Studentet.info
« 1 ... 56 57 58 (59) 60 61 62 ... 214 »
Lajme : Nė universitetet shtetėrore nė Maqedoni 18.500 vende tė lira
Kyqur 25-08-2008 7:37:20 (2873 Lexime)

TETOVĖ, 25 GUSHT - Nė universitetet shtetėrore nė Maqedoni sot dhe nesėr ėshtė afati i parė i regjistrimit tė vitit tė parė tė studimeve nė vitin 2008/2009. Nė katėr universitetet shtetėrore ka rreth 18 mijė vende pėr studentė tė rinj.

Nė universitetin "Shėn. Cirili dhe Metodi" nė Shkup ka 8.950 vende tė lira, nga tė cilat 4.785 janė pėr studentė tė rregullt nė kuotėn shtetėrore, 3.400 pėr studentė tė rregullt me bashkėfinancim dhe 765 vende pėr studentė me korrespondencė. Nė fakultetet nga fusha e shkencave teknike dhe natyrore-matematikore tė lira janė gjithsej 3.824 vende, pėr studimet nė shkencat e shoqėrore ka 3.435 vende tė lira, pėr shkencta bioteknike 878, pėr shkencat mjekėsore 645 dhe nė fakultetet e fushės sė arteve ka 168 vende tė lira.

Mė shumė...

Lajme : Lufta mes universiteteve
Kyqur 25-08-2008 6:19:29 (1549 Lexime)

Harvardi lė pas Prinstonin, sfida e institucioneve mė prestigjiozė tė Amerikės

"Veritas, veritas, veritas". Lajmin e shumėpritur studentėt dhe Profesorėt e Harvardit e pritėn duke recituar me zė tė lartė moton e lashtė latine. Institucioni universitar mė i vjetėr nė Amerikė, pėr herė tė parė gjatė kėtij dhjetėvjeēari, ka kaluar rivalin e pėrjetshėm nė garėn pėr standardet mė tė larta. Lajmi u mėsua pas publikimit tė sė pėrvitshmit "Raporti i renditjes sė Universiteteve Amerikane dhe Botėrore" (Us News & World Report College Ranking).

Mė shumė...

Lajme : UEJL pranon 150 studentė nė Shkup
Kyqur 25-08-2008 6:12:57 (1558 Lexime)

SHKUP, 25 GUSHT - Nė vitin akademik 2008/ 2009 nė Universitetin e Evropės Jug-Lindore (UEJL), sipas Konkursit pėr regjistrim duhet tė pranohen 1260 studentė tė rregullt nė Tetovė, prej tė cilėve 945 me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 315 me mėsim nė gjuhėn maqedonase. Nė Shkup kėtė vit akademik nė studime tė rregullta planifikohen tė regjistrohen 150 studentė, respektivisht nė Fakultetin e Drejtėsisė 50 studentė me mėsim nė gjuhėn shqipe dhe 50 nė gjuhėn maqedonase, si dhe 50 nė Informatikėn e Biznesit.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti “Sali Berisha”
Kyqur 25-08-2008 6:03:44 (1500 Lexime)

Nga: Bashkim Kopliku

E gjithė masmedia i doli nė mbrojtje Ismail Qemalit, kur ishte e qartė se rektori Shaskaj i Universitetit tė Vlorės, nuk....kishte gjė me tė, kur propozoi qė universiteti i tij, tė quhet thjesht "Universiteti i Vlorės". Ne jemi pėr kompromisin: "Universiteti i Vlorės, Ismail Qemali". Pra, emri shkurt tė jetė "Universiteti i Vlorės", dhe vetėm gjatė, apo pasi tė hapet njė universitet i dytė nė Vlorė, t'i shtohet edhe emri i Ismail Qemalit. Tė njėjtėn gjė do tė thoshim pėr tė gjitha universitetet e tjera, si "Universiteti i Durrėsit, Aleksandėr Moisiu", "Universiteti i Shkodrės, Luigj Gurakuqi", "Universiteti i Gjirokastrės, Eqerem Ēabej" etj. Masmedia, pa e kuptuar, u keqpėrdorėn me mjeshtėri nga forcat okulte tė kryeministrit aktual, qė tė pėrgatitet mendja e shqiptarėve, pėr tė pritur ""Universitetin Sali Berisha".

Mė shumė...

Lajme : Universiteti AAB nėnshkroi marrėveshje pėr bashkėpunim akademik me Fakultetin e Shkencave Sociale tė Universitetit tė Lubjanės, Slloveni
Kyqur 11-08-2008 3:32:49 (2189 Lexime)

PRISHTINĖ, 10 GUSHT - Universiteti AAB dhe Universiteti i Sllovenisė – Fakulteti i Shkencave Sociale, kanė nėnshkruar marrėveshjen pėr bashkėpunim akademik.
Qėllimi i kėsaj marrėveshjeje ėshtė qė tė promovojė vlera tė mirėfillta nė fushėn e arsimit tė lartė, hulumtimeve shkencore dhe zhvillimit, si dhe nė shtrirjen e marrėdhėnieve kulturore nė mes tė dy shteteve.
Me nėnshkrimin e marrėveshjes nė fjalė, hapen rrugė qė njė Universitet nga Kosova, tė zgjerojė aktivitetin e tij akademik, duke bashkėpunuar me njė nga universitetet mė tė njohura, tė akredituara sllovene.

Mė shumė...

Lajme : Kur Obama jepte mėsim
Kyqur 07-08-2008 9:06:55 (1715 Lexime)


Profesori i ri i "Tė Drejtės" dallonte nga gjithė tė tjerėt. Nė njė fakultet ku analiza ekonomike ishte kryesorja, ai shpjegonte tė drejtat, problematikat raciale dhe ēėshtje tė tjera tė kėtij lloji. Ndėrsa docentėt e tjerė ėndėrronin njė katedėr si profesor efektiv, ai e refuzonte
kur ia kėrkonin. Pjesa mė e madhe e kolegėve botonin shumė literaturė,ndėrsa ai thuajse asgjė. Barak Obama ishte njė njeri dhe profesor jashtė kornizave tė ngurta dhe rregullave tė pėrditshme. Bėnte shaka me studentėt mbi historitė e tyre sentimentale,
i thėrriste nė emėr, nė njė moment fliste pėr ēėshtjet gjyqėsore, ndėrsa nė njė tjetėr pėr "Kumbarin", filmin e tij tė preferuar. Ishte edhe njė personazh enigmatik, aq sa shumė kolegė e pyesnin se si mendonte nė tė vėrtetė.

Mė shumė...

Lajme : "Ismail Qemali", rektori sfidon ligjin
Kyqur 07-08-2008 8:52:28 (1908 Lexime)

VLORĖ, 7 GUSHT - Drejtuesi i Universitetit tė Vlorės zhduk ēdo shenjė tė "plakut tė urtė". Pas diplomave tė reja, emėrtimi hiqet edhe nga faqja zyrtare e internetit

Shaskaj zhduk ēdo shenjė tė Ismail Qemalit


Emri i plakut tė Vlorės hiqet nga faqja zyrtare nė internet e universitetit


Emri i Ismail Qemalit ka mbetur tashmė vetėm nė njė tabelė tė shėmtuar nė hyrje tė universitetit nė sheshin "Pavarėsia" tė Vlorės. Ky universitet nuk figuron mė nė asnjė dokument me emrin e tij tė ligjshėm. Drejtuesit, tė cilėt e hoqėn emrin e tė parit Kryeministėr tė Shqipėrisė nga diplomat e universitetit, e kanė zhdukur kėtė emėr edhe nga faqja zyrtare nė internet.

Mė shumė...

Lajme : Pedagog nė universitet? Dy kriteret qė duhen plotėsuar
Kyqur 06-08-2008 8:17:31 (4839 Lexime)

TIRANĖ, 6 GUSHT - Gjithsej 160 pedagogė tė rinj do tė jenė pjesė e stafit akademik tė Universitetit tė Tiranės pėr vitin 2008. Lajmi ėshtė konfirmuar nga Universiteti i Tiranės. UT-ja ka miratuar kriteret e pėrgjithshme dhe tė veēanta qė duhet tė pėrmbushin aplikantėt pėr t‘u bėrė pjesė e stafit tė pedagogėve tė fakulteteve tė Tiranės. Tė 160 pedagogėt e rinj do tė japin mėsim nė degėt e tetė fakulteteve. Rektorati ka dorėzuar pranė Agjencisė sė Prokurimit Publik buletinin e shkollave tė larta pėr vendet e lira tė punės. Aplikimet do tė nisin nga data 11 gusht deri nė fund tė muajit. Brenda kėtij afati, tė gjithė tė interesuarit duhet tė mbushin dosjen personale tė tyre. Mesatarja qė duhet tė kenė kandidatėt ėshtė mbi 9 nėse kanė mbaruar studimet nė Shqipėri dhe mbi 8 nėse kanė pėrfunduar universitetin jashtė vendit.

Mė shumė...

Lajme : Anėtarėt e “studentet.info” takohen nė Tetovė
Kyqur 05-08-2008 8:34:45 (1664 Lexime)


TETOVĖ, 5 GUSHT - Nė Tetovė, anėtarėt e faqes mė tė madhe shqiptare nė internet “Studentet.info” kanė zbritur nga hapėsirat e botės virtuale dhe janė takuar si miq pėr tė diskutuar problemet e shumta , tė cilat vazhdimisht kanė qenė nė fokus tė kėtij komuniteti virtual. Anėtarė tė shumtė nga tė gjitha trojet shqiptare janė takuar nė Tetovė dhe kanė biseduar pėr herė tė parė “live” pėr tema politike, ekonomike, kulturore dhe tema tjera tė ndjeshme qė prekin qenien shqiptare aktualisht.

Ky takim, I pari I kėtij lloji nė kėto hapėsira ėshtė inicuar nga stafi drejtues I faqes “Studentet.info”. Pėrfaqėsuesi I kėsaj faqe, Rami Mislimi ka sqaruar se ky takim ėshtė organizuar qė anėtarėt e forumit tė kėsaj faqe tė njihen mes veti, tashmė jo vetėm si “nofka”, por edhe drejtpėrdrejtė si persona, duke dalė nė kėtė mėnyrė nga anonimiteti i tyre. Sipas tij, ky takim tash pėr tash ka pėr qėllim vetėm njohjen mes veti tė anėtarėve tė forumit, por nė tė ardhmen planifikohet qė tė organizohen debate konkrete nė tema tė ndryshme. Tė gjitha ato tema qė do tė diskutohen nė forum, pritet qė nė tė ardhmen disa nga mė pikante, tė jenė objekt debati nga ky komunitet.

Arsimi, ekonomia dhe politika pritet qė tė jenė fushat ku do tė fokusohen debatet e anėtarėve tė kėsaj faqeje. Gjatė kėtij takimi nė Tetovė, nė pamundėsi pėr tė ardhur, shumė anėtarė nga vende tė ndryshme evropiane, por edhe nga SHBA-tė janė paraqitur “live” nėpėrmjet celularit pėr tė qenė pjesė e kėsaj ngjarje tė veēantė tė komunitetit virtual.

Faqja “Studentet.info” ėshtė themeluar nė vitin 2004 nga njė grup studentėsh nga Maqedonia dhe nga jashtė. Kjo ėshtė njėra ndėr faqet mė tė vizituara nga komuniteti virtual, qė ka pėr synim ngritjen e vetėdijes tek studentėt pėr tė gjitha devijimet nė sistemin arsimor . Stafi drejtues I kėsaj faqeje, deri mė tani ka ngritur njė sėrė problemesh me tė cilat ballafaqohet arsimi shqip dhe nė tė njėjtėn kohė me standarde trajtimi dhe diskutimi ka arritur qė tė sensibilizojė njė reflex tjetėr mbi pjesėmarrjen aktive tė studentėve nė procesin arsimor.

Takimi I kėtyre ditėve nė Tetovė I anėtarėve tė kėtij forumi, ėshtė nė vazhdėn e projekteve inventive tė kėsaj faqeje dhe ėshtė nė linjė tė pretendimit pėr ta dinamizuar dhe funksionalizuar debatin mbi tema tė ndryshme.


Studentet.info


Lajme : Pėrfundoi me sukses Universiteti Veror 2008
Kyqur 01-08-2008 10:30:40 (1965 Lexime)


OHĖR - Nė ambientet e Qendrės sė Kongreseve nė Ohėr, nė mėnyrė solemne u bė ndarja e certifikatave pėr studentėt pjesėmarrės nė Universitetin Veror 2008 organizuar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, programi studimor i gazetarisė. Tė pranishėm nė evenimentin solemn tė mbylljes sė Universitetit dhe ndarjes sė certifikatave ishin profesori arbėresh Matteo Madnala nga Universiteti i Palermos, Mark Marku, Henri Ēili nga Universiteti Evropian nė Tiranė, Dhurata Shehri, Persida Asllani, Salajdin Salihu, gazetari i Top Channel, Alban Dudushi, gazetarė tjerė dhe pėrfaqėsues tė USHT-sė.

Mė shumė...

« 1 ... 56 57 58 (59) 60 61 62 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio