USHT-sė pėr lejimin e vendit pėr ndėrtimin e kompleksit universitar, i cili do tė shndėrronte USHT-nė nė universitet modern evropian, Komuna e Tetovės as qė e ka shqyrtuar tė njėjtėn. Nga heshtja e Komunės po dėmtohet procesi i punės akademike nė USHT.
Komuna ėshtė treguar indiferente edhe ndaj kėrkesės sė USHT-sė pėr urbaniziminn e objekteve tė USHt-sė nė Reēicė tė Madhe, duke i lėnė tė njėjtat qė tė vazhdojnė tė figurojnė si ndėrtime tė egra. Edhe pse mjetet janė siguruar nga Ministria e Transportit pėr urbanizimin e kėtyre hapesirave (me iniciative tė USHT-sė), Komuna nuk ka aplikuar pėr urbanizimin e parcelave nė Reēicė tė Madhe.
(shih faksimiklin 2)

Mė shumė...

Lajme :  “Baba” sėrish nė aksion, ja shanė nėnėn Profesorit!
Kyqur 18-03-2009 4:16:00 (3582 Lexime)


SMS i Rektorit Enver Hasani drejtuar Profesorit Reēica-“Lope, a paske ba padia a? Qyqan i mutit je. I tille kije me qene tan jeten. Ama kije me hup gjyqin e masandej kije me vazhdue me pushit k... tem, te Ramushit dhe te Blerim Shales. Kije me marr vesh sa i fort asht Baba ne kete shoqni. Kam me ti pi dhambet. Ti nuk ke pas kundershtar ma te fort. Je mesue me pishpirika more mut”.

PRISHTINĖ, 18 MARS - Rektori kryen veprėn e dytė penale ndaj profesor Reēicės, e kėrcėnon ashpėr, ia shan nėnėn dhe sėrish: seksi oral!

Kur profesori universitar mr. Shemsi Reēica kishte bėrė padinė private penale ndaj rektorit Enver Hasani, mė 5 mars 2009, nuk e kishte vrarė mendjen se i kishte hapur vetes telashe edhe mė tė mėdha nga ato qė ia kishte hapur vetes pas botimit tė analizės kritike ndaj gjendjes nė Universitet.

Mė 10 mars 2009, rreth orės 11 e 15 minuta, gazeta ka provuar ta plotėsojė anėn profesionale, duke intervistuar anėn tjetėr tė tregimit, rektorin Hasani, por nė ato momente, sipas njė nėpunėseje nė rektorat, rektori ishte duke u intervistuar nė Kuvendin e Kosovės pėr gjyqtar tė Gjykatės Kushtetutės.
Gazeta ka treguar arsyen e takimit me rektorin dhe i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės pėr njė kopje tė padisė penale private tė Shemsi Reēicės ndaj rektorit. Kėtė e kishte kėrkuar rektori nėpėrmjet telefonit tė nėpunėses.

Mė shumė...

Lajme : Hasani u pėgjigjet “akuzave tė ēmendura”
Kyqur 17-03-2009 11:59:11 (2017 Lexime)


PRISHTINĖ, 17 MARS - Enver Hasani mohon akuzat e Shemsi Reēicės. Ato i quan ēmenduri. Hasani pretendon se ka fakte tė incizuara. Pėr shkak tė presioneve si rektor, ai ka kėrkuar qė telefoni t’i pėrgjohet. Kėtu bėjnė pjesė edhe bisedat me Reēicėn. Hasani pretendon se Reēica kėtė shantazh e bėnė qė tė doktorojė nė mėnyrė tė paligjshme. Pas gjithė kėsaj, Hasani nuk e ka ndėrmend tė heq dorė nga gara pėr gjyqtar nė Gjykatėn Kushtetuese ka thėnė nė njė intervist pėr gazetėn Express.

Mė shumė...

« 1 ... 38 39 40 (41) 42 43 44 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio