Studentet.info
« 1 ... 62 63 64 (65) 66 67 68 ... 214 »
Lajme : Studentėt, njė vit specializim pėr mėsuesi
Kyqur 02-06-2008 3:30:28 (1383 Lexime)

TIRANĖ, 1 QERSHOR - Njė brez i tėrė studentėsh kėtė vit pėrfundojnė studimet e larta me sistemin e ri tė Bolonjės. Ata marrin diplomė 3-vjeēare "Bachelor". Mė tej kanė tė drejtė tė zgjedhin specializimin. Pėr tė gjitha degėt e mėsuesisė ėshtė vendosur qė ky specializim tė jetė vetėm njė vit akademik, nė ndryshim nga gjithė llojet e tjera tė specializimeve qė do jenė dyvjeēare. Ka qenė njė takim i ministrit tė Arsimit, Genc Pollo, me rektorėt e gjithė universiteteve publike nė vend, qė ka nxjerrė konkluzionin se "mėsuesit duhet tė diplomohen nė kohė mė tė shkurtėr se specialistėt e tjerė". Kėshtu ėshtė vendosur parimisht qė ata tė cilėt diplomohen kėtė korrik nė fakultetet e mėsuesisė, tė bėjnė edhe njė vit tjetėr shkollė, kundrejt njė tarife mjaft tė ulėt prej 10 mijė lekėsh.

Mė shumė...

Lajme : Bertrand Badie ligjėroi nė USHT mbi marrėdhėniet ndėrkombėtare
Kyqur 29-05-2008 3:29:06 (1659 Lexime)

TETOVĖ, 29 MAJ- Eksperti francez mbi marrėdhėniet ndėrkombėtare qėndroi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Ai u prit nga Rektori i USHT-sė dhe zyra pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare. Rektori, prof. dr. Sadi Bexheti informoi profesorin francez mbi tė rejat e fundit nė USHT dhe mbi programet interkulturore tė iniciuara nga Universiteti.
Dr. Bertrand Badie mbajti ligjėratė para studentėve me temė “marrėdhėniet ndėrkombėtare, multilaterizimi”.
Me njė qasje kronologjike tė ndryshimeve tė politikės tė jashtme tė shteteve dhe iniciativave tė ndėrmarra pėr bashkėpunime mes popujve, profesori Badie sqaroi zhvillimet dhe ideologjitė kryesore tė inovatorėve tė multilaterizmit, prej Hobsit, Dyrkemit, Bonzhuas, Vilsonit, Ruzveltit etj.

Mė shumė...

Njoftime : Specializime ne SHBA
Kyqur 28-05-2008 7:37:24 (1813 Lexime)


Kėndi Amerikan ju fton tė merrni pjesė nė prezantimin e programit Hubert H. Humphrey, me datė 29 maj 2008 ( E Ejte) , nė ora 18:00. Ky program paraqet bursė pėr profilizim dhe pėrsosje tė personave qė janė pjesė e sektorit publik dhe privat, me sė paku pesė vjet pėrvojė pune. Qėllimi i programit ėshtė qė pėrmes qėndrimit 10 mujor nė njėrin nga universitetet mė tė mira tė SHBA-ve, pėrmes seminareve, konferencave, prezantimeve etj, tė trajnohen persona pėr menaxhim mė tė mirė nė kompanitė vendore.
Programi do tė prezantohet nga Amy Storrow dhe Gazmend Ilazi, pėrfaqėsues tė Ambasadės Amerikane nė Shkup, e cila njėherit finanson kėtė program.


Me respekt:
Kėndi Amerikan Tetovė


Lajme : Kthimi i trurit, rrezik pėr pedagogėt vendas
Kyqur 28-05-2008 3:13:36 (1450 Lexime)

TIRANĖ, 28 MAJ - Pėr tė pėrballuar numrin e studentėve gjithmonė e nė rritje, nė auditorėt e Universitetit tė Tiranės duhen tė paktėn edhe 200 pedagogė tė tjerė. Kėshtu ka deklaruar nė njė prononcim pėr shtyp rektori i kėtij universiteti, Dhori Kule, i cili u shpreh se, e vetmja mundėsi pėr tė rikuperuar disnivelin e raportit tė numrit tė studentėve me pedagogėt ėshtė thithja e kėtyre tė fundit nga jashtė. Ditė mė parė, njė thirrje e tillė u drejtua nga titullarėt e institucioneve tė Arsimit tė Lartė, publik dhe privat, edhe nė "Brain Gain", nė tryezėn e iniciuar pėr qasjen e intelektit shqiptar nė diasporė nė universitetet e vendit.

Mė shumė...

Lajme : Mbrėmje maqedonase
Kyqur 26-05-2008 3:22:53 (1253 Lexime)

Tetovė, 25 maj - Me rastin e 24 Majit, Ditės sė iluministėve mbarėsllovenė "Shėn Cirili e Metodi", tė premten nė mbrėmje nė amfiteatrin e USHT-sė nė Tetovė, ėshtė mbajtur manifestimi "Mbrėmjet maqedonase". Sonja Novotni, shefe e Katedrės sė gjuhės dhe letėrsisė maqedonase nė USHT, tha se ky manifestim ėshtė organizuar nė shenjė tė gjeneratės sė parė tė studentėve maqedonas, andaj edhe titullohet "Mbrėmjet maqedonase". Ndėrsa Liljana Goshevska ligjėruese nė Katedrėn e gjuhės dhe letėrsisė shqipe nė USHT, shprehet se kjo mbrėmje organizohet pėr herė tė parė dhe shpresa ėshtė se ajo do tė jetė traditė

Mė shumė...

Lajme : Promovohet “Politikolgjia” e parė shqipe nė Ballkan nga Doc.Dr.Veton Latifi
Kyqur 26-05-2008 2:47:14 (2841 Lexime)


PRISHTINĖ, MAJ- Para lexuesit dhe studiuesit shqiptarė mė nė fund vien teoritė mė bashkėkohore politike tė prezantuara nė mėnyrė sistematike nėpėrmjet librit mė tė ri tė Doc. Dr. Veton Latifit “Politikologjia”. Me kėtė libėr fillon tė mbulohet njė zbrazėti e dukshme e mungesės sė literaturės shkencore dhe universitare nga lėmi i shkencave politike tė autorėve shqiptarė. Ky ėshtė libri i parė universitar “Politikologjia” nė gjuhėn shqipe nė Ballkan.

Nė praninė e mbi 200 intelektualėve, profesorėve universitar, studiuesve, studentėve, politikanėsh dhe pėrfaqėsuesve tė zyrave diplomatike gjatė promovimit tė librit qė u mbajt tė shtunėn mė 17 maj nė mesditė nė amfiteatrin e Universitetit FAMA nė Prishtinė, recenzentėt e kanė klasifikuar librin voluminoz “Politikologjia” tė Doc. Dr. Latifit njėkohėsisht edhe si tekst universitar edhe si studim i mirėfillt shkencor nga lėmi i shkencave politike

Mė shumė...

Lajme : Lushnjė, rrufeja vret katėr studentė
Kyqur 24-05-2008 1:52:39 (1570 Lexime)

LUSHNJĖ, 23 MAJ - Katėr tė rinj nga Tirana kanė humbur jetėn nė rrugėn Rrogozhinė-Lushnjė, pėr shkak tė njė shkarkimi rrufeje mbi makinėn nė tė cilėn udhėtonin. Vdekja e tė rinjve, qė janė tė gjithė studentė tė moshave 20 dhe 21 vjeē, ėshtė klasifikuar si aksident automobilistik, por, sipas burimeve nga Policia e Lushnjės, shkaku i vėrtetė ka qenė shkarkimi i rrufesė mbi makinė, ēfarė ka bėrė qė shoferi tė humbasė drejtimin e mjetit dhe tė pėrplaset me bordurat anėsore tė rrugės.

Ngjarja tragjike ka ndodhur rreth orės 11:40 tė ditės sė djeshme, nė segmentin rrugor Rrogozhinė-Lushnjė, pikėrisht nė rrethrrotullimin e Ēermės. Katėr tė rinjtė, shokė kursi me njėri-tjetrin, kanė qenė duke udhėtuar me mjetin tip "Mercedes Benz" me targa TR7673M, i cili drejtohej nga shtetasi Roland Muja, 20 vjeē, i cili ishte edhe viktima e parė e kėtij aksidenti.

Mė shumė...

Njoftime : Fillon manifestimi “Ditėt e Universitetit AAB”, nga 23 maj - 30 maj 2008
Kyqur 23-05-2008 9:43:26 (1786 Lexime)Universiteti AAB, pėr herė tė dytė organizon Manifestimin Tradicional “Ditėt e Universitetit AAB”,
qė kėsaj here do tė zgjasė nga 23 maj – 30 maj 2008

Ndėr aktivitetet tė cilit do tė zhvillohen gjatė kėtyre ditėve, po theksojmė:
• Konferenca Ndėrkombėtare e Urbanizmit “Prishtina metropol ose...?”,
ku ndėr pjesėmarrėsit e shumtė do tė jenė ekspertė nga SHBA, Evropa dhe shtetet rajonale: Shqipėria, Maqedonia, Kroacia, Bosnjė e Hercegovina e Sllovenia
• Ekspozita Kolektive Vjetore e studentėve tė Fakultetit tė Arteve tė Universitetit AAB,
Hapja solemne e ekspozitės, Ministri i Kulturės, Valton Beqiri
• Akademia Solemne me rastin e 77 vjetorit tė lindjes sė Ramiz Kelmendit,
Pjesėmarrės, mysafirė nga Shqipėria, Maqedonia, Austria, Akademia e Shkencave dhe e Arteve tė Kosovės, etj.
• Koncert i Korit tė Filarmonisė sė Operės dhe Baletit tė Kosovės, dirigjent Baki Jashari

Mė shumė...

Lajme : Ministri i arsimit dhe shkencės, Sulejman Rushiti nė debat para studentėve
Kyqur 23-05-2008 9:40:55 (1404 Lexime)

TETOVĖ, 22 maj – Ministri i arsimit dhe shkencės sė R. Maqedonisė, z. Sulejmani Rushiti ishte mysafiri i radhės nė debatin universitarė, pėrballur me studentėt.
Ministri u pėrqėndrua nė tė arriturat e USHT-sė dhe angazhimin e tij dhe tė Partisė Demokratike Shqiptare pėr Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Ai numėroi tė arriturat e pėrbashkėta pėr Universitetin si akreditimi i 10 fakulteteve nė ciklit tė parė tė studimeve si dhe ciklin e dytė tė studimeve master nė USHT, rregullimin e hapėsirave, disperzimin e hapėsirave dhe rritjen e numrit tė tė punėsuarve akademik e administrativ nė Universitet.

Mė shumė...

Lajme : Aksion pėr dhurim gjaku nė USHT
Kyqur 23-05-2008 9:39:19 (1449 Lexime)

TETOVĖ, 21 maj 2008 - Universiteti Shtetėror i Tetovės i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės sė Kryqit tė Kuq pėr organizimin e dhurimit tė gjakut nė objektet e Universitetit. Njė numėr i konsiderueshėm i stafit akademik dhe administrativ si dhe studentė kanė shprehur gatishmėri pėr dhurim gjaku.

Organizatori dr. Irfan Baftjari u shpreh se vlerėson shumė bashkėpunimin me Universitetin Shtetėror tė Tetovės qė sigurojnė hapėsira dhe informojnė me kohė studentėt e stafin pėr njė organizim tė tillė.
Aksioni i dhurimit tė gjakut do tė vazhdoj edhe ditėt nė vijim, nė ambientet e Fakultetit tė Shkencave Matematiko-Natyrore (22 maj 2008) dhe nė Fakultetin e Arteve (23 maj 2008).

Mė shumė...

« 1 ... 62 63 64 (65) 66 67 68 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio