Studentet.info
« 1 ... 71 72 73 (74) 75 76 77 ... 214 »
Lajme : Pedagogu 40 vjecar i jep fund jetes me vetevarje
Kyqur 21-02-2008 4:40:39 (1815 Lexime)


KORĒĖ, 21 SHKURT -Nje pedagog i ka dhene fund jetes duke u vetevarur. Artur Konopulli 40 vjec nga Korca u gjet i vetevarur ne banesen e tij ne Korce. Babai i dy femijeve dhe pedagogu i matematikes ne Universitetin “Fan Noli” te Korces eshte gjetur pa jete ne ambientet e shtepise ku banonte nė lagjen nr. 3 tė qytetit dhe kane qene te kota shpresat e familjareve per ta sjelle ne jete. Policia e cila ka shkuar menjehere ne vendgjarje ka nisur hetimet per shkaqet e mundshme qe kane cuar ne veteflijim pedagogun. Per kete arsye po merren ne pyetje familjaret, nga te cilet policia shpreson se mund te gjeje ndonje shkak te mundshem rreth kesaj ngjarjeje. Korce-Nje pedagog i ka dhene fund jetes duke u vetevarur. Artur Konopulli 40 vjec nga Korca u gjet i vetevarur ne banesen e tij ne Korce. Babai i dy femijeve dhe pedagogu i matematikes ne Universitetin “Fan Noli” te Korces eshte gjetur pa jete ne ambientet e shtepise ku banonte nė lagjen nr. 3 tė qytetit dhe kane qene te kota shpresat e familjareve per ta sjelle ne jete. Policia e cila ka shkuar menjehere ne vendgjarje ka nisur hetimet per shkaqet e mundshme qe kane cuar ne veteflijim pedagogun. Per kete arsye po merren ne pyetje familjaret, nga te cilet policia shpreson se mund te gjeje ndonje shkak te mundshem rreth kesaj ngjarjeje.

Mė shumė...

Lajme : Atentat me 3 plumba studentit, largohet autori
Kyqur 19-02-2008 5:12:34 (1610 Lexime)

TIRANĖ, 19 SHKURT- Atentat me tre plumba studentit Behar Elezi, 23 vjeē. Ngjarja ka ndodhur rreth orės 19.05, tė mbrėmjes sė djeshme pranė nje servisi nė rrugėn “Mine Peza” nė Tiranė. Autori ka mundur tė largohet, ndėrsa policia ka ndihmuar nė dėrgimin pėr ndihmė mjekėsore nė Spitalin Ushtarak nė kryeqytet.
Deri ne oret e vona te mbremjes, Elezi, ndodhej nen trajtimin intensiv te mjekeve ne urgjencen e reanimacionit te spitalit, ndersa mjeket nuk japin ende siguri te plota per jeten e tij. Nje grup oficeresh te skuadres se zbulimit te vrasjve dhe ata te Komisariatit numer 3 te Policise se Tiranes, mesohet se kane nisur hetimin per autoresine e ngjarjes.

Mė shumė...

Lajme : Akademi solemne me rastin e pėrvjetorit tė ligjėratave tė para nė USHT
Kyqur 19-02-2008 3:57:14 (1392 Lexime)


TETOVĖ, 18 SHKURT- Manifestimi me rastin e pėrvjetorit tė ligjėratave tė para dhe rėnien e dėshmorit Abdylselam Emini ėshtė pėrmbyllur me njė Akademi solemne. Nė kėtė mėnyrė Universiteti Shtetėror i Tetovės ka shėnuar datėn mė tė rėndėsishme tė historisė sė vetė. Me kėtė rast, Rektori prof. dr. Sadi Bexheti ka thėnė se fillimi i ligjėratave tė para ėshtė njėri nga momentet kryesore pėr krijimin e kėtij institucioni tė arsimit sipėror nė gjuhėn shqipe.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės zgjėron bashkėpunimin edhe me Universitete tė Bosnjė dhe Hercegovinės
Kyqur 18-02-2008 3:48:07 (2113 Lexime)

Tuzllė, 17 SHKURT – Nė manifestimin me rastin e 31 vjetorit tė themelimit tė Universitetit “Xhemal Bijediq” nė Mostar, Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Prof.dr. Sadi Bexheti ka nėnshkruar dy marrėveshje bashkėpunimi. Marrėveshjet janė nėnshkruar me Universitetin “Xhemal Bijediq” pėrfaqėsuar nga Rektori, Prof.dr. Fuad Qatoviq dhe Universitetin e Tuzllės, pėrfaqėsuar nga Rektori, Prof.dr. Xhemo Tufekēiq. Me kėtė hap USHT ec drejt plotėsimit tė njėrės nga shtyllat kyēe tė misionit tė tij, gjegjėsisht internacionalizimit tė universitetit.

Mė shumė...

Lajme : Ish-Rektori i Universitetit tė Shtudgardit prof. dr. Martin Stroher nė USHT
Kyqur 15-02-2008 10:27:05 (3325 Lexime)


TETOVĖ, 15 SHKURT - Fizika dhe ekologjia e ndėrtimit, ka qenė tema e parė tė cilėn prof. dr. Martin Stohrer, ish-Rektor i Universitetit tė Shtudgardit e ka trajtuar para studentėve tė arkitekturės dhe ndėrtimtarisė, pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Paraprakisht, prof. dr. Stroher ėshtė pritur nga Prorektori pėr shkencė i USHT-sė, doc. dr. Agim Shabani, shefi i Zyrės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, doc. Senad Abdyli, doc. dr. Kujtim Elezi dhe mr. Shasim Asanoski.

Mė shumė...

Lajme : Dr. Veton Latifi zgjidhet shkencėtari mė i mirė nė Maqedoni pėr vitin 2007
Kyqur 15-02-2008 9:57:14 (5562 Lexime)


SHKUP, 15 SHKURT - Kėtė ēmim Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė kėtė vit ia ka ndarė ligjeruesit tė UEJL-sė Doc. Dr. Veton Latifi nė bazė tė rezultatave tė shfaqura nė lėmin e hulumtimeve sipas shkallės klasifikuese ndėrkombėtare tė hulumtimeve shkencore .
Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisė ka publikuar listėn shkencėtarėve mė tė mirė tė ri nė Maqedoni pėr vitin 2007. Nė kuadėr tė konkursit "Shkencėtari mė i mirė i ri i vitit", vendi i parė pėr vitin 2007 njėzėri i ėshtė ndarė Doc. D-r. Veton Latifit, ligjerues nė Universitetin e Evropės Jug Lindore nė Tetovė.

Ky ēmim tradicionalisht ēdo vit u ndahet shkencėtarėve mė tė dalluar tė rinjė nė Maqedoni nė bazė tė rezultateve tė tyre tė treguara nė lėmin e hulumtimeve shkencore. Kėshilli i fondit shkencor “Vita Pop Jordanova” qė vepron nė kuadėr tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė (ASHAM), ndėr kandidimet e shumta ka arritur deri te njė listė mė e ngushtė e kandidatėve mė tė dalluar tė klasifikuar dhe nė fund ka publikuar nė web faqen e Akademisė ranglistėn e shkencėtarėve mė tė mirė tė ri nė Maqedoni pėr vitin 2007 me kėtė rradhitje: 1. Veton Latifi (17 pikė), 2. Petre Makreski (12.2 pikė), 3. Zhidas Daskalovski (11.9 pikw), 4. Maja Sarevska (11.8 pikė).

Mė shumė...

Lajme : USHT me kabinete moderne, pėr mėsim kreativ
Kyqur 13-02-2008 9:56:43 (1854 Lexime)


TETOVĖ, 13 SHKURT- Ligjėrim dhe mėsim kreativ, ėshtė projekti i cili sot ėshtė promovuar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT).Para tė pranishėmve rektori Prof. Sadi Bexheti foli pėr rėndėsinė e kėtij pojekti.”Pėrmes projektit Mėsimi kreativ dhe tė nxėnėit universitetit tonė si donacion i janė dhuruar njė numėr i konsiderueshėm, i pajisjeve dhe mobiljeve pėr funksionim tė plotė tė mediatekės, dhe klasės metodike”, tha Bexheti. Sipas tij, pėrkrahja teknologjike pėr USHT-nė ėshtė mė se e nevojshme duke pasur parasysyh nevojat e mėdha qė ka universiteti jonė pėr pajisje moderne mirėpo njė pėrkrahje esenciale dhe afatgjate”, deklaroi kreu i USHT-sė Sadi Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : Bashkėpunim mes Fakultetit makinerik dhe Universitetit "Kembrixh"
Kyqur 13-02-2008 8:43:45 (1594 Lexime)

SHKUP, 13 SHKURT- Udhėheqėsit e Universitetit “Shėn Kirili dhe Metodi”, Fakulteti i Makinerisė nė Shkup dhe udhėheqėsit e Univrsitetit “Kembrixh” nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi.
Marrėveshja pėrfshinė studime pas diplomike pėr studentėt nga Maqedonia pėr inovacione industriale, sipėrmarje dhe menxhment me mbėshtetje tė universitetit Kembrixh. Marrėveshja gjithashtu pėrfshinė edhe rritje tė kapaciteteve tė fakultetit tė Makinerisė nė Shkup pėr zhvillim tė mjeteve dhe teknikės tė cilat do tė ndihmojnė kompanitė prodhuese tė zhvillohen me pėrmirėsimin e strategjve tė tyre, aftėsinė dhe produktivitetin. Deri mė tani universiteti i Shkupit ka firmosur rreth 90 marrėveshje bashkėpunimi me institucione tė kėtilla nė botė.


Lajme : MASHT-i synon qė arsimin ta bėjė prioritet nė Qeveri, thotė ministri Hoxhaj
Kyqur 13-02-2008 4:57:22 (1952 Lexime)

PRISHTINĖ, 13 SHKURT- Gjatė njė takimi me pėrfaqėsuesit e Zyrės zvicerane pėr bashkėpunim nė Kosovė dhe tė OJQ “Swiss Contact”, ministri Hoxhaj tha se MASHT ėshtė duke u munduar qė arsimin ta bėjė prioritet kryesor nė Qeveri, ndėrsa pėrfaqėsuesit e Zyrės zvicerane pėr bashkėpunim nė Prishtinė dhe tė OJQ “Swiss Contact” u treguan tė gatshėm tė bashkėpunojnė me MASHT-in.
Nė takimin qė ministri Enver Hoxhaj pati me pėrfaqėsuesit e Zyrės zvicerane pėr bashkėpunim nė Kosovė, merrnin pjesė Samuel Waelty, drejtor nė kėtė zyrė, Mirko Manzoni, zėvendėsdrejtor dhe Peter Porten, menaxher i projektit pėr pėrkrahje tė arsimit dhe aftėsimit profesional nė OJQ “Swiss Contact”.


Mė shumė...

Lajme : Ndėshkohen profesorėt pengmbajtės tė recensioneve
Kyqur 13-02-2008 3:55:18 (2998 Lexime)


PRISHTINĖ, 13 SHKURT – Kanė mbajtur peng recensionet, por rrezikojnė tė humbin vendet e punės. Njėzet e katėr profesorėve tė Universitetit tė Prishtinės, anėtarė tė komisioneve recezuese pėr tė zgjedhur kuadrin mėsimor tė kėtij universiteti, do t’iu ndalet gjysma e pagės pėr gjashtė muaj rresht, meqė nuk i kanė shkruar referatet nė dy konkurset pėr asistentė dhe profesorė dhe nuk kanė dhėnė arsye pse s’e kanė bėrė kėtė, raporton gazeta Koha Ditore.

Jo rrallėherė ka patur ankesa se profesorė tė caktuar po vonojnė recensionet me qėllim qė vendet e lira qė shpallen me konkurs t’i ruajnė pėr tė pėrzgjedhurit e tyre, duke ua pamundėsuar kėshtu kandidatėve qė pėrmbushin kriteret pėr mėsimdhėnės tė UP-sė qė tė vlerėsohen pozitivisht, ku pastaj do tė dilnin pėr votim nė senat nėse do tė inkuadroheshin nė procesin e mėsimdhėnies.

Mė shumė...

« 1 ... 71 72 73 (74) 75 76 77 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio