Studentet.info
« 1 ... 69 70 71 (72) 73 74 75 ... 214 »
Lajme : Studenti I verbėr i Psikologjisė tani drejtues i spektaklit: “Mė shumė dashuri”
Kyqur 17-03-2008 4:54:30 (3739 Lexime)


Emiliano Lule ėshtė student nė vitin e tretė nė fakultetin e Psikologjisė. Ėshtė njė student I shkėlqyer edhe pse prej disa vjetėsh ka humbur shikimin, si rrjedhim i njė aksidenti me lėndė plasėse. Nė krah tė Alketa Vejsiut do tė jetė bashkėdrejtuesi i spektaklit “Mė shumė dashuri”, ndėrkohė qė do tė ketė njė punė tė kontraktuar nė kompaninė “Mikrosoft”. Emiliano ka qenė njė nga personazhet e pėrzgjedhur tė revistės “Psikologji”, propozuar mė pas realizuesve tė emisionit…. Ja cila ėshtė historia e tij e rrėfyer nga vetė Emiliano nė vetėn e parė….

Mė shumė...

Lajme : 30 pėr qind e profesorė fshehin CV-tė
Kyqur 14-03-2008 10:54:02 (1741 Lexime)

TETOVĖ, 13 MARS- Kėrkesa e studentėve pėr tė pasur qasje “online” nė bibliografitė akademike, respektivisht nė tė dhėnat qė kanė tė bėjnė me pėrgatitjen profesionale tė profesorėve dhe asistentėve tė tyre, nuk ėshtė pritur edhe aq mirė nga ana e mėsimdhėnėsve tė angazhuar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT). Tė dhėnat zyrtare rreth numrit tė atyre qė, brenda afatit tė caktuar kohor i ishin pėrgjigjur urdhėresės pėr dorėzimin e CV-ve, flet pėr njė numėr tė konsiderueshėm “tė ndrojturish” apo “jo entuziastėsh”, pėr tė shpaluar kualitetet e tyre. Rreth 30 pėr qind e mėsimdhėnėsve, ose 241 nga 805 sa numėron aktualisht USHT-ja, kanė nguruar tė paraqesin nė kohė CV-tė e tyre, ku mes tjerash jepen tė dhėnat pėr vitet dhe universitetin ku kanė kryer studimet, specializimet dhe se cila ėshtė karriera e tyre profesionale.

Mė shumė...

Lajme : Titujt e profesorėve nuk do tė jenė mė sekret
Kyqur 13-03-2008 3:42:17 (2075 Lexime)


TETOVĖ, 12 MARS –Kjo javė, sipas tė gjitha gjasave, do tė merr fund kėrshėria e studentėve, sa i takon pėrgatitjes profesionale tė profesorėve dhe asistentėve tė angazhuar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT). Tė hėnė, sikurse konfirmojė atje, CV-tė e tė gjithė 805 mėsimdhėnėsve do tė shpalosen nė webfaqen zyrtare tė USHT-sė.
“Grumbullimi i CV-ve tė profesorėve ėshtė nė fazėn pėrfundimtare dhe sė shpejti do tė publikohen edhe nė faqen zyrtare tė internetit”, tha Naser Nebiu, pėrgjegjėsi i Shėrbimit pėr informim tė USHT-sė. Nė Universitetin e Evropės Juglindore tė Tetovės (UEJL), gjithashtu thonė se po punojnė nė kėtė drejtim, mirėpo nuk mund tė saktėsojnė ditėn e publikimit tė tyre nė webfaqen e universitetit.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet, me fonde tė bllokuara
Kyqur 11-03-2008 4:42:49 (1375 Lexime)

TIRANĖ, 11 MARS - Universitet publike nuk mund tė lėvrojnė fondet e kėtij viti. Shkak ėshtė bėrė moskonstituimi i Kėshillit tė Administrimit. Kjo strukturė krijohet pėr herė tė parė me ligjin e ri tė arsimit tė lartė. Ai pėrbėhet nga anėtarė tė fakulteteve tė ēdo universiteti dhe anėtarė tė emėruar nga Ministria e Arsimit. Rektori i universitetit mė tė madh nė vend, atij tė Tiranės, ka deklaruar dje pėr "Shqip" se shkollat e larta gjenden nė situatė mjaft tė vėshtirė, sepse nuk mund tė ndajnė buxhetin e 2008-ės. Sipas tij, ende nuk ka njė kėshill administrimi, qė nė bazė tė ligjit tė vendosė pėr fondet. Ai ka akuzuar Ministrinė e Arsimit dhe ka shkelur ligjin duke mos emėruar anėtarėt e saj nė kėshill. Ministria e Arsimit u shpreh dje se "disa fakultete, si ai i Drejtėsisė nė UT, nuk arritėn t‘i zgjedhin pėrfaqėsuesit e tyre nė datė 10 janar, kur u mbajtėn votimet".

Mė shumė...

Lajme : Unionet studentore kėrkojnė ndėrtimin e Bibliotekės sė Tetovės
Kyqur 10-03-2008 12:38:41 (1902 Lexime)


TETOVĖ, 10 MARS - Pėrfaqėsuesit e Unionit tė Studentėve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Unionit tė Studentėve tė UEJL-it, kanė arritur tė grumbullojnė mbi 10 mijė nėnshkrime pėr tė sensibiliuar institucionet komunale dhe ato shtetėrore qė tė ndėrtohet Biblioteka e Tetovės. Me kėtė rast dy unionet nė fjalė kanė mbajtur konferencė tė pėrbashkėt pėr mediumet, prej ku kanė paralajmėruar se nė rast tė zhagitjes sė mėtejshme tė ndėrtimit tė Bibliotekės ata do tė organizojnė edhe protesta. Fisnik Shabani sekretar i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė dhe Arjan Thaēi, pėrfaqėsues i unionit tė UEJL-sė, arsyetuan kėrkesėn e tyre drejtuar institucioneve me nevojėn qė kanė studentėt e dy universiteteve nė fjalė.

Mė shumė...

Lajme : Formohet Qendra pėr Studime Shqiptare
Kyqur 10-03-2008 12:35:22 (1676 Lexime)


Durrės, 10 MARS - Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT), Universiteti pėr Biznes dhe Teknologji (UBT) nga Prishtina, si dhe Universiteti “Marin Barleti” (UMB) nga Tirana, kanė nėnshkruar memorandum pėr Formimin e Qendrės pėr Studime Shqiptare. Gjatė Konferencės pėr Bashkėpunim Ekonomik Shqipėri – Kosovė, qė ėshtė mbajtur nė Durrės, pėrfaqėsues tė tre universiteteve nė fjalė kanė nėnshkruar Memorandum pėr formimin e Qendrės pėr Studime Shqiptare, qėllimi i sė cilės ėshtė frymėzimi dhe organizimi i studimeve ekonomike, politike, sociologjike, me kontekst panshqiptar qė favorizojnė integrimin euroatlantik tė shqiptarėve.

Mė shumė...

Lajme : Matura, zbraz xhepat e maturantėve dhe mbush tė mėsuesve
Kyqur 10-03-2008 4:59:38 (2380 Lexime)

TIRANĖ, 10 MARS- Provimet e maturės shtetėrore duket se janė kthyer nė burim shpenzimesh pėr maturantėt, dhe mjete pėrfitimi pėr mėsuesit. Tė stresuar se nuk do tė dalin mirė nė provime, maturantėt kanė rendur pas kurseve private qė nė shumicėn e rasteve ofrohen nga vetė mėsuesit e tyre. Kėtė e pohojnė vetė maturantėt, ndėrsa drejtuesit e shkollave theksojnė se nuk mund tė kontrollojnė dhe tė detyrojnė mėsuesit qė tė mos japin kurse pas orarit tė punės. Nė kėtė mėnyrė mėsuesit shtojnė tė ardhurat, duke marrė 2500 lekė ēdo maturanti, nga kurset private qė ofrojnė pėr lėndėt e maturės. Pėr tė njėjtat lėndė dhe mėsime qė duhej tė zhvilloheshin nė gjimnaze, mėsuesit shpėrblehen nė mėnyrė tė majme, duke zhvilluar kurse private nė ambientet e shtėpisė ose nė qendra studimore parauniversitare. Fenomeni nuk ėshtė i ri, por pamundėsia e kontrollimit ka bėrė qė tė mbetet nė harresė dhe tė gjenerojė deri nė atė pikė, sa t'u kushtojė prindėrve tė maturantėve disa mijėra lekė nė fundvit.

Mė shumė...

Lajme : Ish-rektori i USHT-sė, Nexhbedin Beadini, hedhėn poshtė akuzat
Kyqur 10-03-2008 4:31:45 (3010 Lexime)

TETOVĖ, 10 MARS- Ish-rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Nexhbedin Beadini, tė cilit i ėshtė ngritur kallėzim penal pėr, sikurse thuhet, keqpėrdorim tė detyrės dhe dėmtim tė buxhetit tė shtetit nė vlerėn e 130 milion denarėve, konsideron se kjo akuzė ėshtė njė hipokrizi, qė po bėn shteti ndaj udhėheqėsve tė mėhershėm tė USHT-sė. “Pėrveē rrogave tė profesorėve dhe disa ndihmave tė vogla, shumė minimale, shteti nuk investoi aspak dhe nuk bėri asgjė pėr ndėrtimin e Universitetit”, pohon Beadini duke i cilėsuar si tė pa baza akuzat pėr dėmtim tė buxhetit tė shtetit dhe keqpėrdorim tė detyrės

Mė shumė...

Lajme : USHT-ja e shėnoi Ditėn e Mėsuesit
Kyqur 08-03-2008 7:28:59 (2157 Lexime)


Tetovė, 7 mars – Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) e ka shėnuar Ditėn e Mėsuesit - 7 Marsin. Me njė program tė pasur kulturor dhe artistik, nė Amfiteatrin e Rektoratit ėshtė shėnuar kjo datė e rėndėsishme e arsimit shqiptar, ndėrsa tė pranishėm, pėrveē ligjėrueseve dhe studentėve tė USHT-sė, kanė qenė edhe shumė veteranė tė arsimit shqiptar nė Maqedoni.

Mė shumė...

Lajme : Kallėzime penale pėr ish-udhėheqėsinė e USHT-sė
Kyqur 07-03-2008 10:13:27 (1597 Lexime)


TETOVĖ, 7 MARS- Policia sot kundėr ish-rektorit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės Nexhbedin Beadini (44) dhe ish-prorektorin S.T. (72) parashtroi kallėzime penale pėr shkak tė dyshimit pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare.
Ata ngarkohen se prej fillimit tė vitit 2005 deri nė shtator tė vitit 2006, kanė kryer furnizime pėr nevojat e Universitetit nė kundėrshtim me Ligjin pėr furnizime publike, me ēka e kanė dėmtuar buxhetin shtetėror pėr 130 milionė denarė (rreth 2.1 milionė euro).
Sipas policisė, tė dyshuarit nė vitin 2005 kanė bėrė furnizime pa kurrfarė tenderi, ndėrsa nė vitin 2006 kanė shpallur disa tendere formale

Mė shumė...

« 1 ... 69 70 71 (72) 73 74 75 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio