Studentet.info
« 1 ... 54 55 56 (57) 58 59 60 ... 214 »
Lajme : Studenti shqiptar fitues i “Dragon Den”
Kyqur 18-09-2008 8:46:45 (2639 Lexime)


LONDĖR, 17 SHTATOR - Studenti shqiptar Hajrė Hyseni ka fituar njė bursė prej 6000 stėrlinash pėr tė filluar ngritjen e njė kompanie personale. Hyseni, qė banon nė Hatfield, e ka fituar kėtė shumė nga kompania fituese e “Dragon’s Den”, “Igloo Thermo Logistics”, pasi ai u pagėzua si biznesmeni i ardhshėm i vitit “Flare Entrepreneur 2008”. Hajrė Hyseni qė studion kursin pasuniversitar tė kualifikimit nė biznes pranė Universitetit tė Hertfordshire gjithashtu ka fituar akomodimin universitar falas pėr njė vit. Ai ka befasuar komisionin me idenė e tij qė tė fillojė njė kompani ku mund tė pėrdorte internetin dhe talentet e tė rinjve shqiptarė, me qėllim ngritjen e njė faqeje elektronike shėrbimi pėr kompanitė britanike. Hajriu thotė pėr gazetėn “AlbanianMail”: “Ky kompeticion mė ka dhėnė njė konfidencė absolute pėr tė ardhmen dhe pėr potencialin e biznesit tim. Unė nuk shoh limite, por vetėm hapėsira.

Mė shumė...

Lajme : Sherri Ministri-fakultet, rrezikohen Masterat
Kyqur 16-09-2008 2:55:30 (1482 Lexime)

TIRANE, 16 SHTATOR - Janė miratuar mbi 30 programe pėr ciklin e dytė tė studimeve pėr kėtė vit akademik, por ata rrezikojnė tė dėshtojnė. Kjo sepse Ministria e Arsimit e Shkencės dhe universitetet nuk kanė gjetur gjuhėn e pėrbashkėt. Universitetet shprehen se ende nuk u ka mbėrritur shkresa zyrtare nga dikasteri i arsimit, ndėrsa MASH shprehet se kjo ėshtė thjesht zvarritje burokratike dhe se universitetet duhet tė nisin regjistrimet.

Mė shumė...

Lajme : U prezantua programi i Seminarit II Ndėrkombėtar tė Albanologjisė
Kyqur 16-09-2008 2:06:33 (1284 Lexime)

TETOVĖ, 16 SHTATOR - Universiteti Shtetėror i Tetovės nė periudhėn prej 22-28 shtator 2008 organizon Seminarin e Dytė Ndėrkombėtar tė Albanologjisė nė Ohėr. Si njė nga aktivitetet mė tė rėndėsishme kulturore-shkencore tė vitit nė Maqedoni, Seminari i albanologjisė tėrheq emra tė shquar studiuesish nga vendi e bota.
Drejtoria e Seminarit organizoi konferencė me gazetarė pėr tė informuar mbi aktivitetet e parapara gjatė javės seminarike.

Mė shumė...

Lajme : Fillon afati i dytė i regjistrimit nė universitetet shtetėrore
Kyqur 15-09-2008 7:26:38 (1730 Lexime)

SHKUP, 15 SHTATOR - Nė Universitetet shtetėrore nė Shkup, Manastir, Shtip dhe Tetovė sot fillon afati i dytė i regjistrimit. Nė universitetin e Shkupit, Manastirit dhe Shtipit regjistrimi do tė zhvillohet dy ditė, ndėrsa nė atė tė Tetovės nga data 18 e kėtij muaji.

Nė Universitetet Shėn Cirili dhe Metodi nė afatin e dytė tė regjistrimit ka 4.343 vende tė lira, prej tė cilave 1.807 nė kuotėn shtetėrore, 1.941 me bashkėfinancim dhe 595 pėr studentė me korrespondencė.

Mė shumė...

Lajme : Koha e kometės fiton Luanin e artė nė Durrės
Kyqur 15-09-2008 6:51:45 (2950 Lexime)DURRĖS, 15 SHTATOR - Filmi i aktorit tė ri tetovar Blerim Destani fiton luanin e artė nė festivalin e Filmit nė Durrės. Filmi shqiptaro-gjerman I cili po I kthen shikuesit nė kinematė shqiptare sin ė Prishtinė, Tiranė, Shkup e gjetiu.

“Koha e Kometės” e fitoi edhe ēmimin e parė Durrėsi qyteti mė I njohur turstik sivjet pėr herė tė parė ishte nikor I festivalit tė filmit shqiptar. Nė mesin e shumė filmave shqiptar Koha e kometės nga juria ndėrkombėtare u vlerėsua si filmi mė I mirė shqiptar. Nė rolet kryesore tė kėtij filmi luajnė: Blerim Destani, Marsiela Lusha, Ralf Miler, Ēun Lajēi etj.

Filmi ėshtė bazuar nė veprėn e shkrimtarit tė njohur shqiptar Ismail Kadares ndėrsa regjia ėshtė e regjisorit tė njohur shqiptar Fatmir Koēi.


Lajme : Ministria e Arsimit ua kujton Universiteteve Private qė tė mos hapin konkurse
Kyqur 14-09-2008 5:49:08 (1982 Lexime)

PRISHTINĖ, 14 SHTATOR - Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisė ua rikujton tė gjithė bartėsve privatė tė Arsimit tė Lartė vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, sipas tė cilit, pėrveē Universitetit Amerikan nė Kosovė, asnjėri prej tyre nuk i plotėson kushtet pėr pranimin e studentėve tė rinj nė vitin akademik 2008/2009. “Bazuar nė kėtė vendim, asnjė bartės privat i Arsimit tė Lartė nuk mund tė pranojė studentė tė rinj nė nivelin Bachelor dhe as nė nivelin Master tė studimeve”, thuhet nė komunikatėn pėr media tė kėsaj ministrie. Sipas komunikatės, tė gjitha institucionet e Arsimit tė Lartė dhe studentėt tė cilėt nuk i pėrmbahen kėtij vendimi, do ta bartin vetė pėrgjegjėsinė.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Tiranės i cenuar nga Matura Shtetėrore
Kyqur 13-09-2008 2:40:27 (1938 Lexime)

TIRANĖ, 13 SHTATOR - Nė kohėn kur tė rinjtė fitues po regjistrohen nė universitete, vijnė edhe kritikat e para pėr sistemin qė zgjodhi emrat e tyre. Dekani i Fakultetit tė Historisė dhe Filologjisė, Shezai Rrokaj, u shpreh pėr "Shqip" se nė Universitetin e Tiranės po ulet cilėsia, pėr shkak se nuk fitojnė studentėt e mirė. Sipas tij, kėtė vit akademik kanė fituar nė UT-tė vetėm 27 pėr qind e tė rinjve, qė e kishin kėtė universitet si degė tė parė nė formularin A2. Ēka do tė thotė se tė tjerėt do tė detyrohen tė shkojnė nė njė degė qė nuk e preferojnė, ose nė degėn qė preferojnė tė universiteteve private. Po kėshtu, Rrokaj sheh me dyshim edhe faktin qė u eliminuan nga gara mbi 13 mijė maturantė. "Kjo do tė thotė se, ose mėsuesit e gjimnazeve nuk janė tė mirė, ose ata qė konceptojnė testet kanė probleme, ose ata qė formojnė mekanizmat i kanė konceptuar gabim".

Mė shumė...

Njoftime : Tė premten mė 12 shtator 2008 - Ceremonia e diplomimit tė studentėve tė gjeneratės 2005/06
Kyqur 11-09-2008 4:11:55 (1716 Lexime)


Tė nderuar studentė,

ju njoftojmė se tė premten mė 12 Shtator 2008, me fillim nė orėn 11, do tė zhvillohet ceremonia e diplomimit pėr kandidatėt e regjistruar nė vitin akademik 2005/06. Diplomat nė ceremoni do t' u shpėrndahen kandidatėve tė cilėt kanė pėrfunduar studimet nė afatin e Qershorit 2007/08.

Ftohen tė gjithė kandidatėt e interesuar qė tė marrin diplomėn nė ditėn e ceremonisė, qė deri tė mėrkurėn nė orėn 15.00 t' i parashtrojnė kėrkesat pėr diplomė, nė tė kundėrtėn nuk do tė pėrfshihen nė ceremoni.

Mė shumė...

Lajme : Studentė tė kimisė qėndrojnė nė Universitete evropiane
Kyqur 11-09-2008 4:03:47 (1401 Lexime)

Lajpcig/ GJERMANI 11 SHTATOR– Inicuar dhe mbėshtetur nga TEMPUS projekti pėr Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, programi studimor i kimisė, organizohen vizita disa mujore tė karakterit hulumtues-shkencor pėr studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės nga fushat pėrkatėse, nė Universitetet evropiane bashkėpunuese nė projekt.
Ejup Sadiki, absolvent i kimisė ishte ndėr ata qė pėrfitoi qėndrim disamujor nė Universitetin e Kimisė dhe mineralogjisė nė Lajpcig tė Gjermanisė.

Mė shumė...

Lajme : Maturantėt kosovarė lypin shpėtim nė Tetovė e Tiranė
Kyqur 05-09-2008 10:39:35 (2510 Lexime)

Prishtinė, 5 shtator – Valon Mustafa, maturant nga Shtimja, ėshtė kthyer nė shtėpi pa kryer punė nė Prishtinė, tė enjten. Ai nuk ka dorėzuar fare dokumentacionin pėr tė konkurruar nė Fakultetin Ekonomik tė Universitetit tė Prishtinės, kur ka parė se njė javė pa u mbyllur konkursi, nė drejtimin qė donte ta studionte nė garė janė 13 kandidatė pėr njė indeks.
“Duhet me kėqyrė diku tjetėr - nė Maqedoni ose nė Bullgari”, ėshtė shprehur Valoni, i cili e konsideroi tė rrezikshme t’i rrekej kėsaj konkurrence, qė deri nė mbyllje tė afatit edhe mund tė dyfishohet.
Universiteti i vetėm publik nė Kosovė ka shėnuar rekorde sivjet pėrsa i pėrket tė interesuarve pėr tė studiuar aty. Nė kėtė ka ndikuar Qeveria, e cila ua ka mohuar institucioneve prite tė arsimit tė lartė tė rekrutojnė studentė tė rinj nė vitin akademik 2008/09. Vendimi rrodhi pasi Kėshilli Britanik pėr Akreditim i rekomandoi autoriteteve tė vendit qė tė mos licencojė asnjėrin prej kėtyre institucioneve, meqė nuk kanė plotėsuar kriteret pėr tu akredituar.

Mė shumė...

« 1 ... 54 55 56 (57) 58 59 60 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio