Studentet.info
« 1 ... 40 41 42 (43) 44 45 46 ... 214 »
Lajme : USHT dhe Oda Ekonomike e Maqedonisė nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi
Kyqur 17-02-2009 6:23:08 (1679 Lexime)


TETOVĖ, 17 SHKURT - Nė praninė e udhėheqėsish mė tė lartė tė tė dy institucioneve, Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Oda Ekonomike e Maqedonisė nėnshkruan memorandum bashkėpunimi. Memorandumi u nėnshkrua nga Rektori i USHT-sė. Prof. dr. Sadi Bexheti dhe kryetari i Odės Ekonomike tė Maqedonisė, zt. Branko Azeski. Marrėveshja e bashkėpunimit ka pėr qėllim bashkėpunimin e ndėrsjellė pėr nevojat e arsimit dhe ekonomisė, pėrmes mundėsimit tė punės praktike pėr studentėt e USHT-sė, nė zyrat qendrore dhe regjionale si dhe kompanitė anėtare tė Odės Ekonomike, organizimin e takimeve tė pėrbashkėta me kompanitė anėtare tė Odės dhe studentėve tė USHT-sė, organizimin e pėrbashkėt tė seminareve dhe trajnimeve, edukimin dhe trajnimin e ndėrmarrėsve, pėrgatitjen e projekteve tė pėrbashkėta shkencore etj.

Mė shumė...

Lajme : Promovim i 14 titujve tė rinj nga projekti pėr pėrkthim tė 500 librave profesioniste
Kyqur 16-02-2009 12:31:25 (1595 Lexime)

Shkup, 15 shkurt - Fakulteti i Ndėrtimtarisė nė Shkup sot ishte nikoqir i promovimit tė serisė sė dytė prej 14 titujve tė literaturės profesionale nė suaza tė projektit vėllimor tė Qeverisė pėr pėrkthim tė 500 botimeve shkencore, nga tė cilat mėsohet nė dhjetė universitetet mė me renome nė SHBA dhe nė Bashkimin Evropian.

Trembėdhjetė pėrkthimet e para nga fusha e shkencave politike janė promovuar muajin e kaluar nė Fakultetin Juridik, ndėrsa tėrė projekti do tė realizohet nė mėnyrė etapore nė kėtė vit dhe duhet tė pėrfundojė vitin e ardhshėm.

Mė shumė...

Lajme : Unionet studentore shqiptare, memorandum bashkėpunimi
Kyqur 15-02-2009 8:16:50 (1367 Lexime)

TETOVĖ, 14 SHKURT - Bashkėpunimi i unioneve studentore vė theks nė kėmbimin e studentėve si dhe qasjen e pėrbashkėt tė tyre nė zgjidhjen e problemeve qė tangojnė ata.

Temė e bisedimeve mes tyre nė Tetovė sot ka qenė edhe ndryshimi i trasesė sė rrugės sė Arbrit nga ana e autoriteteve tė Maqedonisė. Kėtė ēėshtje e kanė ngritur studentėt nga Shqipėria.
“Ishte kjo njė temė gjatė mbledhjes sonė tė pėrbashkėt e cila temė u hap nga pėrfaqėsuesi i universiteteve tė Shqipėrisė, e cila i tangonte ajo pse nė Maqedoni devijohet ajo rrugė dhe vazhdohet pėr 80 km apo sa ėshtė, gjė qė u pengon nė njė fare mėnyrė atyre studentėve sepse rrugėt bėhen pėr tu afruar mes veti dhe tė jenė kostot sa mė tė vogla harxhimet pra”, deklaroi Gadaf Uzairi, kryetar i Parlamentit studentor tė USHT-sė.

Mė shumė...

Opinione : Universitetet tona “shėrim kompleksesh”
Kyqur 14-02-2009 8:33:15 (1569 Lexime)

Fakultetet tona, fatėkeqėsisht janė shėndruar nė “shtypėshkronja diplome”, e jo nė ēerdhe edukimi dhe profesionalizmi. Roli i pėrgatitjes profesionale dhe edukimit tė njė shoqėrie apo predikimit tė dijes nė Universitetet tona ka filluar tė humbet. Sot ato fatėkeqėsisht nuk jane predikuues tė dijes dhe tė edukimit akademik, pos rolit tė njė shtypėshkronje diplome”, qė nė formė serike japin diplomė, bile pa munguar numri rendor nga rregjistrimi deri te diplomimi. Shumė

Mė shumė...

Lajme : Promovohet programi i parė ndėrkombėtar pėr studentėt e shkencave politike dhe biznes administratės
Kyqur 14-02-2009 5:40:41 (1360 Lexime)

SSHKUP, 13 SHKURT - Instituti pėr strategji ekonomike dhe marrėdhėnie ndėrkombėtare nė bashkėpunim me Universitetin Kolegji Amerikan e promovoi programin e parė ndėrkombėtar nė Maqedoni qė ofron njė kurs tė integruar njėmujor pėr studentėt e vitit tė dytė dhe vitit tė tretė tė shkencave politike dhe biznes administratės.

Qėllimi i kėtij programi siē citohet nė njoftim ėshtė qė tė ndihmohen studentėt nė Maqedoni qė tė tėrheqin mė tė mirėn e studimeve tė tyre dhe tė bėhen liderė tė sė nesėrmes.

Ky ėshtė njė pilot program i cili ekskluzivisht ėshtė inkorporuar nė Universitein e Kolegjit Amerikan ndėrsa i sqaron lidhjet qė ekzistojnė midis institucioneve politike dhe ekonomike.

Mė shumė...

Opinione : Akademia e Shkencave dhe Indeksi h
Kyqur 11-02-2009 14:16:55 (1621 Lexime)

Dr. Artan Boriēi

Vlerėsimi i veprimtarisė shkencore tė punonjėsve akademikė, ka qenė dhe mbetet njė objekt i rėndėsishėm pune pėr komisionet e pėrzgjedhjes sė kėtyre punonjėsve nė institucionet e arsimit tė lartė dhe tė shkencės anembanė botės.
Tradicionalisht, vlerėsimi mė i pėrhapur dhe dominues i njė kėrkuesi shkencor, ka qenė numri total i botimeve shkencore.

Me tė drejtė lind pyetja ne sė kėto botime, qofshin artikuj shkencorė apo libra e monografi, lėnė gjurmė nė jetėn shkencore tė bashkėsisė apo tė fushės shkencore ku bėn pjesė autori nė fjalė. Historikisht, pėrjashtuar rastet gjeniale dhe talenteve tė pėrkryera, vepra e tė cilėve kalon kufijtė akademikė, ndikimi, apo siē thuhet sot, impakti i shkencėtarėve ėshtė matur me reputacionin e tyre ndėrmjet tė njėjtėve, apo tek njerėz me influencė nė jetėn shoqėrore apo politike.


Mė shumė...

Lajme : Seminari i tretė ndėruniversitar nė temė “Dhuna kundėr gruas nė Maqedoni dhe Kosovė”
Kyqur 10-02-2009 11:27:17 (1712 Lexime)

Me 6 dhe 7 shkurt 2009 - Universiteti i Vjenės nė bashkėpunim me Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetin e Prishtinės me 6 dhe 7 shkurt 2009 organizuan seminarin e tretė ndėruniversitar, me titull “Dhuna kundėr gruas nė Maqedoni dhe Kosovė”, projekt ky financiarisht i mbėshtetur nga Zyra austriake pėr shkencė dhe hulumtime (Austrian Science and Research Office – ASO). Pjesėmarrės nė seminar janė njohės tė kėsaj ēėshtjeje, psikologė, jurist, filozofė dhe hulumtues tė ēėshtjes sė barazisė gjinore. Nga Universiteti Shtetėror i Tetovės marrin pjesė, Doc. dr. Myqereme Rusi, dekane e Fakultetit Filozofik, Dr. sc. Ali Musliu, profesor nė Fakultetin Juridik tė USHT-sė, dhe Doc.dr. Florije Kastrati-Selami, profesoreshė nė Fakultetin Filozofik.

Mė shumė...

Lajme : Studenti raporton nėnėn nė polici pėr torturė
Kyqur 09-02-2009 16:03:20 (1256 Lexime)

POLONI, 8 SHKURT - Njė student polak ka raportuar nėnėn e tij pėr torturė psikologjike pasi qė ajo i kishte thėnė tė bėj dush dhe tė pastroj dhomėn e tij.

Policia ka shkuar me nguti pėr tė shpėtuar 22-vjeēarin Lukasz Zapalowski, kur ai ka thirrur numrin 999 duke pohuar se ishte viktimė e torturės nė shtėpinė e tij nė Varshavė.

Por kur ata arritėn aty nėna e tij e inatosur u ka thėnė policėve se e vetmja gjė qė i kishte thėnė ishte tė bėj dush njė herė nė javė, tė pastrojė dhomėn e tij dhe t’i ndihmojė nė pagesėn e qirasė.

Mė shumė...

Lajme : U formua Rrjeti Ndėrkombėtar i Mjekėsisė Akademike – INAMED
Kyqur 09-02-2009 12:49:03 (1306 Lexime)


TETOVĖ, 8 SHKURT - Me iniciativė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe me pėrkrahjen e Universitetit Medicinal tė Gracit, u organizua takim ndėrkombėtar i universiteteve dhe fakulteteve mjekėsore me qėllim krijimin e njė rrjeti akademik mjekėsor.

Turqi, Shkolla pėr Shėndet Publik EHESP – Francė, Universiteti i Tiranės, Universiteti i Prishtinės. Palėt nėnshkruese ranė dakord pėr mėnyrėn e funksionimit tė rrjetit, duke pėrcaktuar ēdo vit udhėheqės tė rrjetit njė universitet sipas sistemit tė rotacionit. Vitin 2009, me rrjetin do tė udhėheq Universiteti Shtetėror i Tetovės, nė vitin 2010 udhėheqėsinė e merr Universiteti i Trakisė, nė 2011 Universiteti Medicinal i Gracit e kėshtu me radhė. Palėt nėnshkrues ranė dakord qė Rrjeti tė jetė plotėsisht i hapur pėr institucionet tjera dhe qysh nė takimin e ardhshėm tė promovohen anėtarėt e rinj tė rrjetit.

Mė shumė...

Lajme : Dita informative nacionale pėr Tempus programin “Lancimi i konkursit tė dytė nė kuadėr tė Tempus IV”
Kyqur 09-02-2009 12:43:42 (1356 Lexime)

TETOVĖ, 8 SHKURT - Nė kuadėr tė fazės sė katėrt tė programit Tempus, Maqedonisė i janė mundėsuar 3.5 milionė euro nga fondet rajonale paraqasėse pėr vitin 2008. Konkursi i cili u hap tė premten kėrkon bashkėpunim tė ndėrsjellė tė universiteteve nga Maqedonia dhe bashkėpunimit rajonal me institucionet e larta arsimore tė Ballkanit Perėndimor. Me njė projekt duhet tė bashkėpunojnė sė paku tri universitete, duke i pėrfshirė tė gjitha institucionet e akredituara pėr arsim tė lartė tek ne dhe nė rajon. Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Pero Stojanovski, nė hapjen e konkursit theksoi se programet Tempus e kanė nxitur mobilizimin tek studentėt, por edhe tek profesorėt.

Mė shumė...

« 1 ... 40 41 42 (43) 44 45 46 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio