Studentet.info
« 1 ... 4 5 6 (7) 8 9 10 ... 214 »
Lajme :  UNS vijon me nostrifikimin e diplomave amerikane
Kyqur 27-06-2012 4:07:18 (1959 Lexime)


Diplomat qė marrin studentėt e Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės janė nostrifikuar pa asnjė konflikt dhe tejzgjatje procedurash nga institucionet pėrkatėse arsimore, tė shteteve tė ndryshme nė botė.

Ky proces i pėrhershėm dhe kredibil vjen si rezultat i bashkėpunimit tė frytshėm dhe reciprok pėr disa vite me radhė mes UNS-sė dhe American Heritage University of Southern California, me tė cilin nė vazhdimėsi kėmbehen student dhe staf akademik nė kuadėr tė projekteve dhe trajnimeve tė pėrbashkėta.

Ky bashėkpunim universitar realizohet me sukses nė kuadėr tė programit arsimor dhe sistemit tė kredive, bėjnė tė ditur nga UNS.

Univeristeti Ndėrkombėtar i Strugės nė vazhdimėsi ka publikuar dokumentet e nostrifikimit me secilin shtet, respektivisht dokumentet e komisioneve tė njohjes sė diplomave tė huaja pranė ministrisė pėrkatėse.

Mė shumė...

Lajme : Diplomat nė USHT, tė ndėrhyjnė ndėrkombėtarėt !
Kyqur 26-06-2012 12:35:07 (1272 Lexime)Ende asnjė qėndrim nga USHT-ja se ēfarė ndodh me studentėt tė cilėt nuk mundė tė marrin diplomat nė kėtė institucion arsimorė. Edhe gjatė tentimit tonė tė sotėm pėr tė marrė prononcim zyrtarė pėr temėn nė fjalė, dhe pėr tė incizuar se si duket njė diplomė qė jepet nga USHT-ja, pėrgjigjja ishte negative. Nga ana tjetėr, studentėt dhe prindėrit qė kanė kėtė hall, zgjidhjen vazhdojnė ta kėrkojnė nėpėr institucionet tjera tė vendit dhe ato ndėrkombėtare.

Mė shumė...

Lajme : SKV: Kamishi me diplomė false, Haxhiu i quan rrugaēė
Kyqur 22-06-2012 3:19:44 (1354 Lexime)


Lėvizja studentore “Studim, Kritikė,Veprim” pohon se diploma e doktoratės sė deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, Bekim Haxhiu, ėshtė false. Durim Jashari, nga kjo lėvizje studentore, e cila njihet pėr gjetjen e skandaleve brenda UP-sė, ka bėrė tė ditur dje, nė njė konferencė pėr medie, se Bekim Haxhiu, i njohur si Kamishi, pėrveēqė ėshtė zgjedhur nė mėnyrė antiligjore asistent nė Fakultetin e Mjekėsisė, nuk dihet se nė cilin fakultet e ka kryer doktoratėn.

Mė shumė...

Lajme : Subvencionohen 474 maqedonas dhe vetėm 7 shqiptarė
Kyqur 14-06-2012 1:28:08 (895 Lexime)


Vlera minimale qė ėshtė ndarė pėr 481 pėrfituesit, kalon shifrėn prej mbi 100 mijė euro, ndėrsa pėr 7 kandidatėt shqiptarė qė kanė fituar nė kėtė konkurs do tė jepen vetėm 1.500 euro, ose 1.4 pėr qind

Vetėm 1.4 pėr qind ėshtė buxheti qė Ministri i Ekonomisė, Valon Saraqini, do t’ju ndajė shqiptarėve, qė kanė fituar nė konkursin e shpallur pėr subvencionimin e kolektorėve diellorė nga Ministria e Ekonomisė.

Mė shumė...

Lajme : Nė Amerikė pėr punė si student
Kyqur 13-06-2012 4:35:47 (1349 Lexime)


Shkup – Mijėra nxėnės dhe studentė nga Maqedonia pėr ēdo vit shfrytėzojnė programet e ndryshme pėr qėndrim disamujor nė vendet e Bashkimit Evropian dhe Amerikė, me qėllim tė pėrfitimit jo vetėm material, por edhe tė pėrsosjes sė gjuhės angleze, zhvillimit tė tyre profesional dhe arsimor, si dhe tė fitimit tė pėrvojave jetėsore. Organizimi i kėtyre udhėtimeve bėhet pėrmes disa agjencioneve, tė cilat me ofertat e tyre viteve tė fundit gjithnjė e mė tepėr janė nė mesin e studentėve.

Mė shumė...

Lajme : Studenti kanibal i ha zemrėn shokut tė tij
Kyqur 05-06-2012 16:13:30 (1450 Lexime)


Koka dhe duart e viktimės janė gjetur nė shtėpinė e familjes sė vrasėsit, tė futura nė kuti

Nė Baltimore tė SHBA-sė njė student 21 vjeēar ka pranuar se e ka mbytur bashkėbanuesin e tij dhe i ka ngrėnė atij zemrėn si dhe njė pjesė tė trurit.

Mė shumė...

Lajme : Tetovarja e “Google” qė nderoi USHT-nė
Kyqur 05-06-2012 2:31:09 (3309 Lexime)Arben ZEQIRI/KOHA

Tetovė - Deri dje ishte vetėm njė e-mail adresė qė e lidhte atė me kompaninė prestigjioze botėrore “Google”, qė njėherėsh ėshtė edhe njė ėndėrr pėr shumė studentė tė informatikės. Pas tre viteve studim nė kėtė lėmi dhe hulumtimeve shkencore nė po tė njėjtėn fushė, 22-vjeēarja Merita Kasa, studente e vitit tė tretė nė Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, Informatikė profesionale nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, bėhet studentja e parė nga Maqedonia qė pėrveē se “grabiti” bursėn nė vlerė prej 7000 mijė euro nga kompania “Google”, ajo kėtė muaj do tė ngjitet shkallėve tė kėsaj kompanie pėr tė avancuar nė praktikė aftėsitė e saj nė lėmin e informatikės, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė, ajo do tė jetė edhe shumė afėr mundėsisė qė nė njė tė ardhme tė afėrt, tė bėhet edhe pjesė e kėsaj kompanie.

Mė shumė...

Opinione : Universiteti pulitik i papolitizuar
Kyqur 29-05-2012 5:36:51 (1160 Lexime)


Avni Zogiani

Zgjedhjet studentore nė Universitetin e Prishtinės tradicionalisht kanė qenė njė proces formal pėr tė konfirmuar studentėt pėrfaqėsues tė partive politike nė forumet e Universitetit. Prandaj, kėto zgjedhje nuk kanė pasur asnjė relevancė pėr opinionin publik, e madje, madje, as pėr vetė studentėt e UP-sė. Kjo shihet edhe nė faktin qė studentėt pėr profesorėt vazhdojnė tė jenė klientė mė shumė sesa partnerė.

Mė shumė...

Lajme : Lėvizja studentore “SKV” edhe sot para Rektoratit
Kyqur 29-05-2012 3:49:56 (1049 Lexime)


Lėvizja studentore “Studim Kritikė Veprim” ka vazhduar edhe gjatė natės bllokimin e hapėsirės sė Rektoratit, pėr tė protestuar siē thonė ata pėr tė drejtat e barabarta studentore.

Nė kumtesėn pėr media bėhet e ditur se hyrja e Rektoratit do tė jetė e bllokuar edhe tė martėn, deri nė njė vendim tė drejtė e tė bazuar nė ligj ndaj ankesės sonė tė bėrė nė MASHT.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt nuk i njohin udhėheqėsit!
Kyqur 28-05-2012 15:22:29 (987 Lexime)


Tetovė, 28 maj - Studentėt e dy universiteteve tė Tetovės nuk janė tė njoftuar me mėnyrėn e organizimit tė tyre, tė drejtat e tyre dhe se kush i pėrfaqėson ata nė Parlamentet studentore. Kėshtu thonė rezultatet e publikuara nga njė hulumtim i bėrė nga shoqata “Platforma pėr pluralizėm studentor”, nė tė cilėn marrin pjesė rreth njėzet shoqata joqeveritare dhe studentore nga Maqedonia. Nė bazė tė kėtij hulumtimi, tė realizuar edhe nė Universitetin e Evropės Juglindore dhe nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, tregohet se studentėt aspak nuk kanė njohuri rreth mėnyrės sė zgjedhjeve nė Parlamentet studentore dhe kush janė drejtuesit e tyre.

Mė shumė...

« 1 ... 4 5 6 (7) 8 9 10 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio