Studentet.info
« 1 ... 45 46 47 (48) 49 50 51 ... 214 »
Lajme : Bursat studentore, skandali i MASH-it
Kyqur 13-12-2008 10:47:46 (1402 Lexime)

Shkup, 12 dhjetor - Njė ditė pas publikimit tė listės pėr bursa studentore dhe numrit tė vogėl tė studentėve shqiptarė qė janė pėrfshirė nė kėtė listė, kanė arritur edhe reagimet e para tė Unionit tė Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USUSHT). Izar Gadafi, kryetar i kėtij Unioni, ka theksuar se pėrqindja e studentėve shqiptarė, tė cilėt marrin bursa duhet tė jetė mbi 20 pėr qind, ashtu siē parashihet pėrqindja e shqiptarėve nė ēdo institucion tjetėr shtetėrore. Ai madje thotė se kjo duhet tė rregullohet atėherė kur edhe publikohet konkursi, ndėrsa pjesėmarrjen e vetėm 30 studentėve shqiptarė nė listėn pėrfundimtare, krahas atyre 1360, e quan skandaloze. "Pėrqindja e studentėve shqiptarė, tė cilėt marrin bursa duhet tė jetė mbi 20 pėr qind, pra edhe kėtu duhet tė jetė ajo pėrqindje e shfaqur, pėr shkak se njė gjė tė tillė e thotė edhe Marrėveshja e Ohrit.

Mė shumė...

Lajme : Pėrmbledhje e Tempus Projektit pėr Fakultetin Ekonomik 2005-2008
Kyqur 13-12-2008 10:42:18 (1783 Lexime)

Nė periudhėn prej 01.09.2005 deri mė 31.08.2008, Universiteti Shtetėror i Tetovės ka pėrfituar nga projekti Tempus - Business and Economics Education in State University of Tetovo, JEP_19103-2004, sė bashku me institucionet partnere Staffordshire University-Angli, Växjö University-Suedi, Vrije Universiteit Brussel, Belgjikė dhe Freie Universitat Berlin-Gjermani, projekt nė vlerė tė pėrgjithshme prej 494.750 euro, prej tė cilave shuma pėr bashkėfinancim ka qenė 24.738 euro.
Dy qėllimet kryesore tė projektit kanė qenė revizimi dhe freskimi i planprogrameve deridiplomike dhe pasdiplomike pėr Fakultetin Ekonomik dhe sigurimi i mundėsisė sė avancimit tė aftėsive profesionale tė stafit, pėrgatitja e sylabuseve sipas planprogrameve tė reja e inkorporimi i lėndėve tė reja dhe ligjėrimi i tyre.

Mė shumė...

Lajme : Totalitarizėm nė Juridik
Kyqur 11-12-2008 9:44:57 (1257 Lexime)

Prishtinė, 11 dhjetor – Shprehja e opinionit nė publik pėr sistemin e drejtėsisė nė vend, i ka kushtuar shtrenjtė studentit tė Juridikut, Burim Haliti. Pėr fillim, organet e fakultetit ia kanė konfiskuar indeksin, por betohen se do t’ia humbin edhe tė drejtėn e studimeve.
Kėto masa po ndėrmerren ndaj kėtij studenti qė vijon nė vitin e dytė tė nivelit master tė studimeve, sepse nė numrin e 9 nėntorit tė sivjetmė tė “Kohės Ditore” ka publikuar pikėpamjen e tij pėr drejtėsinė nė vend, me ē’rast ka apeluar pėr intervenim “me shpejtėsi tė dritės” pėr ta shpėtuar drejtėsinė kosovare nga kolapsi ligjor.

Mė shumė...

Lajme : USHT pajiset me laborator pėr hulumtime bio-teknologjike
Kyqur 10-12-2008 14:49:32 (1441 Lexime)

TETOVĖ, 10 DHJETOR - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) tė mėrkurėn u hap Laboratori pėr hulumtime bio-teknologjike.

Nė ceremoninė e hapjes sė laboratorit i cili ėshtė mundėsuar nga Qeveria italiane ishin tė pranishėm, zv/kryetarit tė Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė, Abdilaqim Ademi, Ambasadori i Italisė, z. Roberto Rico, zv/ministrja e arsimit dhe shkencės znj-Lindita Qazimi si dhe shumė personalitete tjera.

“Ky investim do tė ndihmojė pėr rritjen e kualitetit tė mėsimit, rritjen e kontrollit tė ushqimit dhe me kėtė edhe kualitetit tė ushqimeve. Me hapjen e laboratorit tė ri nė programin e bio-teknologjisė juve student do t’u mundėsohet qė ashtu siē mėsojnė bashkėmoshatarėt e juaj nė vendet evropiane edhe ju tė fitoni dituri dhe atė qė e mėsoni nė mėnyrė teorike ta pėrvetėsoni edhe praktikisht. Nė kėtė mėnyrė do tė kontrubuoni nė ndėrtimin e vlerave tė mirėfillta arsimore, deklaroi zėvendėskryeministri, Ademi.

Mė shumė...

Lajme : Juridiku, rebelohen edhe pedagogėt pas studentėve
Kyqur 06-12-2008 8:58:51 (1302 Lexime)

TIRANĖ, 5 DHJETOR - U deshėn tri javė bojkot mėsimi, pėr tė marrė njė gjysmė zgjidhjeje pėr njė problem qė ka nisur tre vjet mė parė. Pėr pedagogėt dhe studentėt e Drejtėsisė dhe tė Shkencave Sociale, kjo ėshtė e pafalshme nga ana e institucioneve pėrgjegjėse. Ndėrkohė qė ende asgjė nuk ėshtė e qartė. Dekani i Fakultetit Juridik, Skėnder Kaēupi shprehet se tė martėn njė pjesė e studentėve do tė zhvendosen nė ambientet e shkollės "Petro Nini Luarasi" dhe pjesa tjetėr do tė presin tė bėhet gati Kinemaja e Qytetit Studenti, ndėrsa njė pjesė tjetėr pedagogėsh ende nuk e dinė se ku do tė shkojnė.

Mė shumė...

Lajme : Drejtoresha e AmCham-Macedonia, Michelle Osmanli vizitoi Qendrėn pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė tė USHT-sė
Kyqur 06-12-2008 6:41:44 (1149 Lexime)

TETOVĖ, 5 DHJETOR - Drejtoresha ekzekutive e AmCham (American Chamber of Commerce in Macedonia), zonja Michelle Osmanli qėndroi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe vizitoi qendrėn e re tė USHT-sė pėr shėrbime studentore dhe karrierė. Nė takim u diskutuan mė shumė ēėshtje tė bashkėpunimit tė ndėrsjellė dhe u shkėmbyen ide tė reja tė cilat do tė shėrbenin nė funksion tė ofrimit tė shėrbimeve mė kualitative pėr studentėt.

Mė shumė...

Lajme : Vendi i varfėr ėndėrron “Silicon Valleyn”
Kyqur 04-12-2008 3:20:11 (1651 Lexime)

Prishtinė, 5 DHJETOR – Nė afėrsi tė qytetit pak tė njohur Palo Alto tė San Franciskos, para dhjetėra vjetėsh njė profesor e shpėtoi nga shuarja Universitetin Stanford.
Ideja pėr t’i lejuar kompanitė t’i paguanin universitetit para pėr tė pėrdorur disa mijėra hektarė tokė qė nuk i duheshin universitetit, bėri qė ky institucion i arsimit tė lartė tė hiqte qafesh problemin e financimit.
Por, pak e rėndėsishme qe qė universiteti i shpėtoi shuarjes. Historia e idesė sė profesorit Frederick Terman nuk do tė pėrmendej sikur tė mos kishte si produkt koncentrimin aty tė kompanive mė tė zhvilluara botėrore pėr teknologjinė kompjuterike.

Mė shumė...

Lajme : Dita e 17 pa mėsim, tre mijė studentė nė rrugė
Kyqur 03-12-2008 10:08:22 (1563 Lexime)

TIRANĖ, 3 DHJETOR - Universiteti Politeknik nuk pranon nė auditorėt e tij studentėt e Fakultetit Juridik dhe tė Shkencave Sociale

Nė javėn e tretė tė pezullimit tė leksioneve, studentėt kėrcėnojnė se do tė rinisin protestat

Kėrcėnojnė se do tė dalin sėrish nė protestė. Dhe, tashmė, me tė drejtė. Ka mė se tri javė qė ata enden rrugėve, pa zhvilluar asnjė orė leksion dhe, pėr mė keq, askush nuk begenis qoftė edhe t’u japė njė informacion elementar se ēdo tė ndodhė me ta. Studentėve nė Fakultetin Juridik dhe atyre nė Shkencat Sociale, u ka ardhur aty ku nuk mban mė. Ata kėrkojnė zgjidhje tė menjėhershme tė situatės, nė tė kundėrt, premtojnė se nuk u ngelet gjė tjetėr, vetėm se tė bllokojnė dyert e rektoratit tė Universitetit tė Tiranės.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e USHT-sė nė trajnim te ESA
Kyqur 03-12-2008 9:57:03 (1143 Lexime)

TETOVĖ, 3 DHJETOR - Si rezultat i bashkėpunimit midis Qendrės pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė pranė USHT-sė dhe ESA-s (Enterprise Support Agency) nė Tetovė, mė 28 nėntor 2008 u mbajt njė trajnim me temėn “Biznes planifikimi”. Nė kėtė trajnim morėn pjesė studentė nga Universiteti Shtetėror i Tetovės si dhe menaxherė tė ndėrmarrjeve tė ndryshme tė regjionit.

Mė shumė...

Lajme : Regjia pa regjim
Kyqur 03-12-2008 6:28:50 (1448 Lexime)

PRISHTINĖ, 3 DHJETOR - Debati pėr kualitetin e filmave qė punohen nga studentė e regjisė sė filmit nė Universitetit e Prishtinės duhet tė vazhdojė. Kjo pėr shkak se ata gjenden nė njė gjendje tė vėshtirė.

Por, shumica e madhe e kėtyre studentėve e kanė vėshtirė tė bashkohen nė debat. Arsyeja ėshtė e thjeshtė - i frikėsohen njė revanshi qė mund tė vjen nga profesorėt si dhe nga udhėheqėsit e kėtij fakulteti.

Edhe profesorėt nuk janė nė gjendje mė tė mirė sesa nxėnėsit e tyre.

Express ka tentuar tė kontaktojė me mė shumė se 5 studentė qė janė pjesė e kėtij fakulteti, mirėpo arsyetimi i mosprononcimit tė tyre ka qenė “jo, sepse mund tė pėsojmė keq”.

Mė shumė...

« 1 ... 45 46 47 (48) 49 50 51 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio