Studentet.info
« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 ... 214 »
Lajme : Studentėt kėrkojnė Kadarenė pėr President
Kyqur 26-05-2012 11:22:21 (975 Lexime)


Kėshilli studentor i Universitetit tė Shkodrės pėrmes njė letre publike ka kėrkuar qė shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare tė jetė kandidatura pėr president tė Shqipėrisė.

Kėshilli ka apeluar qė tė gjithė shoqatat studentore tė pėrkrahin kėrkesėn dhe apelin e tyre, duke theksuar se nė kėtė periudhė tė krizės dhe konfliktit politik nė Shqipėri, duhet tė jetė njė figurė unike dhe jo politike qė duhet tė drejtojė presidencėn nė tė ardhmen.

Mė shumė...

Lajme : Pezullohet Universiteti "Kristal"
Kyqur 23-05-2012 7:19:27 (1487 Lexime)


Njė ditė pasi shtyu seancėn e pyetjeve para deputetėve pėr ēėshtjen e Universitetit "Kristal", nga Ministri i Arsimit Myqerem Tafaj, Kėshilli i Ministrave ka urdhėruar pezullimin e licenses sė kėtij institucioni arsimor pėr njė vit.

Nderkohe pas nje viti kjo shkolle duhet te plotesoje kriteret per akreditim dhe duhet te riaplikoje per te marre licencen. Ky vendim nenkupton qė pėr kėtė vit akademik prane kesaj shkolle nuk do te pranohen studente te rinj, ndersa studentet aktuale do te vazhdojne normalisht procesin mesimor.

Mė shumė...

Lajme : Tragjedia nė Himarė, Besjana nuk e di qė i fejuari ka vdekur
Kyqur 23-05-2012 6:30:24 (1752 Lexime)


Njė nga studentet e plagosura nė aksidentin tragjik nė Himarė ku mbetėn tė vdekur 13 persona ende nuk ėshtė njoftuar pėr vdekjen e tė fejuarit tė saj i cili ishte nisur sėbashku me Besjana Xhenetin nė ekspeditėn e organizuar nga universiteti i Elbasanit.

Tiranė: “Ku ėshtė Armandi? Si ėshtė? Kur mund t’i flas? Ndjehem fajtore se ai prej meje erdhi nė ekspeditė, pėr fat vetėm ėshtė plagosur…”, janė kėto fjalėt qė dėgjohen nė njė nga dhomat e spitalit.

Mė shumė...

Lajme : Dekanėt milionerė
Kyqur 23-05-2012 2:08:17 (1262 Lexime)


Nuk janė vetėm politikanėt qė kanė krijuar pasuri marramendėse viteve tė fundit. Hiē mė keq nė kėtė drejtim nuk qėndrojnė edhe pedagogėt e Universitetit tė Prishtinės, ku njė pjesė kanė krijuar pasuri marramendėse duke tejkaluar njė milion euro, edhe pse deri para pak kohe paga e tyre mujore ka qenė tejet e vogėl.

Dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė, Naim Haliti, ka deklaruar se ka nė pronėsi dy banesa nė vlerė prej 235 mijė euro, truall 629 mijė euro, mal 25 mijė euro, dy vetura 25 mijė euro, si dhe 77 mijė euro para tė gatshme nė llogarinė e tij private.

Mė shumė...

Lajme : Emrat e viktimave nė Himarė!
Kyqur 22-05-2012 6:32:05 (2560 Lexime)


Policia ka bėrė tė ditur emrat e viktimave qė kanė humbur jetėn nėaksidentin e djeshem ne Himarė. Mes viktimave janė 11 vajza dhe 2 meshkuj.

Ja emrat:

1. Denisa Guzi nga Gramshi
2. Ermira Mana nga Elbasani
3. Aurora Molla nga Pogradeci
4. Lindita Kabashi nga Elbasani
5. Joana Debinja nga Lushnja
6. Elsa Daka nga Elbasani
7. Juliana Tola nga Elbasani
8. Armand Halilaga nga Kavaja
9. Pėllumb Ēela, drejtuesi i mjetit, nga Elbasani
10. Fabiola Shehi nga Bėrxulla Tiranė
11. Eriola Xhoi nga Elbasani vazhdojnė procedurat e verifikimit me familjarėt
12. Eranda Baloshi nga Elbasani
13. Dorina Stafa nga Kruja


Lajme : Ergita Opingari tregon momentin tragjik tė aksidentit
Kyqur 22-05-2012 5:16:43 (1566 Lexime)


Ergita Opingari ėshtė njė prej studentėve tė mbijetuar nė spitalin ushtarak tė Tiranės. Ajo tregon atė moment qė ajo mban mend nga aksidenti.

“Nuk mbaj mend shumė. Mbaj mend qė thėrrisnim njėra-tjetrėn. Isha tek dera e fundit. Shoferi po bėrtiste dhe po mundohej tė lėvizte timonin. U mundova tė mbahesha por autobuzi u rrėzua dhe mė pas po prisja atje derisa erdhėn mė morėn. Nė fillim erdhėn disa tė moshuar dhe mė pas po vinin forca tė tjera.

Mė shumė...

Lajme : Mjekėt: 2 prej tė studenteve, nė gjendje tė rėndė
Kyqur 22-05-2012 2:54:32 (802 Lexime)


Mjekėt e Spitalit Ushtarak bėjnė me dije se 9 prej vajzave tė plagosura ndodhen nė reanimacion, por dy prej tyre janė mė rėndė.

Drejtori i Spitalit Ushtarak Bedri Mihja ne nje prononcim per mediat beri me dije se dy prej vajzave jane ne gjendje me te rende, pas nderhyrjeve qe iu jane bere ne organet e brendshme, por ai shprehu optimizmin se oret ne vazhdim do te sjellin edhe permiresimin e shendetit te tyre.

Mė shumė...

Lajme : Tragjedia nė Himarė, 13 viktima
Kyqur 22-05-2012 2:48:33 (852 Lexime)


11 studente, drejtuesi i njė autobusi me tė cilin ato udhėtonin dhe i fejuari njė prej vajzave, humbėn jetėn nė njė aksident tė rėndė nė Qafėn e Vishės nė rrugėn Vuno Himarė. 20 studente tė tjera u plagosėn rėndė, kur autobusi doli nga rruga dhe pėrfundoi nė njė greminė 80 metra tė thellė.

Studentėt janė nė degėn Gjuhė-Letėrsi nė universitetin Aleksandėr Xhuvani nė Elbasan dhe ishin nisur drejt Sarandės pėr ekspeditėn qė realizohet nė vitin e tretė tė faklutetit.

“Kemi mbėrritur nė momentin e parė, gjetėm njerėz tė gjallė u dhamė ndihmėn e shpejtė, i nxorrėm tė gjithė. Ndihmuam ambulancat dhe ndihmėn e shpejtė. Kishte edhe nė gjendje tė rėndė”, tha Artur Lapa.

Mė shumė...

Lajme : Pastruesi shqiptar diplomon nė Universitetin Columbia
Kyqur 15-05-2012 14:20:14 (1160 Lexime)


Gac Filipaj nė vitin 1992 e ka lėnė Malin e Zi kur nė Jugosllavi filloi lufta. Njėra ndėr lėndėt mė tė preferuara tė tij ishte filozofia, kurse veēanėrisht ka adhuruar ta mėson Senekėn. I vjen keq qė babai i cili ka vdekur nė prill, nuk ėshtė gjallė qė tė dėshmon suksesin e tij

Me vite Gac Filipaj ka fshirė dysheme, pastruar toalete dhe ka hedhur mbeturina nė Universitetin Columbia nė Nju Jork. Refugjati nga lufta e Jugosllavisė sė shkatėrruar luftoi pėr jetė duke punuar punėt mė tė pista. Kurse tė dielėn u kthye nė stil tė veēantė. Ky 52 vjeēar atė ditė ka mbajtur kapelė dhe veshur fustan pėr tė festuar pėrfundimin e studimeve qė i ka ndjekur 12 vite tė plota. Filipaj, qė me prejardhje ėshtė nga Mali i Zi, nuk ėshtė dashur t’i paguan studimet sepse veē mė kishte qenė i punėsuar nė universitetin Columbia, shkruan Daily Mail.

Mė shumė...

Lajme : Tė gjithė tė ndryshėm, tė gjithė tė njetė
Kyqur 12-05-2012 6:12:00 (894 Lexime)


Me date 15 Maj 2012 (E Martė), me fillim nė ora 12:00 para Qendrės sė kulturės nė Tetovė, pėr tė dytin vit rradhazi organizohet manifestimi “Dita e dallimeve”.

“Dita e dallimeve”, ėshtė njė ditė pak mė ndryshe, ditė nė tė cilėn ėshtė mirė tė jeni tė ndryshėm dhe tė tregoni dallimet e juaja me qėllim qė tjerėt t`iu njofin dhe t`iu pranojnė ashtu siē jeni.

Organizatorė tė kėtij manifestimi janė Shoqata Multikultura nė bashkėpunim me Komunėn e Tetovės, NCBI Zvicėr dhe Ministrinė e punėve tė jashtme tė Norvegjisė.

Mes programit tė pasur tė kėsaj dite, do tė mund tė gjeni diēka pėr shijen e secilit, ushqim dhe valle tradicionale pėr mė tė rriturit, art dhe argėtim pėr tė rinjtė, dhe kloun, i cili do tė kujdeset qė fėmijėt tė kalojnė sa mė bukur.


« 1 ... 5 6 7 (8) 9 10 11 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio