Studentet.info
« 1 ... 49 50 51 (52) 53 54 55 ... 214 »
Lajme : Protestė nė Shkup, pėr gazetari dinjitoze
Kyqur 05-11-2008 10:27:39 (1202 Lexime)


SHKUP, 5 NĖNTOR - Gazetarėt dhe punėtorėt medialė nė Maqedoni sot nė mesditė shkurtimisht ndėrprenė punėn duke iu bashkangjitur aksionit global pėr gazetari dinjitoze.
Aksionin e Federatės Ndėrkombėtare dhe Evropiane tė Gazetarėve, tė organizuar nė shenjė proteste pėr shkak tė krizės sociale dhe profesionale nė tė cilėn hasi profesioni, e mbėshteti edhe Shoqata e Gazetarėve tė Maqedonisė.
Gazetaria nė Maqedoni ėshtė pjesė e krizės globale nė profesionin, por me specifika tė veta. Maqedonia, sipas lirisė sė shtypit radhitet nė vendin e 42-tė nė botė, gjė qė sipas Reporterėve pa kufij, ėshtė rėnie prej gjashtė vendeve nė krahasim me vitin e kaluar.

Mė shumė...

Lajme : Ndahen 125 bursa pėr studentėt e talentuar tė informatikės
Kyqur 03-11-2008 3:26:15 (1287 Lexime)

SHKUP, 3 NĖNTOR- Njėqind e njėzet e pesė studentė tė talentuar pėr informatikė nga universitetet shtetėrore dhe private nė Maqedoni kėtė vit morėn bursa nga Qeveria. Marrėveshjet pėr bursa nė vlerė prej 5.500 denarė nė muaj qė do t'i marrin nėntė muaj gjatė vitit studimor, sot solemnisht ua ndanė ministri i Arsimit dhe Shkencės dhe ai i Shoqėrisė Informatike, Pero Stojanovski dhe Ivo Ivanovski.

Qeveria dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencės nė bashkėpunim me Ministrinė pėr Shoqėri Informatike, viti i dytė me rradhė ndan bursa pėr studentė, tė cilėt, nė pajtim me Konkursin, janė regjistruar nė programe pėr informatikė dhe tė cilėt vitin paraprak studimor e kanė kryer me mesatare prej minimum nėntė. Kandidatėt kanė aplikuar nė mėnyrė elektronike qė tė evitohen parregullistė gjatė zgjedhjes.

Mė shumė...

Lajme : Rektorėt, fuqizimi i kancelarit nė universite ėshtė absurd
Kyqur 03-11-2008 3:14:37 (1362 Lexime)

TIRANĖ, 3 NĖNTOR - Drejtuesit e arsimit tė lartė vazhdojnė tė kundėrshtojnė ligjin e arsimit tė lartė duke e argumentuar atė tepėr negativ pėr arsimin

Ligji pėr arsimin edhe pas miratimit vazhdon tė hasė nė kundėrshtimet e akademikėve duke e quajtuar atė aspak pozitiv. Madje fuqizimin e rolit tė kancelarit nė universitete e quajnė absurd, problem ky i ngjashėm edhe me ligjin pėr drejtėsinė. Kreu i Fakultetit Histori-Filologji, Shezai Rrokaj, pohon se nė lidhje me mėsimdhėnien ligji nuk pėrmirson asgjė. Ajo qė u quajt sistemi i gėrshėtimit tė kėrkimit me mėsimdhėnien mbeti njė ėndėrr nė sirtar”,- pohon Rrokaj.

Mė shumė...

Lajme : Nisin regjistrimet pėr studentėt e Preshevės
Kyqur 02-11-2008 5:23:48 (1265 Lexime)

TIRANĖ, 1 NĖNTOR - Ministria e Arsimit dhe Shkencės njofton tė gjithė studentėt shqiptarė tė Luginės sė Preshevės se nė zbatim tė pikave 4 dhe 17 tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 1037, datė 02.07.2008 " Pėr Kuotat e pranimit dhe tarifat e shkollimit ne Institucionet Publike te Arsimit tė Lartė, nė ciklin e parė tė studimeve me kohė tė plotė, pėr vitin akademik 2008-2009", duhet tė regjistrohen, sipas Udhėzimit nr. 33, datė 08.09.2008 tė MASH "

Mė shumė...

Lajme : USHT dhe AEFS “Vojo Kushi” nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi
Kyqur 02-11-2008 5:17:21 (1470 Lexime)


TETOVĖ, 1 NĖNTOR - Nė praninė e dekanėve dhe pėrgjegjėsve tė programeve studimore, Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i Akademisė sė Edukimit Fizik dhe Sporteve “Vojo Kushi”- Tiranė, prof. dr. Vejsel Rizvanolli nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi. Marrėveshja nė fjalė parasheh shkėmbimin e pėrvojave nė tė gjitha fushat universitare dhe pasuniversitare nėpėrmjet lėvizjeve tė stafeve akademike e administrative, studentėve, literaturės, botimeve, projekteve, programeve mėsimore dhe format tjera tė bashkėpunimit.

Mė shumė...

Lajme : Pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane nė Romė me prezantim pėr web 2.0 teknologjitė
Kyqur 29-10-2008 4:16:20 (1276 Lexime)

TETOVĖ, 29 TETOR- Pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane nė Romė, Laura Kaspari Hohmann , nė rolin e kėshilltares pėr burime njerėzore nė mė shumė vende tė Evropės, pėrfshirė kėtu edhe Maqedoninė mbajti njė prezantim para pėrgjegjėsve tė bibliotekės sė USHT-sė dhe zyrės sė IT-sė, mbi web 2.0 teknologjitė dhe pėrdorimin e tyre nė bibliotekė.

Mė shumė...

Lajme : Edicioni i 5-tė i Ēmimit Letrar “Serembe”
Kyqur 28-10-2008 3:43:57 (1755 Lexime)


TETOVĖ, 27 TETOR- Nė hapėsirat e hotel “Lirakut”, nė organizim tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė tė Maqedonisė, grupacionit “Pedrollo” dhe Klubit tė Artistėve tė Laēit, u organizua ceremonia e ndarjes sė ēmimeve “Serembe”, edicioni i pestė 2008.
Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin udhėheqės dhe pėrfaqėsues nga Universiteti i Prishtinės, Universiteti Politeknik i Tiranės, Universiteti Bujqėsor i Tiranės, shkrimtarė nga Maqedonia, Italia, Shqipėria, Kosova, pėrfaqėsues tė bashkėsive fetare etj.

Mė shumė...

Lajme : Promovim librash dhe ndarje bursash
Kyqur 28-10-2008 3:40:58 (1359 Lexime)

TETOVĖ, 27 TETOR- Nėn organizimin e pėrbashkėt mes grupacionit “Pedrollo” nga Italia dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės, u organizua promovimi i punimit tė amb. Silvano Pedrollos nė gjuhėn shqipe “Uji, burim jete” dhe librit “Struktura, cilėsitė dhe mėnyra e sjelljes sė materialeve” tė profesorit nga Universiteti i Padovės, prof. dr. Gian Mario Paolucci.

Mė shumė...

Lajme : Ligjėrata me 10 profesorė mė pak
Kyqur 28-10-2008 3:36:23 (1428 Lexime)

Shkup, 27 tetor - Katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė shqipe, nė kuadėr tė cilės para katėr viteve ėshtė hapur edhe drejtimi pėrkthim-interpretim pranė Universitetit "Shėn Kirili dhe Metodi" nė Shkup, po ballafaqohet me mungesė tė madhe tė kuadrit arsimor. Profesorėt e rregullt nė Katedrėn shqipe janė obliguar tė mbajnė orė tė dyfishuara, me qėllim pėr tė mbuluar mungesėn e 10 profesorėve. Shefi i Katedrės, Asllan Hamiti njofton se kuadri i nevojshėm arsimor duhet siguruar urgjentisht, ndėrsa mė pas mund tė thuhet se katedra funksionon normal.
"Kemi nevojė pėr profesorė tė gjuhės, profesorė tė letėrsisė dhe lektorė tė gjuhės shqipe", thotė Hamiti, duke paralajmėruar se me hapjen e drejtimit pėrkthim- interpretim dhe funksionimin e drejtimit arsimor, ėshtė rritur edhe fondi orėve, ndėrkohė deri tani nuk ėshtė pranuar asnjė ligjėrues i ri.

Mė shumė...

Njoftime : Ēmimi letrar “SEREMBE” / Edicioni i Pestė 2008
Kyqur 24-10-2008 8:26:00 (2110 Lexime)


Komisioni i Ēmimit Letrar “Serembe” nė bashkėpunim me Shoqatėn e Shkrimtarėve Shqiptarė tė Maqedonisė dhe Universitetin Shtetėror tė Tetovės organizon ceremoninė e dhėnies sė Ēmimit Letrar “Serembe” fituesve tė edicionit tė pestė 2008.

Ceremonia zhvillohet nė sallėn e Hotel “Liraku” nė Tetovė, ditėn e shtunė, datė 25 tetor 2008 nė ora 19.00.

Ftohen tė gjithė tė interesuarit tė marrin pjesė nė ceremoninė e ndarjes sė ēmimeve.

Mė shumė...

« 1 ... 49 50 51 (52) 53 54 55 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio