Studentet.info
« 1 ... 59 60 61 (62) 63 64 65 ... 214 »
Lajme : Forumi i 5-tė Botėror i Ujit-Procesi regjional
Kyqur 10-07-2008 2:22:44 (1545 Lexime)


SHKUP, 9 KORRIK- Nė hapėsirat e “Aleksandar Palace” nė Shkup, filloi Forumi regjional/ procesi regjional si pjesė e Forumit tė 5-tė Botėror tė Ujit-Stamboll 2009 me temė “ Ēėshtjet e ujit nė Evropėn Lindore: pasojat e ndryshimeve klimatike, vlerėsimi i pikave tė dobėta dhe masat e adaptimit”.

Tė pranishėm nė hapjen solemne tė punimeve tė forumit botėror mbi ēėshtjet e ujit ishin ministri i bujqėsisė tė Maqedonisė, z. Aco Spasenovski, ministri i ambientit dhe pyjeve tė Turqisė, z. Vezsel Eroglu, ministri i mjedisit tė Shqipėrisė, z. Lufter Xhuveli, pėrfaqėsues tė ambasadave dhe ekspertė tė fushės, tė Maqedonisė, Turqisė, Shqipėrisė, Austrisė, Ēekisė, Hungarisė, Polonisė, Sllovakisė dhe Sllovenisė, si dhe rektorėt e universiteteve nė Maqedoni: Universiteti Shtetėror i Tetovės, Universiteti “Shėn Kirili dhe Metodi”, Universiteti “Shėn Kliment i Ohrit” dhe Universiteti ndėrkombėtar i Ballkanit.

Mė shumė...

Lajme : STUDENTĖT E AAB-sė ZUNĖ VENDIN I PARĖ NĖ GARĖN E ORGANIZUAR NGA BSCK
Kyqur 08-07-2008 2:01:29 (2351 Lexime)


PRISHTINĖ, 8 KORRIK- Studentėt e Fakultetit Ekonomik tė Universitetit AAB: Albert Behrami, Ardian Januzi dhe Burim Fazliu - absolventė tė Fakultetit Ekonomik, departamenti: Banka, Financa dhe Kontabilitet, arritėn tė zėnė vendin e parė nė projektin e produkteve pėr Marketing dhe Shėrbime nė njė konkurrencė tė madhe prej 2000 studentėsh, ku krahas kandidatėve tė profileve tė ndryshme, morėn pjesė edhe student nga regjioni.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet: Do pranojme mbi 20 mije studente te rinj
Kyqur 03-07-2008 11:41:45 (1575 Lexime)

TIRANĖ, 3 KORRIK- Kėshilli i Ministrave ka miratuar dje nė mbledhjen e qeverisė kuotat e pranimeve tė studentėve pėr tė gjithė programet e studimit (degėt) nė institucionet publike tė arsimit tė lartė.

"Pėr vitin akademik 2008-2009 nė tė gjitha programet e studimit do tė pranohen mbi 20000 studentė tė rinj, duke shėnuar njė rritje tjetėr tė pranimeve", shprehen pėrfaqėsuesit zyrtarė tė Ministrisė sė Arsimit. MASH ka bėrė publike tė gjitha kuotat, para pėrfundimit tė plotėsimit nga ana e maturantėve, tė formularit A2, pėr t‘u ardhur nė ndihmė atyre tė zgjedhin sipas kuotave, por edhe tė dhėnave tė tjera, 10 preferencat nė programet e studimit tė lartė.

Mė shumė...

Lajme : Vrap pas fakulteteve qė sjellin para
Kyqur 03-07-2008 5:50:00 (1707 Lexime)


PRISHTINĖ, 3 KORRIK – Nuk ėshtė parė rrėmujė e madhe pranė sporteleve tė fakulteteve tė Universitetit tė Prishtinės, gjatė gjithė ditėve sa maturantėt kanė mundur tė aplikojnė pėr t’i regjistruar studimet.

Po kėshtu, edhe tė mėrkurėn ėshtė vėrejtur numėr i vogėl, ndonėse ishte dita e fundit pėr aplikim pėr degėt qė konsiderohen mė joshėse, dhe pėr tė cilat provimi pranues do tė organizohet tė shtunėn dhe tė hėnėn.

Bazuar nė tė dhėnat qė administrata nėpėr fakultete i ka prezantuar gazetės "Koha Ditore", del qė pėr 5.750 vende tė lira tė kėtij grupi, tė kenė aplikuar diēka mė shumė se 10 mijė konkurrentė.

Mė shumė...

Lajme : Vazhdon pėrkrahja e italianėve pėr USHT-nė
Kyqur 02-07-2008 4:59:58 (1364 Lexime)


SHKUP, 2 KORRIK-Universiteti Shtetėror i Tetovės, Universiteti “Shėn Kliment i Ohrit” nė Manastir, Universiteti “Goce Delēev” nė Shtip, Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Ekonomisė sė ujėrave dhe Grupi ndėrkombėtar pėr menaxhim (IMG) nėnshkruan memorandum tė pėrbashkėt bashkėpunimi.
Memorandumi i bashkėpunimit i nėnshkruar tė hėnėn nė Shkup synon pėrmirėsimin e kushteve pėr shkollim si dhe vendosjen e kornizave juridike pėr angazhimin e studentėve pėr pėrgatitjen e projekteve pėr zhvillimin rural, kontrollin e cilėsisė sė ushqimit dhe zhvillimit tė qėndrueshėm.

Mė shumė...

Lajme : Kumanova, pėrfundimisht me fakultet shqip
Kyqur 02-07-2008 4:29:57 (1723 Lexime)


SHKUP, 2 KORRIK- Universiteti Shtetėror i Tetovės, sė shpejti do tė zgjerohet jo vetėm nė numrin e fakulteteve por edhe nė shtrirjen gjeografike. Nė seancėn e sė martės, kur po diskutohej propozim ligji pėr ndryshimin e Ligjit pėr themelimin e USHT-sė, Parlamenti ka miratuar amendamentin pėr themelimin e njė fakultetit tė Biznesit dhe Administratės, me seli nė Kumanovė. Ky ishte njėri prej amendamenteve tė Grupit Parlamentar tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), kurse disa amendamente tė tjera si ai pėr hapjen e fakultete tė USHT-sė, nė Shkup, Gostivar dhe Strugė nuk morėn votat e mjaftueshme.

Mė shumė...

Lajme : Sqarohet ēėshtja e magjistrantėve tė UT-sė
Kyqur 01-07-2008 1:51:09 (2325 Lexime)


TETOVĖ, 26 QERSHOR – Nė edicionin e radhės sė debatit universitar organizuar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės me Radio Televizionin e Maqedonisė, programi nė gjuhėn shqipe, u debatua ēėshtja e studimeve pasdiplomike nė Universitetin e Tetovės deri nė vitin 2004 si dhe studimet e rregullta deridiplomike dhe pasdiplomike nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės nga ky vit akademik nė programe studimore tė akredituara.

Mė shumė...

Lajme : “Skėnderbeu” zuri vendin e katėrt nė Kampionatin Evropian tė Futbollit me Robotė
Kyqur 27-06-2008 9:56:23 (1785 Lexime)

Prishtinė, 27 qershor - “Skėnderbeu” i Universitetit pėr Biznes dhe Teknologji ėshtė rėnditur i katėrti nė kampionatin evropian tė futbollit me robotė e cila u zhvillua nė Zvicėr dhe Austri prej 15 deri me 22 qershor 2008.
Pas kthimit nga Linzi, profesor Edmond Hajrizi, njėherit edhe trajner i “Skėnderbeut” tha se “duke pasur parasyshė se ne jemi njė ekip relativisht rishtas i formuar, ishte konstatim i tė gjithė pjesmarrėsve se ishim njė befasi e kėndshme dhe jemi mirėpritur shumė nga ekipe tė cilat kanė pėrvojė disa vjeēare nė zhvillimin e shkencės sė robotikės. Si debutues nė kėtė kampionat mendoj se kemi arritur rezultate pėr t’u admiruar. Studentėt me ndihmen e profesorėve tė tyre tanė kanė punuar me pėrkushtim nė krijimin e strategjive tė lojės. Vendi i katėrt ėshtė mjaft mirė pėr fillim” pėrfundoi Hjarizi.

Mė shumė...

Njoftime : DEBATI UNIVERSITAR
Kyqur 26-06-2008 2:20:46 (1746 Lexime)


Njoftohen tė gjithė profesorėt dhe studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, se tė enjten, 26 Qershor 2008 me fillim nė ora 20 h, nė Amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė do tė mbahet Debati Universitar, me temė:

“Studimet pasdiplomike nė USHT”

Pjesėmarrės nė debat:

1. Rektori i USHT-sė , prof. dr. Sadi Bexheti
2. Dekanėt e fakulteteve

Data: 26 qershor (e enjte)
Ora: 20 h
Vendi: Amfiteatri i Rektoratit tė USHT-sė

Ftohen profesorėt, studentėt e USHT-sė si dhe gjithė tė interesuarit tė marrin pjesė nė debat.

Zyra pėr informim e USHT-sė


Lajme : Prishtina dhe Vjena ndihmojnė Fakultetin e mjekėsisė nė USHT
Kyqur 26-06-2008 2:16:38 (3672 Lexime)


TETOVĖ, 25 QERSHOR – Njė numėr i konsiderueshėm literaturė shkencore nga fusha e mjekėsisė i ėshtė dhuruar Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Fakultetit tė Shkencave tė Mjekėsisė. Donacioni ėshtė realizuar me iniciativė tė radiologut dr. Bujar Gjikolli (Kosova Open Medical Club) me ndihmėn e Jane Lowers nga revista Diagnostic Imaging dhe me transport tė mundėsuar nga Global Foundation (SHBA) dhe prof. dr. Barry Goldberg nga Thomas Jefferson University Hospital-Filadelfi dhe KFOR-i amerikan.
Njėkohėsisht, pėrmes dr. Basri Shehut ėshtė realizuar edhe donacioni i Fakultetit tė mjekėsisė nė Universitetin e Vjenės pėr Fakultetin e Shkencave tė Mjekėsisė nė USHT, nė shtretėr dhe aparaturė mjekėsore.

Mė shumė...

« 1 ... 59 60 61 (62) 63 64 65 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio