Studentet.info
« 1 ... 46 47 48 (49) 50 51 52 ... 214 »
Lajme : Studentėt nė protesta pėr mė shumė para pėr USHT-nė
Kyqur 02-12-2008 6:10:37 (1367 Lexime)


TETOVĖ, 2 DHJETOR - Parlamenti i Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovė (USHT) me protesta tė sėrishme do tė kėrkojė drejtėsi pėr shqiptarėt. Tė ejnten me 4 dhjetor do tė kėrkohet rritja e buxhetit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės si dhe lirimin e tė burgosurve tė pafajshėm nga fshati Brodec, mbylljen e proceseve gjyqėsore tė rasteve tė kthyera nga gjykata ndėrkombėtare e Hagės pėr ish pjesėtarėt e UĒK-sė nga organet gjyqėsore tė Maqedonisė, zgjidhjen e statutit tė familjeve tė dėshmorėve, invalidėve dhe veteranėve tė luftės sė lavdishme tė UĒK-sė dhe ndalimin e diskriminimit tė shqiptarėve.

Mė shumė...

Lajme : Kampus universitar nė Komunėn e Ēairit
Kyqur 01-12-2008 14:35:13 (1094 Lexime)

SHKUP, 1 DHJETOR - Kampus universitar nė njė tė ardhme tė shpejtė pritet tė ndėrtohet nė Komunėn e Ēairit. Sot u firmos marrėveshja pėr bashkėpunim mes komunės dhe pėrfaqėsuesve tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Ballkanit i cili funksion nė kryeqytet qė nga viti 2006.

Mė shumė...

Lajme : Kolegj pėr integrimin e tė rinjve nė Mitovicė
Kyqur 29-11-2008 3:20:38 (1596 Lexime)

Prishtinė, 29 nėntor – Shpejtė mund t’i humbė popullariteti qė ka Ura e Ibrit, e cila ėshtė sinonim i ndarjes sė qytetit tė Mitrovicės. Nėse planet e autoriteteve vendėse dhe atyre tė huaja shkojnė si duhet, me ndėrtimin e njė kolegji pėrbri cepeve tė Urės Lindore tė Ibrit, kjo urė pakė e njohur do tė shndėrrohet nė sinonim tė bashkimit tė qytetit tė ndarė qė nga 1999-a, shkruan "Koha Ditore".
Por, qė projekti tė dalė suksesshėm, dhe para sė gjithash ta arrijė efektin pėr integrimin e komuniteteve, gjithēka neutrale do tė jetė nė kėtė shkollė qė ende nuk i janė vėnė themelet. Edhe gjuha e mėsimit, edhe diplomat, edhe investitorėt, e edhe lokacioni. Tė gjitha kėto pėr t’i bashkuar tė rinj shqiptarė e serbė tė Mitrovicės pėr tė vijuar mėsimet nė njė institucion tė pėrbashkėt shkollor.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet britanike, sponsor personal pėr studentėt ekstrakomunitarė
Kyqur 28-11-2008 7:24:55 (1417 Lexime)

LONDĖR, 28 NĖNTOR - Studimet, Britania e Madhe, nė muajin mars, kalon nė fuqi regjimin e ri pėr studentėt qė aplikojnė jashtė Komunitetit Evropian

Ligji ėshtė kundėrshtuar nga akademikėt, por ėshtė pėrkrahur nga drejtues tė qeverisė britanike

Mbretėria e Bashkuar do tė vendosė nė vitin 2009 regjim tė ri aplikimi pėr studentėt me rezidencė jashtė Komunitetit Evropian, qė kėrkojnė tė ndjekin studimet nė universitetet britanike. Duke nisur nga muaji mars i vitit tė ardhshėm, individėt, tė cilėt paraqesin kėrkesė pėr tė kryer studimet nė universitetet britanike, nuk do tė kenė garanci vetėm kursimet vetjake.

Mė shumė...

Lajme : Ambasadorja e Gjermanisė, E.S. Ulrike Maria Knotz qėndroi pėr vizitė nė USHT
Kyqur 25-11-2008 13:35:01 (1241 Lexime)

TETOVĖ, 25 NĖNTOR - Ambasadorja e Gjermanisė nė Shkup, Ekselenca e saj, zonja Ulrike Maria Knotz qėndori pėr vizitė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės ku u prit nga Rektori, prof. dr. Sadi Bexheti dhe prorektori pėr arsim, prof. dr. Agim Vela.

Qėllimi i vizitės sė ambasadores gjermane ishte informimi pėr nga afėr mbi gjendjen aktuale tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti informoi ambasadoren pėr aktivitetet e ndėrmarra dy vitet e kaluara dhe suskeset e arritura nė kėtė periudhė. Njėkohėsisht informoi mbi projektet e pėrbashkėta me institucione tė larta arsimore dhe organizata tė tjera nė Gjermani, sidomos nė projektet e Tempusit ku Universiteti Shtetėror i Tetovės me universitetet gjermane kanė bartės tė disa prej tyre. Rektori Bexheti gjithashtu potencoi edhe bashkėpunimin e shkėlqyeshėm me DAAD (Akademinė Gjermane pėr Programe Shkėmbimi), me tė cilėn organizatė veēmė janė realizuar disa projekte si vizita nė universitete gjermane pėr mė shumė Fakultete tė USHT-sė, bursa pėr studentėt e USHT-sė etj.

Mė shumė...

Lajme : Ambasadori amerikan, E.T. Philip Reeker vizitoi USHT-nė nė kuadėr tė projektit pėr biznes plane mė tė mira
Kyqur 25-11-2008 13:33:53 (1558 Lexime)

TETOVĖ, 24 N3NTOR - Ambasadori i SHBA-ve nė Shkup, Ekselenca e Tij, zt. Philip Reeker vizitoi Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė kuadėr tė projektit tė pėrbashkėt tė USHT-sė dhe Organizatės joqeveritare “Arsimim ekonomik pėr menaxherėt e rinj”- Junior Achievement Macedonia, pėr konkurrim nė nivel nacional pėr biznes plane mė tė mira. Projekti tėrėsisht u financua pėrmes grantit tė siguruar nga Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt e pensionuar mė nuk do tė ligjerojnė
Kyqur 22-11-2008 12:14:42 (1247 Lexime)

SHKUP, 22 NĖNTOR - Profesorėt e pensionuar universitar prej vitit tė ardhshėm mė nuk do tė mund tė ligjerojnė.

Kėtė sot e paralajmėroi ministri i Arsimit Pero Stojanovski, i cili sqaroi se masat e ndėrmarra janė me qėllim qė tė pėrmirėsohet cilėsia e studimit.

Nėse universitetet nuk i respektojnė rregullat, ka mundėsi t'u merren liēencat e tyre.


Lajme : Britanikėt e akuzuar mohuan vrasjen e studentėve francezė
Kyqur 22-11-2008 12:13:19 (1294 Lexime)


LONDĖR, 22 NĖNTOR - Dy britanikėt e akuzuar pėr masakrimin e dy studentėve francezė nė njė shtėpi nė Londrėn jugore, u paraqitėn nė gjyq dhe mohuan involvimin nė vrasjen.

Studentėt e biokimisė, Gabriell Ferez dhe Lorent Bonom, qė tė dy tė moshės 23 vjeēare, u gjetėn tė vdekur nė qershor tė kėtij viti nė banesėn e tyre tė marrė me qira, ndėrsa rasti nė fjalė shokoi opinionin francez dhe britanik.

Tė dy studentėt kanė qenė tė lidhur, Bonom ishte goditur rreth 200 herė me thikė, ndėrsa miku i tij 50 herė, pas ēka shtėpia ėshtė djegur. Policia vlerėsoi se vrasėsit e tyre janė mė tė tmerrshmit qė janė takuar nė praktikėn e deritanishme.

Mė shumė...

Lajme : USHT pėruroi dy fakultete nė Kumanovė
Kyqur 22-11-2008 4:28:53 (3232 Lexime)


KUMANOVĖ, 22 NĖNTOR - Nė ditėn e alfabetit tė gjuhės shqipe nė Kumanovė solemnisht u hapėn dy fakultete tė USHT-sė. Fekulteti i administratės Publike dhe Fakulzteti i biznesit.
Rektori i USHT-sė Sadi Bexheti tha se fakulteti i administratės sė Biznesit nė Kumanovė ėshtė I nėj rėndėsie tė veēantė pėr Universitetin dhe qytetarėt e Kumanovės.
"Kjo ditė do tė mbahet mend pėr Kumanovėn dhe pėr kėtė pjesė tė Republikės sė Maqedonisė.Ju e dini kufizoheni me pjesėn tjetėr tė shqipėtarėve tė Luginės sė Preshevės dhe pjesėn tjetėr qė I takon Gjilanit pra strategjikisht mendoj se aspiratat tona tė rektoratit kanė qenė se si universitet I kemi kryer tė gjitha procedurat dhe universiteti tė filloj me punė konkretisht fakulteti mbi Administratėn e Biznesit;mirpo ne kemi bėrė dy programe studimore Administratė Biznesi dhe Administratė Publike.", deklaroi rektori i USHT-sė Sadi Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt e USHT-sė ekspozuan nė Manhattan
Kyqur 20-11-2008 14:54:41 (3658 Lexime)


New York – Piktorėt Melik Arsllani dhe Nehat Beqiri, profesorė nė programin studimor Art figurativ nė USHT gjatė muajit tetor ekspozuan pikturat e tyre nė Galerinė MC nė Manhattan, New York. Ekspozita e tyre u realizua me ndihmėn e Ministrisė sė kulturės sė Maqedonisė, pas njė konkursi mbarėkombėtar.

Mė shumė...

« 1 ... 46 47 48 (49) 50 51 52 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio