Studentet.info
« 1 ... 67 68 69 (70) 71 72 73 ... 214 »
Lajme : Studentėt pėrkrahin Likėn nė projektin pėr bibliotekė
Kyqur 12-04-2008 3:49:31 (1345 Lexime)


TETOVĖ, 12 PRILL- Kryetari i komunės sė Tetovės, Hazbi Lika, ka marrė mbėshtetje tė plotė nga studentėt e Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) dhe Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL) pėr projektin rreth bibliotekės sė Tetovės. Kėshtu thuhet nė njė njoftim tė shėrbimit pėr informim tė Komunės sė Tetovės, me tė cilin bėhet e ditur se kryetari Lika ka njoftuar studentėt se ka njė projekt nė vlerėn prej 20 deri nė 25 milion euro dhe se me kėtė projekt parashihen 3 milion euro pėr renovimin e Pallatit tė Kulturės nė Tetovė. “Me kėtė projekt parashihet qė nė njė godinė tė ketė, bibliotekė, kinema, teatėr, salla pėr seminare dhe takime tė ndryshme. Ky investim garantohet nga institucione ndėrkombėtare”, thuhet nė njoftim.

Mė shumė...

Lajme : Bursa “evrointegruese” vetėm pėr maqedonasit
Kyqur 12-04-2008 3:46:38 (1300 Lexime)

SHKUP, 12 PRILL - Asnjė student shqiptarė nuk ka fituar tė drejtėn pėr shfrytėzim tė bursės pėr vazhdimin e studimeve pas universitare nė drejtime studimore pėr eurointegrimet, tė cilat i ndanė Qeveria e Maqedonisė pėr vitin studimor 2007/2008. Prej 33 kandidatėve tė cilėt kanė realizuar tė drejtėn pėr shfrytėzim tė bursės, tė gjithė janė maqedonas, kurse nuk ka asnjė pėrfaqėsues tė bashkėsive tjera etnike. Nė konkursin pėr ndarjen e kėtyre bursave kanė konkurruar 10 deri 15 shqiptarė, mirėpo asnjėri prej atyre nuk e ka realizuar tė drejtėn pėr tė fituar bursėn. Nė Sektorin qeveritar pėr eurointegrime, konfimrojnė s e nuk ka shqiptarė nė mesin e kėtyre bursistėve, por thonė se asnjėri prej kandidatėve shqiptarė nuk ka plotėsuar kushtet pėr tė fituar bursėn.

Mė shumė...

Lajme : Donacion norvegjez nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės
Kyqur 10-04-2008 11:55:31 (1787 Lexime)


TETOVĖ, 10 PRILL – Fondacioni norvegjez “Vester”, tė mėrkurėn i bėri njė donacion Bibliotekės sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Fjala ėshtė pėr botimin mė tė ri nė fushėn e filozofisė, “Filozofia politike” tė autorėve Raino Malnes dhe Knut Midgaard. Rami Kamberi, drejtor i Bibliotekės sė USHT-sė shprehu mirėnjohje pėr autorin e librit tė shqipėruar, Shtėpinė botuese “Feniks” dhe Ambasadėn norvegjeze.
“Kjo krijon njė urė mes shqiptarėve tė Maqedonisė me Norvegjinė tė cilėt pėrmes kėsaj vepre do tė na dhurojnė nga kultura e tyre politike”, tha Kamberi. Ai mė tej shtoi se ky donacion ėshtė i mirėseardhur jo vetėm pėr furnizimin me libra, por edhe tė shkėmbimit tė kulturave dhe shpreson qė edhe librat nga autorė shqiptarė tė Maqedonisė tė plasohen nė Norvegji.

Mė shumė...

Lajme : Prezantimi i programeve pėr arsim tė lartė tė finansuara na Ambasada Amerikane nė Maqedoni
  Kyqur 10-04-2008 11:54:01 (1330 Lexime)

Tetovė, 9 Prill – Asistenti i ēėshtjeve arsimore pranė ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara nė Maqedoni, Zt.Gazmend Ilazi qėndroi nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.
Qėllimi i vizitės ishte prezantimi i programeve tė bursave pėr studiues si Fulbright, Hubert H. Humphrey dhe programe tė njohura nė botė qė financojnė hulumtues tė fushave tė ndryshme, programe pėr studime master si dhe studime tė doktoraturės dhe hulumtime tė ndryshme shkencore.

Para profesorėve dhe asistentėve tė USHT-sė folėn edhe shfrytėzues momental tė kėtij programi tė cilėt punojnė nė Maqedoni si prof. Judy Richardson e cila ėshtė shfrytėzuese e programit Fulbright dhe punon njėkohėsisht nė USHT dhe UEJL dhe Prof. Vesel Memedi i cili ėshtė fitues i bursės Fulbright me tė cilėn ka fituar tė drejtėn tė bėn hulumtime nė SHBA

Mė shumė...

Njoftime : Unitet pėr USHT-nė
Kyqur 09-04-2008 4:46:00 (3987 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės, me qėllimin qė tė jetė sa mė cilėsor dhe sa mė funksional, qė mundėsohet nėpėrmjet njė organizimi dhe strukturimi mė adekuat tė fakulteteve, programeve studimore dhe drejtimeve tė kėtij institucioni tė arsimit tė lartė nė Maqedoni, apelon deri te partitė politike, veēanėrisht ato shqiptare, qė tė shprehin unitet nė Parlamentin e Maqedonisė, pėr rrumbullakimin e kėtij procesi tė rėndėsishėm pėr zhvillimin dhe arsimimin cilėsor tė shqiptarėve nė Maqedoni.
Ky proces nėnkupton strukturimin dhe sistematizimi e njėsive akademike tė USHT nė mė shumė fakultete dhe programe studimore, qė, sipas praktikės sė deritanishme, mundėsoi funksionim tė mirėfilltė dhe cilėsor tė njėsive akademike dhe pjesėmarrje e konkurrim tė USHT-sė nė shumė projekte arsimore tė organizatave ndėrkombėtare.
Duhet qė tė pėrkujtojmė se sipas akreditimit tė vitit 2003, njėsitė akademike tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, si vazhdimėsi e njė universiteti tė themeluar 10 vite mė parė - Universitetit tė Tetovės, ishin strukturuar me katėr fakultete dhe dy qendra studimore:

Mė shumė...

Lajme : Zgjerimi i USHT-sė nė hijen e SMS-ve tė Georgievskit
Kyqur 09-04-2008 4:44:51 (1183 Lexime)

SHKUP, 8 PRILL - Propozim ligjet pėr zgjerimin e universiteteve ekzistuese me fakultete tė reja, nė mesin e tė cilave gjendet edhe propozimi pėr katėr fakultete tė reja nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT), tė martėn, kanė kapėrcyer pragun e Parlamentit. Nė njė prej seancave tė saj, deputetėt i kanė dhėnė mbėshtetje propozimit qė tė njėjtat tė shqyrtohen me procedurė tė shpejtuar, mirėpo i gjithė procesi ėshtė hapur me skandal. Paraprakisht, dėshtoi mbledhja e komisionit amė, e konvokuar njė natė mė parė, pėr shkak tė dilemave nėse ėshtė shkelur ose jo rregullorja e punės sė Parlamentit edhe atė nga njeriu i parė i kėtij institucioni, kryetari Lubisha Georgievski. “Nė orėn 21 e 20 minuta, pėrmes SMS-sė njoftohem se ėshtė caktuar mbledhja e komisionit”, tha Sllavica Gėrkovska, kryetarja e komisionit parlamentar tė arsimit, shkencės dhe sportit. avarėsisht kėsaj, ajo, tha se kishte qenė e gatshme tė mbajė mbledhjen, mirėpo nė ndėrkohė Georgievski kishte caktuar deputetin Cveto Grozdanovskin, qė tė udhėheqė mbledhjen e Komisionit.

Mė shumė...

Lajme : Bolonja, miratohen masterat e rinj
Kyqur 08-04-2008 3:33:11 (1981 Lexime)

TIRANĖ, 7 PRILL Pas njė viti ndėrprerjeje, shkollat e larta hartojnė programin e ri tė masterave. Kėtė vit, pėr herė tė parė, studentėt diplomohen sipas sistemit tė Bolonjės nė pėrfundim tė vitit tė tretė tė fakultetit. Pas kėsaj diplome Baclehor, secili prej tyre mund tė zgjedhė njė master njėvjeēar, i cili kushton 150 mijė lekė nė vit. Ndryshe nga deri tani, Fakulteti i Historisė dhe i Filologjisė, nuk lėshon vetėm diploma unike pėr mėsuesi, por edhe pėr redaktori, arkivist, turizėm, etj. Dekani i Fakultetit tė Historisė dhe i Filologjisė, Shezai Rrokaj, ka treguar pėr gazetėn "Shqip" tė gjithė programin e ri tė masterave qė do tė zbatohet nė fakultet duke nisur nga tetori i kėtij viti

Mė shumė...

Lajme : Asnjė shqiptar nė Kėshillin e akreditimit
Kyqur 08-04-2008 2:31:07 (1312 Lexime)


SHKUP, 7 PRILL – E pa besueshme, por vėrtetė! Qeveria e Maqedonisė nuk ka emėruar asnjė shqiptarė nė Kėshillin pėr akreditimin e institucioneve tė arsimit tė lartė e, qė rrezikon tė mbajė larg shqiptarėve institucionin mė tė lartė nė hierarkinė e arsimit sipėror. Pėr ish-zėvendėskryetarin e Kėshillit, prof. dr. Adnan Jasharin, ky veprim i Qeverisė ėshtė njė skandal, qė duhet tė korrigjohet, pasi shkelėn nė mėnyrė flagrante parimin e pėrfaqėsimit proporcional tė shqiptarėve.

Kjo tendencė e Qeverisė, pėr tė injoruar shqiptarėt, me rastin e delegimit tė anėtarėve nė Kėshillit, sipas tij, bien ndeshė edhe me Kushtetutėn, si dhe me zotimet e Maqedonisė pėr t’u integruar nė mesin e shoqėrive demokratike.

Nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, nuk pėrgjigjeshin nė thirrjet telefonike pėr tė komentuar rastin, kurse zėdhėnėsi i Qeverisė, Ivica Bocevski, tha se nuk kishte informata pėr kėtė.

Mė shumė...

Lajme : Dy ekstremet e orientimit universitar
Kyqur 07-04-2008 3:26:26 (1635 Lexime)

SHKUP, 7 PRILL - Universitetet private dhe shtetėrore duket se kanė nisur seleksionimin e studentėve, nga aspekti i prirjeve tė tyre, qė nė start. Nė listėn qė ka publikuar Byroja pėr Zhvillimin e Arsimit (BZHA) enkas me lėndėt interne qė do tė merren parasysh pėr regjistrimin e maturantėve, bie nė sy orientimi i universiteteve shtetėrore pėr shkenca ekzakte, nga njėra anė, dhe, nga anė tjetėr, orientimi i universiteteve private pėr lėndėt e shkencave shoqėrore. Madje, orientimi i tyre shkon deri nė ekstremitet sa, nė Universitetin privat tė “New Jork”-ut, sociologjia ėshtė dhėnė si lėndė e parė interne pėr regjistrim nė Fakultetin e Shkencave Kompjuterike, kurse informatika si lėndė e parė pėr regjistrimin nė njė Fakultet tė Shkencave Humane dhe Arteve, sikurse ndodh me atė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT).

Mė shumė...

Lajme : Shtatė organizata studentore sigurojnė ulėse nė Parlamentin Studentor
Kyqur 05-04-2008 3:51:05 (2242 Lexime)


PRISHTINĖ, 5 PRILL – Shtatė nga njėmbėdhjetė organizata studentore, tė cilat kanė marrė pjesė nė zgjedhjet e 3 prillit, kanė siguruar ulėse nė Parlamentin Studentor, por asnjėra nga to nuk ka siguruar vota tė mjaftueshme qė ta bėjė shumicėn nė organin mė tė lartė tė pėrfaqėsimit tė studentėve. Madje, pėrqindja e votave qė kanė marrė nė kėto zgjedhje, imponon qė pėr tė bėrė shumicėn e ulėseve, duhet qė sė paku tri organizata tė bėjnė koalicion midis tyre.

Nė zgjedhjet e sė enjtes pėr Parlamentin Studentor kanė votuar 21.5 pėr qind e studentėve, 4.5 pėr qind mė shumė se sa dy vjet mė parė, ėshtė bėrė e ditur tė premten nė njė komunikatė mediash tė Komisionit Zgjedhor.

Mė shumė...

« 1 ... 67 68 69 (70) 71 72 73 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio