Studentet.info
« 1 ... 43 44 45 (46) 47 48 49 ... 214 »
Opinione : Edhe studentėt po i kthen nė budallenj
Kyqur 14-01-2009 3:33:06 (1738 Lexime)

Nga: Bashkim Kopliku

Tė hėnėn mė 12.1.2009, asistuam nė kulmin e njė presioni mjeran qė kishte disa ditė qė ngrihej: studentė nga Tirana dhe Shkodra, tė pėrndjekur nga Shqipėria e Amerika, tė gjithė nė mėnyrėn mė prej budallai, i bėnin thirrje e peticione Presidentit Topi, qė tė firmoste ligjin e ndėrkallur nga kryeministri Sali Berisha, ligjin e tij gjoja kundėr komunizmit. Mirė ato gratė “e pėrndjekura”, qė mbase internimi i vuajtur nga partia komuniste, mund t’u ketė dėmtuar trurin, po studentėt, vajza e djem tė rinj, rreth tė 20-tave, qė firmosin pėr “ligjin e Berishės”, duke kėrcėnuar presidentin e vendit qė tė shkelė Kushtetutėn. Ata, fėmijėt tanė po na ngjajnė me Hitlerjugend (rininė hitleriane). Ja se ē’bėn propaganda berishiste e stilit komunist: tė budallalleps (tė kthen nė budalla).

Tashmė ėshtė e qartė dhe pėr mė budallain: kryeministri Sali Berisha do tė detyrojė Presidentin e vendit Bamir Topi tė firmosė ligjin e tij “pėr dosjet”, pavarėsisht se ky ligj shkel kushtetutėn e vendit, pavarėsisht se ky ligj mbron Sali Berishėn e ish-komunistėt ofiqarė tė tjerė. Berisha ėshtė ish-sekretari i partisė komuniste. Topi nuk ka qenė kurrė anėtar i partisė komuniste, bile thuhet se ėshtė me prejardhje ish-pronarėsh. Kujt i besojnė ata “anti-komunistėt” e budallallepsur?!

Mė shumė...

Lajme : Studentja, thika nė grykė tė dashurit nga xhelozia
Kyqur 13-01-2009 11:01:05 (1549 Lexime)

VLORĖ, 13 JANAR - Njė lidhje intime shoqėruar sė fundi me konflikte mes dy studentėve tė Fakultetit Teknologji-Informacion tė Universitetit "I.Qemali" tė Vlorės ka pėrfunduar dje nė pėrgjakje. Pas konfliktit tė radhės, qė nisi nė auditor e u transferua nė hyrjen kryesore tė institucionit, 21-vjeēarja Lediana Zeka, nga qyteti i Vlorės ka nxjerrė thikėn dhe ka goditur nė fyt tė dashurin e saj, 21-vjeēarin Klaudio Kamberi, banues nė tė njėjtin qytet. Viktima ėshtė dėrguar nė spitalin e qytetit ku pas ndėrhyrjes kirurgjikale ndodhet nė gjendje kritike pėr jetėn, ndėrsa autorja ėshtė vetėdorėzuar nė polici ku ka rrėfyer dhe motivet e krimit. ""Mė nxiu jetėn, mė fyente, donte para pėr drogė", - u ka rrėfyer studentja Zeka.

Mė shumė...

Lajme : Studentja Natalie Dylan shet virgjirinė 2.8 milion Euro
Kyqur 13-01-2009 6:41:02 (2225 Lexime)Njė studente amerikane e cila ka vendosur nė ankand virgjėrinė pėr tė paguar pėr studimet e saj ka pranuar oferta deri nė 2.77 milionė euro.

Natalie Dylan, 22-vjeēare, ėshtė duke shitur veten pėr tė pasur mundėsi qė tė paguajė shkallėn e saj master nė degėn e Terapisė familjare dhe martesės.

Ajo pohon se oferta e saj pėr njė natė ka bindur 10.000 meshkuj qė tė paraqesin ofertat e tyre pėr seks me tė.

Shtatorin e kaluar, kur u paraqit pėr herė tė parė ankandi i saj, ajo kishte pranuar oferta deri nė 180.000 euro, por qė prej atėherė interesimi pėr tė ėshtė rritur jashtėzakonisht shumė.

Mė shumė...

Lajme : Shqipja e parėndėsishme nė projekt tė rėndėsishėm
Kyqur 12-01-2009 2:52:50 (1460 Lexime)


SHKUP, 12 JANAR - Ekzistimi i dy universiteteve shqiptare, i disa programeve studimore nė gjuhėn shqipe nė Universitetin “Shėn Kirili dhe Metodi” tė Shkupi dhe disa universiteteve tjera private apo edhe qindra studentėve shqiptarė qė aktualisht studiojnė nė gjuhėn maqedonase, nuk kanė mjaftuar qė Qeveria e Maqedonisė tė pėrkthejė nė shqip ndonjė prej librave tė parė tė projektit 500 vepra shkencore tė universitete elitare. Asnjė prej 24 titujve tė parė tė pėrkthyer nė kuadėr tė kėtij projekti, qė prej tė dielėn edhe zyrtarisht janė vėnė nė shfrytėzim tė studentėve tė shkencave politike, nuk ėshtė nė gjuhėn shqipe.
I pyetur nga “Lajm” pėrse ėshtė anashkaluar pėrkthimi nė gjuhėn shqipe, zėvendėskryeministri pėr ēėshtje evropiane Ivica Bocevski tha se kjo ėshtė lėnė pėr fazat e ardhshme. “

Mė shumė...

Lajme : Studentėt mėsojnė se si tė shkruajnė porosi flirtuese
Kyqur 10-01-2009 10:43:20 (1698 Lexime)


Gjermani, 10 JANAR - Studentėt e informatikės nė universitetit nė Postdam tė Gjermanisė do tė mėsojnė se si tė shkruajnė porosi dhe e-maile flirtuese, derisa do tė marrin edhe kėshilla se si tu lėnė mbresa njerėzve kur tė pėrballen me pėrjashtim.

Philip von Senftleben, autor dhe udhėheqės i punėtorisė tė cilėn do t’ua mbajė studentėve, ka thėnė se puna e tij ėshtė t’i mėsojė “se si tė bėjnė zemrėn e tjerėve tė rrah derisa e tyre tė mbetet e qetė".

Ligjėratat janė pjesė e seksionit mbi marrėdhėniet shoqėrore nė drejtimin e informatikės, dhe ato kanė pėr qėllim qė studentėve tu lehtėsojė qasjen nė tregun e punės.

Mė shumė...

Intervista : Sadi Bexheti: Kemi buxhet sa UEJL-ja
Kyqur 04-01-2009 6:27:35 (1837 Lexime)

Lajm: Me gjithė zgjerimin e USHT-sė, me 10 fakultete dhe mbi 60 programe studimore, vazhdon tė mbetet problem mungesa e hapėsirave Pėrse nuk ėshtė punuar edhe nė kėtė drejtim?

Bexheti: Qėllimi jonė kryesor, ka qenė qė fillimisht ta rregullojmė dokumentacionin, pra tė rregullohemi me akreditimin e programeve studimore dhe harmonizimin e dokumenteve tė Universitetit me Ligjin pėr arsim tė lartė. Kjo ėshtė arsyeja e parė, kurse e dyta ka tė bėjė me ēėshtjen financiare. Sikurse e dini, me ardhjen time nė detyrėn e rektorit tė USHT-sė, pėr herė tė parė, Qeveria lėshoi pėrafėrsisht njė milion euro pėr objektin e USHT-sė nė Gostivar, ndėrsa pėr vitin 2008 ishte planifikuar tė lėshohen dy milion euro tė tjera, por qė nuk na u lėshuan tėrėsisht. Rebalanci i buxhetit, muajve tė verės edhe zgjedhjet e qershorit e ērregulluan punėn e investimeve nė USHT. Nė atė kohė Universiteti ishte nė krizė sa i takon sigurimit tė rrogave tė profesorėve tė angazhuar part-time dhe tė mėsimdhėnėsve tė rregullt, prandaj vendosėm qė tė ndalnim shpenzimet pėr investimet nė objekte. Kemi bėrė sakrifica tė mėdha, sepse nuk doja tė dėmtoj rrogat e profesorėve.

Mė shumė...

Lajme : USHT pėrfundoi vitin mė tė suksesshėm
Kyqur 31-12-2008 6:04:37 (1424 Lexime)


TETOVĖ, 31 DHJETOR - Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Sadi Bexheti, tė premten ka organizuar takim pėrmbyllės me stafin akademik tė kėtij universiteti. Ai ka theksuar se viti 2008 ėshtė njė ndėr vitet mė tė suksesshme tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Bexheti tha se gjatė kėtij viti nuk ėshtė larguar asnjė punėtor nga ky institucion, ndėrsa shprehu bindjen se viti 2009 do tė jetė edhe mė i begatshėm.

"Viti 2008 pėr USHT-nė ėshtė njė ndėr vitet mė tė suksesshme, sepse po kėtė vit u akredituan 11 fakultete, ndėrsa do tė veēoja hapjen e Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė dhe atė tė Adiministrim Biznesit nė Kumanovė", deklaroi Sadi Bexheti, rektor i USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : “Euro College” me emėr dhe rektor tė ri
Kyqur 29-12-2008 6:06:03 (3899 Lexime)


STRUGĖ, 29 DHJETOR - Nė mbledhjen e fundit tė Senatit tė Universitetit “Euro College”, mė 20 dhjetor, ėshtė vendosur qė ky universitet tė mbajė emrin “Universiteti Ndėrkombėtar nė Strugė” (“International University of Struga”). Ky ribrendim i Universitetit me afro 500 studentė brenda njė viti e gjysmė qė kur ka filluar tė funsionojė dhe veprojė, me programet 3+2 master dhe me katėr fakultete.

Njėkohėsisht me ribrendimin ėshtė zgjedhur edhe rektori i ri, profesori i njohur nga Shqipėria, Lisien Bashkurti.

Mė shumė...

Lajme : Doli nga shtypi libri i dytė i autorėve Prof.Dr. Sami Ibrahimi dhe Mr.sc. Arburim Iseni, i titulluar "Gramatika Moderne e Gjuhes Angleze"
Kyqur 27-12-2008 15:04:43 (2420 Lexime)


Qėllimi i kėtij libri ka qenė plotėsimi i nevojave tė studentėve universitar tė nivelit mesatar dhe atij tė pėrparuar tė Degės sė Anglishtes nė Republikėn e Maqedonisė, Shqipėrisė dhe tė Kosovės tė cilėt duhet tė kenė njohuri teorike dhe praktike tė Gramatikės Angleze pėr ta kuptuar dhe shfrytėzuar tė njėjtat edhe mė mirė nė mėsimnxėnien e tyre tė Gjuhės Angleze nė klasė nė tė ardhmen.
Ne mendojmė se secili qė do ta pėrdor kėtė libėr duhet tė ketė njohuri tė arsyeshme tė Anglishtes, sė paku tė nivelit tė mesėm. Megjithatė, autorėt kanė qenė shumė tė kujdesshėm nė ruajtjen e ideve frytdhėnėse dhe tė rėndėsishme tė nevojshme pėr kėtė kategori tė studentėve. Nė tė njėjtėn kohė autorėt duke u bazuar nė pėrvojėn e tyre tė shkėlqyer dhe nė librat e shkėlqyera tė Gramatikės tė shkruara nga autorė dhe profesorė tė shquar Amerikan dhe Britanez mendojmė se me kėtė libėr tė tyre autorėt e japin njė kontribut modest pėr studentėt e tyre, fillimisht tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, pastaj edhe mė gjerė.

Mė shumė...

Lajme : USHT-sė i shtohen edhe dy doktorė tė shkencave
Kyqur 25-12-2008 7:59:35 (2623 Lexime)

Koncepti politiko-kushtetues i tė drejtave tė njeriut nė vendet e tranzicionit, me shqyrtim tė veēantė nė Republikėn e Maqedonisė”, ka qenė tema nė tė cilėn asistenti i Fakultetit Juridik tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Ali Musliu ka doktoruar pranė Universitetit “Shėn Kirili dhe Metodi” nė Shkup mė 20 dhjetor 2008. Para komisionit pesė anėtarėsh nėn udhėheqjen e mentor prof. dr. Mirjana Najēevska, Musliu ka prezantuar punimin e disertacionit, i cili njėherėsh ka marrė vlerėsim tė shkėlqyer.
“Avancimi i konceptit i tė drejtave tė njeriut nė Relpublikėn e Maqedonisė, nė periudhėn e tranzicionit zhvillohet nė kornizėn politike-kushtetuese, me ndėrtimin e paqes, rindėrtimin e besimit ndėretnik, transformimin demokratik tė shtetit nė shtet tė sė drejtės dhe nė implementimin e standardeve evropiane nė tė gjitha sferat e zhvillimit shoqėror”, ka thėnė gjatė mbrojtjes, as. Musliu. Nė vazhdim ai potencoi se avancimi i tė drejtave tė njeriut nė Maqedoni, varet drejtpėrdrejt nga vullneti politik, dhe efikasiteti i mekanizmave mbrojtės.

Mė shumė...

« 1 ... 43 44 45 (46) 47 48 49 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio