Studentet.info
« 1 ... 75 76 77 (78) 79 80 81 ... 214 »
Opinione : Letėr e hapur Rektorit Enver Hasanit
Kyqur 22-01-2008 7:03:19 (2235 Lexime)


Rektor, mos u tutni!

I nderuari Rektor Hasani,

Qysh nė fillim tė kėsaj letre mė lejoni t’ju them se kam njė respekt tė jashtėzakonshėm pėr ju si akademik, duke e pasur parasysh nivelin e lartė tė dy librave qė keni publikuar (Shpėrbėrja e Jugosllavisė dhe Kosova (teza e magjistraturės) dhe Self-determination,Territorial Integrity and International Stability: The Case of Yugoslavia (teza e doktoraturės)), por edhe duke e pasur parasysh nivelin e shumė punimeve shkencore, tė cilat i keni botuar kryesisht nė revistat akademike jashtė Kosovės. Kur jemi te publikimet shkencore, mė duhet ta pėrmend kritikėn e
mrekullueshme qė i keni bėrė librit Man, the State, and War tė autorit Kenneth N. Waltz. Pėr mė shumė,edhe mburrem qė kam pasur fatin tė ndjek ligjėratat qė keni mbajtur nė Universitetin e Prishtinės. T’jua them tė vėrtetėn, arsyeja kryesore qė mė ka shtyrė tė mos e braktis UP-nė ka qenė niveli juaj akademik dhe i profesorit Enver Hoxhaj, por edhe i ndonjė profesori
tjetėr, qė shpeshherė mė jepnit shpresė se ja vlen tė shkojė aty.

Mė shumė...

Lajme : USHT-ja ndan diplomat e Farmacisė
Kyqur 22-01-2008 4:53:06 (2304 Lexime)


Tetovė, 21 janar 2008 - Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ka ndarė solemnisht diplomat pėr studentėt qė kanė kryer studimet e Farmacisė. Me kėtė zgjidhet njėra ndėr ēėshtjet mė tė vėshtira dhe hapet rruga e studentėve tė diplomuar pėr realizim profesional.
Kjo ditė edhe njėherė dėshmon pėrkushtimin e USHT-sė, stafit drejtues dhe sidomos tė Rektorit, Prof. dr Sadi Bexheti, ndaj studentėve tė kėtij drejtimi, edhe pse shpesh ėshtė ngritur kjo temė diskutimi si njė ide e pamundshme. Kjo gjė ėshtė realizuar falė bashkėpunimit tė udhėheqėsisė sė USHT-sė, me Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės.

Mė shumė...

Lajme : Legjendat pėr simbolin e UEJL-sė
Kyqur 19-01-2008 5:03:28 (2484 Lexime)

Dilemave tė hapura pėr misionin dhe domethėnien e simbolit, nė UEJL i pėrgjigjen me sqarimin e Andreas Kleiserit, pėr tė cilin thonė se ėshtė njė njohės i mirė i rrethanave kur ėshtė vendosur simboli i UEJL-sė.”Trinitetit, nė pėrgjithėsi ka konotacion pozitiv tė kompletėsisė dhe pėrmbajtjes”, citon shėrbimi pėr informim i UEJL-sė Kleiserin, sipas tė cilit logoja e UEJL-sė simbolizon cilėsinė, transparencėn dhe zhvillimin

SHKUP, 19 JANAR - Njė temė e hapur nė forumin e faqes virtuale “studentet. info”, ku thuhet se simboli i Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL) ėshtė identik me simbolin e Biblės sė Re tė Mbretit James, ka hapur dilema tė shumta pėr misionin e kėtij institucioni tė lartė arsimor, qė u themelua nė vitin 2001 me iniciativėn e Mak Van der Shtulit, ish- komisarit tė lartė tė OSBE-sė pėr pakica kombėtare. Nė UEJL, ku “Lajm” u drejtua pėr tė merr njė prononcim zyrtar rreth domethėnies sė simbolit qė mbajnė, transmetojnė sqarimin qė ka dhėnė Andreas Kleiser, pėr tė cilin thonė se ėshtė njė njohės i mirė i rrethanave kur ėshtė vendosur simboli i UEJL-sė.
“Sa i pėrket dizajnit tė logos, nė pėrgjithėsi, ėshtė nxjerrė nga planimetria e kampusit, pėr shembull, mėnyra se si ndėrtesat, rrugėt dhe rrugicat ishin tė vendosura. Logoja pati pėr qėllim tė inkorporojė cilėsitė (atributet) e Universitetit (i integruar, transparent dhe i hapur), si dhe tė simbolizojė zhvillimin personal tė studentėve pėrmes mėsimit (p.sh. “pema qė rritet”)”.

Mė shumė...

Opinione : Sigurimi i cilėsisė dhe vlera e krediteve ECTS
Kyqur 19-01-2008 4:53:06 (2095 Lexime)

Nė korridorin e Fakultetit Filologjik vitin e kaluar akademik 2006/2007 bėhej njė rrėmujė e madhe dhe pikėrisht para Degės sė Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze.
Para ca javėsh edhe njė rrėmujė mė ra nė sy para derės sė administratės kur studentėt pritnin pėr fatura (voucher-a), gjė qė kjo mė pėrkujtoi turmėn e studentėve tė anglishtes qė pritnin vitin e kaluar para derės sė zyrės sė Anglishtes, e qė thjeshtė se dija dhe prap nuk e di se ēka ishte arsyeja qė ata pritnin, prej tė hėnės e deri tė premten... pėr ēka pritnin?
Tė hėnėn me 3 dhjetor 2007, u bashkangjita edhe unė nė koridor sė bashku me studentėt, por tani pėrpara amfiteatrit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Aty kuptova se bėhet prezantimi i programit studimor 2007/2008 nga Katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze.
Hyra edhe unė brenda nė amfiteatėr dhe u ula. Rastėsisht mė ra hisja tė jem afėr shefit tė vjetshėm, gjė qė nė shikim tė parė mė la pėrshtypje pozitive ‘nga se shefat nuk e durojnė dot tė ndėrrojnė karrikėn’. Pa mos e pyetur asgjė ky mė tha ‘unė kam dashur tė bėj ndryshime por nuk paska qenė lehtė pa mbėshtetje’.

Mė shumė...

Lajme : "Dera e Hapur" nė Kėndin Amerkian nė Tetovė
Kyqur 19-01-2008 4:49:44 (1564 Lexime)

Tetovė, 18 JANAR- ”Tetova sot i bashkangjitet rrjetit tė pasur tė mė tepėr se 300 kėndeve amerikane anembanė botės me qindra mijėra anėtarė.Secili prej jush qė jeni sot kėtu dhe tė gjithė ata qė tė vizitojnė atė mund tė presin shumė kėnaqėsi dhe njohuri tė reja”, tha Ambasadorja Millanoviē duke i ftuar gjithė nxėnėsitė, studentėt dhe qytetarėt e Tetovės tė premten qė tė marrin pjesė nė "derėn e hapur" tė Kėndit Amerikan nė Tetovė.

Mė shumė...

Lajme : UP hetohet pėr keqpėrdorim tė rreth 11 milionė euro
Kyqur 12-01-2008 12:33:05 (1720 Lexime)


Prishtinė, 12 janar – Hetime intensive tė policisė janė duke u zhvilluar nė Universitetin e Prishtinės, pėr rreth 11 milionė euro tė keqpėrdorura nga zyrtarė dhe ish-zyrtarė tė Rektoratit dhe tė shtatėmbėdhjetė njėsive akademike, raporton gazeta "koha Ditore". Burime shumė tė besueshme brenda Shėrbimit Policor tė Kosovės i kanė konfirmuar gazetės se, prej muajsh, ka filluar intervistomi i punonjėsve tė universitetit, tė cilėt janė pėrgjegjės tė drejtpėrdrejt tė keqpėrdorimeve qė tash pėr tash konsiderohen si tė supozuara.

Mė shumė...

Lajme : Zgjedhjet, Dhori Kule fiton Universitetin e Tiranės
Kyqur 12-01-2008 4:42:17 (4036 Lexime)


TIRANĖ, 12 JANAR- Universiteti mė i madh nė vend, ai i Tiranės, do tė drejtohet nga njė profesor ekonomie. Ish-dekani i fakultetit tė Ekonomisė, Dhori Kule, do tė jetė nė krye tė UT-sė pėr katėr vitet e ardhshme. Madje rezultatet e votimit tė 10 janarit, kanė treguar se ai ėshtė njė figurė mjaft e besueshme, jo vetėm pėr stafin akademik, por edhe pėr vetė studentėt duke i dhėnė atij 55% tė totalit tė votave, kundrejt 25% qė ka marrė Valentina Duka, rivalja e tij kryesore nė kėtė garė. Ndėrkohė qė Universiteti Politeknik i Tiranės do tė drejtohet nga Jorgaq Kacani, Akademia e Arteve nga Petrit Malaj, ndėrsa universiteti Bujqėsor i Kamzės do tė drejtohet nga Fatos Harizaj. Gjithashtu gjatė ditės sė djeshme janė zyrtarizuar edhe emrat fitues pėr postin e dekanit nė tė gjitha universitetet publike.

Mė shumė...

Lajme : UNIVERSITETET/Pedagogėt, studentėt dhe administrata votojnė sot pėr drejtuesit e rinj
Kyqur 10-01-2008 4:01:28 (2072 Lexime)

TIRANĖ, 10 JANAR - Pedagogėt dhe studentėt nė 11 universitetet publike tė vendit u drejtohen sot kutive tė votimit pėr tė zgjedhur drejtuesit e rinj. Nė orėn 08:00 ēelen qendrat e votimit nėpėr fakultete, proces, i cili vazhdon deri nė orėn 16:00. Zgjedhjet universitare zhvillohen pas 5 vjetėsh, pėr shkak tė vonesave tė ligjit pėr arsimin e lartė. Pėr herė parė, sistemi i zgjedhjeve ėshtė me bazė tė gjerė, ku ēdo pedagog, student apo personel i administratės hedh votėn pėr kandidatin pėr dekan dhe rektor. Po sot, votohet edhe pėr anėtarėt e senatit dhe shefat e departamenteve. Janė afro 101 mijė votues nė tė gjithė vendin, prej tė cilėve 95 mijė studentė, 5 mijė pedagogė dhe mbi 600 punonjės administrate. Zgjedhjet universitare i ka pėrshėndetur dje, edhe kreu i qeverisė, Sali Berisha. Ai u shpreh se "uroj njė proces tė ndershėm, uroj qė tė fitojnė mė tė mirėt". Sipas tij, ėshtė e rėndėsishme qė nė kėtė garė kanė marrė pjesė shumė drejtues ose dhe anėtarė tė ekipeve tė fakulteteve.

Mė shumė...

Lajme : Starton mjekėsia dhe stomatologjia nė USHT
Kyqur 09-01-2008 7:34:16 (5251 Lexime)


Shkup, 8 JANAR - Nga viti i ardhshėm akademik nė Universitetin Shtetėrorė tė Tetovės(USHT) do tė startojnė me punė Fakulteti i Mjekėsisė sė Pėrgjithshme dhe ai i Stomatologjisė. Kompetentėt kanė njoftuar se gjithēka ėshtė gati pėr te nisur procesi arsimor, duke filluar nga kuadri e deri tek hapėsirat studimore.
Nė vitin nismėtar do tė pranohen numėr i kufizuar i studentėve nė tė dy fakultetet, ndėrsa njoftohet se kriteret e pranimit tė studentėve do tė jenė rigoroze. "Planifikohet qė nė drejtimin e stomatologjisė tė pranohen 20 studentė, prej tė cilėve 10 studentė me kuotė shtetėrore dhe po aq me vetėfinancim, kurse nė mjekėsinė e pėrgjithshme 30 studentė. Konkursi pėr pranim pritet tė publikohet nė qershor, ndėrsa i njėjti do tė bėhet me lejen e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės", thotė rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti.

Mė shumė...

Opinione : Perspektiva e studimeve juridike nė Maqedoni
Kyqur 08-01-2008 5:57:31 (3455 Lexime)


Mr.sc. Jeton SHASIVARI

Maqedonia pėrmes Ministrit tė saj tė Arsimit nė shtator tė vitit 2003 e nėnshkroi Deklaratėn e Bolonjės dhe, me kėtė akt, ne u bėmė pjesė e tė ashtuquajturit "Procesi i Bolonjės" ku po ashtu bashkėveprojnė edhe 33 shtete tjera. Kėtu duhet pėrmendur edhe Konventėn pėr pranimin e kualifikimeve tė arsimit tė lartė nė regjionin evropian (e njohur si Konventa e Lisabonės e deponuar nė Kėshillin e Evropės dhe UNESKO) tė cilėn Maqedonia e ka ratifikuar nė v. 2002.
Nė Evropė, procesi i tillė qė ka filluar qysh nė v.1988 dhe ka vazhduar nė v.1999 me Deklaratėn e Bolonjės, ka pėr qėllim: krahasueshmėrinė e sistemeve arsimore (pra, lehtėsimin e mobilitetit dhe punėsimit tė akademikėve tė ardhshėm e, jo p.sh. qė studimet juridike nė Maqedoni tė jenė tė njėjta me ato nė Gjermani), harmonizimin (e jo unifikimin) e sistemeve tė arsimit tė lartė nė Evropė, pranimin e sistemit tė arsimimit tė lartė qė bazohet nė dy cikle: cikli deridiplomik dhe cikli pasdiplomik, me atė qė cikli i parė nėnkupton mbarimin e suksesshėm tė studimeve nė kohėzgjatje prej 3 vitesh, implementimin e Sistemit evropian tė transferit tė kredive (ku UEJL ėshtė Universiteti i parė nė Maqedoni dhe mė gjerė nė rajon, qė praktikisht ka aplikuar kėtė sistem nga themelimi i tij), punėsimin mė tė lehtė tė fuqisė punėtore nė tregun e Maqedonisė por, edhe nė Evropė, instalimin e hapėsirės evropiane tė arsimit tė lartė deri nė v. 2010, etj.

Mė shumė...

« 1 ... 75 76 77 (78) 79 80 81 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio