Studentet.info
« 1 ... 70 71 72 (73) 74 75 76 ... 214 »
Lajme : Profesori nga SHBA mban ligjėrata para studentėve tė arkitekturės nė USHT
Kyqur 07-03-2008 6:13:54 (1534 Lexime)


TETOVĖ, 6 MARS– Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės mbajti ligjėrata prof. Sean Vance nga SHBA. Prof. Vance ėshtė profesor i rregullt nė Universitetin Shtetėror tė Karolinės Veriore ku edhe ka mbaruar studimet e magjistraturės nė kolegjin e disejnit dhe ligjėron nė departamentin e dizajnit arkitekturor, gjithashtu mban praktikėn e cila kėrkon lidhje alternative nė krijimin e zgjidhjeve inovative arkitekturore brenda ndėrtesės dhe ėshtė pronar i studios pėr arkitekturė.

Mė shumė...

Opinione : Barazia nė arsimin e lartė
Kyqur 06-03-2008 12:35:28 (1517 Lexime)


Nga: Ermal Hasimja

Nė mbledhjen e fundit tė qeverisė kryeministri Berisha dėshmoi se ėshtė plotėsisht i vetėdijshėm pėr sfidat aktuale tė arsimit tė lartė. Ajo qė ėshtė pėr t’u vlerėsuar mbi tė gjitha ėshtė sidomos vetėdijesimi pėr nevojėn e zbatimit tė standardeve dhe instuticionalizimit tė konkurrencės sė barabartė mes sektorit publik dhe atij privat. Monitorimi i zbatimit tė standardeve ėshtė hapi i parė. Kryeministri premtoi angazhimin e njė firme tė huaj nė kėtė proces. Ajo qė mund tė parashikohet lehtė ėshtė se kjo firmė do tė konstatojė se disa universitete private janė modele tė edukimit universitar, ndėrsa disa tė tjerė vegjetojnė duke kontribuar nė paragjykimet negative ndaj sektorit privat nė pėrgjithėsi. Gjithashtu kjo firmė do tė mund ta konstatojė se shumė departamente, degė apo fakultete tė universiteteve publike janė nė gjendje tė mjerueshme dhe nėse do t’u ishte dashur tė merrnin licencė njėsoj si privatėt, vėshtirė se do t’ia dilnin tė plotėsonin qoftė edhe standardet bazike. Nė kontrast me to, natyrisht do tė mund tė ndeshte edhe nė departamente ku punohet me seriozitet.

Mė shumė...

Lajme : Gjuhėt e huaja / Mbesin 60% e studentėve, vendosen kritere tė reja pranimi
Kyqur 05-03-2008 4:36:17 (1661 Lexime)

TIRANĖ, 4 MARS - Sipas pedagogėve tė Gjuhėve tė Huaja nė Tiranė, viti i parė ka shėnuar rekord studentėsh tė dobėt
Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja nė Universitetin e Tiranės do tė pėrcaktojė kritere tė reja pėr pranimin e studentėve, pasi viti i kaluar solli njė kontigjent studentėsh aspak cilėsorė. Madje numri i studentėve tė dobėt nė vitin e parė pėr kėtė fakultet ka shėnuar shifra alarmante dhe tė panjohura mė parė. Sipas pedagogėve tė kėtij fakulteti, plot 60 pėr qind e studentėve tė vitit tė parė janė ngelės nė provime

Mė shumė...

Lajme : Vetėm Universiteti i Prishtinės ka tė drejtė tė organizojė e zhvillojė programe studimi tė Doktoraturės
Kyqur 28-02-2008 8:08:06 (1524 Lexime)


PRISHTINĖ, 28 SHKURT - Meqė nė forma tė ndryshme po rriten tendencat pėr Zhvillimin e Programeve tė Doktoraturės nė Universitet Private nė Kosovė, pa i plotėsuar kushtet dhe kriteret e parapara me Ligji mbi Arsimin e Lartė dhe Udhėzimit Administrativ pėr Licencimin e Bartėsve Privat tė Arsimit tė Lartė, e me qėllim tė parandalimit tė dukurisė sė tillė, MASHT ka marr vendim qė vetėm Universiteti i Prishtinės aktualisht ka tė drejtė tė organizoj dhe zhvillojė programe studimi tė Doktoraturės.

Mė shumė...

Lajme : Minimizohet korrupsioni nė universitete
Kyqur 28-02-2008 5:34:32 (1465 Lexime)

Shkup, 28 shkurt - Me Ligjin e ri pėr arsim tė lartė vendoset sistemi, i cili pamundėson ose ulė nė minimum mundėsinė pėr korrupsion nėpėr universitete. Kėshtu ka deklaruar ministri i Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti, njė ditė pasi Parlamenti i Maqedonisė miratoi Ligjin pėr arsim tė lartė. Rushiti ka thėnė se mėsimi interaktiv, si dhe tė drejtat e studentėve pėr pėrgjegjėsi ndaj profesorėve e ulin mundėsinė e korrupsionit. Ai thotė se me Ligjin e ri janė tė ngėrthyera sugjerime tė bazuara nė kartėn e Bolonjės dhe se institucionet e larta arsimore do tė kenė bazė Ligjore pėr tu reformuar. "Mendoj se korrupsioni nuk mund tė ndalohet me thirrje, si stop korrupsionit, por tė vendoset njė sistem, i cili do tė parandalojė nė vazhdimėsi paraqitjet e tilla", sqaron ai. Ministri Rushiti paralajmėron se me Ligjin e ri pėr arsim, nėpėr tė gjitha Universitetet e Maqedonisė vendoset nivelizimi, konkretisht harmonizohen programet studimore, sistemi i transferimit tė kredive, ndėrsa mė pas ekziston mundėsia qė Universitetet e vendit tė harmonizohen me Universitetet e 52 shteteve qė janė nėnshkruese tė kartės sė Bolonjės.

Mė shumė...

Lajme : Maratonė nė pėrkrahje tė Pavarėsisė sė Kosovės
Kyqur 27-02-2008 5:35:26 (1701 Lexime)


Tetovė, 27 shkurt - “Kjo ėshtė mėnyra ime pėr ta pėrkrahur pavarėsinė e Kosovės”. Kėto kanė qenė fjalėt e Adem Selmanit, tė cilat i ka thėnė para nisjes sė maratonės me destinacion Tetovė-Prishtinė. Nė ora 09:10 Selmani ėshtė nisur nga Rektorati i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), ndėrsa nė pėrkrahje tė tij janė nisur edhe njė grup studentėsh nga Fakulteti i Kulturės Fizike pranė USHT-sė, tė cilėt e kanė ndjekur atė deri nė afėrsi tė objektit tė Fakultetit tė Shkencave Matematike Natyrore tė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Matura kusht edhe pėr universitetet private
Kyqur 26-02-2008 3:31:32 (1744 Lexime)

Shkup, 25 shkurt – Tė gjitha institucionet e arsimit tė lartė do tė jenė tė obliguara tė respektojnė maturėn shtetėrore, si kusht pėr pranimin e studentėve tė rinj, pavarėsisht nėse janė tė karakterit publik apo komercial. Matura, do tė jetė ēelėsi me tė cilin do tė hapen dyert e studimeve, si nė ato universitet qė financohen nga shteti ashtu edhe nė ato qė janė investim privat Pėrfaqėsues tė disa universiteteve private, qė arriti t’i kontaktoj “Lajm”, mbėshtesin reformėn e maturėn shtetėrore si normė ligjore, tė cilėn do tė duhet ta respektojnė tė gjithė, nėse nė Parlamentin e Maqedonisė do tė miratohen ndryshimet dhe plotėsimet nė ligjin pėr arsim sipėror.

Mė shumė...

Lajme : Hidhet nga shkembi mbi det, i jep fund jetes studentja 20 vjecare
Kyqur 26-02-2008 3:24:18 (4478 Lexime)


VLORĖ, 26 SHKURT -Vetem 20 vjec dhe i jep fund jetes. Ngjarja e rende ka ndodhur gjate mbremjes se djeshme ne Vlore prane tunelit te Ujit te Ftohte. Kejda Hasanko studentja nga Skrapari ne vitin e pare per gjuhet e huaja, anglisht eshte hedhur nga shkembi ne det duke gjetur keshtu vdekjen e menjehershme. Policia e cila ka shkuar menjehere ne vendgjarje ka gjetur trupin rreth ores 11:00. Mesohet se studentja pak para se te hidhej nga shkembi mbi det ka telefonuar shoqet e saj te cilat i ka lajmeruar per vendimin e tmerrshem qe kishte marre per jeten e saj. “ Mos me merrni ne tel, se po hidhem nga shkembi”, mesohet se kane qene fjalet e fundit qe shoqet kane degjuar nga Kejda.

Mė shumė...

Lajme : Kontroll pėr 60 profesorė tė USHT-sė
Kyqur 22-02-2008 6:16:43 (1829 Lexime)


TETOVĖ, 21 SHKURT - Tė gjithė ata profesorė, docentė, asistentė dhe bashkėpunėtorė tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) qė nuk i kanė plotėsuar kushtet nė konkurset paraprake, do tė ndėrrohen. Kjo parashihet me konkursin e ri tė universitetit, i cili planifikon tė testojė 60 akademikė tė kėtij institucioni, tė cilėt janė punėsuar me "dallavere" dhe me mungesė dokumentacioni.
Rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti informon se pėr njė muaj do tė rizgjidhen dhe zgjedhėn kandidatė mė tė aftė, ndėrsa konkursi i ri ėshtė hapur pas vėrejtjeve tė Ministrisė Arsimit, konkretisht Inspektoratit, i cili ka gjetur lėshime gjatė konkurseve paraprake. Bexheti thotė se bėhet fjalė pėr konkurset e USHT-sė para pėrbėrjes aktuale, e cila kishte lejuar qė punėsimet tė shkojnė nė vija partiake.
"Kandidatėt nė fjalė, pėr tė cilėt ėshtė bėrė rizgjedhje dhe zgjedhje, nuk ėshtė dashur tė ishin nė Universitet, mirėpo janė bėrė shkelje tė Ligjit dhe ne tash do tė hapim konkurs dhe do tė zgjedhim kandidat mė tė aftė se ata aktual", shprehet Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : Deputeti shqiptarė me diplomė false tė Tetovės
Kyqur 22-02-2008 6:15:32 (1847 Lexime)


SHKUP, 21 SHKURT - Njė deputet shqiptar i Parlamentit tė Shqipėrisė nga koalicioni i djathtė nė biografinė e tij e ka shėnuar diplomėn e falsifikuar tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Njė investigim nga agjencia e lajmeve "Balkan Insajt" ka gjetur se Ministria e Arsimit nė Tiranė ka bėrė njė sy qorr ndaj kėtij "gabimi" dhe nuk i ka bėrė kurrė gjetjet e saj publike, kur ėshtė kuptuar qė shumė diploma, nė mesin e tė cilėve edhe e deputetit, ishin false. Agjencia nė fjalė ka zbuluar qė diplomat false, shumė nga tė cilat aludohet se vinin nga Universiteti Shtetėror i Tetovės nė Maqedoni, mund tė blihen pėr disa qindra euro nė rrugėt e Tiranės. Bėhet e ditur se mė 3 mars tė vitit tė kaluar, njė Komision ad-hoc u mblodh nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės nė Tiranė, drejtuar nga zv/ministrja Ardiana Gjonaj. Komisioni u mblodh pėr tė rishikuar njė vendim tė mėparshėm tė dhėnė nga njė Komision i ngjashėm, qė kishte certifikuar njė numėr diplomash tė dhėna nga Fakulteti i Drejtėsisė nė Universitetin e Tetovės nė Maqedoni.

Mė shumė...

« 1 ... 70 71 72 (73) 74 75 76 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio