Studentet.info
« 1 ... 72 73 74 (75) 76 77 78 ... 214 »
Lajme : Zgjedhjet studentore organizohen mė 19 mars
Kyqur 13-02-2008 3:51:10 (1723 Lexime)

Prishtinė, 13 shkurt – Kėshilli Drejtues i Universitetit tė Prishtinės ka vendosur qė zgjedhjet studentore tė organizohen mė 19 mars nė tė gjitha njėsitė akademike, ndėrsa ėshtė konfirmuar se pjesė e garės nuk do tė jenė kryetari dhe dy ish-kryetarėt e Parlamentit Studentor.

Elbasan Hoti, Sejdi Hoxha e Gėzim Qerimi, liderė tė tri organizatave mė tė mėdha studentore, nė mandatin dyvjeēar me rotacion drejtuan organin mė tė lartė tė pėrfaqėsimit tė studentėve – Parlamentin Studentor, ndėrsa tani ua kanė lėshuar radhėn kolegėve tė tyre mė tė rinj pėr t’iu rrekur garės elektorale.

Mė shumė...

Lajme : Kėshill pėr 100-vjetorin e Kongresit tė Manastirit
Kyqur 13-02-2008 3:42:40 (1381 Lexime)

Shkup, 12 shkurt - Gjatė kėtij viti, pėr herė tė parė bashkėrisht tre Ministritė e Arsimit si motra, ajo e Maqedonisė, Kosovės dhe Shqipėrisė do tė organizojnė aktivitete pėr shėnimin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit.
Pėr kėtė qėllim, Ministria e Arsimit e Maqedonisė tani ka formuar edhe Kėshillin pėr shėnimin e kėsaj date tė rėndėsishme pėr shqiptarėt. Ministri i Arsimit, Sulejman Rushiti, informon se ėshtė bėrė zgjedhja e pėrfaqėsuesve nga Maqedonia, ndėrkohė priten emrat e pėrfaqėsuesve nga Mistritė dhe Institutet e Kosovės dhe Shqipėrisė. Ai thotė se tė gjitha aktivitetet, si simpoziume, akademi shkencore e solemne do tė fokusohen nė vitin jubilarė dhe themelimin e alfabetit shqip. Gjatė bisedave me homologun Genc Pollo dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė Instituteve nė Kosovė dhe Shqipėri, thekson Rushiti, ėshtė shprehur gatishmėria pėr bashkėpunim tė mirėfilltė.

Mė shumė...

Lajme : UP sot nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me 4 universitete shtetėrore tė Maqedonisė
Kyqur 11-02-2008 7:49:34 (1513 Lexime)

PRISHTINĖ, 11 SHKURT - Universiteti i Prishtinės dhe katėr universitetet shtetėrore tė Maqedonisė do tė nėnshkruajnė sot nė Prishtinė marrėveshje pėr pėrparimin e zhvillimit tė arsimit sipėror, veprimtarisė mėsimore dhe kėrkimore-shkencore. Nė veprimtarinė mėsimore-shkencore dhe arsimore, studimet deri nė diplomim, studimet e magjistraturės, studimet e doktoratės, arsimimit tė vazhdueshėm, dhe studimeve pėr rikualifikim, thellim dhe zgjerim tė njohurive tė veēanta.
Bashkėpunim nė sferėn e politikės regjistruese tė studentėve, nė tė tri shkallėt e arsimit sipėror, pėrfshi edhe arsimimin e vazhdueshėm.


Mė shumė...

Lajme : Studentet me shami ne universitet
Kyqur 09-02-2008 15:42:08 (2055 Lexime)


TURQI, 9 SHKURT- Parlamenti turk ka aprovuar sot dy amendemente nė kushtetutė, sipas tė cilave lejohet mbajtja e shamisė islamike tė kokės nė Universitete.
Qeveria thotė se moslejimi i mbajtjes sė shamisė sė kokės i privon tė drejtėn e shkuarjes nė Universitet mijra vajzave

Mė shumė...

Lajme : Bexheti rektori mė i vyeshėm i USHT-sė
Kyqur 08-02-2008 6:04:12 (1443 Lexime)


SHKUP, 7 SHKURT– Rektori aktual i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Sadi Bexheti, ka fituar “betejėn e mė tė suksesshmit”, nė njė sondazh elektronik tė realizuar tė ueb faqen “studentet.info”.

Sipas rezultateve tė kėtij sondazhi, i cili ka pėrfunduar mesditėn e sė mėrkurės, rektori Bexheti, ka marrė 43 pėr qind tė votave. Nė pyetjen se “Cili rektor e ktheu USHT-nė nė institucion tė mirėfilltė arsimor”, pėr Bexhetin ėshtė klikuar 433 herė, pėr rektorin e parė tė UT-sė, Fadil Sulejmanin 166 herė, pėr Nexhbedin Beadinin 61 herė, kurse pėr Remzi Nesimin 46 herė.

Tė tre kėta bashkė kanė marrė gjysmėn e votave tė Bexhetit, pra 223 vota, qė nė pėrqindje i bie tė kenė marrė 16 pėr qind (Sueljmani) 6 pėr qind (Beadini) dhe 4 pėr qind (Nesimi). Relativisht i lartė ėshtė numri i atyre qė vanė votuar “asnjėrin”. Pra, pėr kėtė mundėsi votimi, ėshtė klikuar 294 herė. Nė totalin e votave, kjo pėrbėn 29 pėr qind dhe paraqet pėrgjigjen e dytė me mė tepėr vota tė sondazhit.

Mė shumė...

Lajme : Nė Fakultetin pedagogjik erdhi edhe policia
Kyqur 07-02-2008 10:04:10 (1811 Lexime)

SHKUP, 7 SHKURT - Fakultetit pedagogjik “Sh.Kliment i Ohrit“ nė Shkup edhe sot pas mbledhjes sė Kėshillit mėsimor-shkencor mbeti pa ushtrues detyre dekan.
KJo ndodhi pasi qė dy kandidatėt, Ilir Spahiu dhe Lupēo Sokolov, kanė pasur numėr tė njėjtė tė votave.
Nė mbledhje, pėrveē profesorėve mori pjesė edhe rektori, Gjorgji Martinovski dhe disa anėtarė tė Lidhjes sė studentėve tė fakultetit.

Mė shumė...

Lajme : Dosjet “e sėmura” tė studentėve tė Mjekėsisė
Kyqur 06-02-2008 10:56:39 (4100 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 SHKURT – Fare pak dosje tė studentėve tė Fakultetit tė Mjekėsisė kanė dalė tė jenė OK, pas njė kontrolli tė detajshėm qė iu ėshtė bėrė atyre. Studentėt mantelbardhė jo pa vėshtirėsi kanė mundur tė marrin statusin e absolventit, ndonėse nuk kanė mbaruar provimet e vitit tė parė tė studimeve.

Gazeta "koha Ditore" ka siguruar njė raport tė hartuar nga njė Komision treanėtarėsh, i cili nė gjysmėn e parė tė janarit ka kontrolluar dosjet e studentėve tė vitit tė katėrt nė degėn e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme, tė Stomatologjisė dhe tė Farmacisė, e i cili evidenton jo pak parregullsi nė kėto dosje. Komisioni ishte emėruar nga rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enevr Hasani, pasi ishte dyshuar se referentėt po ua regjistronin studentėve vitet vijuese tė studimit, pa pėrmbushur kriteret.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet private nė krizė pėr kuadėr
Kyqur 06-02-2008 10:49:00 (2899 Lexime)


PRISHTINĖ, 6 SHKURT - Universiteteve private iu ka lindur problemi me kuadrin akademik, pak muaj para se t’i nėnshtrohet procesit tė akreditimit. Kjo pėr faktin se nuk do t’u lejohet mė profesorėve qė tė figurojnė si kuadėr me orar tė rregullt pune edhe nė listėn e universitetit publik, e edhe nė atė tė institucioneve tė arsimit tė lartė privat, siē ka ngjarė deri mė tash.

Burime shumė tė besueshme brenda Ministrisė sė Arsimit, kanė bėrė tė ditur gazetės "Koha Ditore" se do t’i kėrkohet secilit institucion tė arsimit tė lartė qė tė ketė personel tė pėrhershėm universitar, tė cilėt janė tė lidhur me kontratė qė shėrbejnė pėr jo mė pak se marrėdhėnie gjysmėditore tė punės, pėr njė periudhė pėr jo mė pak se tri vite.

Mė shumė...

Lajme : UP pėrfiton projekte bashkėpunimi me universitetet evropiane
Kyqur 06-02-2008 5:56:39 (1373 Lexime)

PRISHTINĖ, 6 SHKURT - Universiteti i Prishtinės ka pėrfituar rreth 30 projekte bashkėpunimi me universitetet evropiane, nė kuadėr tė Programit Tempus. Prorektorja Suzana Manxhuka – Kėrliu, prezantoi sot tri projekte tė studimeve Master pėr zhvillim tė kurrikulumit, shoqėrisė civile dhe zhvillimit lokal.
Ndėrkaq, shefja e zyrės sė Tempus-it, Lindita Tahiri, tha se Universiteti i Prishtinės po bėn pėrpjekje pėr rritjen e bashkėpunimit me universitetet evropiane


Lajme : Doktoratura e deputetes, e parregullt. Shkeli praktikėn
Kyqur 06-02-2008 5:42:36 (4278 Lexime)


TIRANĖ, 6 SHKURT- Nė Shqipėri duket se ėshtė mė e thjeshtė tė marrėsh njė titull profesor apo doktor, edhe pa ndjekur shkollėn. Deputetja e Partisė Lidhja Demokratike e Dardanisė nė Kuvendin e Kosovės, zonja Qamile Morina, ėshtė pajisur me njė certifikatė pėr mbrojtjen e titullit "doktor nė fushėn e anestezisė". Ndėrkohė qė nga Universiteti i Tiranės ėshtė kthyer pėrgjigje zyrtare se pretendimi i znj. Morina se "ka kryer doktoraturėn sipas legjislacionit shqiptar", nuk qėndron.
Deputetja e Kosovės, mė 23 tetor 2002 ka marrė njė certifikatė tė firmosur nga ish-dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė pranė Universitetit tė Tiranės, zoti Mentor Petrela. Nė kėtė certifikatė ėshtė shėnuar se zonja Qamile Morina ka mbrojtur para jurisė sė pėrbėrė nga pesė mjekė temėn "Ndikimi i ushqyerjes nė pneumonitė nė ventilim mekanik". Sipas certifikatės, juria ka marrė vendimin qė zonjės Morina t‘i jepet titulli "Doktor i Shkencave". Ndėrkohė, ajo nuk figuron nė regjistrin e doktoraturės sė Fakultetit tė Mjekėsisė si e doktoruar dhe nuk ekziston asnjė praktikė nė Komisionin e Kualifikimit Shkencor pėr miratimin e jurisė dhe gjithė procedurat e tjera.

Mė shumė...

« 1 ... 72 73 74 (75) 76 77 78 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio