Studentet.info
« 1 ... 53 54 55 (56) 57 58 59 ... 214 »
Lajme : Universitetet, lista e dytė zyrtare me emrat fitues nė Tiranė dhe rrethe
Kyqur 26-09-2008 7:41:34 (3511 Lexime)

TIRANĖ, 26 SHTATOR - Shpallen listat pėrfundimtare tė fituese nė shkollat e larta publike. Gazeta publikon emrat pėr Universitetin e Tiranės, Politeknikun dhe Shkodrėn. Kėta universitete pas fazės paraprake tė regjistrimeve kanė pasur numrin mė tė lartė tė vendeve bosh. Drejtoritė arsimore nė rrethe kanė tėrhequr listat dhe ato do tė afishohen sot, nė tė gjitha shkollat e mesme dhe universitetet. Ndėrkaq, Ministria e Arsimit ka publikuar pikėt minimale tė fituesve gjatė kėsaj faze. Sipas kėtij dikasteri, kandidatėt qė janė shpallur fitues nė listat pėrfundimtare, nė njė program tjetėr studimi, tė njė preference tė tyre mė tė lartė, do tė ēregjistrohen nga programi i studimit, ku janė regjistruar paraprakisht dhe tė regjistrohen nė programin e studimit ku janė shpallur pėrfundimisht fitues.

Mė shumė...

Lajme : Ligjėrata e promovime librash nė ditėn e dytė tė Seminarit II Ndėrkombėtar tė Albanologjisė
Kyqur 25-09-2008 7:28:08 (1610 Lexime)


OHĖR, 25 SHTATOR- Dita e dytė e Seminarit tė Dytė Ndėrkombėtar tė Albanologjisė u shėnua me promovimin e kompletit tė veprave tė poetit dhe prozatorit tetovar Murat Isakut dhe ligjėratave nga studiuesja dhe pėrkthyesja e shquar bullgare Russana Beyleri dhe nga dramaturgu dhe studiuesi i dramės shqipe Nebi Islami.

Mė shumė...

Lajme : Revista ‘ID EST’ merr ēmimin pėr cilėsi nga College Reading Association – Utah, USA
Kyqur 25-09-2008 7:26:56 (1518 Lexime)


TETOVĖ, 25 SHTATOR - Nė Katedrėn e Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze u prit Profesor Emeritus Judy Richardson nga kryeredaktori i revistės ‘ID EST’ Mr.sc. Arburim Iseni dhe zėvendės kryeredaktor MA Hyreme Gurra. Pas njė bisede me Profesor Judy Richardson redaksia e revistės ‘ID EST’ e cila botohet nga katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze pati kėnaqėsinė qė ta pranoj ēmimin e ndarė nga COLLEGE READING ASSOCIATION me seli nė UTAH, SHBA pėr revistė shumė cilėsore dhe me vlera tė larta shkencore, edukative dhe kulturore e cila sipas vlerėsimit tė kėsaj Shoqate, paraqet trashėgimi tė gjallė letrare dhe kulturore.

Mė shumė...

Njoftime : KURSE tė gjuhės Angleze, Gjermane dhe Italiane
Kyqur 25-09-2008 5:47:13 (4498 Lexime)


FORUM-i pėr Shoqėri, Shkencė dhe Kulturė – UNIVERSITAS
FORUM for Society, Science and Culture – UNIVERSITAS

Forumi pėr Shoqėri, Shkencė dhe Kulturė - ,,UNIVERSITAS’’ nė Tetovė nga 1 tetori fillon me mbajtjen e kurseve intensive mujore, tremujore dhe gjashtmujore (ēdo ditė nga e hėna e deri tė premten, 16.30 – 19.30) nė gjuhėn angleze, gjermane dhe italiane.

Ftohen tė gjithė tė interesuarit tė paraqiten nė E-mail-in e forumit: r_universitas@yahoo.com ose nė numrin e tel. 070 533 291.

Mė shumė...

Lajme : UEJL pėrfundimisht nė Shkup
Kyqur 24-09-2008 6:11:20 (1676 Lexime)

SHKUP, 24 SHTATOR- Kanė filluar tė martėn, ligjėratat e para tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Shkup, tė cilat kanė ēelur edhe siparin e veprimtarisė arsimore tė kėtij universiteti nė kryeqytet. “Me pak vonesė, por ja qė erdhėm nė Shkup”, tha rektori Alajdin Abazi, duke mos fshehur pretendimet pėr ndėrtimin e njė kampusi, sikurse i Tetovės. Objektin pėrballė Ambasadės italiane, ėshtė kontraktuar tė merret me qira pėr tri vite, me mundėsinė pėr vazhdimin kontratės edhe nė dy vite e ardhshme..“Ambiciet tona janė qė tė zgjerohemi shumė mė tepėr, kėtu nė Shkup, me mundėsinė pėr tė ndėrtuar edhe kėtu njė kampus universitar sikurse ai nė Tetovė”, tha Abazi.

Mė shumė...

Lajme : Filloi punimet Seminari i Dytė Ndėrkombėtar i Albanologjisė
Kyqur 23-09-2008 4:43:21 (1704 Lexime)


OHĖR, 23 SHTATOR - Nėn patronatin e kryeministrit tė Maqedonisė, z. Nikolla Gruevski, Universiteti Shtetėror i Tetovės organizon pėr herė tė dytė radhazi Seminarin Ndėrkombėtar tė Albanologjisė ku pėr probleme aktuale tė shkencės albanologjike do tė debatojnė rreth 150 studiues tė tė gjitha fushave albanologjike.

Tė pranishėm nė kė ceremoni ishin akademik Rexhep Qosja, profesor Remzi Nesimi, rektorėt dhe pėrfaqėsuesit e mė shumė universiteteve, albanologė e gjuhėtarė pjesmarrės nė Seminarin e Dytė Ndėrkombėtarė tė Albanologjisė.

Hapjen solemne tė Seminarit e bėri rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti i cili nė fjalėn e rastit nėnvizoi pėrkrahjen, jo vetėm tė institucioneve arsimore, shkencore dhe kulturore tė vendit, por edhe tė atyre ndėrkombėtarе.

Mė shumė...

Lajme : Alda, shqiptarja e Harvardit
Kyqur 21-09-2008 8:07:13 (2294 Lexime)


Harvard, 21 SHTATOR - Alda Gapi (Black) vazhdon vitin e dyte te masterit ne universitetin e Harvardit, Graduate School of Design, nė Boston, USA. Njė nga projektet e Aldės do tė botohet nė librin me punimet mė tė arrira tė studentėve me titullin Studio Works. Perveē studimeve, Alda ka punuar ne Harvard si asistente e kėrkimit pėr njė libėr rreth nanomaterials.Gjithashtu ka pasur njė rol aktiv me organizata tė ndryshme nė shkolle, si EuroGSD, Women in Design, dhe ka qenė pėrfaqėsuese e klasės nė Forumin Studentor tė Harvardit.

Mė shumė...

Njoftime : KONKURS
Kyqur 20-09-2008 5:35:35 (4528 Lexime)


Universiteti FAMA nė partneritet me
- Schiller International University – (Florida),
- London City College – (Londėr) dhe
- University of Sunderland - (Sunderland), shpallin:

KONKURS

Pėr regjistrimin e studentėve tė rinj nė studimet universitare Bachellor dhe Master pėr vitin akademik 2008/2009, me planprograme tė akredituara amerikane dhe angleze nė kėto qendra dhe fakultete:

Mė shumė...

Lajme : Senati i UP-sė do ta shqyrtojė mundėsinė e rritjes sė numrit tė studentėve
Kyqur 20-09-2008 2:51:28 (1262 Lexime)


Prishtinė, 20 shtator – Pėrfaqėsuesit e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės tė premten kanė kėrkuar nga Senati qė tė rris numrin e studentėve tė rinj pėr 20 pėr qind nė studimet e rregullta dhe pėr 60 pėr qind nė ato me korrespodencė. Numėr i madh maturantėsh kanė mbetur pa regjistruar studimet sivjet, meqė universiteti publik nuk ka mundur t’u bėjė vend gjithė tė interesuarve, kurse universiteteve private nuk u ėshtė lejuar nga Qeveria tė rekrutojnė studentė tė rinj, pas konstatimit tė Kėshillit Britanik pėr Akreditim se ato nuk pėrmbushin kriteret pėr t’u akredituar.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet e huaja me veprimtari ilegale nė Kosovė
Kyqur 20-09-2008 2:49:53 (2077 Lexime)


Prishtinė, 20 shtator – Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, nuk ka nė plan tė pėrdorė masa administrative ndaj institucioneve private tė arsimit tė lartė vendėse e tė huaja, tė cilat do tė pranojnė studentė tė rinj nė vitin akademik 2008/09. Ai ka thėnė se, tash pėr tash, do tė pėrdorė vetėm “gjuhė akademike”.
Ky qėndrim ėshtė shprehur pasi disa universiteteve tė akredituara tė shteteve tė ndryshme evropiane po hapin pėrfaqėsitė e tyre nė institucione private tė arsimit tė lartė nė Kosovė dhe pa marrė licencė nė Ministrinė e Arsimit po shpallin konkurse pėr pranimin e studentėve. Joshja e privatėve tė huaj ka ardhur pas vendimit tė Qeverisė sė Kosovės qė privatėve vendės tė mos ua lejojė rekrutimin e studentėve derisa ato tė akreditohen nga Agjencia pėr Akreditim e Kosovės.

Mė shumė...

« 1 ... 53 54 55 (56) 57 58 59 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio