Studentet.info
« 1 ... 68 69 70 (71) 72 73 74 ... 214 »
Lajme : Profesori dhe avokati amerikan Jozeph Beck qėndron nė Tetovė
Kyqur 03-04-2008 9:31:05 (1152 Lexime)

TETOVĖ, 2 PRILL – Mbrojtja e tė drejtės intelektuale ėshtė e shenjtė dhe rezultat i sukesit dhe konkurencės lojale qė nxit progresin nė lėmi tė ndryshme. Avokati mė i suksesshėm nė Amerikė, Jozeph Beck, tha se plagjiatura duhet tė trajtohet si njė kriminalitet i madh dhe dėnimi duhet tė jetė vetėm me burgim e jo me pagesė apo diēka tjetėr. Ai tė martėn gjatė ligjėrimit nė Kėndin Amerikan nė Tetovė, tha se ka hasur artistė dhe krijues tė mirė nė Maqedoni dhe nė Ballkan, por veprat e tyre krijuese kanė nevojė pėr mbrojtje ligjore

Mė shumė...

Lajme : KONFERENCA E V E REKTORĖVE TĖ UNIVERSITETEVE TĖ BALLKANIT
Kyqur 03-04-2008 7:34:52 (1515 Lexime)


TIRANĖ, 2 PRILL- Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti mori pjesė nė Konferencėn e V-tė tė rektorėve tė universiteteve ballkanike qė u mbajt nė Tiranė mė 28-29 Mars 2008.

Konferenca u pėshėndet nga Ambasadori i Italisė nė Tiranė, ET Z.Saba D’Elia, Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Z. Genc Pollo i cili foli pėr reformat nė arsimin e lartė, qėllim kryesor i tė cilave ėshtė integrimi organik, nė tė gjitha planet, i arsimit tė lartė dhe kėrkimit shkencor, pėr tė krijuar sistemin e shkencės, nė qendėr tė tė cilit do tė jenė universitetet.

Mė shumė...

Lajme : Pedagogjiku “pastrohet” prej shqiptarėve
Kyqur 03-04-2008 5:33:54 (1496 Lexime)

Shkup, 2 prill – Profesorėt Xheladin Murati, Reshat Kadriu, Murat Murati dhe Nusret Saiti, prej tė hėnėn, nuk janė mė profesorė tė Fakultetit Pedagogjik “Shėn Klimenti i Ohrit” nė Shkup. Largimi i tyre, “nė paket”, nė mes tė semestrit, ka shkaktuar huti nė organizimin e punės sė Fakultetit Pedagogjik, kurse pritet tė shkaktojė edhe ērregullime tė tjera, sikurse janė grumbullimi i nėnshkrimeve dhe dhėnia e provimeve. Mirėpo, pėr ushtruesin e detyrės sė dekanit, Danēo Ordevin, gjithēka rreth sjelljes sė atij vendimi ėshtė nė rregull dhe nuk ka rrezik pėr paraqitjen e problemeve, edhe pse profesorėt janė larguar dy muaj para pėrfundimit tė semestrit tė dytė, tė vitit akademik 2007/2008.

Mė shumė...

Lajme : Brucoshėt bllokojnė rektoratin e UP-sė
Kyqur 02-04-2008 3:11:01 (1136 Lexime)

PRISHTINĖ, 2 PRILL - Pėr dy orė rresht, tė martėn, ėshtė bllokuar ēdo hyrje-dalje nė Rektoratin e Universitetit tė Prishtinės, nga disa qindra studentė tė vitit tė parė, tė cilėt kėrkuan qė edhe atyre t’iu lejohet afati i prillit.

Pakėnaqėsia tek brucoshėt ėshtė shfaqur pasi Senati i kėtij universiteti, nė mbledhjen e fundit, ka vendosur qė studentėt e vitit tė parė tė mos kenė tė drejtė t’i nėnshtrohen provimeve nė kėtė afat, meqė nga ky vit akademik janė reformuar planprogramet nė tė shtatėmbėdhjetė njėsitė akademike, qė pėr rezultat ka pasur reduktimin e provimeve nė vetėm 10 pėr vit.

Mė shumė...

Lajme : Do tė rriten bursat
Kyqur 24-03-2008 8:30:39 (1421 Lexime)

SHKUP, 24 MRAS - Nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės (MASH) ėshtė formuar Komision pėr rishqyrtimin e bursave pėr studentė, kredive dhe bursave pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme. Komisioni nė fjalė pėr njė kohė tė shkurtėr do tė rishqyrtojė kėrkesėn e studentėve pėr rritjen e bursave, ndėrsa kėrkesa e Unionit studentorė pėr do ti ndihmojė nė sjelljen e vendimeve. Shfrytėzues tė bursave janė 10724 studentė dhe nxėnės tė shkollave tė mesme, ndėrsa bursa pėr studentė kap vlerė 3300 denarė nė muaj, kreditė 2200 denarė, si dhe pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme 2000 denarė.

Mė shumė...

Lajme : Nė 23,24,25, Prill nė Tetovė hapet edicioni i 6-tė i Panairit Arsimor Ballkanik 2008
Kyqur 23-03-2008 7:28:58 (1389 Lexime)

Tetovė, 23 mars, 2008 – Qyteti universitar i Tetovės, do tė jetė nikoqir i Panairit Arsimor Ballkanik qė do tė mbahet mė 23, 24 dhe 25 Prill 2008, nė ambientet e Qendrės Kulturore tė Tetovės (Pallatit tė Kulturės.) Qėllimi i organizimit tė Panairit Arsimor Ballkanik ėshtė komunikimi i drejtėpėrdrejtė me Universitetet dhe kolegjet, fondacione (qė ndajnė bursa) qė do tė njohtojmė se cfarė ofrojnė nė programet e tyre pėr studentėt dhe nxėnėsite ardhshėm pėr vitin akademik 2008/2009, pėr studime postdiplomike etj. Po ashtu studentėt e ardhshėm , studentėt qė studiojnė tė njohtohen me mundėsitė qė kėto Universitete ofrojnė pėr tė fituar bursa studimi kėtu dhe jashtė vendit. Ditėt ndėrkombėtare tė karrierės janė njė hap drejt komunikimit mė tė mirė nė relacionin institucione arsimore dhe nxėnės e studentė potencialė.


Mė shumė...

Lajme : Iku koha kur UEJL trajtohej si “provajder”
Kyqur 21-03-2008 10:21:59 (1426 Lexime)

TETOVĖ, 21 МАRS - Ligji i ri pėr arsim sipėror, i cili i njeh statusin e “institucionit privat-publik, jo fitimprurės” Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovės, sipas rektorit tė saj akademik Alajdin Abazit reflekton shprehjen e mirėnjohjes qė shteti ka treguar ndaj kontributit, qė UEJL-ja ka dhėnė gjatė shtatė viteve tė ekzistimit tė tij. “Statusi unik i UEJL-sė, si institucion ‘privat-publik, jofitimprurės’, shėnon njė moment tė rėndėsishėm pėr universitetin tonė”, pohon Abazi, duke shtuar se me Ligjin pėr arsim tė lartė, ka mbaruar koha e trajtimit tė UEJL-sė, nė mėnyrė tė njėjtė sikurse, provajderėt tjerė privat. “Kuvendi i Republikės sė Maqedonisė, nė mėnyrė efektive dhe tė qartė e ka dalluar UEJL-nė nga universitet tjera private, duke e njohur kontributin qė UEJL-ja ėshtė duke e dhėnė nė mėsimdhėnie dhe nė hulumtime, me interes publik, duke deklaruar mirėbesim pėr punėn tonė”, vlerėson rektori.

Mė shumė...

Lajme : Tapitė e Universitetit tė Prishtinės mbahen peng nė veri tė Mitrovicės
Kyqur 20-03-2008 6:37:15 (1353 Lexime)

Prishtinė, 20 mars – Tapitė e Universitetit tė Prishtinės nuk ndodhen tek zoti i shtėpisė. Prej pasluftės ato vazhdojnė tė mbahen peng nga i ashtuquajturi Universiteti i Prishtinės me seli nė Mitrovicė, institucion ky i arsimit tė lartė publik nė gjuhėn serbe, qė nga institucionet kosovare njihet si Universiteti i Mitrovicės.

E pėrditshmja kosovare "Koha Ditore" raporton se nė mungesė tė dokumentacionit, prej nėntė vjetėsh drejtuesit e UP-sė nuk dinė saktėsisht se cila ėshtė prona e institucionit qė drejtojnė dhe as pėr mezhdat e kėtij institucioni.

Rektori Enver Hasani, tė mėrkurėn, ka konfirmuar pėr gazetėn se nuk posedon dokumentacionin origjinal mbi pronėn, por shpreson se kthimi i tij do tė mundėsohet falė njė projekti tė organizatės joqeveritare ndėrkombėtare SPARK-ut, qė ka pėr qėllim kėmbimin e dokumentave origjinale midis dy universiteteve tė vetme publike nė Kosovė, Universitetit tė Prishtinė dhe atij tė Mitrovicės.

Mė shumė...

Lajme : Nisė publikimi CV-ve tė mėsimdhėnėsve nė USHT
Kyqur 18-03-2008 11:18:51 (2905 Lexime)

TETOVĖ, 17 MARS- Bibliografitė akademike tė mėsimdhėnėsve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), ashtu sikurse ishte paralajmėruar, kanė nisur tė publikohen nė faqen zyrtare tė internetit edhe pse jo tė gjitha pėrnjėherėsh dhe jo nė numrin e plotė tė mėsimdhėnėsve qė figurojnė si tė rregullt apo tė angazhuar nė fakultete pėrkatėse tė USHT-sė. I pari qė ka ēelur siparin e shpalosjes sė CV-ve, ėshtė Fakulteti i Shkencave Matematike Natyrore (FSHMN), ndėrsa sipas pėrgjegjėsve tė USHT-sė, deri nė mbarim tė punės, pėr ditėn e hėnė, do tė shpaloseshin edhe CV-tė e profesorėve tė Filologjikut, Filozofikut dhe Arteve. Tė hėnėn, ka filluar shpalosja e CV-ve tė profesorėve tė FSHMN-sė dhe pėr pak ditė nė faqen zyrtare tė USHT-sė do tė jenė CV-tė e profesorėve tė gjitha fakulteteve, paralajmėroi Qufli Osmani, koordinatori pėr implementimin e Sistemit evropian tė transferimit tė kredive nė USHT.

Mė shumė...

Lajme : Bursa studimesh nė SHBA
Kyqur 18-03-2008 6:20:51 (1671 Lexime)


TETOVĖ, 17 MARS- Tė enjten, nė Tetovė, do tė prezantohen programet pėr mundėsi studimi nė universitetet e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Kėshtu, me 20 mars me fillim nė ora 18 : 00 nė Kėndin Amerikan nė Tetovė pėrfaqėues konpetent tė Ambasadės Amerikane nė Shkup do tė prezantojnė temėn “shansė pėr burs studimesh nė SHBA”.
Programet Fulbright do ti paraqesin Cristina Rodriguez, Judy Richardson, patsaj Amy Storrow, atasheu kulturor nė ambsadėn amerikane dhe Gazmend Iljazi, pėrfgaqėues pėr ēėshjte edukimi.
Programi "Fulbright" ndėrkombėtar ka nė bazė tė saj shkėmbimin arsimor, tė ngritur nė vitin 1946 nga qeveria e SHBA-sė, nė bazė tė legjislacionit tė paraqitur nga ish-Senatori J. William Fulbright nga Arkansasi. Synimi i tij ėshtė tė "rrisė mirėkuptimin e ndėrsjellė mes popullit tė Shteteve tė Bashkuara dhe popujve tė vendeve tė tjera". Ky program funksionon nė 140 vende tė botės dhe jep afėrsisht 4.500 grante tė reja ēdo vit nė lėmi tė ndryshme.

Mė shumė...

« 1 ... 68 69 70 (71) 72 73 74 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio