Studentet.info
Lajme : Asllan Bilalli mer 0 vota pėr dekan nė Universitetin e Prishtinės!
Kyqur 10-07-2012 14:52:52 (3287 Lexime)


Asllan Bilalli me zero vota pėrfundon nė pėrzgjedhjen e dekanėve nė Fakultetin Jurdik tė Universitetit tė Prishtinės. Dekani i deritashėm i kėtij fakulteti Bajram Ukaj ka fituar edhe njė mandat tė dytė nė udhėheqje me 40 vota, duke e lėnė pas tė propozuarin tjetėr Asllan Billallin, raporton Zėri.

Mė shumė...

Lajme : Cilėt janė dekanėt e rinj nė UP
Kyqur 10-07-2012 6:03:52 (1712 Lexime)


Nė mbledhjen e Senatit, e cila ėshtė mbajtur tė hėnėn me dyer tė mbyllura, 41 senatorė dhe 16 dekan tė pėrkohshėm kanė dhėnė votėn e tyre duke zgjedhur kėshtu strukturat menaxhuese tė fakulteteve qė do tė marrin detyrėn nga njė tetori i kėtij viti.Nė Fakultetin Filozofik dekan ėshtė zgjedhur Bujar Dugolli me 23 vota duke mundur kėshtu kandidatin tjetėr tė propozuar nga Filozofiku pėr dekan Demė Hoti.

Nė Fakultetin e Filologjisė dekan ėshtė zgjedhur Sedat Kuqi me 28 vota, ndėrsa konkurrenti tjetėr i kėtij fakulteti i cili deri tash ka udhėhequr me postin e dekanit Osman Gashi ka marrė vetėm 12 vota.

Mė shumė...

Opinione : Evropa, Ne dhe Gruevski!
Kyqur 09-07-2012 3:57:15 (1787 Lexime)Pajtim Thaēi

Edhe kėtė vit e organizuam udhėtimin tradicional nė Evropė me studentėt dhe bashkėmoshatarėt e mi nga universiteti i UEJL-sė. Ėshtė njė kėnaqėsi dhe pėrjetim i veēantė tė vizitosh qytete tė ndryshme tė Evropės. Kjo, kuptohet, ėshtė pjesa e mirė, ndėrsa pjesa e keqe ėshtė se shihet dallimi i madh nė mes vendbanimeve ku jetojnė shqiptarėt nė Maqedoni dhe kėtyre qyteteve evropiane. Kjo mė la shije tė keqe edhe pse u nisa me entuziazėm tė madh.

Kur u kthyem, komenti qė tė gjithė e bėnin ishte : Ku ishim, ku erdhėm!

Mė tmerron fakti se si kemi jetuar jo vetėm ne si brez i ri, por tė gjithė ne qė jetojmė nė kėto hapėsira.

Mė shumė...

Lajme : DIPLOMA E UNIVERSITETIT NDĖRKOMBĖTAR TĖ STRUGĖS VIJON ME NJOHJEN NĖ SHTETE TĖ NDRYSHME TĖ AMERIKĖS
Kyqur 09-07-2012 3:47:38 (2813 Lexime)


((AERC) – American Education Resarch Corporation, Credentials Evaluation Service, vėrtetoi se Anileda Agron Leka ka pėrfunduar njė program tre vjeēar universitar nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit Ndėrkombėtar nė Strugė, Maqedoni, gjatė 2008-2011, duke marrė gradėn e Bachelor of Economics, mė 30 qershor, 2011: "Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės ėshtė njė institucion privat i miratuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, Maqedoni dhe njė insitucion i arsimit tė lartė i akredituar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Mė shumė...

Lajme : Largohet nga USHT-ja “koka” e anatomisė
Kyqur 06-07-2012 7:30:51 (2319 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės, mė 27 qershor tė kėtij viti ka sjellė vendim tė nėnshkruar nga rektori, Agron Reka, pėr largimin nga puna tė profesorit tė anatomisė, Prof.Dr. Agim Vela. Nė asryetimin e kėtij vendimi thuhet se profesorit Vela i ndėrpritet kontrata e punės si mėsimdhėnės nė Fakultetin e Shkencave Mjekėsore nė USHT, pėr shkak se ai ligjėron njėkohėsisht edhe nė Universitetin e Prishtinės.

Prof.Dr. Agim Vela ėshtė shtetas i Maqedonisė. Me largimin e tij, realisht rrezikohet edhe akreditimi i Fakultetit tė Mjekėsisė nė USHT-tė, nga se ėshtė i vetmi, i cili i plotėson tė gjitha kushtet e nevojshme, thirrjet shkencore pėr funksionimin normal tė mėtejshėm tė Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė.

Mė shumė...

Lajme : ISHA konfirmon, ‘Vullnet Ameti nė mėnyrė tė paligjshme ka fituar gradėn Docent’
Kyqur 06-07-2012 7:11:48 (1145 Lexime)


Inspektorati shtetėror i arsimit (ISHA) ka konfirmuar dokumentin nė tė cilin njė ditė mė parė e zbuloi Alsat-M, ku thuhet se rektori aktual i USHT-sė Vullnet Ameti, nė mėnyrė tė paligjshme ka fituar gradėn shkencore ‘Docent’. “Lidhur me mbikėqyrjen pas parashtresės me numėr 21-136/20 nga 26.04.2011, ėshtė konstatuar shkelje e nenit 135 tė ligjit pėr arsim tė lartė, si dhe nenet 89 dhe 96 nga Statuti i Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Pėr tė njėjtėn ėshtė parashtruar kėrkesė deri tek Gjykata themelore Tetovė”, thuhet nė pėrgjigjen me shkrim tė inspektoratit.
Ndėrkaq sa pėr ilustrim, neni 135 i ligjit pėr arsim tė lartė parashikon:

Mė shumė...

Lajme : Inspektorati konteston rektorin Ahmeti
Kyqur 06-07-2012 4:03:18 (1131 Lexime)


Tetovė- Ushtruesi i detyrės rektor i Universitet Shtetėror tė Tetovės, Vullnet Ameti, nė mėnyrė tė paligjshme ka fituar titullin shkencor “Docent”. Kėshtu qėndron nė dokumentin e Inspektoratit Shtetėror tė Arsimit tė cilin e zbuloi Alsat-M e qė mban datėn 26.04.2011. Sipas kėtij dokumenti tė firmosur nga ish drejtori i Inspektoratit Gjorgje Arsov, madje pėr shkak tė kėtyre shkeljeve ėshtė ngritur procedurė kundėrvajtėse nė Gjykatėn Themelore tė Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Tre kandidatė pėr rektor tė UP-sė
Kyqur 04-07-2012 4:25:36 (1280 Lexime)


Prishtinė, 4 korrik – Ibrahim Gashi ka lėnė postin e zėvendėsministrit tė Punėve tė Jashtme dhe tė nėnkryetarit tė Aleancės Kosova e Re me synim qė tė bėhet rektor nė Universitetin e Prishtinės. Emri i tij figuron nė listėn e tre kandidatėve, tė cilėt deri tė martėn pasdite kanė qenė tė vetmit qė kanė konkurruar pėr postin e tė parit tė UP-sė. Pėrveē Gashit, postit tė rektorit ia kanė mėsyrė edhe Berim Ramosaj e Valon Murtezaj. Konkursi ėshtė hapur mė 20 qershor dhe mbyllet sot, mė 4 korrik, shkruan sot “Koha Ditore”.

Mė shumė...

Lajme : UNS KRYESON SĖRISH LISTĖN E VLERĖSIMIT TĖ UNVERSITETEVE PRIVATE NGA KE PĖR REPUBLIKĖN E MAQEDONISĖ
Kyqur 02-07-2012 2:42:57 (1406 Lexime)


Procedurat vlerėsuese tė Komisionit Europian, nėpėrmjet programit ‘Erasmus Mundus’, cilėsuan edhe kėtė vit Universitetin Ndėrkombėtar tė Strugės, si institucionin mė rigoroz dhe efikas sė Arsimit tė Lartė Privat nė Republikėn e Maqedonisė.

Kjo konsideratė e lartė e Komisionit Europian pėr Universitetin Ndėrkombėtar tė Strugės, iu dėshmua edhe nė Tabelėn e Granteve tė shpallur nga ‘Erasmus Mundus’ pėr universitetet e rajonit, ku UNS kryeson disa shifra mė shumė pėr mobilitetin e studentėve, profesorėve dhe mjeteve financiare, nė krahasim me unversitetet e tjera private qė operojnė nė Republikwn e Maqedonisė.

Mė shumė...

Lajme : Dorėhiqet Rektori i USHT-sė, Vullnet Ameti rektor i Ri
Kyqur 28-06-2012 5:56:52 (1129 Lexime)


Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Agron Reka ka dhėnė dorėheqje nga posti i tij. Lajmi bėhet i ditur nga shėrbimi pėr informim i universitetit.

Hollėsi tė tjera pritet tė jepen gjatė ditės, lidhur me procedurėn e mėtejmė dhe shpalljen e zgjedhjeve tė reja nė USHT.

Nė detyrėn e ushtruesit tė detyrės sė rektorit ėshtė caktuar pėrkohėsisht Vullnet Ahmeti, prodekan i deritanishėm.

Mė shumė...

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio