Studentet.info
« 1 ... 77 78 79 (80) 81 82 83 ... 214 »
Lajme : Kosova me Universitet Dimėror tė Prishtinės
Kyqur 17-12-2007 12:50:00 (1509 Lexime)


Prishtinė, 17 dhjetor - 50 studentė tė Universitetit tė Prishtinės (UP), do tė kenė mundėsi qė gjatė muajit mars tė vitit tė ardhshėm, tė vijojnė Universitetin Dimėror, i cili pėr dallim nga Universiteti Veror i Prishtinės, do tė jetė i pėrqendruar nė njė modul, me temėn “E drejta Evropiane” dhe do tė realizohet vetėm pėr studentėt e UP-sė.
Ky modul do tė jetė i organizuar pėr studentėt e tė dy niveleve, Bachelor dhe Master dhe do tė jetė i kredituar sipas standardit ECTS, i cili do tė mund tė zėvendėsojė njė kurs zgjedhor nga plan-programi i rregullt akademik dhe do tė realizohet nė gjuhėn angleze.

Mė shumė...

Lajme : USHT shėnon 13 vjetorin
Kyqur 17-12-2007 7:25:42 (1476 Lexime)


Tetovė, 16 dhjetor - Dikur i mohuar nga shteti, ndėrsa tani i zyrtarizuar prej tij, Universiteti Shtetėror i Tetovės, vazhdon me shpejtėsi nė rrugėn e reformave dhe zhvillimeve tė mėdha. Ėshtė themeluar para 13 vitesh, konkretisht nė vitin 1994, me iniciativėn e intelektualėve shqiptarė tė Republikės sė Maqedonisė, partive politike shqiptare, shoqatave tė ndryshme, ndėrsa siē thotė edhe vet udhėheqėsi i tij, rektori Sadi Bexheti, objektivi kryesorė vazhdon tė mbetet zhvillimi dhe kualiteti, qė janė faktorė tė rėndėsishėm nė rritjen e cilėsisė nė procesin e mėsimdhėnies mė bashkėkohore.
"USHT ėshtė institucion i lartė arsimor, i orientuar kryesisht drejt shkencės, arteve, ndėrsa misioni i tij ėshtė qė tė arsimojė jo vetėm popullatėn e Maqedonisė, por edhe studentė tė tjerė qė vijnė nga jashtė pa bėrė asnjė dallim feje, konfesioni, race apo gjinie", thotė Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : Paditet Dekani i Pedagogjis Murat Murati, punėson vajzėn jashtė ligjit
Kyqur 14-12-2007 7:34:30 (4214 Lexime)


Shkup, 13 dhjetor - Komisioni shtetėrorė pėr parandalimin e korrupsionit ka ngritur padi penale ndaj dekanit tė Fakultetit Pedagogjik nė Shkup, Murat Murati.
Komisioni nė fjalė akuzon Muratin pėr veprėn penale "keqpėrdorim tė pozicionit zyrtarė dhe kompetencave", pasi siē thuhet nė aktakuzė, dekani Murati nė kundėrshtim me Ligjin pėr arsim tė lartė nuk ka shpallur konkurs pėr procedurėn zgjedhje dhe rizgjedhje nė postin asistent i ri pėr vajzėn e tij, e cila tanimė njė kohė tė gjatė ushtron detyrėn e asistentes.
Shkeljet e dekanit Murat Murati janė vėrejtur nga Komisioni pas publikimeve nė gazetat e pėrditshme "Dnevnik" dhe "Koha", si dhe pas shqyrtimit tė gjithė dokumentacioneve, ku edhe ėshtė sjellė vendim pėr tė ngritur padi nė Prokurorinė e Pėrgjithshme nė sektorin pėr ndjekjen e autorėve tė veprave penale.

Mė shumė...

Lajme : Studentet.info nė vendin e tretė sipas soc.culture.albanian
Kyqur 13-12-2007 6:14:05 (2215 Lexime)


Sipas “soc.culture.albanian” studentet.info rėnditet nė vendin e tretė sa i pėrket vizitueshmėrisė, kjo dėshmon se vebfaqja ka aritur pas shumė vėshtirėsive tė jetė nė rang listė me vebfaqet mė prestigjoze nė gjuhėn shqipe edhe ate te RTK-sė dhe BalkanWeb-it, Top-Channel, Forumishqiptar, Gazetės Shekulli etj. Por sipas lexueshėmrisė nė webstats.motigo.com Studentet.info ka aritur nė 71,603 lexues brenda 24 orėve, qė do tė thotė ėshtė nė vendin e parė sa i pėrket lexueshmėrisė brenda nė vebfaqe.
Pas shumė vėshtirėsive studentet.info u ballafaqua me shumė probleme tė ndryshme, mirpo falė vullnetitn tė stafit udhėheqės arriti tė tejkaloj situatat mė tė vėshtira dhe tė zhvillohet dhe tė rritet vizitueshmėria e saj.
Studentet.info pėr lexuesit shqiptar ku do qė ishin ofroi njė hapėsir ku do tė thonin mendimin e tyre dhe ku fjala e thenė nga goja do shkonte nė vėshin e duhur. Kjo hapėsirė e krijuar pėr lexuesit shqiptarė i afroi dhe i bashkoi nga skajet e botės tė gjithė shqiptarėt pavarėsisht moshės dhe besimit fetar.

Mė shumė...

Lajme : Doli ne treg Libri: Zhvillimi i marrėdhėnieve midis R. Maqedonisė dhe BE-sė
Kyqur 11-12-2007 4:45:08 (1799 Lexime)


TETOVĖ, 10 DHJETOR- Zhvillimi i marrėdhėnieve midis R. Maqedonisė dhe BE. Ėshtė libri i parė nė treg nga Economisti i diplomuar Bujamin Asani.
Libri nė fjalė paraqet plotėsimin e reformave ekonomike afatgjate pėr anėtarėsimin e Maqedonisė nė Bashkimin Evropian.
Sipas autorit Maqedonia ėshtė nė fazėn e parė tė tranzicionit, por nė fazėn e ardhėshme Maqedonia duhet t;i pėrmbush strukturat parėsore dhe reformat qė do tė mundėsojnė rritje tė stabilitetit ekonomik, rritje tė punėsimit dhe zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik.
Libri “Zhvillimi i marrėdhėnieve midis R.M-sė dhe Be-sė vė nė dukje edhe metodėn e thithjes sė investimeve ku faktor kryesor do tė jenė stabiliteti dhe infrastruktura.
Nėse kemi stabilitet ekonmoik dhe infrastrukturė atėher do tė kemi thithje afatgjate tė investimeve nga jashtė thotė Autori.

Mė shumė...

Lajme : Studentet protestojne per pavaresine e Kosoves
Kyqur 10-12-2007 9:46:09 (1533 Lexime)

PRISHTINĖ, 10 DHJETOR- Studentet e Universitetit te Prishtines, kane mbajtur sot nje proteste paqesore per pavaresine e Kosoves. Te mbledhur para selise se Qeverise se Kosoves, studente me pankarta ne duar kane zhvilluar nje marsh paqesor, ne kerkim te shpalljes se pavaresise se Kosoves.
Situata eshte percjelle qetesisht nga protestuesit, ndersa shume forca policore dhe KFOR kane vezhguar gjate gjithe kohes marshimin.
Nderkaq dje qindra shqiptare, demonstruan para selise se qeverise britanike ne Downing Street, ne mbeshtetjeje te pavaresise se Kosoves.


Lajme : Studentėt dyshojnė nė titujt e profesorėve
Kyqur 10-12-2007 7:35:01 (1554 Lexime)


TETOVĖ, 10 DHJETOR- Lidhur me dyshimet e moskualifikimit tė profesorėve studentėt kėrkojnė biografinė e profesorėve nė web faqet zyrtare tė universiteteve.
Nga 1000 tė anketuar 63 % prej tyre kėrkojnė qė biografia e profesorėve tė tyre tė jetė online nė web faqet zyrtare tė universiteteve. Kjo dėshmon se studentėt dyshojnė nė titujt e profesorėve.
Vetem 7 % nuk pajtohen qė biografia e profesorėve tė jetė online. Ndėrsa pėr 28 % e tė anketuarėve biografia nuk ėshtė e rėndėsishme.
Anketa ėshtė realizuar brenda 1 viti nė webfaqen e studentėve www.studentet.info.

Mė shumė...

Lajme : Nė prag dimri, fakultetet pa sisteme ngrohje
Kyqur 10-12-2007 4:40:38 (1671 Lexime)


TIRANĖ, 10 DHJETOR- Studentėt dhe profesorėt e pranojnė situatėn qė ėshtė problematike, por ndihen tė pafuqishėm pėr tė vepruar dhe e vetmja zgjidhje ėshtė ajo e mbajtjes sė xhupave nė orėn e mėsimit.
Studentėt edhe pėr kėtė vit duhet tė vishen trashė, pėr t'i bėrė ballė tė ftohtit tė dimrit, pasi nė tė gjithė fakultetet e kryeqytetit nuk ka sistem ngrohjeje. Ndėrkohė nė ato pak fakultete qė ka sistem ngrohje nuk punojnė kaldajat, pasi janė amortizuar.

Mė shumė...

Lajme : Besiana Mehmedi pėrfaqėson kėngėn e trojeve shqiptare tė Maqedonisė dhe USHT-nė nė Festivalin e RTSH-sė
Kyqur 10-12-2007 4:20:00 (4290 Lexime)


TETOVĖ, 10 DHJETOR- Nė datat 14, 15 dhe 16 dhjetor organizohet Edicioni 46-tė i Festivalit tė Radio Televizionit Shqiptar, manifestimi mė i madh i kėngės, i cili kėtė vit do tė mbėshtjelle njė numėr tė madh kėngėtarėsh tė zėshėm tė muzikės shqiptare. Pas prezantimit tė kėngėve nė dy netėt e para tė festivalit, nė natėn finale tė 16 dhjetorit do tė shpallet edhe fituesi i festivali i cili do tė merr pjesė nė festivalin e kėngės evropiane Evrovizion.

Mė shumė...

Lajme : Kandidatėt pėr rektorė dhe dekanėt ndėrrojnė postet
Kyqur 08-12-2007 7:15:37 (2562 Lexime)

TIRANĖ, 8 DHJETOR- Gara pėr postet e dekanėve nė fakultete, e vakėt. Nga njė kandidat pėr dekan nė fakultete. Pėrjashtim Mjekėsia ku janė paraqitur 4 emra

Me gjithė ndryshimin e ligjit pėr heqjen e tė drejtės sė kandidimit dy herė rresht nė njė post drejtues, disa nga dekanėt dhe rektori i Universitetit tė Tiranė kanė gjetur shtegun e vetėm, duke ndėrruar vendet. Dy nga dekanėt kanė kandiduar pėr rektorė, ndėrsa rektori i UT-sė pėr dekan. Kėshtu, dekani i Fakultetit Ekonomik, Dhori Kule dhe ai i Shkencave tė Natyrės, Llukan Puka, duke mos pasur mundėsi pėr tė kandiduar pėr postin e dekanėve kanė shpallur kandidaturėn pėr rektor tė UT-sė. Ndėrsa ish-kreu i Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokaj, nga rektor ka zgjedhur tė kandidojė pėr dekan nė Fakultetin Histori dhe Filologji.

Mė shumė...

« 1 ... 77 78 79 (80) 81 82 83 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio