Studentet.info
« 1 ... 51 52 53 (54) 55 56 57 ... 214 »
Lajme : Mbi 20 mijė studentė tė rinj nė auditorėt publikė
Kyqur 13-10-2008 6:22:29 (1214 Lexime)

TIRANĖ. 13 TETOR- Mbi 20 mijė tė rinj do tė ulen pėr herė tė parė nė auditorėt e universiteteve publikė nė vend, pa pėrmendur ata qė i janė drejtuar institucioneve private tė arsimit tė lartė.

Pėrmes njė vendimi tė posaēėm tė ministrit tė Arsimit, Fatos Beja, 13 tetori u caktua si dita e parė e fillimit tė ciklit tė studimeve universitare publike dhe private nė tė gjithė vendin. Drejtuesit e institucioneve tė arsimit tė lartė publik nė vend, ndonėse publikisht pohojnė se gjithēka ėshtė gati, nėn zė pranojnė problemet aspak tė vogla, me tė cilat do tė bashkėjetojnė ēdo ditė edhe nė kėtė vit akademik, si mungesat e ambienteve tė mjaftueshme pėr njė fluks tė madh studentėsh, apo edhe tė laboratorėve tė punės praktike dhe studimore, tė cilėt nuk kanė pėrfunduar ende, ndonėse pėr ta ėshtė premtuar edhe njė fond i posaēėm nga buxheti i shtetit. Drejtuesit e tė gjithė universiteteve kanė vendosur qė mėsimi tė zhvillohet nga ora 08:00 e mėngjesit e deri nė 20:00 tė mbrėmjes. Njė pjesė e tyre i konsideron kėto orare normale pune dhe studimi, duke pėrmendur edhe eksperiencat e ngjashme evropiane e botėrore nė kėtė drejtim.

Mė shumė...

Njoftime : PCWorld nė gjuhėn Shqipe
Kyqur 10-10-2008 14:17:53 (2342 Lexime)


Doli nė shitje revista pėr informatikė PCWorld nė gjuhėn Shqipe eksluzive nė Maqedoni.

Nė faqet e kėsaj reviste tė numrit tė fundit mund tė gjeni :
Si tė rregullosh fotografitė online
Prince Of Persia

TEKNOKOMENT:
Tė piratuar apo tė liēensuar?

NJĖ HAP PARA:
iPhone dhe 3G nuk po japin atė qė kishin premtuar
Filloi beteja pėr dhomėn e ndenjes dixhitale
Internet Explorer 8 Beta 2: A mund tė konkurrojė me Firefox?
Tingalin
Web 2.0 nė ndihmė tė politikės amerikane

Mė shumė...

Lajme : U zhvillua ligjėrata e parė nė programin studimor: mjekėsi e pėrgjithshme
Kyqur 10-10-2008 12:08:15 (2803 Lexime)


TETOVĖ, 10 TETOR - Nė amfiteatrin e rektoratit tė USHT-sė, me praninė e rektorit tė USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe kryetarit tė Senatit tė USHT-sė, prof. dr. Lutfi Istrefi, profesori i anatomisė, prof. dr. Agim Vela, qė njėkohėsisht ėshtė edhe prorektor pėr arsim i USHT-sė, zhvilloi ligjėratėn e parė para studentėve tė programit studimor tė mjekėsisė sė pėrgjithshme. Ligjėrata nė fjalė shėnon edhe zyrtarisht fillimin me punė tė Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė.

Me fjalėt “Ky ėshtė njė moment historik dhe ju studentė tė nderuar keni nderin, njėkohėsisht edhe pėrgjegjėsinė, qė jeni gjenerata e parė e Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, dhe pėr kėtė duhet tė gjithė angazhohemi dhe tė arrijmė rezultate” iu drejtua studentėve, rektori i USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt fusin EURO fallce nga Maqedonia nė SHqipėri
Kyqur 08-10-2008 9:39:11 (1449 Lexime)

TIRANĖ, 8 TETOR- Mijėra euro tė falsifikuara, pėr tė cilat ekziston dyshimi se janė futur nga Maqedonia, konfiskoi policia shqiptare gjatė bastisjes sė banesave tė pesė studentėve nė Tiranė.
Policia, e cila nuk publikon emrat e studentėve, e as ēfarėdo detajesh pėr ta, sqaroi se dyshon se banknotat nė Shqipėri janė futur nga Maqedonia.
Gjatė bastisjes, policia nė shtėpitė e studentėve ka zbuluar edhe sasi mė tė vogėl tė hashashit.


Lajme : Masterat, studentėt e gjuhėve tė huaja, nė protestė
Kyqur 08-10-2008 6:22:41 (1405 Lexime)

TIRANĖ, 8 TETOR - Arsimi i lartė/ Studentėt ankohen se nuk janė informuar pėr problemet qė do tė kishin pas pėrfundimit tė trevjeēarit

Mėsuesit e ardhshėm tė anglishtes e italishtes nuk mund tė vazhdojnė studime tė mėtejshme, pasi nuk ka pedagogė

Vlorė - Kur pritet qė tė fillojnė studimet e larta mijėra studentė, njė grup prej atyre qė i kanė pėrfunduar janė ngritur nė protestė. Ku do tė vijojmė studimet dhe pse jemi keqinformuar nė vite? Ky ishte problemi i ngritur dje nga njė grup studentėsh tė gjuhėve tė huaja nė universitetin “Ismail Qemali” tė Vlorės, problem qė iu pėrcoll rektorit Shaskaj, por pa marrė njė sqarim tė plotė.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės, shpallen pedagogėt fitues
Kyqur 08-10-2008 6:21:43 (3532 Lexime)

TIRANĖ, 8 TETOR - Zbardhen 36 emrat e parė tė pedagogėve fitues nė UT. Gazeta “Shekulli” publikon emrat si edhe pozicionin ku ata janė emėruar.

Kontratė 1-vjeēare me tė drejtė rinovimi. Nė ditėt nė vazhdim shpallen emrat e tjerė fitues nė fakultetet e mbetura

Njė javė para fillimit tė vitit tė ri akademik, Universiteti i Tiranės ka shpallur 36 emrat e parė fitues tė pedagogėve qė konkurruan pėr tė qenė pjesė e stafit akademik nė institucionin mė tė madh tė arsimit tė lartė publik nė vend. Konkurrentėt e parė fitues, emrat e tė cilėve bėhen publik nė numrin e sotėm tė gazetės “Shekulli” i pėrkasin tre fakulteteve me peshė nė Universitetin e Tiranės, si Fakulteti i Mjekėsisė, ai i Shkencave tė Natyrės dhe ai i Gjuhėve tė Huaja.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Gracit pėrkrah Mjekėsinė e USHT-sė
Kyqur 08-10-2008 6:18:51 (2052 Lexime)


TETOVĖ, 8 TETOR - Para studentėve tė Fakultetit tė mjekėsisė, udhėheqėsisė sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prorektori i Universitetit Mjekėsor tė Gracit, prof. dr. Gilbert
Reibnegger pėrmes njė prezantimi vizuel paraqiti tė dhėna mbi Universitetin Mjekėsor tė Gracit, historikun, programet e studimit, planprogramet e aplikuara, metodat e studimit dhe hulumtimit, mjetet dhe hapėsirat, programet dhe projektet ndėrkombėtare, programet e shkėmbimit tė studentėve, pėrkrahja akademike dhe financiare pėr studentėt etj.

Mė shumė...

Lajme : Ecolog-u ndihmon nevojtarėt pa zhurmė
Kyqur 07-10-2008 4:41:02 (1552 Lexime)


TETOVĖ, Gjatė ditėve tė fundit tė Ramazanit nė takime me familje nevojtarėsh dhe shoqata humanitare morėm vesh se janė ndarė shumė ndihma nga Ecologu pėr skamnorėt tė cilat i ka shpėrndarė filiala e Tetovės, si dhe njė numėr tė madh ndihmash edhe ndėrmjet shoqatave humanitare pėr listat e tyre tė nevojtarėve, ndėrsa nuk janė bėrė publike aktivitetet humanitare tė Ecologut nė asnjė nga mediat e vendit.

Tė shtyrė nga kurioziteti pėr tu informuar mė detajisht, biseduam me shoqatėn humanitare El Hilall dhe disa familje tė cilėt na njoftuan se Ecolog-u pėr shumė vite resht ėshtė donator dhe krah i shumė njerėzve nė nevojė dhe familjeve tė dėshmorėve.
“Ecologu ndihmon nevojtarėt pa zhurmė”. Ky ishte mendimi i tė gjithėve me tė cilėt biseduam, ndėrsa u bindėm pėr kėtė gjatė tentimit pėr tu informuar mė detajisht nė zyrat e Ecologut nė Tetovė, ku u takuam me kėshillin pėr ndihma njerėzve nė nevojė.
Jonuz Rexhepi dhe Asllan Reshiti, sqaruan se pronarėt e Ecologut nuk dėshirojnė tė bėjnė publike aktivitetin e tyre humanitar, pasi me rėndėsi ėshtė qė ndihmat kanė shkuar te ata qė kanė pasur nevojė.

Mė shumė...

Lajme : Mbi 150 kandidatė pėr dy fakultetet nė Kumanovė
Kyqur 06-10-2008 5:36:09 (1305 Lexime)

KUMANOVĖ, 6 TETOR - Mbi 150 kandidatė janė regjistruar nė dy fakultetet e Universitetit Shtetėror tė Tetovės qė janė hapur nė Kumanovė.

Shefi i grupit koordinues pėr pranimin e dokumenteve, Etem Xheladini deklaroi pėr INA se deri nė mesditė mbi 150 kandidatė kanė dorėzuar dokumentet pėr pranim dhe kjo tregon se ka interes tė jashtėzakonshėm pėr tė vijuar studimet nė Fakultetin e Biznesit dhe Administratės Publike, tė hapur nė Kumanovė, nė kuadėr tė USHT-sė.

“Prej sot kemi filluar pranimin e dokumenteve dhe kėtu kemi edhe referentin e ardhur nga USHT-ja pėr tė pranuar dokumentet. Ka njė interes tė madh nga maturantė dhe tė rinj nga Kumanova, Lugina e Preshevės, Prilepi dhe zonat e tjera afėr Kumanovės”, theksoi Xheladini, kryetar i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė(LASH) nė Kumanovė dhe Likovė.

Mė shumė...

Lajme : Filloi viti akademik, hapet edhe Fakulteti i Mjekėsisė nė USHT
Kyqur 06-10-2008 5:00:00 (1637 Lexime)


TETOVĖ, 6 TETOR- Filloi viti i ri akademik 2008/2009 dhe u bė hapja e Fakultetit tė Mjekėsisė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Nė kėtė slomenitet morėn pjesė zv/kryeministrat e Maqedonisė Abdylaqim Ademi, Ivica Bocevski, minstri i Shėndetėsiė Bujar Osmani, ambasadorėt e shumė vėndeve nė Maqedoni, rektor tė ballkanit dhe Europės, dekan, professor, student dhe mysafirėve tė ndryshėm
Rektori i USHT-sė Prof.Dr Sadi Bexheti pėrshėndėti tė pranishmit duke theksuar se fakulteti i shkencave mjekėsore ėshtė njė ndėr tė ariturat mė tė mėdha tė kėtij universiteti. ”Reformat e implementuara e kanė ngritur universitetin tonė nė institucion shumė tė respektuar nė vend dhe mė gjėrė, pjesėmarrja jonė aktive nė organizata ndėrkombėtare universitare si anėtarėsimi I rregullt nė EUA, nėnshkrimi I MAGNA Kartės, zbatimi I tė gjitha reformave tė arsimit sipėror sipas procesit tė Bolonjės, implementimi I sistemit evropian tė tranferit tė kreedive dhe duke respektuae ligjin mbi arsimin e lartė tė republikės sė Maqedonisė, kanė mundėuar rritjen e cilėsisė sė studimeve tha rektori i USHT-sė

Mė shumė...

« 1 ... 51 52 53 (54) 55 56 57 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio