Studentet.info
« 1 ... 48 49 50 (51) 52 53 54 ... 214 »
Lajme : Studentėt e Politeknikut, grevė pėr provimet
Kyqur 17-11-2008 6:23:36 (1121 Lexime)

TIRANĖ, 17 NĖNTOR - Studentėt e Universitetit Politeknik nė Tiranė, tė cilėt janė me sistemin e vjetėr tė arsimit tė lartė, shprehen kundėr vendimit tė senatit tė Politeknikut, i cili pėrcakton se kėta studentė duhet tė kenė mbyllur tė gjitha detyrimet qė kanė ndaj shkollės deri nė fund tė vitit shkollor 2009-2010. Pėrndryshe, do tė kalojnė automatikisht nė sistemin e Bolonjės. Ndaj studentėt nė bashkėpunim me Qeverinė studentore janė duke mbledhur firmat e tė gjithė atyre tė viteve tė pesta, pra tė brezit tė fundit tė studentėve me sistemin e vjetėr tė arsimit tė lartė, pėr njė peticion kundėr vendimit tė Senatit. Sipas studentėve, nėse nuk do merren parasysh kėrkesat e tyre, atėherė ata do tė bėjnė grevė.

Mė shumė...

Lajme : Fakulteti i Mjekėsisė, kritere tė reja pėr proviemet e vjeshtės
Kyqur 16-11-2008 9:12:47 (1744 Lexime)

TIRANĖ, 16 NĖNTOR - Fakulteti i Mjekėsisė ka vendosur tė lehtėsojė kriteret pėr provimet e vjeshtės. Vendimi pas protestave tė studentėve

Studentėt e Fakultetit tė Mjeksisė do tė pėrballen me kritere tė reja pėr provimet e vjeshtės qė do tė zhvillohen me datė 15-30 nėntor. Fatmirėsisht kėto kritere do tė jenė mė tė lehta duke sjellė shanse mė shumė pėr tė mos humbur vitin.

Mė shumė...

Lajme : Lushnje, hapet Universiteti Bujqėsor
Kyqur 16-11-2008 9:11:31 (2697 Lexime)

LUSHNJĖ, 16 NĖNTOR - Universiteti Bujqėsor i Lushnjes do tė hapet ditėn e hėnė. Diploma ekuivalente me studentėt qė mbarojnė nė Tiranė

Lushja do tė ketė universitet dhe ditėn e hėnė do tė hapė dyert pėr studentėt e parė. Ky institucion i lartė arsimor do ta ketė rezidencėn e tij nė Qendrėn e Transferimit tė Teknologjive Bujqėsore qė ndodhet nė qender tė qytetit. Hapja e Universitetit Bujqėsor ka qenė njė kėrkesė e vazhdueshme e komunitetit lushnjar pėr t’i hapur rrugė arsimimit tė tė rinjve dhe fuqizuar bizneset qė janė tė profileve tė ndryshme.

Mė shumė...

Lajme : Promovohen studimet posdiplomike nė USHT
Kyqur 16-11-2008 9:00:00 (1775 Lexime)


TETOVĖ, 15 NĖNTOR - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės sot ėshtė shėnuar fillimi i studimeve posdiplomike, ndėrsa ėshtė promovuar edhe gjenerata e parė e posdiplomuesve.

Nė 11 fakultete dhe njė institut sa janė akredituar pėr studime master, janė paraqitur rreth 320 studentė tė diplomuar.

"Tani, me fillimin e studimeve master, bėhemi universitet sipas tė gjitha standardeve. Studimet do tė organizohen sipas po atyre standardeve", tha rektori Sadi Bexheti.

Janė akredituar tė gjitha fakultetet pėrveē mjekėsisė, pėr tė cilin nuk janė paraparė studime master


Lajme : Profesorė nga Universiteti Mjekėsor i Gracit organizuan workshop nė USHT mbi zhvillimin e planprogrameve tė mjekėsisė
Kyqur 11-11-2008 4:07:26 (1639 Lexime)

TETOVĖ, 11 NĖNTOR - Bazuar nė marrėveshjen e bashkėpunimit mes Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetit Mjekėsor tė Gracit, nė Tetovė u organizuan takime pune (workshop) mbi zhvillimin e kurrikulumeve tė programeve studimore tė Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė, tė udhėhequr nga prorektori i UMG, prof. dr. Gilber Reibnegger dhe profesorė tjerė nga fusha tė ndryshme tė mjekėsisė.
Ekipi nga Universiteti Mjekėsor i Gracit i pėrbėrė nga ekspertė tė fushės prezantoi kurrikulumin e UMG-sė, pėrmbajtjen mėsimore tė moduleve e lėndėve pėrkatėse si dhe informuan mbi ndryshimet e fundit nė pajtueshmėri me legjislativen evropiane.

Mė shumė...

Lajme : Kushtet pėr punėsimin e studentėve
Kyqur 10-11-2008 6:02:46 (1326 Lexime)

TIRANĖ, 10 NĖNTOR - Pjesa mė e madhe e studentėve qė zgjedhin pėr tė studiuar nė universitetet italiane angazhohen nė punė me kohė tė pjesshme pėr tė siguruar tė ardhura. Lidhur me kėtė punėsim "part-time", specialistėt e Emigracionit bėjnė tė ditur se janė njė seri rregullash pėr t‘u zbatuar. Por janė edhe shumė pyetje qė ngrihen nga vetė studentėt shqiptarė qė aktualisht ndodhen nė shtetin fqinj. Njė shtetase shqiptare, me leje tė rregullt qėndrimi, pėr motive studentore pyet nėse duhet tė paraqesė njė certifikatė tė pėrshtatshmėrisė sė banesės pėr tė plotėsuar dokumentacionin qė punėdhėnėsi i ardhshėm duhet tė tregojė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt e Vlorės, bojkot pa afat mėsimit
Kyqur 07-11-2008 16:37:42 (1304 Lexime)

VLORĖ, 6 NĖNTOR - Studentėt e Universitetit “Ismail Qemali” nė Vlorė kanė njoftuar sot bojkotin pa afat tė mėsimit dhe janė bashkuar nė njė protestė masive.

Pas paralajmėrimeve pėr bojkot, studentėt kanė braktisur auditorėt duke u mbledhur nė sheshin para godinės universitare. “Eksperimentim me studentėt- shkencė e gabuar” ka qenė parrulla e tyre.

“Ne do tė vijojmė bojkotin deri nė pritje tė pėrgjigjes sė shkruar” -thanė sot pėrfaqėsuesit e kėshillit studentor. Ata kanė deklaruar se nuk duam pėrgjigje me fjalė, por vetėm tė shkruar dhe pėr kėtė iu drejtuan senatit si organ vendimmarrės tė mblidhej dhe jepte pėrgjigje.

Mė shumė...

Lajme : Protestė pėr lirimin e tė burgosurve tė Brodecit
Kyqur 07-11-2008 15:06:38 (1257 Lexime)


TETOVĖ, 6 NĖNTOR - Parlamenti i studentėve tė USHT-sė nė Tetovė sot organizoi protestė pėr lirimin e tė burgosurėve tė Brodecit dhe pėr mbylljen e proceseve gjyqėsore tė kthyera nga Tribunali i Hagės.
Nė protestėn me moton "Drejtėsi pėr tė gjithė" u kėrkua ndalimi i diskriminimit tė shqiptarėve si dhe zgjidhja e statusit tė familjeve tė dėshmorėve dhe invalidėve tė luftės tė UĒK-sė.

Mė shumė...

Lajme : Kėrkojnė njė fakultet
Kyqur 07-11-2008 10:00:39 (1598 Lexime)

Dibėr, 6 NĖNTOR - Kėshillatėrtė e Kėshillit Komunal tė Dibrės njėzėri kanė pėrkrahur kėrkesėn e parashtruar pėr hapjen e njė fakulteti nė kėtė qytet. Iniciativa ėshtė parashtruar nga kėshilltari, Agim Mulladauti, nė mbledhjen e javės sė kaluar dhe e njėjta ėshtė mbėshtetur nga tė gjithė kėshilltarėt e partive politike pjesėmarrėse nė Kėshillin e Dibrės. "Dibranėt e meritojnė njė fakultet tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės ose tė Universitetit tė Evropės Juglindore, pasi kjo dukshėm do tė ndikojė nė dhėnien e kontributit tė dibranėve nė edukimin universitar, por edhe nė zhvillimin e gjithanshėm tė qytetit i cili dekada me radhė ka kontribuar nė arsimin e trevave shqiptare me kuadrot e tij", ka theksuar kėshilltari Mulladauti.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kėrkojnė drejtėsi pėr shqiptarėt
Kyqur 06-11-2008 4:05:27 (1226 Lexime)


TETOVĖ, 5 NĖNTOR - Parlamenti i Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovė (USHT) me protesta do tė kėrkojė drejtėsi pėr shqiptarėt. Tė premten, mė 7 nėntor, nė ditėn kur edhe para njė viti ndodhi masakra e tmerrshme, studentėt e tė dy universiteteve tė Tetovės, tė mbėshtetur edhe nga Shoqata e tė Burgosurve dhe tė Dėmtuarve Politikė Shqiptarė nė Maqedoni dhe Shoqata e Historianėve Shqiptarė nė Maqedoni - dega Tetovė do tė protestojnė nė sheshin qendror tė Tetovės.

Mė shumė...

« 1 ... 48 49 50 (51) 52 53 54 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio