Studentet.info
« 1 ... 73 74 75 (76) 77 78 79 ... 214 »
Lajme : Vullnet Ameti Doktor i parė i shkencave shoqėrore nė sport
Kyqur 05-02-2008 7:08:01 (3324 Lexime)


TETOVĖ, 5 SHKURT - Universiteti Shterorė i Tetovės fitoi edhe njė kuadėr me titull mė tė lartė nė profilin e specializuar nė lėminė e Edukimit Fizik dhe Sportit.
Profesori i Universitetit Shterorė tė Tetovės, Mr Vullnet Ameti, ėshtė shqiptari i parė qė ka fituar gradėn shkencore doktor nė lėminė e sporteve mundėse, gjegjėsisht nė mundje- stili i lirė. Me 1 shkurt Mr. sc. Vullnet Ameti, mbron dizertacionin e doktoraturės nė Universitetin e Tuzlės, nė Fakultetin e Edukimit Fizik dhe Sportit, tė Bosnjės dhe Hercegovinės, para njė komisoni ndėrkombėtarė tė pėrbėrė nga 5 anėtarė nga universitete tė shteteve tė ndryshme.
Nė vendimin e komisonit profesional vlerėsohet punimi dhe mbrojtja e disertacionit tė doktoraturės me sukses . Me temėn ““ Transformimi dhe ndikimi i karakteristikave antropologjike nė ekzekutimin e suksesshėm tė aftėsive specifike motorike nė mundje” kandidati mbrojti nė mėnyrė tė shkėlqyeshme disertacionin e doktoraturės dhe fitoi tė drejtėn e gradės shkencore - doktor i shkencave shoqėrore nė lėmin e kulturės fizike” thuhet nė vendimin e komsionit.

Mė shumė...

Lajme : Lika nė konflikt me USHT-nė pėr kazermėn
Kyqur 05-02-2008 4:06:16 (1525 Lexime)


Tetovė, 4 SHKURT - Sektori i arsimit i Komunės sė Tetovės ka kėrkuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės t'i ndahen objektet e Kazermės sė Tetovės, pėr shfrytėzim pėr arsim tė mesėm. Kėtė e konfirmon udhėheqėsi i sektorit, Enver Beqiri. Fjala ėshtė pėr objektet e njėjta, qė i ishin premtuar Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Beqiri thotė se kėrkesa ėshtė bėrė nė adresė tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės nė janar tė kėtij viti, me arsyetimin se shkollave tė Tetovės u mungon hapėsira. Po sipas tij, nė rast se ministria vendos qė objektet mos t'i ndahen Komunės, por USHT-sė, atėherė ata kėrkojnė t'i marrin objektet, ku tani pėr tani ndodhet Universiteti

Mė shumė...

Lajme : 400 pedagogė tė rinj pėr universitetet e Shqipėrisė
Kyqur 04-02-2008 13:54:38 (1336 Lexime)

TIRANĖ, 4 SHKURT - Pas kėrkesave tė shumta tė universiteteve pėr mė shumė pedagogė, merret parasysh kėrkesa e tyre. lajmi i mirė pėr punėsimin e 400 pedagogėve tė rinj vjen nga qeveria. Nė njė nga mbledhjet e saj, qeveria ka miratuar njė buxhet special vetėm pėr tė paguar tė punėsuarit e rinj. Sipas tė dhėnave, pedagogėt qė do tė kenė mė shumė avantazhe pėr t‘u punėsuar do tė jenė ata me gradė shkencore, ata tė cilėt kanė pėrfunduar studimet jashtė. Kėto kushte do tė sjellin edhe pėrmirėsimin e departamenteve nė universitete tė cilat shpeshherė kanė punėsuar edhe pedagogė tė cilėt nuk i kanė pėrmbushur kriteret, apo nuk kanė pasur gradat e duhura.

Mė shumė...

Lajme : Kryesojnė diplomat false tė Bullgarisė
Kyqur 04-02-2008 13:53:25 (1299 Lexime)

Shkup, 4 shkurt - Diplomat nga Bullgaria, e mė pas ato nga Shqipėria kanė mbushur numrin e dokumenteve false, tė cilat janė dorėzuar nė Ministrinė e Arsimit nė Maqedoni. Derisa nga Bullgaria ėshtė tentuar tė nostrifikohen 66 diploma false, ato nga Shqipėria kanė arritur numrin nė 23, ku pason Kosova dhe Serbia. Megjithatė, zyrtarė tė Qendrės informative pėr njohjen e diplomave nė Ministrinė e Arsimit informojnė se viteve tė fundit, ky numėr ėshtė zvogėluar dukshėm, pasi edhe kushtet dhe mėnyra e nostrifikimit dallon nga vitet tjera.

Mė shumė...

Lajme : Arrestohen dy studentė, shpėrndarės droge
Kyqur 02-02-2008 4:06:14 (1535 Lexime)


TIRANĖ, 2 SHKURT - Dy studentėt kanė pėrfunduar nė qelitė e izolimit tė Drejtorisė sė Policisė, ku janė marrė nė pyetje lidhur mė mėnyrėn e sigurimit tė lėndėve narkotike.
Ditėn shkonin nė fakultet, ndėrsa natėn shisnin drogė. Ka funksionuar pak a shumė nė kėtė mėnyrė midis studentit tė Juridikut, Erdit Hida dhe atij tė Historisė, Lazjan Cini, qė tė dy nga 18 vjeē, shokė me njėri-tjetrin qė nė shkollė nė mesme nė Leskovik, dhe aktualisht studentė nė vitin e parė nė Tiranė. Skuadra e antidrogės e Drejtorisė sė Policisė sė Tiranės, ka gjetur nė dhomėn e tyre numėr 401, nė katin e katėrt tė godinės numėr 1 nė Qytetin Studenti, 19.9 gramė hashash, qė dyshohet se e kishin pėr tė shitur.

Mė shumė...

Lajme : Drejtuesit, shoqėria civile pėrfshihet nė universitete
Kyqur 31-01-2008 7:19:28 (1317 Lexime)

TIRANĖ, 31 JANAR - Senati i ri i Universitetit Bujqėsor tė Kamzės ėshtė konstituar dje nė prezencė edhe tė ministrit tė Arsimit, Genc Pollo. Gjatė kėtij takimi Pollo ėshtė ndalur te struktura mė e re qė do tė ngrihet pranė universiteteve, Kėshilli i Administrimit. Sipas tij, rektori dhe dekanėt duhet tė bashkėpunojnė fort me pėrfaqėsuesit e kėshillit pėr ēėshtjet financiare tė universitetit.

Mė shumė...

Lajme : USHT lirohet nga taksat
Kyqur 31-01-2008 6:59:15 (1522 Lexime)

Tetovė, 31 JANAR - Universiteti Shtetėror i Tetovės nuk do tė paguajė taksa komunale. Ky ishte vendimi i Kėshilltarėve tė Kėshilli tė Komunės sė Tetovės nė seancėn e sė mėrkurės, qė u miratua me shumicėn e votave. USHT paraprakisht i kishte dėrguar njė kėrkesė Kėshillit tė Komunės sė Tetovės, pėr lirimin nga kompensimi pėr rregullimin e tokės pėr ndėrtimin e objekteve pėr fakultete. Udhėheqėsi i Sektorit pėr planifikim urbanistik pranė Komunės sė Tetovės, Avni Ibrahimi, thotė se ky vendim ėshtė nė tė mirė tė tė gjithėve. "Vendime tė kėtilla janė marrė edhe nė tė kaluarėn, me ē'rast disa institucioneve u janė bėrė lirime", sqaron Ibrahimi.
(U.H)Lajme : Studentėt e dehur shkatėrrojnė konviktet
Kyqur 31-01-2008 6:58:07 (1559 Lexime)

Shkup, 31 JANR - Vite me radhė, opinioni i gjerė vazhdon tė informohet pėr situatėn e rėndė qė mbizotėron nėpėr konviktet studentore nė vend. Publiku shumė shpesh "bombardohet" me informata rreth kushteve tė vėshtira, nė tė cilat vazhdojnė tė jetojnė studentėt. Organizatat studentore, mediat, por edhe vet studentėt nuk kanė tė pushuar sė akuzuari pėr kushtet mizėrie dhe mungesėn e restaurimeve nėpėr konvikte. Tė gjitha ankesat dhe akuzat e dėrguara nė adresė tė institucioneve pėrkatėse janė me vend. Ėshtė e vėrtet qė studentėt-konviktor jetojnė nė kushte mė shumė se tė kėqija, por deri mė tani askush nuk ėshtė pyetur se sa studentėt kujdesen pėr mirėmbajtje tė asaj qė kanė. Askush nuk ka folur pėr egėrsinė ose tėrbimin e njė numri tė madh studentėsh, tė cilėt nėn ndikim tė alkoolit, por jo radhė edhe pa tė, thyejnė dhe shkatėrrojnė atė ēka u del para syve.
Nėpėr konviktet studentore nė kryeqytet, pothuajse nuk ka mbrėmje pa party, ndėrsa argėtimi nuk mund tė mendohet pa alkool. Sasitė e alkoolit, tė cilat konsumohen nėpėr konviktet studentore, mund tė thuhet se nuk maten dot me litra dhe pikėrisht alkooli ėshtė fajtori numėr pėr shkatėrrimin e ndėrtesave studentore, tė cilat edhe ashtu janė nė gjendje tė mjerueshme.

Mė shumė...

Lajme : Volebek: Arsimi promovon tolerancėn
Kyqur 31-01-2008 6:56:40 (1241 Lexime)

SHKUP, 31 JANAR - Arsimi luan rolin kyē nė promovimin e tolerancės, mundėsi tė barabarta dhe pjesėmarrje tė opinionit, tha pėrfaqėsuesi i lartė i OSBE-sė pėr ēėshtje minoritare, ambasadori Knut Volebek nė fund tė vizitės treditore nė Shkup dhe nė Tetovė. “Si e arsimon vendi rininė e vet ėshtė shprehje e asaj se si sheh vendi ardhmėrinė. Arsimi nė tė gjitha nivelet duke e pėrfshirė arsimin fillor dhe atė tė mesėm, duhet tė pėrdoret si mėnyrė pėr promovim tė tolerancės, integrimit, mundėsive tė barabarta dhe mirėkuptimit tė pėrbashkėt. Kjo veēanėrisht duhet tė jetė rast nė vend me dallime, siē ėshtė Maqedonia”, theksoi Volebek. Gjatė vizitės tė tij tė parė, ambasadori Volebek u takua me kryeministrin Nikolla Gruevski, zėvendėskryeministrin pėr zbatim tė Marrėveshjes kornizė tė Ohrit Imer Aliu, ministrin e Punėve tė Jashtme Antonio Milloshoski, ministren e Punėve tė Brendshme Gordana Jankullovska, ministrin e Arsimit Sulejman Rushiti, si dhe me kryetarin e Kuvendit Lubisha Georgievski dhe me liderėt e partive mė tė vogla etnike, partitė opozitare dhe organizatat joqeveritare.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kėrcėnojnė dekanin e pedagogjikut Murat Muratin
Kyqur 30-01-2008 8:23:37 (1671 Lexime)


Shkup, 30 janar - Nėse nuk tėrhiqet dekani nga posti aktual, ne studentėt do tė futemi nė grevė, ose do tė zhvillojmė protesta. Ky ėshtė kėrcėnimi mė i ri i Unionit tė Studentėve tė Fakultetit Pedagogjik nė Shkup, tė cilėt kanė informuar se mandati i dekanit Murat Murati ka kaluar qė nga 12 tetori i vitit tė kaluar. Kryetari i Lidhjes sė Studentėve, Fisnik Saliu, duke u thirrur nė emėr tė studentėve tjerė tė kėtij fakulteti, ka kushtėzuar se nėse nuk emėrohet Dekan profesoresha Gjylimsere Kasapi, atėherė studentėt do tė bojkotojnė procesin.
"Afati i fundit i dekanit Murati mbetet fundjava. Mendojmė dhe besojmė se interesat tona mė mirė do tė pėrfaqėsohen nga profesoresha Gjylimsere, pasi Murat Murati ka dėshtuar nė kėtė drejtim", ka deklaruar Saliu, sipas tė cilit, mbledhja e caktuar tė mėrkurėn nga ana e dekanit aktual - Murati, do tė konsiderohet e dėshtuar nėse ai rizgjidhet nė kėtė post.

Mė shumė...

« 1 ... 73 74 75 (76) 77 78 79 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio