Studentet.info
« 1 ... 57 58 59 (60) 61 62 63 ... 214 »
Lajme : Universitetet publike dhe private, nė Tetor nis akreditimi
Kyqur 30-07-2008 7:04:28 (1565 Lexime)

TIRANĖ, 30 KORRIK - Njė kompani amerikane, identiteti i sė cilės nuk bėhet ende i ditur, do tė marrė pėrsipėr nė fillim tė vitit tė ri akademik, vlerėsimin e jashtėm tė cilėsisė dhe sigurisė sė Institucioneve tė Arsimit tė Lartė si Publik ashtu dhe Privat. Lajmin e ka bėrė tė ditur Kryetari i Konferencės sė Rektorėve, Jorgo Kacani, i cili ka informuar se pas bisedės me ministrin e Arsimit, Genc Pollo, ky i fundit e ka njoftuar se nė fillim tė vitit akademik, MASH, nė kuadrin e Programit “Barazi dhe Ekselencė nė Arsim”, do tė pajtojė njė kompani tė vlerėsimit tė jashtėm tė cilėsisė sė Institucioneve tė Arsimit tė Lartė.

Mė shumė...

Lajme : Komoditetet e akademikut
Kyqur 29-07-2008 3:08:46 (1668 Lexime)

TIRANĖ, 29 KORRIK - Akademia e Shkencave bėhet me 20 anėtarė tė rinj tė zgjedhur mes 83 kandidaturave. Juria pėrbėhej nga emra tė njohur tė albanologjisė si Francesco Altimari, Azedine Beschaouch, Sandro De Maria, etj. Emrat fitues janė tė njohur nė fushat qė pėrfaqėsojnė. I pėrkasin gjuhė-letėrsisė, historisė, arkeologjisė, filozofisė, artit, por edhe mjekėsisė, inxhinierisė, matematikės, etj. Ndėrsa dy i pėrkasin fushave tė letrave.

Mė shumė...

Lajme : Rektori i USHT-sė ligjėroi nė Universitetin Veror 2008
Kyqur 23-07-2008 2:16:42 (1467 Lexime)


OHĖR, 22 KORRIK - Me temė “Komunikimi ndėruniversitar”, Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti filloi ligjeratėn e radhės para studentėve pjesėmarrės nė Universitetin Veror 2008 tė gazetarisė, i cili nga 16 korrik mbahet nė Kodėr tė Diellit, respektivisht nga 20 korriku nė Ohėr. Rektori Bexheti gjatė ligjėratės sė tij u fokusua nė procesin e ngritjes sė Universitetit qė nga themelimi i tij e deri tani. Sipas kreut tė kėtij institucioni tė lartė arsimor, qė nga emėrimi i tij nė pozitė udhėheqėse, prioritet ka patur hapjen e Universitetit ndaj opinionit, ērrėnjosjen e korrupsionit mes profesorėve si dhe ajo mė e rėndėsishmja, zhvillimi i projekteve ndėrkombėtare.

Mė shumė...

Lajme : Sadi Bexheti: 60 pėr qind e profesorėve jashtė buxhetit tė shtetit
Kyqur 22-07-2008 3:09:22 (1300 Lexime)


TETOVĖ, 22 KORRIK – Politika diskriminuese e financimit tė universiteteve shtetėrore nė Maqedoni, sipas rektorit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) ka dimension shumė mė tė thellė se sa shuma e parave qė mund caktohen me ligjet pėr themelimin e fakulteteve tė reja, sikurse ishte rasti me ligjet pėr ndryshimin dhe plotėsimin e ligjeve tė USHT-sė dhe Universitetit tė Shtipit, ku pėr kėtė tė fundit ėshtė caktuar qė nga buxheti i shtetit tė ndahen 338 milion denarė kurse pėr USHT-sė 48 milion e 982 mijė denarė.

“E rėndėsishme ėshtė se sa mjete do tė ndahen me rebalancin e buxhetit dhe jo sa mund tė shkruhen nė ato ligje”, pohon Bexheti, ndėrsa thotė se, vitin e kaluar pėr USHT-nė janė ndarė mė tepėr mjete se sa pėr universitetin e Shipit apo tė Manastirit.

Mė shumė...

Lajme : Njė fakultetet i Shtipit kushton sa krejt USHT-ja
Kyqur 22-07-2008 3:06:18 (1374 Lexime)

SHKUP, 21 KORRIK – Maqedonisė, sipas tė gjitha gjasave do ti duhen shumė vite pėr tu shkėputur nga politikat diskriminuese nė sistemin e arsimit tė lartė, tė cilat vazhdon ti praktikojė edhe tani pa asnjė “pardon”. Mėnyra se si janė propozuar ligjet pėr zgjerimin e universiteteve ekzistuese, tė karakterit publike, si dhe shumat e tė hollave qė janė caktuar tė ndahen pėr funksionimin e fakulteteve tė reja e dėshmon mė sė miri tendencėn “pėr dikė njerkė e pėr dikė nėnė”, me tė cilėn institucionet shtetėrore vazhdojnė tė trajtojnė universitetet varėsisht etniteti qė i takojnė.

Mė shumė...

Opinione : Pėr njė skemė tė re financimi pėr universitetet
Kyqur 22-07-2008 1:50:40 (1759 Lexime)

Nga: Romeo Gurakuqi

Reforma nė arsimin e lartė, filluar me ligjin mbi arsimin e lartė dhe aktet e tjera nėnligjore, nuk do tė mund tė konsiderohet e plotėsuar, nė stadin aktual, pa njė riorganizim tė ri tė sistemit tė mbėshtetjes financiare shtetėrore pėr kėtė sistem dhe pa reforma tė mėtejshme ndėrlidhėse nė sistemin parauniversitar. Kėto reforma duhet tė kryhen si nė aspektin organizativ, ashtu edhe nė atė financiar.Ndėrtimi i njė skeme tė re ėshtė njė nismė e rėndėsishme qė thėrret vėmendjen e tė gjithėve, pėr ndryshimin e gjendjes, pėr ndryshimin e sistemit tė financimit tė arsimit dhe pėrputhshmėrinė mė tė madhe tė burimeve tė akorduara shtetėrore, me realitetin dhe nevojat e reja.

Mė shumė...

Lajme : Arbėn Xhaferi me ligjėratė nė Universitetin Veror 2008 (USHT)
Kyqur 22-07-2008 1:37:39 (2561 Lexime)


TETOVĖ, 20 KORRIK - “Modifikimet e demokracisė” ishte tema e ligjėratės qė mbajti Arbėn Xhaferi nė Universitetin Veror 2008 qė organizohet nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, programi studimor i gazetarisė pranė Fakultetit juridik. Para studentėve nga Maqedonia, Shqipėria dhe Kosova, filozofi dhe politikani Arbėn Xhaferi trajtoi konceptin e demokracisė, makropolitikės dhe premisat e saj, tė drejtat e njeriut, ringjalljen e besimeve etj. Nė njė diskutim tė hapur mes studentėve dhe z. Xhaferit u trajtuan edhe ēėshtjet aktuale si dhe tendencat nė Maqedoni, Shqipėri, Kosovė e regjion.

Mė shumė...

Opinione : Kėshilli Britanik legjitimon monopolin nė fushėn e arsimit dhe politizimin e kėsaj sfere
Kyqur 19-07-2008 7:42:39 (1846 Lexime)

Nga: Mr.sc. Blerim Burjani

Kėshilli Britanik pėr Akreditim ka legjitimuar ne raportin e vet ekzistimin e njė sistemi monist tė arsimimit nė Kosovė. Edhe njėherė dominoi politika mbi arsimin - kėshtu mund tė thuhet shkurt pėr “raportin” sekuencat e tė cilit jozyrtarisht i publikuan disa nga mediat.

Mė shumė...

Opinione : Qeveria ka gisht
Kyqur 19-07-2008 7:40:29 (1632 Lexime)

Nga: Vehbi Kajtazi

Inspektimi i universiteteve, kolegjeve dhe shkollave private nga Kėshilli Britanik nuk ka sjellė asgjė tė re pėrveē konfirmimit se arsimi nė Kosovė ėshtė nė kolaps. Konstatimi se asnjė institucion privat nuk i plotėson kushtet e domosdoshme pėr tė vazhduar punėn akademike ka aktivizuar Qeverinė e Kosovės tė nxitojė me vendime joreale. Arsimi nė Kosovė qysh nga vitet e ’90-ta ka humbur nivelin akademik. Gjendja e asaj kohe po vazhdon edhe sot veēse nė kushte dhe rrethana tjera.

Mė shumė...

Opinione : Mirė se vini nė Universitetin e Pensionistėve
Kyqur 19-07-2008 7:39:30 (1565 Lexime)

Nga: Nazim Haliti

Qeveria i mori profesorėt e i bėri ministra, dhe tani na del qė nuk paskemi kuadro pėr arsimim privat universitar.

Raporti i shumėpritur me ethe i Kėshillit Britanik pėr Akreditim na doli. Tridhjetė institucione tė arsimit tė lartė nė Kosovė na qenkan, sipas raportit, pa nivel tė punės kėrkimore akademike, me planprogam jo bashkėkohor dhe me mungesė tė stafit akademik. Duke mos mohuar atė qė ėshtė thėnė nė debate pėr kėto nėntė vite se nė Kosovė u hapėn shumė kolegje, universitete e fakultete dhe se puna aty shihej me paragjykime dhe supozime pėr mungesė tė kualitetit, ngutja e Qeverisė pėr tė shpallur tė pavlera kėto shtėpi private tė edukimit, pas raportit britanik, na bėn tė dyshojmė nė prapavija krejt tjera dhe diēka qė mohon vetėn. Po ta kishte thėnė, imagjinativisht, Qeveria Britanike se nuk do t'i pranonte diplomat e kėtyre universiteteve do tė mund ta kuptoja disi, por tė thotė Qeveria e kėtij vendi se 30 universitete nuk paskan fare vlerė, ėshtė sikur tė dojė t'i mbyllė Isa Mustafa 30 qebaptore a gjellėtore nė oborr tė spitaleve kur i tėrė populli ha qebapė e pasul.

Mė shumė...

« 1 ... 57 58 59 (60) 61 62 63 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio