Studentet.info
« 1 ... 44 45 46 (47) 48 49 50 ... 214 »
Lajme : Qendra pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė dhe ESA organizuan trajnimin e dytė lidhur me temėn “Biznes planifikimi“
Kyqur 25-12-2008 7:58:48 (1719 Lexime)

TETOVĖ, 25 DHJETOR - Si rrjedhojė e bashkėpunimit midis Qendrės pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė pranė USHT-sė dhe ESA-s (Enterprise Support Agency) nė Tetovė, mė datė 18.12.2008 u mbajt trajnimi i dytė lidhur me temėn “Biznes planifikimi”.
Nė kėtė trajnim morėn pjesė numėr mė i madh i studentėve tė Fakultetit Ekonomik tė USHT-sė, kryesisht studentė tė vitit tė tretė.

Mė shumė...

Lajme : Rektori i USHT, prof. dr. Sadi Bexheti zgjidhet Kryetar i Konferencės ndėruniversitare tė RM
Kyqur 24-12-2008 5:37:07 (1294 Lexime)

TETOVĖ, 24 DHJETOR - Nė seancėn e Konferencės Ndėruniversitare tė mbajtur mė 22 dhjetor 2008 nė Universitetin “Shėn Kirili dhe Metodi” nė Shkup, Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės u zgjodh Kryetar i Konferencės Ndėruniversitare.

Mė shumė...

Lajme : Shkarkimi i dekanes nė Vlorė, konflikt mes MASH dhe Universitetit
Kyqur 22-12-2008 2:39:10 (1343 Lexime)

Vlorė, 22 DHJETOR - Kėrkesa e Ministrisė sė Arsimit pėr rikthimin nė punė tė dekanes Arta Musaraj ka krijuar konflikt tė ashpėr mes dikasterit arsimor dhe Universitetit “Ismail Qemali” tė Vlorės. Sipas shkresės sė dėrguar nga ministria, kompetenca pėr shkarkimin e dekanes i takon ministrit, pas njė propozimi tė rektorit, procedurė kjo qė ėshtė shkelur nga universiteti i Vlorės. Reagimi i parė ka ardhur nga rektori Tanush Shaskaj, i cili duke qenė larg Vlorės u ėshtė drejtuar dy zėvendėsve tė tij me anė tė e-mail-i. Kaq ka mjaftuar qė deri nė orėt e vona nė universitetin e Vlorės tė mblidheshin urgjent pėrfaqėsues tė stafit akademik.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt dėshirojnė lehtė tė diplomojnė
Kyqur 19-12-2008 7:08:53 (1248 Lexime)

Shkup, 18 dhjetor - Nė Ligjin pėr arsim tė lartė njė strukturė e lėndėve, 50 pėr qind lėndė zgjedhore dhe 50 pėr qind lėndė tė detyrueshme, nuk mund tė vlejė nė Ballkan, por vetėm atje ku vetėdija individuale ėshtė shumė e lartė. Kėshtu shprehet Abdylmenaf Bexheti, prorektor nė Universitetin e Evropės Jug Lindore (UEJL), duke theksuar se duhet ndryshuar kjo mėnyrė, ngase mungon niveli i vetėdijes qė studenti vetė tė orientohet dhe tė zgjedh lėndė kryesisht profesionale qė nė fund tė merr diplomė meritore. Bexheti shprehet se studenti nga natyra, pavarėsisht nė universitete shtetėrore ose private, dėshiron tė kalojė nė mėnyrė mė tė lehtė."Vetė kam qenė studentė dhe kėshtu kam gjykuar. Studenti dėshiron tė ketė rezistencėn mė tė vogėl. Do tė zgjedh lėndėt qė mė lehtė do t'i kalojė, pavarėsisht se nė fund do tė pajiset me njė diplomė ose kualifikim qė nuk do t'i pėrgjigjet nė tregun e punės", potencon prorektori Bexheti.Ai thotė se Anglia dhe SHBA, si tregje mė liberale qė konsiderohen, kėtė kornizė e kanė minimum 60 pėr qind lėndė tė detyrueshme dhe 40 pėr qind lėndė zgjedhore. Sipas tij, nė kushte tė vetėdijes angleze individi mbanė llogari pėr vete, ndėrsa tek ne individi shumė pak mbanė llogari, derisa institucioni dhe shteti edhe mė pak.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės shėnoi 14 vjetorin e themelimit
Kyqur 18-12-2008 16:06:19 (1948 Lexime)


TETOVĖ, 18 DHJETOR - Me rastin e pėrvjetorit tė 14-tė tė themelimit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, nė Qendrėn e Kulturės nė Tetovė u organizua Akademi Solemne.

Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin pėrfaqėsues tė lartė tė Qevrisė sė RM-sė, ndėr tė cilėt zėvendėskryeministri i RM-sė, zt. Abdylaqim Ademi dhe zėvendėsministrja e arsimit dhe shkencės, Lindita Qazimi, kryetari i Komunės sė Tetovės, zt. Hazbi Lika, ambasadori i Republikės sė Shqipėrisė nė RM, E.T. Vladimir Prela, kryetarėt dhe pėrfaqėsuesit e partive politike shqiptare, kryetarėt e bashkėsive fetare, njė delegacion 6 anėtarėsh nga Italia i udhėhequr nga ambasadori Silvano Pedrollo, rektorėt dhe prorektorėt e Universitetit tė Shkupit, Shtipit, Manastirit, Prishtinės, Tiranės, Universitetit Bujqėsor tė Tiranės, Gjirokastrės, UEJL-it, Fakultetit tė Shkencave Islame nė Shkup, ishministrat e arsimit dhe shkencės sė RM-sė, Sulejman Rushiti dhe Aziz Pollozhani, pėrfaqėsues tė ambasadave, Aleancės Franceze etj.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt nė grevė, kėrkojnė ndryshimin e statusit
Kyqur 18-12-2008 5:26:43 (1321 Lexime)

TIRANĖ, 18 DHJETOR - Fakulteti i Formimit tė Pėrgjithshėm bojkoton leksionet nė shenjė proteste ndaj Ministrisė sė Arsimit

Kėrcėnimi, nė muajin janar nėse nuk plotėsohen kėrkesat, Universiteti Politeknik pezullon leksionet pa afat

Studentė dhe pedagogė tė Universitetit Politeknik nė Tiranė janė mbledhur njėzėri ditėn e djeshme duke bojkotuar leksionet. Shkak pėr vendosjen e grevės njėditore ėshtė bėrė indiferenca e treguar nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencave karshi kėrkesės sė drejtuar nga rektorati i UPT-sė, pėr ndryshimin e emrit tė Fakultetit tė Formimit tė Pėrgjithshėm, si edhe statusit qė gėzon aktualisht ky fakultet

Mė shumė...

Lajme : Ministria e Arsimit do t’i shlyej borxhet e USHT-sė
Kyqur 17-12-2008 11:34:21 (1454 Lexime)


TETOVĖ, 17 DHJETOR - Ministria e Arsimit do tė ndihmojė me fonde pėrfundimin e godinės sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.
Ndihma prej 1 milionė e 700 mijė euro do ti shlyej edhe borxhet qė ka Universiteti ndaj ndėrmarrjes qė punon. Kėtė e bėri tė ditur nė Tetovė ministri i Arsimit Pero Stojanovski i cili gjithashtu u takua me rektorėt e universiteteve shtetėrore tė Maqedonisė.
„Ministria e Arsimit do t’i mbulojė tė gjitha borxhet e USHT-sė tė vitit 2008 lidhur me investimet kapitale. Me dedikimin e fondeve Ministria e Arsimit do tė aprovoj rreth 40 milionė denarė pėr Universitetin e Tetovės dhe gjithashtu do tė bėhen pėrpjekje tė sigurohen edhe rreth 60 milionė denarė“, deklaroi Pero Stojanovski, ministėr i Arsimit.

Mė shumė...

Lajme : Elvis Prisli “vjen” nė Tetovė
Kyqur 17-12-2008 10:35:14 (1576 Lexime)


TETOVĖ, 17 DHJETOR - Legjenda e rock e roll muzikės, Elvis Presley do tė jetė temė e bisedės nė Kėndin Amerikan nė Tetovė. Atasheu kulturor pranė Ambasadės Amerikane nė Shkup, Amy Storoė do tė mbajė prezentimin kushtuar pikėrisht Elvis Prislit. Gjithashtu, do tė prezantohen sekuenca tipike tė jetės dhe reportuarit tė tij. Me kėtė rast ftohen tė marrin pjesė studentėt dhe dashamirėt e kėsaj muzike. Prezantimi do tė mbahet nė Kėndin Amerikan nė Tetovė, tė enjten me fillim nė ora 18 : 00.


Lajme : Kur do integrohet Universiteti i Mitrovicės?
Kyqur 15-12-2008 6:24:13 (1883 Lexime)

Mitrovicė, 15 dhjetor - Gjasat qė universiteti serb nė Mitrovicė tė integrohet nė sistemin e arsimit kosovar, duken tė vogla, por Qeveria e Kosovės shpreson qė kjo tė ndodhė vitin e ardhshėm akademik. Pakoja e Ahtisaarit i lejon atij autonomi, por kėrkon qė statuti i tij tė jetė nė pėrputhje me legjislacionin kosovar.
Synimet e Ministrisė sė Arsimit qė ta integrojė qysh vitin e ardhshėm nė sistemin arsimor kosovar universitetin serb tė vendosur nė Mitrovicė, pėr pėrfaqėsuesit serbė nuk duken tė realizueshme.

Mė shumė...

Lajme : "Braktisen" universitetet ne rrethe, dyndje Tirana
Kyqur 13-12-2008 11:30:20 (1225 Lexime)

TIRANĖ, 13 DHJETOR - Tiranė- Partia Socialiste ka bėrė pėrgjegjėse qeverinė pėr problemin e madh me tė cilin po pėrballet arsimi i lartė dhe universitet publike, duke e akuzuar atė pėr stimulim tė braktisjes sė qyteteve tė mėdha dhe mbipopullim tė Tiranės.

Sekretarja e komisionit pėr edukim nė PS, Ledi Shamku ka deklaruar sot pėrmes njė kominukimi me mediat se kėshtu po veprohet edhe me fakultetet e qyteteve tona tradicionale, pėr tė cilat Ministria e Arsimit sapo shpalli se do t'i financojė mbi bazė matematike, pra sipas numrit tė tė regjistruarve.

Mė shumė...

« 1 ... 44 45 46 (47) 48 49 50 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio