Studentet.info
« 1 ... 64 65 66 (67) 68 69 70 ... 214 »
Lajme : Studentėt e USHT-sė i bashkėngjiten aksionit humanitar pėr fėmijė
Kyqur 07-05-2008 8:06:09 (2298 Lexime)


TETOVĖ, 7 MAJ - Studentėt dhe profesorėt e Artitit Figurativ nė USHT kanė realizuar projektin humanitar “Pėr fėmijė mė tė lumtur” nga programi studimor nė bashkėpunim me Kryqin e Kuq – Tetovė.
Studentėt do tė krijojnė mbi 100 punimeve artistike – piktura me motive pėr fėmijė duke u ndihmuar fėmijėve me theks tė veēantė atyre tė hendikepuarėve dhe duke shėnuar ditėn ndėrkombėtare tė tyre.
Sekretari i Kryqit tė Kuq, z. Qatip Besimi u shpreh mirėnjohės pėr bashkėpunimin me Universitetin Shtetėror tė Tetovės. “Kjo ėshtė hera e dytė qė USHT-ja i pėrgjigjet pozitivisht kėrkesės sonė pėr njė organizim tė tillė. Vėrejmė se studentėt dhe profesorėt me kėnaqėsi punojnė kėto vepra arti dedikuar fėmijėve. Pjesa mė e madhe e punimeve do tė vendosen nė Qendrėn Klinike tė Tetovės, nė repartin pėr fėmijė, ndėrsa pjesa tjetėr do tė shfrytėzohet pėr projekte tjera pėr fėmijė.”- u shpreh z. Besimi.

Mė shumė...

Lajme : USHT me fizionomi tė re
Kyqur 07-05-2008 2:31:45 (1578 Lexime)


TETOVĖ, 6 MAJ - Universiteti Shtetėror i Tetovės nga dita e hėnė, pėrmes "Ditėve tė hapura tė USHT-sė", po bėn promovimin e fakulteteve, programeve studimore sikurse edhe kapaciteteve. Promovimi, qė do tė zgjasė deri mė 9 maj, realizohet nė Rektoratin e USHT-sė, dhe u dedikohet studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2008/2009.
Qufli Osmani, pėrgjegjės pėr mėsim dhe politikė regjistruese nė USHT, thotė se "Ditėt e Hapura" kanė pėr qėllim qė prindėrit dhe maturantėt tė informohen me atė se qė e ofron USHT-ja. "D tė promovohen programet dhe konkursi i ri pėr studime deridiplomike dhe pasdiplomike. Kėtė e bėjmė me qėllim tė informimit mė tė afėrt, pasi qė pėr njė gjė tė tillė kanė nevojė edhe maturantėt, por edhe prindėrit kanė nevojė pėr njė gjė tė tillė", tha Osmani.

Mė shumė...

Lajme : Nis procesi i lehtėsimit tė vizave pėr studentėt kosovarė
Kyqur 06-05-2008 10:06:03 (1486 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 MAJ – Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, konfirmoi tė martėn se ka filluar procesi pėr lehtėsimin e vizave pėr kategoritė e veēanta tė qytetarėve tė Kosovės, veēanėrisht pėr studentėt dhe stafin akademik tė Universitetit tė Prishtinės. Kėto komente, Hoxhaj i bėri pas njė takimi me shefin e Zyrės ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian nė Prishtinė, Renzo Daviddi.

“Tė gjitha pjesėt e Ballkanit janė pjesė e procesit tė lehtėsimit tė vizave, ndėrsa Kosova deri mė tani nuk ėshtė pjesė e kėsaj dhe ne sot sė bashku me Renzo Daviddi-n u dakorduam qė tė fillojmė kėtė proces”, tha ai.
Sipas Hoxhajt, procesi i lehtėsimit tė vizave do tė fillojė me studentėt dhe profesorėt e UP-sė, pėr tė cilėt, MASHT ėshtė i interesuar qė tė kenė njė mobilitet akademik mė tė mirė.
Ai tha se njė shkresė e tillė do t’i dėrgohet tė gjitha shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian. Ndėrkaq, Hoxhaj shtoi se MASHT-i do tė merr pėr obligim qė secili student qė do tė merr vizė tė kthehet nė Kosovė.

Mė shumė...

Lajme : Startojnė"Ditėt e hapura" nė USHT
Kyqur 06-05-2008 2:31:28 (1406 Lexime)


TETOVĖ, 5 maj - Universiteti Shtetėror i Tetovės nga e hėna deri tė premten, respektivisht nga data 5 deri 9 maj do tė promovojė "Ditėt e hapura tė USHT-sė". Promovimi, qė do tė bėhet nė Rektoratin e USHT-sė, u dedikohet studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2008/2009. Ndėrkohė, mė 7 maj nė orėn 19:00, nė Sheshin e Tetovės, Unioni i Studentėve tė USHT-sė organizon koncert enkas pėr maturantėt, nė suaza tė "Ditėve tė hapura". Ndryshe, nė USHT ditė mė parė u bė prezantimi i konkursit pėr regjistrimin e studentėve tė rinj pėr vitin akademik 2008/2009 nė 80 programe studimore, pėrfshirė edhe Fakultetin e shkencave tė mjekėsisė.

Nga: Urim HASIPI


Njoftime : Konkurs pėr bursa pasdiplomike
Kyqur 06-05-2008 2:30:22 (1683 Lexime)

SHKUP, 5 MAJ - Qeveria e Maqedonisė pėrmes Sekretariatit pėr Eurointegrime, pėr tė gjashtėn herė me radhė, ka hapur konkursin pėr shpėrndarjen e bursa pėr studime pasdiplomike nė sferėn e Bashkimit Evropian, respektivisht tė drejtės evropiane, ekonomi, politika e BE-sė, apo studime multiplicitare pėr BE-nė nė universitetet e huaja pėr vitin akademik 2008/09. Konkursi i hapur muajin e kaluar do tė zgjasė deri mė 19 maj tė vitit 2008, ndėrkohė qė tė drejtė konkurrimi kanė tė gjithė tė diplomuarit, tė cilėt kanė diplomuar nė universitetet e vendit dhe tė cilėt studimet e tyre pasdiplomike i kanė regjistruar pėr tė parėn herė.

Mė shumė...

Lajme : Gjeniu 11 vjeēar mori diplomėn universitare
Kyqur 29-04-2008 4:37:16 (2895 Lexime)


Pėrpara se Michael Kearney tė lindej, doktorėt paralajmėruan prindėrit se fėmija I tyre mund tė kishte probleme me tė mėsuarėn. Por ai u vėrtetoi atyre tė kundėrtėn absolute.

Qė kur ai ishte 4 muajsh, ai arrinte tė thoshte fjali tė plota si:

"Ēfarė ka pėr darkė mami?".

Kur ai ishte vetėm 10 muajsh, ai mund tė lexonte.

Duke studiuar nė shtėpi me prindėrit, ai arriti qė nė moshėn 5- vjeēare tė hynte nė shkollėn e mesme, duke dhėnė provimet dhe marrė katėr nivele shkollore brenda vitit.

Mė shumė...

Opinione : Shtipi, hije e Tetovės
Kyqur 29-04-2008 3:04:34 (2230 Lexime)


Laura PAPRANIKU

Nė Maqedoni ėshtė e pa mundur qė tė fillojė njė projekt i rėndėsisė sė veēantė pėr shqiptarėt dhe tė mos realizohen disa tė tillė pėr maqedonasit, pavarėsisht se sa e larėt mund tė ketė qenė shkalla e mungesės, nė rastin e parė dhe e jo mungesės nė rastin e dytė. Institucionet analoge tė maqedonasve, i kanė ndjekur si hije tė gjitha nismat dhe projektet pėr ndėrtimin e institucioneve, aq tė munguara nė pjesėn perėndimore tė Maqedonisė. Ende pa u legalizuar si duhet Universiteti Shtetėror i Tetovės, nė Shtip u themelua njė universitet tjetėr shtetėror edhe pse maqedonasit i kishin dy universitete shtetėrore.

Mė shumė...

Njoftime : "Prishtina, metropol ose..."- Konferenca ndėrkombėtare pėr urbanizėm, nė Universitetin AAB
Kyqur 29-04-2008 2:23:47 (3974 Lexime)


Mė 22 dhe 23 Maj 2008, nė ambientet e Universitetit AAB, do tė zhvillojė punimet Konferenca ndėrkombėtare e urbanizmit „Prishtina, Metropol ose...“

Pjesėmarrės nė konferencė janė profesionist tė njohur botėror tė urbanizmit, pėrfshirė kėtu edhe prof. Nikos Salingaros nga Universiteti i San Antonios, Hjuston, Texas, SHBA.

Vendi i zhvillimit tė projektit:
Universiteti AAB, Prishtinė, Kosovė
Adresa: Zona Industriale pn, Prishtinė, Kosovė

Mė shumė...

Lajme : Akreditimi i privatėve nisė mė 16 maj
Kyqur 28-04-2008 7:27:02 (2269 Lexime)

PRISHTINĖ, 28 PRILL — Zyrtarėt e Kėshillit Britanik pėr Akreditim, tė cilėt do tė zhvillojnė kėtė proces, do tė kenė vetėm njė ditė nė dispozicion, pėr tė hulumtuar pėrparėsitė dhe mangėsitė e njė universiteti.
Pėr ministrin e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Enver Hoxhaj, kjo kohė ėshtė e mjaftueshme.
Pas takimit me Stephen Vickersin, shef ekzekutiv i Kėshillit Britanik pėr Akreditim, ministri Hoxhaj ka ftuar tė gjitha institucionet private tė arsimit tė lartė qė tė aplikojnė pėr ripėrtėritje tė licencės mė sė largu deri mė 16 maj 2008.
Ato qė nuk do tė aplikojnė, do tė mbesin pa licencė dhe mund tė mbyllen. Kjo vlen edhe pėr universitetet, tė cilat kanė licensė pėrtej vitit 2008.

Mė shumė...

Njoftime : E-service
Kyqur 28-04-2008 2:26:47 (3046 Lexime)


Tė nderuar studentė,

Me qėllim tė avancimit tė komunikimit nė mes tė studentėve dhe Universitetit AAB – ne kemi lansuar edhe shėrbimin online tė komunikimit pėrmes faqes zyrtare www.universitetiaab.com
Tash e tutje, tė gjithė studentėt e regjistruar nė Universitetin AAB, kanė njė llogari kyējeje nė kuadėr tė kėsaj faqeje, dhe do tė kenė qasje nė tė gjitha tė dhėnat pėr studimet e tyre.
Nė ueb faqen e Universitetit AAB, nė pjesėn LOGIN PĖR STUDENTĖ, ju do tė mund tė merrni informacione pėr nivelin tuaj tė studimeve, pėr suksesin e arritur, pėr obligimet tuaja ndaj Universitetit, pėr rezultatet e provimeve, tė kolokuiumeve, tė testeve, pėr oraret e ligjėratave, oraret e provimeve dhe pėr ēdo gjė qė mund tė jetė nė interesin tuaj.

Mė shumė...

« 1 ... 64 65 66 (67) 68 69 70 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio