Studentet.info
« 1 ... 58 59 60 (61) 62 63 64 ... 214 »
Opinione : Universitetet, mirėnjohje privatėve
Kyqur 19-07-2008 5:32:43 (1924 Lexime)


Nga: Erion VELIAJ

Ngritja e universiteteve tė pavarura dhe pėrmirėsimi i tyre i vazhdueshėm, kėtij realiteti tė ri iluminues nė kėtė kohė tė errėt tranzicioni tė pafund, ėshtė padyshim sihariqi mė shpresėdhėnės se; sė pari Shqipėria nuk ka vdekur, se errėsira kurrė nuk mundet ta nxijė dritėn. Pėrmes pėrpjekjesh mbinjerėzore tranzicionale, Shqipėria po formėson institucionet e ekonomisė sė dijes e po krijon kapitalin njerėzor qė aq shumė i duhet shpresave pėr njė Shqipėri tė zhvilluar evropiane. E pėr kėtė, ju rrahim shpatullat tė gjithė sipėrmarrėsve tė pėrkushtuar nė fushėn e arsimit privat.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė me Ministrin e Arsimit dhe Shkencės sė Kosovės Enver HOXHAJ
Kyqur 19-07-2008 2:25:01 (2377 Lexime)


Universitetet private kanė njė vit kohė qė tė plotėsojnė kushtet nėse duan tė akreditohen dhe tė marrin licencė pėr pesė vitet e ardhshme. Askush nuk i ka telefonuar pėr tė intervenuar, kurse ata qė nuk ndalojnė regjistrimin e studentėve kėtė vit, sipas vendimit tė Qeverisė, nuk do tė marrin licencė. Enver Hoxhaj, ministėr i Arsimit, flet pėr Express.

A ėshtė krijuar njė kaos apo zgjidhje e ēėshtjes sė institucioneve private tė arsimit pas raportit tė Kėshillit Britanik pėr Akreditim?
Enver Hoxhaj:
Mendoj se edhe nė pozitėn time si ministėr, por edhe si njeri, jemi shumė tė shqetėsuar me raportin. Ky shqetėsim duhet tė merret shumė seriozisht me gjendjen e cila pėrshkruhet nė universitetet private, me dilemat tė cilat ngrihen nė raport me pamundėsinė e sektorit privat nė fushėn e arsimit tė lartė qė tė pėrmbushė kėto kritere. Por ėshtė fillimi qė tė krijohet rend, tė ketė standarde evropiane nė arsimin e lartė privat. Qasjen qė kemi pasur ne si ministri ka qenė e bazuar nė Ligjin pėr arsimin e lartė i cili ka kaluar ne Kuvendin e Kosovės nė vitin 2003, me standarde ndėrkombėtare nė fushėn e arsimit dhe me standarde qė burojnė nga procesi i Bolonjės. Si rrjedhojė ėshtė marrė konstatimi se asnjė nga bartėsit e arsimit e lartė privat nė Kosovė nuk ėshtė nė gjendje qė tė plotėsojė kėto kritere.dėrguar pėr shėrim tė mėtutjeshėm nė QKUK nė Prishtinė. Vdekja e ngasėsit tė traktorit ėshtė konstatuar nga mjeku kujdestar nė Mitrovicė. Prokuroi publik i Qarkut nė Mitrovicė ėshtė informuar lidhur me rastin dhe ka autorizuar qė trupi i pajetė i viktimės t’iu dorėzohet familjarėve.

Mė shumė...

Lajme : Startoi UNIVERSITETI VEROR 2008
Kyqur 18-07-2008 6:46:54 (1942 Lexime)


TETOVĖ, 17 KORRIK - Nė amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė u bė hapja solemne e Universitetit Veror 2008 me temė “Roli i komunikimit nė integrimet rajonale dhe globale” organizuar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės, programi studimor i gazetarisė pranė Fakulteti Juridik.

Universiteti Veror 2008 mbledh emra tė shquar, politikologė, filozofė, sociologė, mediologė, diplomatė e shkrimtarė tė njohur nga Maqedonia, Shqipėria, Italia etj., si Arbėn Xhaferri, Besnik Mustafai, dr. Dhurata Shehri, prof. dr. Artan Fuga, prof. dr. Sadi Bexheti, prof. dr. Galip Veliu, Mark Marku, prof. dr. Matteo Mandala, prof. dr. Pėllumb Xhufi, dr. Persida Asllani, Shkėlzen Maliqi, doc. Vesel Memedi, Henri Cili, Suzana Manxhuka, dr. Veton Latifi, Ylber Lili, Salajdin Salihu etj.

Mė shumė...

Lajme : Qeveria vendosė monopol nė arsimin e lartė, “mbyll” universitetet private
Kyqur 16-07-2008 8:40:00 (2668 Lexime)


PRISHTINĖ, 16 KORRIK - Nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės u mor vendim qė asnjė institucion privat i arsimit tė lartė tė mos rekrutojė studentė tė rinj nė vitin akademik 2008/09. Me kėtė ka krijuar monopol nė arsimin e lartė.
Vendimi ėshtė marrė duke u bazuar nė raportin e ofruar nga Kėshilli Britanik pėr Akreditim, dhe pos kėsaj ėshtė vendosur qė asnjė bartės privat i arsimit tė lartė nė Republikėn e Kosovės (pėrveē Universitetit Amerikan nė Kosovė) aktualisht nuk i plotėson kriteret pėr t’u emėrtuar si Universitet. Nė vijim Studentet.Info ofron vendimin gjashtėpikėsh tė Qeverisė.

Mė shumė...

Lajme : Privatėt mbeten pa licenca e pa akreditim
Kyqur 16-07-2008 8:11:49 (4107 Lexime)


Prishtinė, 16 prill – Tė gjitha institucionet private tė arsimit tė lartė nė Kosovė jo veē qė nuk do tė akreditohen, por ato as nuk do tė licencohen. Kėsisoj ka rekomanduar Kėshilli Britanik pėr Akreditim (KBA) nė raportin final qė ia ka dorėzuar tė martėn Ministrisė sė Arsimit, njė kopje tė tė cilit e ka siguruar “Koha Ditore”.
“Asnjėri nga institucionet ... nuk pėrmbush kriteret pėr t’u akredituar apo licencuar, dhe pėr tė ofruar grada shkencore”, ėshtė konstatimi dramatik i KBA-sė pėr privatėt.
KBA ėshtė kontraktuar nga autoritetet kosovare pėr tė bėrė vlerėsimin e jashtėm tė privatėve nė Kosovė, dhe mbi bazėn e rekomandimeve Ministria e Arsimit ėshtė zotuar se do tė vendosė se kujt t’i japė licencė e kujt jo. Mirėpo, nė raport nuk ka njė udhėzues tė qartė se kujt duhet vėnė dryni qė tani, meqė britanikėt kanė theksuar se procesi nuk ka qenė arbitrar. Topi i ėshtė gjuajtur Qeverisė, sė cilės KBA-ja ia ka lėnė nė dorė punėn e mėtejme pėr tė vendosė pėr fatin e kėtyre institucioneve fitimprurėse.

Mė shumė...

Lajme : Nėnshkruhet marrėveshja e bashkėpunimit me Universitetin e Murcias, Spanjė
Kyqur 12-07-2008 6:05:36 (1354 Lexime)


TETOVĖ, 11 KORRIK – Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Universiteti i Murcias nga Spanja, zyrtarisht nėnshkruan marrėveshjen e bashkėpunimit. Me tė parashihet kėmbimi i kuadrove dhe studentėve, ndihmė nė pėrpilimin e planprogramit tė gjuhės spanjolle dhe hapjes sė Programit studimor tė gjuhės spanjolle vitin e ardhshėm akademik nė USHT.

Mė shumė...

Lajme : SHT fillon bashkėpunimin me Fakultetin e Shkencave Islame-Shkup
Kyqur 12-07-2008 6:04:32 (2902 Lexime)


TETOVĖ, 10 KORRIK – Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Fakulteti i Shkencave Islame nė Shkup nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi qė pėrfshin shkėmbimin e pėrvojave pėr programet studimore, shkėmbimin e stafit akademik e studentėve, organizimin e mbledhjeve shkencore dhe profesionale, konferencave, simpoziumeve dhe formave tjera arsimore, shkėmbimin e ndėrsjellė tė informacioneve pėr aktivitete akademike dhe planit zhvillimor tė institucioneve tė larta.

Mė shumė...

Opinione : Akreditimi do tė duhej t'u hapte perspektivėn e punėsimit kosovarėve tė diplomuar
Kyqur 10-07-2008 11:44:05 (3035 Lexime)

Nga: Ida Lieszkovszky

Universitetet kosovare po ecin ngadalė drejt njohjes ndėrkombėtare duke shtuar kėshtu vlerėn e diplomave tė tyre nėpėrmjet pėrpjekjeve pėr pėrmirėsimin e cilėsisė sė arsimit dhe “akreditimit”.
Nė muajin maj, Agjencia Britanike pėr Akreditim, me ndihmėn e Agjencisė Kosovare pėr Akreditim, nisi vlerėsimin e programeve tė universiteteve pėr tė parė nėse ato i pėrmbushin kėrkesat formale pėr cilėsi akademike. Nė procesin aktual janė pėrfshirė institucionet private, ndėrkohė qė raundi i dytė, qė do tė pėrfshijė vlerėsimin e Universitetit tė Prishtinės, planifikohet pėr tetor.

Mė shumė...

Lajme : Filloi Universiteti Ndėrkombėtar Veror 2008
Kyqur 10-07-2008 2:27:29 (1547 Lexime)


OHĖR, 10 KORRIK - Tė hėnėn filloi punėn Universiteti Ndėrkombėtar Veror 2008, i cili po mbahet pėr tė pestėn herė me radhė dhe qė do tė trajtojė temė nga menaxhimi i biznesit. Ky ėshtė projekt i pėrbashkėt mes universiteteve shtetėrore tė Maqedonisė dhe Organizatės joqeveritare holandeze "SPARK", ndėrsa mbėshtetet nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės dhe nga Ambasada e Mbretėrisė sė Holandės nė Maqedoni. Nė kėtė universitet marrin pjesė 320 studentė nga mbarė bota, prej tyre 230 janė nga Maqedonia, ndėrkaq 70 studentė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės USHT. “Prania jonė nė kėtė eveniment tė rėndėsishėm, nė kohėn e ndryshimeve tė mėdha nė sistemin arsimor nė Maqedoni, na obligon qė edhe mė tej tė angazhohemi nė ngritjen e nivelit tė studimeve, nė respektimin e parimeve themelore tė procesit tė Bolonjės dhe tė Sistemit Evropian tė Transferit tė Kredive”, theksoi Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti. Ai mė tej shtoi se i gėzon fakti pėr interesimin qė kanė treguar pjesėmarrėsit nga vendi dhe nga jashtė qė tė kontribuojnė nė zhvillimin e bashkėpunimit dhe nė procesin integrues nė sferėn e arsimit.

Mė shumė...

Lajme : USHT nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin “Eqrem Ēabej”-Gjirokastėr
Kyqur 10-07-2008 2:24:14 (3242 Lexime)


GJIROKASTĖR, 8 KORRIK - Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i Universitetit “Eqrem Ēabej”-Gjirokastėr, prof. asoc. Gėzim Sala, nėnshkruan marrėveshje bilaterale tė bashkėpunimit. Marrėveshja nė fjalė parasheh bashkėpunimin nė organizimin e pėrbashkėt tė studimeve deridiplomike dhe pasdiplomike, shkėmbimin e pėrvojave dhe informacioneve pėr programet studimore, shkėmbimin e profesorėve dhe studentėve, projekte tė pėrbashkėta hulumtuese shkencore, shkėmbimin e botimeve tė publikuara nga universitetet, pėr botime tė pėrbashkėta dhe nė lėmi tjera qė janė nė interes tė dy universiteteve e ku mund tė realizohet bashkėpunimi.

Mė shumė...

« 1 ... 58 59 60 (61) 62 63 64 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio