Studentet.info
« 1 ... 66 67 68 (69) 70 71 72 ... 214 »
Lajme : Pesė vjet studime falas
Kyqur 17-04-2008 6:15:25 (1863 Lexime)

SHKUP, 17 PRILL - Edona Vinca, Abdulkadėr Isaki dhe Arta Kurteshi janė ndėr tre bursistėt e ardhshėm shqiptarė, tė cilėt pėr gjatė 5 vite nė vijim, do t'i ndjekin studimet e tyre falas nė Universitetin e parė privat "FON" nė Maqedoni.
Nė ceremoninė ndarjes sė certifikatave pėr 50 bursistėt, nė mesin e tė cilėve 10 janė shqiptarė, pėrveē pėrfaqėsuesve tė kompanive qė njėherėsht do tė financojnė studimet e tyre, i pranishėm ishte dhe kryeministri i Maqedonisė, Nikolla Gruevski.
"Nėn moton 'Edhe nė Maqedoni mundet', pėrfundoi realizmi i fazės sė parė pėr zgjedhjen e 300 maturantėve mė tė mirė. Nuk ishte edhe aq lehtė tė pėrcaktohemi pėr mė tė mirėt nė mesin e 2000 kandidatėve tė paraqitur. Besoj se jemi pėrcaktuar pėr mė tė mirėt", tha Sefer Canovski, menaxher i pėrgjithshėm i universitetit "FON".

Mė shumė...

Intervista : Shqiptarėt do tė ballafaqohen me shantazhe gjatė akreditimeve
Kyqur 17-04-2008 6:09:32 (2195 Lexime)


Intervistoi: Laura PAPRANIKU/ LAJM

Kėshilli pėr Akreditimin e institucioneve tė arsimit tė lartė nė Maqedoni, pėrveē se nuk ka asnjė shqiptarė nė pjesėn e anėtarėve tė Qeverisė, ėshtė i mangėt edhe nė pėrbėrjen e anėtarėve qė delegohen nga Konferenca interuniversitare. Prej UEJL-sė s’ėshtė emėruar ende anėtar nė kėtė Kėshill, pasi nė takimin e fundit tė Konferencės, qė u mbajt tė shtunėn e para dy javėve, plasi sherri mes UEJL-sė dhe USHT-sė, se kush do tė pėrfaqėsohet nė konferencėn e rektorėve tė universitete publike. Pėr kėtė dhe ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė me Kėshillin, flet prof. Zeqiri pėr gazetėn LAJM. Prej vitit 2003, ai ka qenė anėtar i Kėshillit, kurse nė vitet 2006 dhe 2007, kishte edhe postin e zėvendėskryetarit, qė tanimė ėshtė shuar me Ligj.

Mė shumė...

Opinione : NUK ĖSHTĖ JETA “BARDHĖ E ZI” PROFESOR ALI ALIU
Kyqur 15-04-2008 10:02:58 (2402 Lexime)

I nderuar profesor Ali Aliu, me vėmendje e kam pėrcjellė deklaratėn tuaj pėr TOP SHOW. Mė vjen keq qė sot, pas njė periudhe mjaft tė rėndė tė shqiptarėve tė Maqedonisė tė ju themi se jeta nuk ėshtė bardhė e zi, i nderuari profesor. Mė habit fakti se si njė akademik ėshtė aq skeptik ndaj vlerave tė popullit tė vet, e aq mė pak ndaj studentėve tė USHT-sė, UEJL-sė dhe UKM-sė. A nuk ju brenė ndėrgjegjja qė tė deklaroni se shqiptarėt e Maqedonisė nuk kanė universitet adekuat, apo “tė dy universitetet nė Tetovė nuk e bėjnė normėn dot as sa njė gjysmė”.

Mė shumė...

Lajme : Mjekėsia do tė hapet me lejen e akreditimit
Kyqur 15-04-2008 3:22:20 (2788 Lexime)


SHKUP, 15 PRILL – Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) ėshtė i vendosur qė prej tetorit tė kėtij viti tė startojė me drejtimet e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme dhe Stomatologjisė edhe pse shpėrbėrja e Parlamentit, pamundėsoi themelimin e kėtij fakulteti si dhe tė katėr fakulteteve tė tjera, me tė cilat USHT-ja synonte tė zgjerohet nė vitin akademik 2008/2009.
“Kemi garanci nga ministri i Arsimit se nė Konkursin pėr regjistrimin e studentėve nė vitin 2008/2009 do tė na lejohen edhe vendet qė kemi caktuar pėr mjekėsinė dhe stomatologjinė”, deklaroi pėr “Lajm”, Qufli Osmani, pėrgjegjės pėr ēėshtje tė regjistrimit nė USHT. Osmani, thotė se pėr vitin e ardhshėm akademik, nė kėtė Universitet pritet tė hapen mbi katėr mijė vende pėr maturantėt shqiptarė, pra aq sa edhe vitin e kaluar. “Zakonisht, nė Konkurs hapim mė tepėr vende se sa ėshtė numri real i studentėve, me qėllim qė tė gjithė maturantėve t’ju mundėsojmė shkollim tė lartė”, shprehet ai, ndėrsa pėr kuotat e studentėve, sa me participim dhe sa me kuotė shtetėror, thotė se do tė vendosėn Ministria e Arsimit dhe Shkencės (MASH).

Mė shumė...

Lajme : Mėsuesja kafshon tre nxėnės
Kyqur 15-04-2008 3:20:34 (2918 Lexime)


FIER, 15 PRILL- Mėsues tė ēmendur nė shkolla. Alarmi vjen nga Fieri, ku numėrohen dhjetėra raste kur mėsuesit shfaqin shenja paqėndrueshmėrie psikologjike dhe kthehen nė rrezik pėr nxėnėsit. Njė mėsuese nė fshatin Frakull ka arritur deri aty sa ka kafshuar me dhėmbė tre nxėnės. Njė mėsues nė fshatin Levan i ka kėrcėnuar dhe terrorizuar nxėnėsit pa shkak. Njė tjetėr u bėn presion gjimnazistėve nė qytetin e Fierit...

Mė shumė...

Lajme : Magjistrat e UT-sė “nė vend numėro”
Kyqur 15-04-2008 2:44:58 (1736 Lexime)


TETOVĖ, 15 PRILL - Procesi pėr legalizimin e studimeve tė shkallės sė tretė tė Universitetit tė Tetovės (UT) assesi tė sheh dritėn e pėrfundimit, katėr vjet pas nxjerrjes sė Ligjit pėr themelimin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT). Legalizimi i titujve tė magjistraturės, vazhdon tė mbetet nė fazėn e kontrollimit tė dosjeve tė kandidatėve. Situata “nė vend numėro”, pėrveē se i ka shqetėsuar kandidatėt, i ka bėrė edhe pesimistė, pasi thonė se nuk ėshtė bėrė gjė dhe nuk ėshtė realizuar asnjė prej premtimeve tė dhėna. “Pa e parė diplomėn me sytė e mi nuk mund tė besoj, sepse ka tri vjet qė premtimet po pėrsėriten nė tė njėjtėn pikė”, thotė Lirim Ziba, kryetar i Kėshillit nismėtarė pėr verifikimin e magjistraturave tė historisė. Ai tha se gjėja e vetme qė u ka mbetur ėshtė shpresa edhe pse pohon qė zvarritja e nostrifikimit tė magjistraturave i ka dėmtuar si profesionalisht ashtu edhe nė karrierė.

Mė shumė...

Lajme : Studenti pshurret nė Taj Mahal
Kyqur 14-04-2008 9:54:27 (1722 Lexime)


INDI, 14 PRILL - Njė student holandez ka provokuar incident ndėrkombėtar duke publikuar nė shėrbimin e internetit YouTube njė video-klip ku ai shihet duke kryer nevojėn e vogėl nė njėrėn nga shtatė ēudirat e botės, Taj Mahal. Drejtori I shkollės sė tij - Euro College nė Rotterdam, formalisht i ka kėrkuar falje ambasadorit indian nė Holandė.

Shkolla gjithashtu ėshtė duke marrė parasysh veprime ligjore kundėr studentit pėr rrėnimin e reputacionit tė tyre, njoftojnė mediat lokale. Djaloshi i ri shihet nė video-klip duke u pėrqeshur derisa nxjerr organin e tij nga pantallonat.

Mė shumė...

Lajme : Debati Universitar me temė: “Ligji pėr arsim sipėror”
Kyqur 14-04-2008 6:17:19 (1555 Lexime)


Tetovė 14 prill – Ligji pėr arsim sipėror ishte tema e debatit universitar, organizuar nga Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Radio Televizioni i Maqedonisė, programi nė gjuhėn shqipe. Tė ftuar nė debat ishin Ministri pėr Arsim dhe Shkencė nė Maqedoni, Mr. Sulejman Rushiti, Rektori i Universitetit tė Manastirit “Kliment Ohridski”, Prof.dr. Zllatko Zhoglev dhe Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Prof.dr. Sadi Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : USHT preferon prezantimin nė shkolla
Kyqur 12-04-2008 3:54:07 (1918 Lexime)


TETOVĖ, 12 PRILL- Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) ka filluar fushatėn e prezantimit tė mundėsive studimore nė shkollat e mesme tė vendit. Fushata ka pėr qėllim ti njoftojė studentėt e ardhshėm me mėnyrėn studimeve, fakultetet dhe programet studimore.
Rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti thotė se tani mė kanė prezantuar mundėsitė nė dy shkolla tė mesme dhe sipas planit pėrfshihen tė gjitha, ndėrsa theks i veēantė u kushtohet paraleleve me mėsim nė gjuhėn shqipe. Bexheti shprehet se pėrmes prezantimeve nxėnėsit kanė rast tė pyesin pėr ēdo gjė qė u intereson lidhur me Universitetin dhe u jepet menjėherė pėrgjigje.
"Ne insistojmė tė kemi kontakte direkt me nxėnėsit qė mbarojnė arsimin e mesėm. E rėndėsishme ėshtė qė studentėt e ardhshėm qė do tė zgjedhin Universitetin Shtetėror tė Tetovės ti posedojnė paraprakisht tė gjitha informacionet pėr mėnyrėn e studimeve. Ata gjatė vizitave do tė njoftohen nė detaje, me provimin shtetėrorė, drejtimet, fakultetet dhe studimet programore", thekson rektori
Ndėrkohė, studentėt e ardhshėm pėrveē prezantimeve nėpėr shkolla do tė kenė rastin tė informohen pėr universitet shtetėrore dhe private edhe pėrmes manifestimit tradicional "Ditėt e karrierės - Arsimi investim nė tė ardhmen", qė fillon nga 17 prilli nė Shkup.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt “profesorė”
Kyqur 12-04-2008 3:52:09 (3745 Lexime)


PRISHTINĖ, 12 PRILL – Kuadrin akademik tė Universitetit tė Prishtinės nuk e pėrbėjnė vetėm profesorėt dhe asistentėt. Pa u penguar, por me bekimin e profesorėve, punėn e kuadrit akademik ilegalisht po e bėjnė edhe studentėt, e edhe individė tė tjerė. Ata, pos qė nuk kanė asnjė thirrje akademike, nuk posedojnė as autorizim legal pėr tė mbajtur ligjėrata para studentėve.

Vetėm nė degėn e Psikologjisė tė Fakultetit Filozofik, janė dy profesorė qė rrallė mbajnė ligjėratat: profesoresha e anglishtes, Shkėndije Geci, dhe profesori i lėndės Psikologjia organizative, Aliriza Arėnliu. Punėn e tė parės po e bėnė studenti i vitit tė tretė tė psikologjisė, Naim Telaku, ndėrsa punėn e tė dytit, tashmė tė diplomuarat Edona Maloku dhe Florentina Dushi.

Javėn e shkuar dhe kėtė javė “Koha Ditore” ka pėrcjellė mbajtjen e ligjėratave nė kėto dy lėndė, dhe ka vėrtetuar se para studentėve fare nuk paraqiten profesorėt.

Nėse kjo vėrtetohet, dy profesorėt do tė flaken nga universiteti. Ky ėshtė zotimi qė ka dhėnė rektori Enver Hasani.

Mė shumė...

« 1 ... 66 67 68 (69) 70 71 72 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio