Studentet.info
« 1 ... 47 48 49 (50) 51 52 53 ... 214 »
Lajme : Erė korrupsioni tenderit pėr heqjen e bėrllokut
Kyqur 20-11-2008 4:40:18 (2423 Lexime)


Prishtinė, 20 NĖNTOR – Erė korrupsioni po i vjen tenderit pėr heqjen e bėrllokut nė objektet e Universitetit tė Prishtinės (UP). Zyrtarė tė Universitetit kanė deklaruar tė mėrkurėn pėr "Kohėn Ditore" tė kenė dėshmi tonike, ku punonjės tė Organit Shqyrtues tė Prokurimi (OSHP) dėgjohen tek u kėrkojnė zyrtarėve tė prokurimit tė UP-sė qė ta pėrzgjedhin operatorin ekonomik “OMI Impex” si fitues tė tenderit pėr pastrimin e objekteve tė universitetit, ani pse oferta e kėtij operatori teknik ėshtė gati sa dyfishi i kompanisė “ECD Rinori”, e pėrzgjedhur nga UP-ja pėr t’i kryer kėto shėrbime.
Organi Shqyrtues i Prokurimit (OPSH), qė njihet si “Gjykatė e tenderėve”, qe dy herė po e kthen nė rivlerėsim pėrzgjedhjen nga universiteti tė operatorit ekonomik pėr pastrimin e objekteve tė universitetit, por zyrtarė tė Universitetit po dyshojnė se kjo nuk po bėhet me qėllim tė mirė.

Mė shumė...

Lajme : UP pėrfiton 1.5 milion euro
Kyqur 19-11-2008 6:44:49 (1099 Lexime)

PRISHTINĖ, 18 NĖNTOR Universiteti i Prishtinės ka pėrfituar nga Komisioni Evropian pėrmes programit Tempus 6 projekte nė vlerėn prej 1. 5 milion euro, qė kanė pėr qėllim reformimin dhe zhvillimin e UP-sė.

Projektet e fituara, janė tė sferave tė ndryshme akademike, zbatimi i tė cilave do tė fillojė qė nga muaji janar i vitit tė ardhshėm, dhe do tė zgjasin nga tri vite.

Deri mė tash Universiteti I Prishtinės, ka pėrfituar nga programi Tempus, projekte tė pėrkrahura nė vlerė prej 5 milion euro, tha Suzana Manxhuka prorektore pėr ēėshtje arsimore nė UP, e cila pohoi se shumica prej tyre janė projekte tė pėrfunduara , ndėrsa kanė mbetur edhe 13- tė nė pėrfundim e sipėr.

Mė shumė...

Lajme : Studimet blinguale nė SHBA
Kyqur 18-11-2008 9:59:02 (1119 Lexime)

TETOVĖ, 18 NĖNTOR - Mundėsia e studimeve bilinguale nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ėshtė programi qė do tė prezantohet nė Kėndin Amerikan nė Tetovė. Perspektiva personale e studentėve dhe mėsimi nė dy gjuhė, nė mėnyrė paralele dhe ngritja e nivelit tė njohurive janė pjesė e kėtij programi. Kėshtu qė tė enjten me fillim nė ora 17;00 nė Kėndin Amerikan nė Tetovė do tė prezantohet tema “ Studimet bilinguale nė SHBA dhe perspektiva personale” nga ana e atasheut pėr kulturė nė Ambasadėn Amerikane nė Shkup, Amy Storrow. Me kėtė rast gjithė tė interesuarit dhe sidomos studentet, mund tė marrin pjesė dhe kanė tė drejtė tė informohen edhe pėr ;ėshtjet tjera qė kanė tė bėjnė me studimet nė SHBA.


Lajme : Njėzet universitete private aplikojnė pėr akreditim
Kyqur 18-11-2008 7:06:14 (2105 Lexime)

PRISHTINĖ, 18 NĖNTOR- Rreth 20 Bartės tė Arsimit tė Lartė Privat kanė aplikuar pėr procesin e akreditimit nė Agjencinė Kosovare pėr Akreditim. Ata do tė kenė mundėsi qė aplikacionet e tyre t’i dėrgojnė deri me 31 dhjetor tė kėtij viti.

Ferdije Zhushi – Etemaj, drejtoreshė e Agjencisė Kosovare pėr Akreditim thotė pėr Express se nė vitin tjetėr do tė dėrgohen ekspertė ndėrkombėtarė pėr tė bėrė procesin e vlerėsimit. “Ne duhet t’i themelojmė ekipet vlerėsuese, t’i dėrgojmė nė vizitė nėpėr institucione qė tė kryejnė vlerėsimin”, shton ajo.

Mė shumė...

Lajme : Qendra pėr shėrbime studentore organizon orėt e para tė mentorimit
Kyqur 18-11-2008 6:55:15 (1220 Lexime)

TETOVĖ, 17 NĖNTOR - Nė kuadėr tė Qendrės pėr Shėrbime Studentore dhe Karrierė filloi tė aplikohet programi i mentorimit pa pagesė pėr studentėt tė cilėt kanė nevojė pėr kėshilla akademike.

Kjo Qendėr e cila vepron nė kuadėr tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės filloi tė aplikojė kėtė sistem pėr tė gjithė studentėt tė cilėt kanė nevojė pėr ndihmė nė mėnyrė qė tė tejkalojnė vėshtirėsitė qė hasin gjatė studimeve.

Mė shumė...

Lajme : Fakulteti drejt shembjes, Kule pezullon mėsimin tek Juridiku
Kyqur 18-11-2008 4:42:41 (1194 Lexime)

TIRANĖ, 18 NĖNTOR - Studentėt e fakultetit tė Drejtėsisė nė Universitetin e Tiranės janė pa mėsim. Shkak ėshtė bėrė godina e kėtij fakuylteti qė ėshtė nė rrezik shembjeje pas plasaritjeve tė marra nga ndėrtimi pa cilėsi i fakultetit tjetėr ngjitur me tė, a i Shkencave Sociale.

Studentėt e Drejtėsisė kanė ndėrrmarrė masėn ekstreme, nė shenjė proteste ndaj situatės sė krijuar nė godinėn ku ata ndjekin studimet. Pasi kanė pezulluar pėr njė orė leksionet, tė premten e kaluar 1350 studentė qė ndjekin studimet nė kėtė fakultet kanė vendosur qė tė bojkotojnė mėsimin pa afat, deri nė zgjidhjen e problemit.

Mė shumė...

Lajme : Mr.sc. Arburim Iseni dhe Mr.sc. Ali Musliu vizitė studimore nė Universitetin e Bolonjės
Kyqur 18-11-2008 3:59:38 (2639 Lexime)


ITALI, BOLONJA 17 NĖNTOR - Mr.sc. Arburim Iseni dhe Mr.sc. Ali Musliu nga Universiteti Shtetėror i Tetovės po qėndrojnė nė njė vizitė studimore pesėditore nė Itali nė Universitetin e Bolonjės. Dita e parė ka qenė takim me Drejtoreshėn e zyrės pėr marrėdhėnie me jashtė Giovanna Filippini e cila i ka njoftuar prej sė afėrmi me Universitetin e Bolonjės dhe procesin e reformave tė sistemit tė Bolonjės, mekanizmat pėr sigurimin e cilėsisė qė ka ky Universitet, njohjen e kredive ECTS dhe kualifikimeve, marrjen e informatave nga tregu i punės pėr tė dizajnuar kurrikula tė efektshme. Gjithashtu ajo i ka njoftuar profesorėt me arsimimin pasuniversitarė nė Universitetin e Bolonjės, dizajnimin e kurseve pėr vazhdimėsi tė studimeve, etj.

Mė shumė...

Lajme : Studenti i ekonomikut kapet nga policia me 108 kg marijuanė
Kyqur 17-11-2008 9:06:55 (2527 Lexime)


KAKAVIJE 17 NĖNTOR- Policia kufitare e Gjirokastrės sekuestroi mbrėmė 108 kilogram lėndė narkotike e llojit marijuanė e cila kishte destinacion Greqinė.

Operacioni u krye nga policia kufitare e antikrimit dhe nė pranga pėrfundoi Klodian Basha, student nė degėn e Ekonomisė, nė Universitetin “Eqrem Ēabej”Fakultetin Ekonomik tė Gjirokastrės.

Nė kėrkim janė shpallur edhe dy persona tė tjerė tė cilėt dyshohen se ishin anėtar tė kėtij trafiku droge.

Mė shumė...

Lajme : Edhe Shtipi mė shumė se USHT
Kyqur 17-11-2008 8:55:23 (2192 Lexime)

SHKUP, 17 NĖNTOR - Mbi 150 milionė denarė i janė shkurtuar Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Ministria e Financave dhe Qeveria ka paraparė qė pėr kėtė vit akademik 2008/2009, USHT-sė t'i ndahen vetėm 205 milionė denarė, qė janė mė pak pėr 150 milionė krahasuar me vitin e kaluar. Me kėtė rast, kanė arritur edhe reagimet e para. Rektori i kėtij universiteti, Sadi Bexheti ka informuar se informon se me mjetet e ndara financiare, nuk mund tė mbulohen as shpenzimet e nevojshme universitare gjatė tėrė vitit, ndėrsa mund tė sigurohen vetėm gjysmat e pagave tė tė punėsuarve. "Ndryshe nga viti i kaluar, kur Qeveria ndau 355 milionė denarė, kėtė vit me Buxhetin e ri u ndanė vetėm 205 milionė. Me kėto mjete, nuk mund tė planifikojmė ndėrtime kapitale", ka thėnė rektori, duke shtuar se qysh para gjashtė muajve, MASH-it dhe Qeverisė i ėshtė dėrguar kėrkesė pėr miratimin e 8 milionėve eurove, tė cilat janė paraparė pėr investime tė reja nė USHT. Sipas Bexhetit,

Mė shumė...

Lajme : Athina me masa tė forta tė sigurisė, shėnim i kryengritjes studentore
Kyqur 17-11-2008 7:15:18 (1183 Lexime)

ATHINĖ, 17 NĖNTOR - Mijėra policė janė sistemuar sot nė Athinė pak para parakalimit tė paralajmėruar protestues me rastin e shėnimit tė 35 vjetorit tė kryengritjes studentore kundėr diktaturės ushtarake.
Greqia prej vitit 1967 deri nė vitin 1974 ka qenė nėn diktaturė ushtarake, pėr shkak tė cilės arsye nė vitin 1973 studentėt e kanė treguar revoltėn e tyre.

Mė shumė...

« 1 ... 47 48 49 (50) 51 52 53 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio