Studentet.info
« 1 ... 41 42 43 (44) 45 46 47 ... 214 »
Lajme : Takimi fillestar rreth projektit “Programe studimore ndėruniversitare tė ciklit tė dytė dhe tretė nė Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė Maqedoni”
Kyqur 05-02-2009 4:54:13 (1674 Lexime)


TETOVĖ, 5 SHKURT - Nė hapėsirat e Rektoratit tė USHT-sė u organizua takim fillestar rreth projektit Tempus, tė fituar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės me titull “Programe studimore ndėruniversitare tė ciklit tė dytė dhe tretė nė Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė Maqedoni”. Projekti do tė realizohet nė bashkėpunim me institucionet partnere: Universiteti i Gotebergut-Suedi, Akademia Diplomatike e Vjenės, Universiteti i Limozhės, University College Dublin, Universiteti “Shėn Kirili dhe Metodi”, Universiteti i Evropės Juglindore, Instituti Ndėrkombėtar pėr Paqe dhe Aleanca Franceze nė Tetovė. Nė takim u prezantuan pikat kryesore tė projektit dhe aktivitetet e parapara pėr 3 vitet e ardhshme, sa edhe zgjat projekti. Tė pranishėm nė kėtė takim ishin pėrfaqėsuesit e tė gjitha institucioneve partnere. Pėrndryshe, ky ėshtė njė nga projektet mė tė rėndėsishme nga 8 projekte gjithsej sa ka fituar USHT kėtė vit nga Komisioni Evropian. Nė vijim paraqesim shkurtimisht qėllimet dhe aktivitetet e projektit.

Mė shumė...

Lajme : Studentja bėn sikur ėshtė ēmendur pėr temėn e diplomės
Kyqur 05-02-2009 4:07:45 (1261 Lexime)

STOKHOLM, 5 SHKURT - Njė studente arti i habiti doktorėt duke pretenduar se ėshtė e ēmendur, qė tė futej nė njė spital psikiatrik, si pjesė e shfaqjes sė temės sė diplomės. Anna Odell, 35-vjeēare, i bindi policėt se ishte e sėmurė mendore pasi tentoi tė vrasė veten duke u hedhur nga njė urė nė kryeqytetin suedez, Stokolm. Tetė policė arritėn ta zbrisnin nga ura dhe e dėrguan nė spitalin pranė, ndėrsa artistja bėrtiste dhe godiste infermieret derisa e vunė nė gjumė me ilaēe. Doktorėt u tėrbuan disa ditė mė vonė, kur ajo i tha se kishte sajuar gjithēka si pjesė e njė projekti arti nė shfaqjen pėrfundimtare tė universitetit.


Lajme : Durrės, studentėt protesta pėr formatin e diplomave
Kyqur 04-02-2009 13:48:54 (1216 Lexime)

DURRĖS, 4 SHKURT - Studentėt e degės Infermieri e Pėrgjithshme nė Universitetin “Aleksandėr Moisiu” tė Durrėsit, kanė protestuar kėtė tė mėrkurė duke lėnė mėsimin nga ora 9 deri nė orėn 12 pėr emėrtimin e degės sė tyre. Nė njė peticion tė firmosur nga tė gjithė studentėt tė tre viteve akademike, ata i kėrkojnė Ministrisė sė Arsimit ndryshimin e emrit tė Shkollės sė Lartė Profesionale nė Fakultet. Sipas tyre ndryshimi kėrkohet pėr t’mos pasur dallime me diplomat e studentėve tė tjerė tė Infermierisė nė universitetet tė tjera nė Shqipėri.
Nė rast se pėrgjigja qė pritet tė vijė nga Ministria e Arsimit do jetė negative studentėt thonė se do tė pėrdorim forma tė tjera demokratike pėr kėrkesat e tyre.(balkanweb)


Lajme : Diplomoi klasa e dyte e specializantėve nė Akademinė Diplomatike shqiptare
Kyqur 03-02-2009 13:11:25 (2050 Lexime)


TETOVĖ, 30 JANAR -Me njė ceremoni rasti nė ambientet e Qendrės rajonale tė Akademisė Diplomatike Shqiptare nė Tetovė diplomoi klasa e dytė e specialiantėve pranė kėsaj Akademie. Specializantėt prej muajit shtator deri mė 31 dhjetor kanė ndjekur ligjerata nga lėmia e diplimacisė, shkencave politike, marrėdhėnieve ndėrkommėbatre, teknikave tė negocimit, problematika tė protokollit dhe ceremonisė zyrtare dhe ligjerata me personalitet tė shquara nga jeta publike.

Tė pranishėm nė kėtė ceremoni solemne ishin: ambasadori Lisen Bashkurti, koordinatori pėr Kosovė Abedin Selimi, koordinatori pėr Maqedoni Arsim Sinani, prof. Milaim Fejziu, prof.dr.Ylber Sela.

Mė shumė...

Lajme : Mėsimi dhe pėrvetėsimi i gjuhės angleze pėrmes gramatikės
Kyqur 03-02-2009 12:07:30 (7718 Lexime)


Prof. As. Dr. Lirak Karjagdiu

Rreth librit “A Practical English Grammar” (Gramatikė Praktike e Gjuhės Angleze) tė Mr.sc. Arburim Isenit, Sh.B. LBSHM, Tetovė, 2006.)

Mr. Arburim Iseni ėshtė njė ndėr studiuesit dhe mėsimdhėnėsit e rinjė dhe tė spikatur tė anglishtes nė Universitetin e Tetovės. Ashtu si veprojnė rėndom intelektualėt, akademikėt dhe studiuesit e mirėfilltė, krahas studimeve pasdiplomike, specializmit dhe mėsimdhėnies ai ėshtė shquar edhe me krijimtari, duke shkruar dhe botuar vepra me karakter profesional dhe shkencor. Me kėtė rast, po i pėrmendim vetėm disa libra dhe punime kryesore: 1. Libra: Morfologjia e Gjuhės Angleze, Origjina, Histori e Gjuhės Angleze, etj; 2. Punime shkencore: 1. Analiza e gabimeve tė folėsve burimor tė shqipes nė shkrimet nė gjuhėn angleze, 2. Problemi i gabimeve me shkrim qė i bėjnė studentėt e UEJL-sė, 3. Gabimet nė shkrimet nė gjuhėn angleze. Njėra nga to ėshtė edhe libri tė cilin do ta marrim nė shqyrtim.

Gramatika e autorit Mr. Arburim Iseni me titullin “Practical English Grammar” (Gramatikė Praktike e Gjuhės Angleze), qė doli nė dritė me 2006, ka 239 faqe dhe ėshtė botuar nė shtypshkronjėn LBSHM nė Tetovė. Libri ėshtė rezultat i pėrvojės modeste tė autorit dhe i grumbullimit tė materialit gjatė punės sė tij si mėsimdhėnės dhe studiues i gjuhėsisė angleze. Megjithatė, qė ky libėr tė jetė sa mė i pėrshtatshėm, sa mė gjithėpėrfshirės dhe praktik ai ka kėrkuar edhe kėshilla nga kolegė dhe studiues me emėr nė kėtė fushė, tė cilėt ashtu si e do rendi dhe si e kėrkojnė rregullat e shkrimit akademik i ka falenderuar njė pėr njė. Po kėshtu, do thėnė se pėr t’iu shmangur keqkuptimeve dhe vėshtėrsive tė cilat studentėt mund t’i hasin, autori nė pėrgjithėsi i pėrmbahet terminologjisė dhe klasifikimit tradicional. Kjo vepėr ka mė tepėr karakter normativ, ngase ajo ka pėr qėllim qė tė japė njė pėrshkrim sa mė tė plotė dhe mė tė saktė tė strukturės gramatikore tė gjuhės angleze dhe tė trajtojė teorikisht nocionet dhe konceptet gramatikore pėrkatėse. Sė kėtejmi, si e kėtillė kjo vepėr do tė shėrbejė si tekst universitar i gramatikės sė gjuhės angleze. Ky libėr pėrqėndrohet kryesisht te pjesėt e ligjėratės, pėrshkrimi i kategorive gramatikore tė anglishtes, i kuptimeve dhe mjeteve tė shprehjes sė tyre dhe i pėrdorimeve dhe funksioneve tė pjesėve tė ligjėratės. Njėherėsh, autori ka dhėnė edhe sqarime tė bollshme edhe pėr sistemin fjalėformues tė gjuhės angleze.

Mė shumė...

Njoftime : Tempus projekti: Ndėrmarrėsia dhe Zhvillimi Ekonomik Lokal (ELED) nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni
Kyqur 03-02-2009 7:51:03 (4109 Lexime)

Tė zhvilloj kapacitetet e Universiteteve tė vendeve partnere nė mėnyre qė ti pėrmbushin nė pėrgjithėsi nevojat e (institucioneve shtetėrore dhe sektorit privat) duke pėrmirėsuar ndėrlidhjet e tyre me tregun e punės dhe duke ofruar programe pėr promovimin e ndėrmarrėsisė.

Mė shumė...

Lajme : Adem Selmani merr pjesė nė gjysmė-maratonėn e Nishit
Kyqur 03-02-2009 7:50:18 (3116 Lexime)


Adem Selmani, student i Fakultetit tė Kulturės Fizike nė USHT ėshtė studenti i vetėm shqiptar qė merr pjesė nė gjymėmaratonėn ndėrkombėtare “Sri Chinmoy” nė Nish, nė emėr tė klubit atletik “Studenti” tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Mė shumė...

Opinione : Pėr grevėn e studentėve tė mi
Kyqur 01-02-2009 14:22:04 (1463 Lexime)

Edmond Tupja

E di, e dini, e dimė, qofshim pedagogė apo jo, se studentėt janė nė grevė. Me plot tė drejtė. A e ke, a e keni, a e kemi parė modelin e diplomės qė ėshtė vendosur t'u jepet studentėve pasi tė kenė mbaruar ciklin e parė pra, trevjeēar, tė studimeve tė larta nė pėrputhje me Kartėn apo Sistemin e Bolonjės? Nėse po, pra, nėse e ke, e keni, e kemi parė me sytė e ballit dhe jo tė asaj pjese tė trupit ku kurrizi mban njė emėr tjetėr qė me byrekun ka tė pėrbashkėt vetėm dy shkronjat e para, atėherė duhet ta pranosh, ta pranoni, ta pranojmė se kemi tė bėjmė me njė turp kombėtar pėr tėrė universitetet tona publike.

Mė shumė...

Lajme : Nora, vajza shqiptare, lidere studentėsh nė SHBA
Kyqur 31-01-2009 6:25:11 (1763 Lexime)

Washington, 31 JANAR - Brezi i ri shqiptar ka filluar tė shfaqet pretendues nė horizontin amerikan, me djemtė dhe vajzat e ardhura pas viteve '90, shumica e tė cilėve po shkėlqen nė shkollat amerikane.

Politikanėt nga Shqipėria pėrpiqen qė ta shfrytėzojnė si kapital politik pjesėmarrjen e tyre tė rastėsishme nė ceremoninė e pėrurimit tė Presidentit amerikan Barak Obama, ndėrkohė qė ftesa qė ata kanė siguruar pėr tė pasur njė vend nė atė ceremoni madhėshtore, natyrisht qė s'ėshtė shumė pėr merita intelektuale apo rezultate tė jashtėzakonshme nė fushėn pėrkatėse, por thjesht ėshtė siguruar nga Ambasada Amerikane nė Tiranė.

Mė shumė...

Lajme : Fondacioni “Ramadan Sinani” dekoroi ambasadorin Lisen Bashkurti
Kyqur 30-01-2009 11:52:33 (3276 Lexime)


Tetovė, 30 JANAR -Me njė ceremoni rasti organizuar nga Fondacioni “Ramadan Sinani” ndau cmimin pėr vitin 2008 pėr Arsim, shkencė dhe kulturė.

Me motivacionin se ka kontribuar pėr edukimin e brezave tė rinj nė arsimin universitar dhe pasuniversitar Fondacioni “Ramadan Sinani” vendosi qė kėtė cmim t’ia ndajė intelektualit, profesorit, ambasadorit Lisen Bashkurti.

Fondacioni “Ramadan sinani” vlerėson se ambasadori Lisen Bashkurti me punėn e tij tė palodhshme nė fushėn e arsimit ka kontribuar pėr nxjerrjen e shumė gjeneratave tė reja nė fushėn e arsimit .

Mė shumė...

« 1 ... 41 42 43 (44) 45 46 47 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio