Studentet.info
« 1 ... 74 75 76 (77) 78 79 80 ... 214 »
Opinione : Dy Enverat
Kyqur 29-01-2008 10:43:43 (2229 Lexime)


Nga: Halil MATOSHI

Po t'i thuash dikujt nė Tiranė (brezit tė mesėm dhe tė ri) se njė dorė ministrash dhe njė dyzinė funksionarėsh politikė nė Kosovė ende e mbajnė fotografinė e Enver Hoxhės nė shtėpitė e tyre, tė pėrmasave mė tė mėdha se tė babave dhe nanave tė tyre natyrale, dhe me korniza tė praruara, do tė qeshnin, sepse nuk do tė te besonin. Thjeshtė do t'u dukej trill letrar... Emri Enver, ende vepron si ikonografi nė mendėsinė politike nė Kosovė (Enver Hoxha, lideri komunist i Shqipėrisė) por sė paku nuk ka lidhje simbolike me kėta dy Enverat e kėtij shkrimi. Fatmirėsisht.

Mė shumė...

Lajme : Vetėm nga Kosova s’ka diploma false
Kyqur 29-01-2008 7:45:29 (1465 Lexime)

SHKUP, 29 JANAR - Bullgaria, ėshtė vendi prej ku qytetarėt e Maqedonisė pajisen me numrin nė tė madh tė diplomave tė falsifikuara. Nė radhė vijnė Shqipėria dhe Serbia, por jo edhe Kosova, prej ku vijnė njė numėr i konsiderueshėm diplomash, tė arsimit tė lartė. Kėtė e tregojnė shifrat e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės (MASH), ku aktualisht punojnė pesė komisione pėr nostrifikim dhe verifikim tė gjitha llojeve tė diplomave, por qė me rastet mė tė shumta tė falsifikimit ashtu si edhe tė kėrkesave pėr nostrifikim ballafaqohet Komisioni pranė sektorit tė arsimit tė lartė.

Mė shumė...

Lajme : Pa maturė s'ka fakultet
Kyqur 28-01-2008 5:42:44 (1419 Lexime)

Shkup, 26 janar - Nėse nxėnėsit qė mbarojnė arsimin e mesėm nuk kalojnė maturėn shtetėrore, atėherė nuk do tė mund tė regjistrohen nėpėr fakultete dhe do tė duhet tė presin, qė ti nėnshtrohen provimit pas njė viti.
Nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės njoftojnė se maturantėt nė qershor, kur edhe ėshtė caktuar matura shtetėrore duhet tė jenė tė pėrgatitur pėr materialin, qė kanė mėsuar gjatė katėr viteve nė shkollė tė mesme. Nė tė kundėrtėn, thekson zėdhėnėsja Drita Mamuti, do tė duhet tė humbin njė vit studime, respektivisht tė presin gjeneratėn e ardhshme pėr t'ju nėnshtruar pėrsėri provimeve tė maturės shtetėrore. Ajo thotė se afati pėr paraqitjen e maturantėve pėr t'ju nėnshtruar maturės shtetėrore ka qenė deri mė 15 janar, ndėrsa nga mesi i janarit deri nė fund tė muajit udhėheqėsit e shkollave tė mesme duhet tė mbajnė evidencėn e maturantėve tė paraqitur, qė mė pas MASH-i ta ketė numrin e pėrgjithshėm tė maturantėve, qė do ti nėnshtrohen provimeve tė maturės shtetėrore. Sipas saj, matura shtetėrore ėshtė paraparė tė realizohet pėrmes dy afateve, mirėpo nė afatin e dytė nuk do tė mund tė paraqiten nxėnėsit qė nuk janė paraqitur nė afatin e parė.

Mė shumė...

Lajme : USHT dhe MASH nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin e Limozhit pėr studime Master
Kyqur 28-01-2008 4:16:32 (1646 Lexime)

TETOVĖ, 26 JANAR - Ministri pėr arsim dhe shkencė i Republikės sė Maqedonisė, zotėri Sulejman Rushiti dhe e Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti nė Universitetin e Limozhit, nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi trepalėshe franko-austriako-maqedonase pėr krijimin e njė Masteri mbi komunikim ndėrkulturor dhe marrėdhėnie diplomatike nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.

Mė shumė...

Lajme : Zėvendėsministrja Harxhi dėshtoi ta lė presidentin Topi pa titullin “Dr. honoris causa”
Kyqur 26-01-2008 3:23:43 (2155 Lexime)


Prishtinė, 26 janar – Zėvendėsministrja e punėve tė jashtme tė Shqipėrisė, Edith Harxhi, megjithatė ka bėrė zemrėn gur dhe i ėshtė bashkėngjitur duartrokitjeve nė ceremoninė e organizuar nga Universiteti i Prishtinės, me rastin e dekorimit tė presidentit shqiptar Bamir Topi me titullin e nderit “Dr. honoris causa”. Tė premten, zėvendėsministrja Harxhi ka marrė pjesė nė kėtė ceremoni, ndonėse dy herė brenda dy javėve ka ardhur nė Prishtinė pėr tė lobuar kundėr dekorimit tė presidentit Topi me kėtė titull, raporton nė numrin e sotshėm gazeta "Koha Ditore".

Mė shumė...

Lajme : BAMIR TOPI nderohet me titullin Doktor Honoris Causa ne Prishtine
Kyqur 25-01-2008 9:51:43 (1714 Lexime)


PRISHTINE, 25 JANAR - Ne fakultetin Filologjik te universitetit te Prishintes Bamir Topit ju dha titulli Honoris Causa. Kete titull presidetit shqiptar ia akordoi Universiteti i Prishtines gjate vizites qe presidetni po e kryen ne Prishtine.
Ne baze te nenit 49 senati i UP-se mori vendim . Bamir Topit i jepet titulli Dokotr Honoris Causa per atributet te jashtezakonshem dhe permanent ne zgjidhjen e statusit te Kosoves. Ne kete moment solem jame shume mirnjohes per vleresimin qe me bźte duke me dhene titullin qe nuk eshte nje titull personal por nje titull qe vjen ne vijim te bashkepunimit qe kemi pasur ne politike ne jeten e thjeshte shoqerore, ne kete bashkepunim mes qytetareve te Kosoves dhe atyre te Shqiperise. Ju falemenderoj qe me dhate kete titull. Kam kerkuar vete me ngulm te bej kete vizite tha nder te tjera Presidenti shqiptar gjate fjales pas marrjes se titullt.


Prof. Dr. Bamir Topi ka lindur nė Tiranė me 24 prill 1957 nė njė familje autoktone tiranase me tradita intelektuale e qytetare. Eshtė i martuar dhe ka dy vajza. Prindėrit e tij kanė treguar mjaft vėmendje nė edukimin e tre djemve tė tyre, vėmendje e reflektuar nė suksesin e tyre profesional dhe shoqėror. Familja e Prof. Dr. Topit ka dhėnė njė kontribut tė ndjeshėm nė zhvillimin e Tiranės qė prej fillimeve tė saj e deri nė ditėt e sotme.
Pas pėrfundimit tė studimeve nė Universitetin Bujqėsor tė Tiranės, Fakulteti i Mjekėsisė Veterinare me rezultate tė larta, Prof. Dr. Bamir Topi nis punėn nė Petrelė tė Tiranės ku spikat pėr pėrkushtimin dhe aftėsitė e tij nė fushėn e Toksikologjisė dhe Farmakologjisė.

Mė shumė...

Lajme : Pezull part-time, MASH-i refuzon programet e universiteteve
Kyqur 25-01-2008 9:03:52 (2143 Lexime)

Tirane, 25 JANAR - Sistemi part-time nuk ka shanse tė ēelet as pėr muajin janar. Kjo vonesė ėshtė e pajustifikueshme nga fakultetet dhe studentėt e interesuar. Pėr tė dytėn herė, Ministria e Arsimit kthen mbrapsht programet e studimet e paraqitura nga universitetet. "Diploma e part-time duhet tė jetė e barasvlefshme me atė tė full-time, ndaj programet duhet tė jenė tė plota pėr kėtė sistem". Kėshtu ka deklaruar drejtoresha e arsimit tė lartė nė MASH, Elida Hoxha. Sipas saj, programet e universiteteve nuk janė tė sakta, ndaj i kemi kthyer sėrish. "Ministri ka vendosur datėn 31 janar si afatin e fundit tė dorėzimit tė tyre, nė tė kundėrt part-time mund tė mbyllet", tha Hoxha. Shkollimi nė kėtė sistem ka kaluar ēdo lloj afati kohor tė aplikuar deri tani nė nisjen e studimeve. Ndėrsa studentėt e ditės kanė filluar shkollėn mė tetor, ato tė part-time nuk dihet se kur mund ta nisin. Aktualisht ēdo fakultet ka shpallur datat e provimeve tė sezonit tė parė. Kėshtu, nėse hapet part-time do tė jetė njė semestėr me vonesė.

Mė shumė...

Lajme : MASH nuk njeh fituesin e postit tė Dekanit tė Infermierisė
Kyqur 25-01-2008 9:02:31 (2000 Lexime)

Tirane, 25 JANAR - Zgjedhja e dekanit tė Fakultetit tė Infermierisė quhet e pavlefshme. Ky ėshtė vendimi i Ministrisė sė Arsimit sipas sė cilės, dekani aktual, Petrit Bare ka shkelur Rregulloren, pasi e kishte konsumuar njė mandat 3-vjeēar por ka kandiduar sėrish. Ndėrsa Petrit Bare e ka mohuar nė mėnyrė kategorike akuzėn e MASH-it duke e quajtura atė thjeshtė sulm politik ndaj tij. "Vetė Rregullorja e Ministrisė sė Arsimit e thotė qė drejtuesit aktualė, tė cilėt kanė kryer njė mandat prej 3-vjetėsh, nuk duhet tė kandidojnė mė. Unė, nė fakt, si drejtues kam vetėm 2 vjet dhe 10 muaj",- thotė Bare duke shtuar se veprimi i Ministrisė sė Arsimit, ėshtė i paligjshėm dhe aspak demokratik.

Mė shumė...

Opinione : “ BOLONJA “ DHE Arsimi i Lart NĖ KUSHTET E GLOBALIZMIT
Kyqur 24-01-2008 12:01:07 (3545 Lexime)

Nga: Arben POROĒANI

Nisur nga rėndėsia qė ka pėr shoqėrinė arsimi i lartė ( A L ), si dhe duke qenė vetė pjesė e stafeve akademike, ndonėse me njė pėrvojė jo shumė tė gjatė nė Universitet, nė kėtė periudhė paszgjedhore pėr
Organet Drejtuese nė tė gjitha Universitetet e vendit, zgjodha kėtė temė pėr ta trajtuar e pėr tė shprehur opinionet e mia .Pėr temėn kam studiuar mjaft literaturė pėr ta njohur sa mė mirė kėtė proces dhe pėr tė kuptuar drejt tė mirat e problemet qė dalin, veēanėrisht, nga zbatimi i drejtpėrdrejtė i Kartės sė Bolonjės. Ēdo pėrfundim qė kam arritur, ua ofroj lexuesve tė moshave tė ndryshme, veēanėrisht, studentėve e tė gjithė atyre qė lidhen me botėn e dijes dhe shpresoj se kontributi im do vlejė sadopak pėr ta…

Mė shumė...

Lajme : UP nderon Blair, Topin dhe Berishėn me ēmimin “Doktor Honoris Causa”
Kyqur 22-01-2008 12:35:53 (1551 Lexime)

PRISHTINĖ, 22 JANAR - Senati i Universitetit tė Prishtinės, vendosi njėzėri qė t’u jepet titulli “Doktor Honoris Causa”, kryetarit tė Shqipėrisė Bamir Topi, kryeministrit Sali Berisha si dhe ish kryeministrit britanik Toni Blair. Rektori i kėtij universiteti, Enver Hasani, tha se kėta njerėz kanė merita tė veēanta pėr avancimin e paqes dhe tė sigurisė.

Mė shumė...

« 1 ... 74 75 76 (77) 78 79 80 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio