Studentet.info
« 1 ... 50 51 52 (53) 54 55 56 ... 214 »
Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 23-10-2008 11:47:50 (4971 Lexime)Lajmėrohen tė gjithė studentėt e Universitetit FAMA nė Mitrovicė se procesi mėsimorė pėr vitin akademik 2008/2009 do tė filloj ditėn e shtunė mė datė 01.11.2008 nė objektin e ri

Mė shumė...

Lajme : EUA: Qeveria me politikė “pėrēajė e sundo” ndaj UP-sė
Kyqur 21-10-2008 7:03:11 (1340 Lexime)

Prishtinė, 21 tetor – Vendosmėria e Qeverisė pėr ta kthyer mėnyrėn e vjetėr tė menaxhimit nė Universitetin e Prishtinės ka nxitur reagime tė ashpra nė qarqet akademike evropiane. Madje, pėr kėtė ka reaguar edhe presidenti i Asociacionit tė Universiteteve Evropiane (EUA), Georg Winckler, i cili ka paralajmėruar se nė mesin e nėntorit do t’i bėjė njė vizitė Kosovės.
“Pozicioni i EUA-sė, i theksuar tash sa herė nga unė, ka qenė dhe ėshtė qė Universiteti duhet tė trajtohet si njė tėrėsi dhe jo si fakultete (njėsi) tė ndara”, ka theksuar Winckler nė njė pėrgjigje elektronike qė i ka kthyer ekspertit austriak tė arsimit Johan Guenther, i cili udhėheq njė projekt tė shtetit tė Austrisė nė Kosovė. “Koha Ditore” ka siguruar tė hėnėn njė kopje tė kėtij komunikimi elektronik midis presidentit Winckler dhe ekspertit Guenther.

Mė shumė...

Lajme : Prof. dr. Vesel Memedi me ligjėratė nė Columbia University – SHBA
Kyqur 21-10-2008 6:57:53 (2585 Lexime)

Columbia University – Doc. dr. Vesel Memedi, profesor i psikologjisė nė programin studimor tė Psikologjisė, Fakulteti Filozofik, pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės u prezantua me punimin e tij shkencor nė Columbia University nė SHBA, projekt i realizuar pėrmes bursės sė Fullbright-it.
Prezent nė ligjėrate ishin magjistrantė, doktorantė, profesorė si dhe teoricieni mė i famshėm nė botė nė fushėn e Zgjidhjeve tė Konflikteve, 88 vjeēari Morton Deutsch.

Mė shumė...

Lajme : Orė letrare nga shkrimtarė shqiptarė qė jetojnė nė diasporė
Kyqur 21-10-2008 6:57:10 (1661 Lexime)

TETOVĖ, 18 TETOR- Nėn organizimin e shoqatės sė artistėve “Pushkin” dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Fakultetit Filologjik tė USHT-sė, nė amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė u organizua orė letrare me shkrimtarė dhe poetė nga Shqipėria qė jetojnė nė diasporė.

Mė shumė...

Lajme : Shėrbimi Akademik Gjerman pėr Shkėmbime (DAAD) prezanton programet nė USHT
Kyqur 21-10-2008 6:55:40 (1775 Lexime)

TETOVĖ, 17 TETOR_ Nė hapėsirat e Fakultetit Filologjik, Pėrfaqėsuesit e Shėrbimit Akademik Gjerman pėr Shkėmbime (DAAD), zyra nė Shkup, zt. Benjamin Langer dhe zonja Marija Tamova bėnė njė prezantim tė programeve qė ofron DAAD-ja pėr studentėt. Pėrmes tė dhėnave numerike dhe projeksioneve pėr vitet nė vijim, ata informuan mbi aktivitetet e DAAD nėpėr vite dhe mundėsitė qė ofrojnė.

Mė shumė...

Lajme : Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti nė Konferencėn e Rektorėve tė Universiteteve Ballkanike
Kyqur 21-10-2008 6:50:25 (1276 Lexime)

TURQI, Nė Isparta tė Turqisė u mbajt Konferenca e Rektorėve tė Universiteteve Ballkanike (KRUB) me temė “Nga mundėsitė regjionale nė ato globale nė arsimin e lartė nė Universitetet Ballkanike”, kėtė herė nėn organizimin e Universitetit Sulejman Demirel, Isparta. Pjesėmarrės nė kėtė konferencė ishin rektorė tė Universiteteve i gjithė Ballkani, pėrfaqėsues tė lartė tė qeverisė turke, prefekti i qytetit Isparta, zt. Shemsedin Uzun, Kryetar i Asamblesė sė Pėrgjithshme Kombėtare tė Turqisė, zt. Koksal Toptan, Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė sė Republikės sė Kosovės, zt. Enver Hoxhaj.

Mė shumė...

Opinione : Arsimi shqip, shumė shqetėsime dhe njė gėzim!
Kyqur 21-10-2008 6:43:48 (1833 Lexime)


SEVDAIL DEMIRI

Ne shqiptarėt e Maqedonisė, edhe nė kėtė kohė vazhdojmė tė jemi tė diskriminuar nė vija etnike, por rrallėkush kėtė ka guxim ta pranojė!...

Ne shqiptarėt e Maqedonisė edhe sot e kėsaj dite kemi probleme me arsimin fillor dhe tė mesėm, ani pse janė tė garantuar me Ligj dhe me Kushtetutė! Ne shqiptarėt e Maqedonisė, edhe sot e kėsaj dite jemi tė detyruar ta bojkotojmė mėsimin, pėr shkak se nuk mund tė mėsojmė nė kushte qė prekin kufij mizėrie! Ne shqiptarėt e Maqedonisė vazhdojmė tė mėsojmė nė klasa me nga 45 nxėnės, pa ngrohje qendrore dhe pa kabinete! Ne shqiptarėt e Maqedonisė vazhdojmė tė protestojmė para shkollave pėr shkak se dikujt i vjen tepėr siklet t’i gjej dy klasė pėr nxėnėsit shqiptarė! Profesorėt shqiptarė tė Maqedonisė, nė nivelin 70 pėr qind vazhdojnė tė punojnė me kontrata tė pėrkohshme pune, pa e ditur se si do t’i gjejė dita e nesėrme! Nxėnėsit shqiptarė tė Maqedonisė vazhdojnė tė mbajnė orė mėsimi vetėm nga 30 minuta, pėr shkak se shkollat tona duhet tė punojnė nė tre ndėrrime, meqė nuk ka klasė tė mjaftueshme!... Tė gjitha kėto, vazhdimisht janė pjesė e realitetit tonė objektiv, ani pse Ministrinė e Arsimit e kanė udhėhequr dhe vazhdojnė ta udhėheqin edhe ministra apo zėvendėsministra tė etnitetit shqiptar! Dhe, ėshtė fakt i pamohueshėm se asnjė nga problemet e mėsipėrme nuk i kanė shkollat me mėsim nė gjuhėn maqedonishte!

Mė shumė...

Lajme : Edi Rama: Universitetet tona si fabrika me 3 turne
Kyqur 13-10-2008 9:14:07 (1368 Lexime)


TIRANĖ, 13 TETOR - Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama ia kushtoi studentėve daljen e tij publike sot pėrpara gazetarėve. Duke i uruar suksese mbi 25 mijė studentėve qė u ulėn nė auditore pėr tė nisur vitin e ri akademik 2008-2009, Rama e quajti “paaftėsi tė qeverisė” sistemin e liberalizimit tė universiteteve. “I ashtuquajturi liberalizim ėshtė shprehja mė shembullore e paaftėsisė e kėsaj qeveria injorante. Univesitetet sot janė shtuar nė fabrika me tre turne dhe ku mesatarja e maturantėve ėshtė 6.3” – tha kreu socialist.

Mė shumė...

Lajme : Berisha: Te nxjerrim provimet nga korrupsioni
Kyqur 13-10-2008 9:10:38 (1221 Lexime)


TIRANĖ, 13 TETOR - Kryeministri, Sali Berisha, me rastin e dites se pare te vitit akademik, ishte nė Universitetin politeknik.

Kreu i qeverise theksoi se shtimi i pedagogėve dhe dyfishimi i fondeve pėr arsimin janė masat qė ndėrmori qeveria pėr tė pėrballuar liberalizimin e arsimit tė lartė.

"Duhet te luftojme bashke korrupsionin. Ne e nxorrem pranimin nga ndikimi tani duhet te nxjerrim provimet nga korrrupsioni", u shpreh Berisha.

Kryeministri foli pėr arsimin e lartė si njė pėrparėsi absolute e qeverisė. Sipas tij do tė ketė njė mobilizim tė tė gjitha resurseve te kombit drejt arsimit, porsa vendi tė clirohet nga barra pėr ndėrtimin e infrastrukturės.(T.CH)


Lajme : Monopolet i kushtojnė Kosovės me deficit tė kuadrit akademik
Kyqur 13-10-2008 6:30:38 (1798 Lexime)


PRISHTINĖ, 13 TETOR – Ka njė vit qė tre asistentė tė rinj tė Fakultetit tė Mjekėsisė paguhen nga buxheti i Kosovės, edhe pse gjatė gjithė kėsaj kohe ata nuk kanė punuar asnjė orė tė vetme. Nė fakt, ata donė tė punojnė, mirėpo profesori i lėndės, pėr tė cilėn janė zgjedhur t’i mbajnė ushtrimet, nuk i lejon ta ushtrojnė tė drejtėn e punės tė pėrcaktuar me kontratė.
As vendimet pėr punė tė lėshuara nga rektori i Universitetit tė Prishtinės dhe as shkresat e dekanit tė Fakultetit tė Mjekėsisė nuk ia kanė ndryshuar mendjen profesorit tė Ortodoncisė nė degėn e Stomatologjisė, Hasan Mehmeti, pėr t’i angazhuar nė ushtrime tė kėsaj lėnde edhe tre nga katėr asistentėt e rinj, tė zgjedhur mė konkurs para njė viti: Sokol Krasniqin, Albena Reshitajn e Luan Kurtishin. Tė vetmin qė e lejon t’i asistojė ėshtė djali i tij, Blerim Mehmeti.

Mė shumė...

« 1 ... 50 51 52 (53) 54 55 56 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio