Studentet.info
Lajme : USHT nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin e Novi Pazarit
Kyqur 29-01-2009 5:06:50 (1495 Lexime)

TETOVĖ, 28 JANAR - Nė vazhdėn e bashkėpunimeve ndėrkombėtare dhe internacionalizimin e Universitetit, USHT nėnshkruan edhe njė marrėveshje bashkėpunimi, kėtė herė me Universitetin e Novi Pazarit. Marrėveshja e nėnshkruar nga rektorėt e dy institucioneve tė larta arsimore, prof. dr. Sadi Bexheti dhe prof. dr. Mevlud Dudić dhe nė praninė e pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė tė dy universiteteve, pėrfshin disa pika bashkėpunimi, duke filluar nga shkėmbimi i informacioneve pėr programet studimore, shkėmbimin e stafit akademik dhe studentėve, organizimin dhe implementimin e projekteve tė pėrbashkėta, inciminin e projekteve tė pėrbashkėta hulumtuese, seminareve, takimeve profesionale etj. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti me rastin e nėnshkrimit tė marrėveshjes pėr bashkėpunim u shpreh: “Duke njohur rrethanat e ngjashme tė Universitetit tė Novi Pazarit me Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ne jemi tė gatshėm tė mbėshtesim kėtė bashkėpunim, nė fushat e pėrbashkėta ku organizojmė studime, si nė nivelin deridiplomik ashtu edhe atė tė masterit dhe doktoraturės dhe nė ēdo projekt me interes tė pėrbashkėt”.

Mė shumė...

Lajme : Nėntėvjeēari studion nė kolegj
Kyqur 27-01-2009 14:34:29 (1533 Lexime)


LONDER, 27 JANAR - Britaniku Ainan Cawley i ka vetėm nėntė vjet dhe veēmė ėshtė nė mesin e fėmijėve mė tė menēur nė botė. Ky djalosh i cili studion kiminė nė kolegj, jeton me prindėr nė Singapor, derisa maturėn e ka kryer kur ishte shtatė vjeē.

Djaloshi jashtėzakonisht i menēur di tė recitojė madje 518 decimale tė numrit Pi, e pėrmendėsh e di edhe sistemin periodik tė elementeve.

Babai i tij Valentine Cawley shkruan njė blog pėr tė birin e tij me emrin "Djaloshi i cili di tepėr".

Mė shumė...

Lajme : "Diplomat, presim pėrgjigje nga Ministria e Arsimit"
Kyqur 24-01-2009 5:46:49 (1181 Lexime)

TIRANĖ, 23 JANAR - Ne, studentėt e Gazetarisė nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė jemi tė indinjuar nė lidhje me pėrmbajtjen dhe formėn diplomės qė ėshtė vendosur nga Ministria e Arsimit nė pėrfundimin e ciklit tė parė tė Kartės sė Bolonjės. Pėr ketė arsye ne kemi refuzuar t'i tėrheqim ato, deri sa tė na ofrohet njė diplomė e denjė, ku nė pėrmbajtjen e saj tė pėrfshihen edhe kėrkesat mė minimale tė njė studenti, i cili ka studiuar pėr tre vite rresht pranė fakultetit tė mėsipėrm. Kėrkesa kryesore e jona ėshtė vendosja e titullit nė diplomė dhe formulimi i saktė i saj.
Refuzimi ynė niset nga arsyet e mėposhtme:

Mė shumė...

Lajme : USHT-ja dhe UEJL-ja nėnshkruan marrėveshje me me korporatėn Karana dhe USAID-in pėr konkurrencė
Kyqur 24-01-2009 4:54:56 (1202 Lexime)


TETOVĖ, 23 JANAR - Tejkalimi i hendekut dhe zbrazėtirės mes kuadrove qė dalin nga universitetet nė Maqedoni dhe nevojat e tregut, ėshtė njė ndėr qėllimet kryesore qė duhet tė arrihen me projektin e Konkurrencė Maqedoni e organizuar nga Korporata Karana me pėrkrahje tė USAID-it. Kėtė marrėveshje sot e kanė nėnshkruar tė dy universitetet.

Universitetet qė tė pėrgatitin kuadėr pėrkatės nė kėrkesat e tregut tė punės ėshtė e nevojshme tė kenė pjesmarrje mė tė madhe nė punėn praktike tė studentėve nė kompanitė e vendit, vlerėsoi drejtori i projektit Nimish Xheferi. Sipas tij, me kėtė, dobi do tė kenė studentėt, biznismenėt dhe i tėrė shteti.

Projekti planifikon tė pėrfshijė tė gjitha institucionet e larta arsimore. Tė dy universitetet nga Tetova, Universiteti shtetėror i Tetovės dhe Universiteti i Evropės Juglindore nė projekt do tė inkuadrohen pėrmes qendrave tė tyre pėr karrierė, thonė rektorėt Sadi Bexheti dhe Alajdin Abazi.

Mė shumė...

Lajme : Doktoroi Arburim ISENI
Kyqur 24-01-2009 4:32:38 (3393 Lexime)


TETOVĖ, 23 JANAR - Mr.sc. Arburim Iseni e mbrojti me sukses pjesėn e parė tė doktoratės me temėn “LANGUAGE AND STYLE IN JAMES JOYCE’S ‘A PORTRAIT OF THE ARTIST AS A YOUNG MAN’ ” (“GJUHA DHE STILI NĖ VEPRĖN E XHEJMS XHOJSIT ‘PORTRETI I ARTISTIT NĖ RINI’ ”) para komisionit nė pėrbėrje prej Prof.Dr. Sami Ibrahimi (mentor), Prof.Dr.Hamdi Daci (ko-mentor) dhe Doc.Dr.Luljeta Isaku.(anėtar).

Mė shumė...

Lajme : Studentėt vazhdojnė protestėn nė Bruksel kundėr vizave
Kyqur 23-01-2009 8:42:09 (1150 Lexime)

BRUKSEL, 23 JANAR - Pesėdhjetė studentė tė Maqedonisė tė universiteteve shtetėrore dhe private, sot para selisė sė Komisionit Evropian mbajnė protestė nė shenjė proteste kundėr regjimit tė vizave.

Protesta me parullėn "Vizė, s`ka gjasa", filloi dje, kur studentėt me vendosjen simbolike tė rrethojės, donin tė bėjnė tė ditur nė pengesat me tė cilat pėrballen qytetarėt e Maqedonisė kur duan tė udhėtojnė nė ndonjė vend evropian.

Mė shumė...

Opinione : Leter e hapur ndaj profesoreve tane!
Kyqur 23-01-2009 6:00:00 (1700 Lexime)


Te nderuar profesore dhe akademik, me ndergjegje studentore dhe qytetare, me ndergjegje per mos durueshmerine e gjendjes se varfur politike shqipetare, me ndergjegje dhe respekt ndaj ish ushtareve te UCK-se dhe familjeve te deshmoreve, ua dergojm kete leter te hapur ndaj pa pergjegjesise suaj dhe ndaj mos interesimit te juaj per poziten e mjerrueshme te popullsise shqipetare ne IRJM.

Eshte i pa arsyetuar pasiviteti i juaj ne mbrojtjen e mireqenies shqipetare ne IRJM. Kualifikimet e juaja si profesor dhe akademik dhe puna e juaj, pervec qe duhet te qendrojne si pasuri e popullsise shqipetare, ato duhet te qendroje edhe si rruge rrefyese per mbrojtje te mireqenies shqipetare ne IRJM.

Popullsia shqipetare ne IRJM, shkaku i politikes jo profesionale dhe destruktive, qendron ne buze te shkatrimit. Koha dhe deshtimet kane deshmue qarte se legjitimiteti i rejshem i partive politike shqipetare dhe emerimet personave te pa kualifikuar ne pozita kyce, jane mallkimet e popullsise shqipetare qe do n’a ndjekin deri ne pafundesi.

Mė shumė...

Lajme : Protestė e studentėve tė Maqedonisė nė Bruksel
Kyqur 22-01-2009 3:43:21 (1273 Lexime)


BRUKSEL. 22 JANAR - Pesėdhjetė studentė tė Maqedonisė tė universiteteve shtetėrore dhe private, sot dhe nesėr para selisė sė Komisionit Evropian do tė mbajnė protestė kundėr regjimit tė vizave.

Protesta me parullėn "Vizė, s`ka gjasa", do tė zhvillohet ashtu qė para selisė sė KE-sė studentėt do tė vendosin rrethojė, e cila simbolikisht do ta paraqesė barrierėn e vizave.

Aksionin "Vizė, s`ka gjasa" e mbėshteti edhe ambasadori slloven nė Maqedoni, Alen Bergant, i cili u ka ndihmuar evrodeputetėve Alojz Peterle dhe Jellko Kacin qė t`i pranojnė studentėt nė Bruksel. /Makfaks/


Lajme : Betimi i Obamės online nė Kėndin Amerikan nė Tetovė
Kyqur 20-01-2009 4:06:44 (1496 Lexime)


TETOVĖ, 20 JANAR - Ceremonia e inaugurimit tė presidentit tė zgjedhur tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA), Barak Obama, tė martėn me fillim nė ora 17:30, do tė transmetohet drejtpėrdrejt nė Kėndin Amerikan nė Tetovė. Kjo festė inaugurimi, pėr qytetarėt e Tetovės do tė komentohet nga Matt Keener, shefi i zyrės pėr ēėshtje politike nė Ambasadėn e SHBA nė Maqedoni. Tė pranishmit do tė kenė mundėsi tė bashkėbisedojnė me zyrtarin amerikan, pėr tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me kėtė ngjarje tė madhe amerikane, ku do tė bėhet betimi i kryetarit tė ri amerikan, i cili ka premtuar ndryshime , qė do tė kenė ndikime edhe nė gjithė botėn.

Mė shumė...

Lajme : Studenti shqiptar i Huntingtonit: Si e kam njohur profesorin nė Harvard
Kyqur 17-01-2009 14:39:40 (2986 Lexime)

HARWARD, 17 JANAR - Eshtė nga ata djelmosha qė kanė pamje si tė kenė kaluar nė disa dizifektantė. Me njė politesė qė nė shoqėrinė shqiptare ėshtė mė shumė se e rrallė. Rrezaton dije pa fund, por trashėgon edhe dije nga njė mbiemėr mjaft tė njohur. Dritan Nesho ka njė arsye mė shumė tė ketė krenari me okė. Jo thjesht se sapo ėshtė diplomuar nė universitetin Harvard, mė tė mirin nė SHBA dhe nė botė.

Porse, njė nga pedagogėt e tij mė tė afėrt dhe njė lloj mentori nė mėsimnxėnien e tij ishte edhe Samuel Huntington, profesori mė i famshėm i kėtij universiteti qė u nda nga jeta mė 24 dhjetor tė vitit qė sapo lamė. Por, rregulli e do qė njė profesor i madh jeton mė shumė pas vdekjes sė tij. Dhe jo vetėm nė korridoret e Harvardit, por edhe nė korridoret e politikėbėrjes amerikane e botėrore, Huntingtoni po jeton aktualisht dhe kėshtu duhet tė vijojė si njė teori madhėshtore. Idea e tij pėr pėrplasjen e qytetėrimeve e nisur si fillim si njė shkrim dhe mė pas i zgjeruar nė njė libėr, ka ngjallur diskutime mė shumė se ēdo gjė tjetėr pas Luftės sė Dytė Botėrore. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Tirana Obsever", Dritan Nesho rreket tė tregojė raportet me profesorin dhe si e ka njohur atė. Por mė shumė se kaq tė shpjegojė edhe teoritė e tij qė ka hedhur nė kėto dekada. Pėr tė gjitha kėto, Nesho duhet tė ndjehet krenar edhe pėr faktin se njė nga temat qė Huntington prekte ishte edhe Shqipėria. Nuk ėshtė pak, Dritan Nesho mė poshtė bėn njė analizė detajuese pėr atė qė ėshtė quajtur politologu i politologėve tė botės.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio