Studentet.info
« 1 ... 61 62 63 (64) 65 66 67 ... 214 »
Lajme : Presidenti Sejdiu priti vollejbollistet e Universitetit AAB
Kyqur 12-06-2008 4:06:17 (1320 Lexime)

PRISHTINĖ, 12 QERSHOR- Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu, priti sot udhėheqėsit dhe lojtaret e klubit tė volejbollisteve tė Universitetit AAB, kampione tė Kosovės dhe fituese tė Kupės sė Kosovės nė volejboll.

Presidenti Sejdiu, i uroi ato pėr sukseset e arritura si dhe u angazhua pėr kushte mė tė mira pėr sportin nė pėrgjithėsi, nė mėnyrė qė sporti kosovar tė jetė konkurrent i denjė pėr tė garuar nė arenėn ndėrkombėtare.

Mė shumė...

Lajme :  Fillon dhėnia e maturės shtetėrore
Kyqur 12-06-2008 3:03:41 (1770 Lexime)

SHKUP, 12 QERSHOR - Nė shkollat e mesme shtetėrore nė Maqedoni sot fillon dhėnia e testit pėr gjuhėn amtare, i pari prej dy lėndėve eksterne tė maturės shtetėrore. Lėnda e dytė, matematikė ose gjuhė tė huaj, maturantėt do ta japin mė 14 qershor. Pėr dhėnien e maturės shtetėrore, pa tė cilin nuk mund tė regjistrohen nė fakultet, janė paraqitur 17.800 kandidatė prej 23.000 gjimnazistėve qė mbarojnė vitin e katėrt. Ata janė gjenerata e parė qė do ta japin provimin pėrfundimtar.

Lėndėn gjuha amtare (maqedonisht, shqip ose turqisht) ėshtė i detyrueshėm dhe do ta japin tė gjithė 17.800 kandidatėt. Kandidatėt qė janė me mėsim nė gjuhėn maqedonase janė 13.126 nxėnės, nė gjuhėn shqipe 4.365 dhe nė gjuhėn turke janė paraqitur 309 nxėnės.

Mė shumė...

Njoftime : NJOFTIM
Kyqur 11-06-2008 2:28:33 (1734 Lexime)


Me datė 14.06.2008 (e shtunė), nė hapėsirat e Fakultetit tė arteve, organizohet ekspozita vjetore e studentėve tė Artit Figurativ pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Hapja solemne bėhet me 14.06.2008 (e shtunė), me fillim nė ora 18 h.
Jeni tė mirėseardhur.


Lajme : EuroKolegji fillon bashkėpunimin me Universitetin e Uellsit
Kyqur 09-06-2008 3:45:56 (1727 Lexime)

STRUGĖ, 9 QERSHOR - Universiteti prestigjioz mbretėror i Uellsit i themeluar para 115 vitesh, pėrmes EuroKolegjit tė Strugės po hyn nė Arsimin e Lartė nė Maqedoni.

Ky universitet ėshtė i interesuar pėr studimet e administrimit tė biznesit dhe ato pas diplomike.

Sipas njerėzve tė parė tė Universitetit tė Uellsit, Maqedonisė si njė vend me ardhmėri me perspektivė i nevojitet kuadėr i ri informatikės dhe besojnė se mundėsitė pėr studime qė tani ua ofron vendi maksimalisht do tė shfrytėzohen.

Mė shumė...

Lajme : Anne E.W. Stone ligjėroi nė USHT mbi procesin e zgjedhjeve nė SHBA
Kyqur 06-06-2008 10:29:56 (2081 Lexime)

TETOVĖ, 5 QERSHOR - Themeluesja e The Stone Group, Inc. znj. Anne E. W. Stone, njė firmė private amerikane pėr krijimin e strategjisė sė kampanjave dhe marrėdhėnieve me publikun qėndroi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės me ndėrmjetėsimin e Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Shkup.

Me kėtė rast, para studentėve ajo mbajti njė ligjėratė me temė “Karakteristikat, dinamika dhe procesi i zgjedhjeve nė SHBA”. Duke u pėrqendruar nė sistemin aktual tė zgjedhjeve presidenciale nė Amerikė, ajo bėri sqarime mbi procedurat e pėrzgjedhjes sė delegatėve nė shtetet amerikane, procedurėn e zgjedhjes sė kandidatėve presidencial nė konventėn nacionale dhe mbi sistemet e pėrzgjedhjes varėsisht se si i praktikojnė shtetet, duke bėrė krahasime dhe potencuar pėrparėsitė dhe dobėsitė e sistemeve pėrkatėse.

Mė shumė...

Lajme : Arti i studentėve nė "Blic 3"
Kyqur 05-06-2008 4:29:59 (1788 Lexime)

TIRANĖ, 4 QERSHOR - Njė grup studentėsh, nxėnėsish dhe pedagogė tė shkollave artistike tė Tiranės, kanė udhėtuar sė bashku me punėt e tyre tė artit pamor nga Tirana nė Ksamil. Punėt e tyre kanė lėnė Tiranėn pėr tė zėnė vend nė pinakotekėn e qendrės sė artit "Dea", qė ėshtė njė tjetėr pasuri e kėsaj vere nė Ksamilin e ishujve piktoreskė. Ekspozita e artistėve tė rinj tė ardhur nga kryeqyteti, e titulluar "Blic 13", u ēel nė ditėn e promovimit tė sezonit veror 2008 pėr qytezėn e Ksamilit, por ajo qėndron e hapur dhe vazhdon tė tėrheqė interesimin e dhjetėra vizitorėve nė ditė. Salla e posaēme e qendrės sė artit "Dea" nė Ksamil, e destinuar pėr ekspozim pikturash, ka marrė plotėsisht funksionet e njė pinakoteke serioze me punėt e ekspozuara tė studentėve tė akademisė dhe nxėnėsve tė "Jordan Misjes". "Blic 13" do tė thotė pėr vizitorin punė interesante, shumė prej tė cilave i pėrkasin artit modern, ekspresionist.

Mė shumė...

Lajme : Ndahen Filozofia me Sociologjinė, bėhen 3-vjeēare
Kyqur 05-06-2008 4:28:26 (1499 Lexime)

TIRANĖ, 4 QERSHOR- Degėt e Filozofisė dhe Sociologjisė do tė funksionojnė si departamente mė vete. Nė mbledhjen e djeshme, qeveria vendosi t‘i ndajė kėto degė tė Universitetit tė Tiranės dhe t‘i bėjė ato me sistem trevjeēar, sipas Kartės sė Bolonjės. Po kėshtu ėshtė vendosur edhe ēelja e degės sė re tė Spanjishtes pranė Fakultetit tė Gjuhėve tė Huaja tė UT-sė. Sipas relacionit shoqėrues tė vendimit, tri degėt e reja do tė nisin tė funksionojnė si tė tilla nė vitin e ri akademik 2008-2009. Shpenzimet financiare pėr hapjen e programeve tė reja do tė pėrballohen nga buxheti i Universitetit tė Tiranės. Pėr sa i pėrket vazhdimėsisė sė mėsimit nė kėto degė, mėsohet se studentėt qė vazhdojnė aktualisht studimet nė degėt e Filozofisė dhe Sociologjisė do tė vazhdojnė tė ndjekin sistemin e vjetėr, pra atė katėrvjeēar.

Mė shumė...

Njoftime : Kandidati Rexhep Suma, mbron temėn e Masterit
Kyqur 05-06-2008 3:12:16 (2521 Lexime)


Ju njoftojmė se tė shtunėn, mė 7 qershor 2008, ora 12:00, nė Univeristetin AAB, kandidati Rexhep Suma, mbron temėn e masterit:

“Fenomeni dhunė nė television”, para Komisionit:

Prof. ass. Ibrahim Berisha, kryetar
Prof. ass. Dr. Milazim Krasniqi, mentor
Prof. ass. Dr. Rrahman Paēarrizi, anėtar

Kandidati Rexhep Suma, ėshtė vijues i gjeneratėt sė parė tė studentėve nė studimet postdiplomike MASTER nė drejtimin Komunikim Masiv dhe Gazetari. tė Universitetit AAB.


Lajme : Promovohet njė vepėr me temė nga edukata seksuale
Kyqur 05-06-2008 2:17:56 (2716 Lexime)


TETOVĖ, 3 QERSHOR- Libri “Seksi dhe dashuria, njė labirint enigmatik”, i autorit prof. dr. Amzi Zimberi, ėshtė vepra mė e re e kėtij autori, promovimi i sė cilės u bė nė Amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė, mė 3 qershor, nė tė cilin morėn pjesė njė numėr i madh studentėsh, profesorėsh dh dashamirė tė krijimtarisė shkencore. Me kėtė rast, fjalė rasti mbajti recensenti i kėsaj vepre, prof. dr. Avzi Mustafa, i cili foli mbi rėndėsinė e saj, kur kihet parasysh se kėto tema edhe nė ditėt e sotme mbahen si tė tabu dhe tė pahijshme pėr t’i diskutuar

Mė shumė...

Lajme : Java e tetė seminarike nė Infermieri: “Avancimi i infermierisė nė Evropėn Juglindore”
Kyqur 02-06-2008 3:32:17 (2156 Lexime)

TETOVĖ, 1 QERSHOR - Nė saje tė programit tė veēantė “Rindėrtimi akademik nė Evropėn juglindore”, projekt i udhėhequr nga Instituti i Shkencave tė Shėndetėsore dhe Infermierisė tė Universitetit Martin Luther nė Halle Wittebmerg nė bashkėpunim me Universitetin e Prishtinės, departamenti i infermierisė dhe mamive, programi studimor i infermierisė pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, fakulteti i infermierisė nė Tiranė dhe Universiteti Teknologjik, fakulteti i infermierisė nė Vlorė, organizohet java e tetė seminarike pėr infermieri nė qytetin e Tetovės.

Mė shumė...

« 1 ... 61 62 63 (64) 65 66 67 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio