Studentet.info
« 1 ... 63 64 65 (66) 67 68 69 ... 214 »
Lajme : Ekipi i USHT-sė zė vendin e parė nė SPORTFEST 2008, Turqi
Kyqur 23-05-2008 9:38:00 (2332 Lexime)

TURQI - Nga data 14 deri mė 19 maj, nėn organizimin e Universitetit Bogaziēi u mbajt “Sportfest 2008” njė garė ndėrkombėtare nė mė shumė sporte, e 28-ta me radhė e organizuar.
Ishin pikėrisht studentėt e USHT-sė, ata qė pėrfaqėsuan Maqedoninė nė kėto gara sportive edhe atė nė futboll tė madh, nė kategorinė e meshkujve, volejboll, nė tė dy kategoritė, atė tė meshkujve dhe tė femrave.

Mė shumė...

Njoftime : Nėnshkruhet Marrėveshja pėr Bashkėpunim nė mes tė Universitetit AAB dhe Asociacionit tė Komunave tė Kosovės
Kyqur 20-05-2008 4:00:06 (1558 Lexime)


Njoftohen studentėt e Universitetit AAB, stafi pedagogjik dhe administrativ, se nė kuadėr tė bashkėpunimit me institucione tė ndryshme, vendore e ndėrkombėtare, tė martėn mė 20 maj 2008, nė orėn 11,30 nė Universitetin AAB do tė nėnshkruhet marrėveshja me Asociacionin e Komunave tė Kosovės.
Nė nėnshkrimin e Marrėveshjes do tė marrė pjesė edhe kryetari i kėtij Asociacioni, z. Bajram Rexhepi

Mė shumė...

Intervista : Shpėrthen Kule: Pollo na ka futur nė kolaps
Kyqur 20-05-2008 3:19:18 (2195 Lexime)


TIRANĖ, 20 MAJ- Kreu i universitetit mė tė madh nė vend hedh alarmin se institucionet e arsimit tė lartė po pengohen nga Ministria e Arsimit pėr funksionimin e tyre. Dhori Kule, nė njė intervistė pėr gazetėn "Shqip", me shqetėsim ėshtė shprehur se "ministri i Arsimit, Genc Pollo, kėshillohet nga disa persona qė ishin nė garė pėr rektorė dhe dekanė, por qė humbėn zgjedhjet". Sipas tij, janė kėta humbės, anėtarė tė KALSH-it qė hartojnė akte nėnligjore tė paligjshme pėr tė frenuar punėn e rektorėve tė universiteteve shtetėrore nė mbarė vendin. "Ata kanė dėshirė qė ne tė dėshtojmė nė punėn tonė", thotė Kule, ndėrsa shton se "kjo nuk do tė lejohet tė ndodhė kurrsesi, sepse i gjithė stafi akademik dhe drejtuesit janė gati tė bėjnė ēdolloj oponence ndaj akteve qė shkelin tė drejtat tona".

Mė shumė...

Lajme : 10-vjeēarja mbaron vitin e parė tė universitetit
Kyqur 20-05-2008 2:59:23 (1425 Lexime)

Ndėrsa njė vit tjetėr shkollor po pėrfundon, Moshe Kai Cavalin ka hyrė nė sezonin e provimeve tė matem- atikės, gjuhėve tė huaja dhe muzikės. Por Cavalin ėshtė vetėm 10 vjeē. Ėshtė vetėm 150cm e gjatė dhe kėmbėt nuk i prekin as tokėn, ndėrsa qėndron ulur nė karriget e auditorit ku bėhen provimet e fundvitit. "Po studioj statistika", thotė Cavalin, me librin gjigand tė hapur mbi tavolinė. Ajo shpreson qė me pėr- fundimin e programit nė "East Los Angeles Col- lege" tė regjistrohet nė universitet pėr as- trofizikė. Njė prej intere- save primarė janė "vrimat e krimbave", njė fenomen hipotetik qė ka lidhje me teorinė e relativitetit tė Ajnshtajnit.


Lajme : Dekanėt dhe rektorėt, konflikt pėr kompetencat
Kyqur 19-05-2008 3:55:25 (1187 Lexime)

TIRANĖ, 19 MAJ- Dekanėt kundėrshtojnė rektorin e UT-sė pėr rregulloren e universitetit. Nė prag tė miratimit tė saj, dekani i Fakultetit tė Histori-Filologjisė, Shezai Rrokaj, u shpreh pėr "Shqip" se statuti i ri u jep shumė kompetenca titullarėve dhe mė pak organeve kolegjiale. Kur drafti ishte pėr diskutim nė fakultete, u pėrpiluan edhe vėrejtjet qė tashmė i janė bėrė tė ditura rektorit Dhori Kule. "Ne presim qė kreu i UT-sė tė reflektojė pėr vėrejtjet e Fakultetit tė Filologjisė, por edhe tė fakulteteve tė tjera", shtoi Rrokaj. I njėjti debat me temė pėrqendrimin e kompetencave zhvillohet edhe nė universitete tė tjera, siē ndodh nė atė Politeknik. Dekanėt e kėtij universiteti, ashtu si tek UT-ja, kėrkojnė qė tė kenė mė shumė tė drejta nė pėrzgjedhjen e stafeve tė punės, apo nė menaxhimin e fondeve.

Mė shumė...

Lajme : Magjistrat e UT-sė s’e pranojnė vulėn e PDSH-sė
Kyqur 19-05-2008 2:21:36 (1555 Lexime)


TETOVĖ, 19 MAJ- Tė mos mashtrojnė se kanė legalizuar titujt e magjistraturės dhe tė mos manipulohet me ēėshtjen tonė, nėpėr fushata dhe propaganda politike. Kjo ėshtė kėrkesa e magjistrave tė historisė, tė Universitetit tė Tetovės (UT) drejtuar Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) e cila “legalizimin” e titujve tė tyre tė magjistraturės e ka pėrfshirė nė listėn e sukseseve arsimore tė kėsaj parie. Pėrveēse nėpėr tubime dhe takime para zgjedhore, magjistraturat tona qėndrojnė “tė legalizuara” edhe nė ueb faqen zyrtare tė kėsaj partie, ku PDSH ka shpalosur tė arriturat e saja, tha Skėnder Asani, nga Kėshilli nismėtar pėr legalizimin e studimeve tė kryera tė magjistraturės nė UT.

Mė shumė...

Lajme : USHT promovoi studimet master
Kyqur 17-05-2008 4:58:21 (3394 Lexime)

TETOVĖ, 17 MAJ – Para dekanėve, shefave tė programeve studimore, profesorėve dhe studentėve, Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Ministri i arsimit dhe shkencės z. Sulejman Rushiti promovuan akreditimin e studimeve tė ciklit tė dytė – master nė USHT.
Ministri i arsimit dhe shkencės, z. Suleman Rushiti u shpreh se Universiteti Shtetėror i Tetovės me akreditimin e ciklit tė parė tė studimeve dhe ciklit tė dytė tė studimeve formėsohet si njė qendėr hulumtuese-kėrkimore. “Kėto drejtime tė reja tė akredituara dhe studimet master i krijojnė mundėsi profesorėve qė t’i pėrcjellin njohuritė gjeneratave tė reja. Universiteti Shtetėror i Tetovės me pėrkrahjen tonė maksimale ka realizuar shumicėn e qėllimeve tė pėrcaktuara duke filluar nga akreditimet e programeve studimore, rregullimin e ēėshtjes sė hapėsirave dhe objekteve, rritjen e kapaciteteve akademike dhe kjo e fundit fillimin e studimeve master. Ne edhe mė tutje do tė vazhdojmė tė pėrkrahim fuqishėm USHT-nė, duke kompensuar kėshtu vite tė humbura nė mungesė tė institucioneve tė larta arsimore nė tė kaluarėn.”- u shpreh ministri Rushiti.

Mė shumė...

Lajme : U promovua biblioteka e parė elektronike
Kyqur 17-05-2008 4:56:48 (2327 Lexime)

PRISHTINĖ, 17 MAJ - Kolegji universitar "Viktory" nė Prishtinė ka promovuar bibliotekėn elektronike, e para ndėr univrsitetet shqiptare, revistėn shkencore dhe 19 libra tė tjerė.
Akademiku kosovar Rexhep Qosja vlerėsoi se hapja e e njė biblioteke tė tė tillė elektronike ėshtė hap i rėndėishėm dhe njė dritare e madhe e tė gjithė shqiptarėve nė botė.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt nga SHBA-ja dhe Europa vizituan USHT-ėn
Kyqur 14-05-2008 4:13:50 (1614 Lexime)


TETOVĖ, 13 MAJ- Universitetin Shtetėror tė Tetovės e vizituan njė grup prej 10 studentėsh nga vende tė ndryshme si Franca, Austria, Gjermania,Amerika e Sllovakia, tė udhėhequr nga pėrfaqėsuesi i Akademisė Diplomatike tė Vjenės, prof. Michel Cullin. Qėllimi i vizitės ishte shkėmbimi i pėrvojave tė studimeve. Studentėt u interesuan pėr pėrvojat e studimeve nė USHT, sistemin e studimeve, planprogramet etj.

Ata u pritėn nga Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, shefi i zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, doc. Senad Abduli dhe njė grup studentėsh nga Fakulteti Filologjik i USHT-sė tė cilėt edhe informuan pėr nga afėr mbi kapacitetet dhe mundėsitė qė ofron Universiteti Shtetėror i Tetovės.
U diskutua edhe mbi mundėsitė e bashkėpunimit dhe mundėsimin e vizitave tė ngjashme nga studentėt e USHT-sė nė Universitetet evropiane tė cilėt ata pėrfaqėsonin.

Mė shumė...

Njoftime : Ligjėratė nė temėn: “Zhvillimet aktuale nė mediat shqiptare, Reality Shows” me Mentor Nazarkon
Kyqur 09-05-2008 6:08:31 (1827 Lexime)


Njoftohen tė gjithė studentėt e Fakultetit tė Komunikimeve Masive dhe Gazetarisė, se tė hėnėn mė 12 prill 2008, nė orėn 12.00, nė Amfiteatrin nr.1, do tė mbahet njė ligjeratė rasti nga publicisti shqiptar, Mentor Nazarko, i diplomuar nė shkencat politike dhe drejtėsi. Aktualisht ėshtė redaktor nė televizionin “Top Channel”.
Kohėve tė fundit ėshtė botuar libri i tij i parė “Lufta e fundit, prona e shqiptarėve nė Greqi”.

Ligjėrata me temėn: “Zhvillimet aktuale nė mediat shqiptare, Reality Shows”, do tė jetė e hapur pėr pyetje dhe diskutime.


Ftoheni tė merrni pjesė!


« 1 ... 63 64 65 (66) 67 68 69 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio