Studentet.info
« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 12 ... 214 »
Lajme : “Vlon” nė USHT
Kyqur 11-05-2012 7:57:55 (1424 Lexime)


TETOVĖ, 11 maj - Rokada tė shumta tė posteve nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Rektori Reka ka larguar dy personat e afėrt tė tij, prorektorin pėr ēėshtje arsimore Ismail Ahmeti dhe prorektorin pėr shkencė, Reshat Qaili. Vendimi ėshtė marrė nga vet rektori Reka, ndėrkohė qė burime brenda USHT-sė sqarojnė se Senati i universitetit nuk ka mbajtur mbledhje akoma, organ ky qė merret me emėrimet dhe shkarkimet e zyrtarėve.

Mė shumė...

Lajme : 4.700.000 euro peshon garancia e UEJL-sė
Kyqur 11-05-2012 3:36:29 (1120 Lexime)


Shkup - Pronat e patundshme tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė menaxhohen nga shteti pavarėsisht fakti se UEJL ėshtė universitet privat jofitmprurrės. Rreth 10 mijė metra katrorė, tė cilat pėrfshijnė godinat e kėtij universiteti, janė nė hipotekė nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės pėr nevojat e kėsaj tė fundit. Nė UEJL, nuk shohin asgjė tė keqe nė kėtė raport qė kanė ndėrtuar MASH dhe UEJL, pasi kjo sipas tyre, ėshtė bėrė si pjesė e kėrkesave ligjore me tė cilat rregullohet nė Maqedoni e drejta e akreditimit tė programeve studimore.

Mė shumė...

Lajme : UP-ja shkel ligjin pėr ta bėrė “Kamishin” asistent
Kyqur 08-05-2012 1:14:23 (933 Lexime)


Emri i Bekim Haxhiut do tė vihet kėtė javė para senatorėve tė Universitetit tė Prishtinės, pėr t’i dhėnė votėn qė tė zgjidhet asistent nė Fakultetin e Mjekėsisė. Ai s’i plotėson tė gjitha kriteret ligjore pėr tė marrė tė tillė thirrje akademike.

Senati formalisht voton listėn e kandidatėve pėr thirrje tė caktuara akademike, pasi tė bėhet pėrzgjedhja nga organet e fakultetit dhe nga njė komision profesional nė Rektorat, shkruan “Koha Ditore”.

Mė shumė...

Opinione : “Monstri” i medias
Kyqur 03-05-2012 3:03:42 (1256 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Njė ditė pas rangimit tė Maqedonisė nė vendin e fundit nė rajon pėr nga liria e medieve, ministrja e Punėve tė Brendshme Gordana Jakullovska u bėri recenzion atyre se si kanė raportuar gjatė aksionit “Monstėr” pėr arrestimin e tė dyshuarve pėr vrasjen e pesė tė rinjėve nė afėrsi tė liqenit nė Smilkovcė tė Shkupit. Sikur nuk ishte e kėnaqur me kėtė rangim qė e barazoi vendin me Ukrainėn, por se kishte pritur tė shoqėronte Rusinė, Bjelorusinė, Sirinė dhe vendet tjera me mungesė totale tė lirisė sė medias. Qė moti kjo qeveri ėshtė vėnė nė rolin e kryeredaktorit tė medieve, duke njollosur dhe mbyllur ato qė pėrpiqen tė shfaqin njė realitet ndryshe nga ai i projektuar nė kabinetet qeverisėse.

Mė shumė...

Lajme : Profesorėt e UP-sė hetohen pėr rrogat
Kyqur 25-04-2012 3:38:14 (1057 Lexime)


Universiteti i Prishtinės ėshtė duke u hetuar me dyshimet pėr parregullsi tė shumta. Njėsiti pėr Krime Ekonomike i Policisė sė Kosovės, javė mė parė ka marrė nė Rektoratin e UP’sė, listat e pagave pėr vitet 2010 e 2011. Mendohet se nė disa raste paga mujore e njė profesori ka mbėrritur deri nė 8 mijė euro.

Krejt listat e pagave tė Universitetit tė Prishtinės pėr vitin 2010 dhe 2011 ndodhen nė duart e Njėsitit pėr Krime Ekonomike.

Para njė muaji, dy hetues nga ky njėsit i Policisė sė Kosovės, kanė shkuar nė Rektoratin e UP’sė dhe nga aty, i kanė marrė tė shtypura listat e pagave pėr kėto dy vjet.

Mė shumė...

Lajme : Dėshton nostrifikimi i parė i diplomės kosovare
Kyqur 23-04-2012 2:02:12 (845 Lexime)

SHKUP, Nostrifikimi i parė i diplomės nė Bruksel, nė kuadėr tė marrėveshjes ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, ka dėshtuar, shkruajnė mediat serbe. Duke u thirrur nė burimet brenda selisė sė diplomacisė evropiane. “Novosti” thotė se ēdo gjė ka qenė gati pėr procedurėn nė prani tė grupit trepalėsh tė ekspertėve, por "ajo ka rėnė poshtė pėr shkak se pretenduesit pėr nostrifikim tė diplomės i ka munguar njė dokument pėrcjellės".

Mė shumė...

Lajme : Ultimatum pėr studentėt nga Kosova e Shqipėria
Kyqur 19-04-2012 7:02:17 (1012 Lexime)


Tetovė, 19 prill - Studentėve nga Kosova, Shqipėria dhe Lugina e Preshevės, tė cilėt studiojnė nė dy universitetet nė Tetovė, nga e Policia sė Maqedonisė u ėshtė kėrkuar urgjentisht tė rregullojnė dokumentacionin e lejeqėndrimit, nė tė kundėrtėn - do tė depėrtohen nė vendet e tyre. Lajmi ėshtė konfirmuar edhe nga Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė, ku studiojnė studentė nga tre viset shqiptare, tė cilėt kanė kėrkuar qė organet pėrgjegjėse tė zgjidhin kėtė problematikė. Aplikimi i kėsaj mase, sipas autoriteteve policore, ėshtė nė pėrputhje me Ligjin me tė huajt, tė cilin Maqedonia e ka miratuar kohė mė parė. Nė bazė tė shifrave jozyrtare, janė 60 studentė nga Kosova, tė cilėt nuk e kanė tė zgjidhur problemin e lejes sė qėndrimit nė Maqedoni dhe tė njėjtit duhet qė tė parashtrojnė kėrkesė nė Ambasadėn e Maqedonisė nė Kosovė, dhe nė bazė tė vendimit tė ambasadės, do tė mund tė rregullojnė lejen e qėndrimit. Pėr aktualizimin e kėsaj mase, me deklaratė qetėsuese ka dalė ambasadori i Kosovės nė Maqedoni, Skender Durmishi. Sipas tij, ēėshtja e lejes sė qėndrimit duhet tė zgjidhet nė bazė te ligjeve dhe ėshtė nė tė mirė tė studentėve, por edhe qytetarėve tė tjerė tė Kosovės, tė cilėt qėndrojnė nė Maqedoni.

Mė shumė...

Opinione : Farsė sugjestive dhe provokative pėr vetveten dhe aktualitetin
Kyqur 15-04-2012 12:44:52 (2326 Lexime)


Hashim Baftiari

Komedia “ Dashuria, teatri dhe marrėzi tė tjera” me autor Salajdin Salihun dhe Refet Abazin, premiera tė cilės u dha 06.04.1012 kėnaqi dhe befasoi pėr tė mirė publikun artdashės nė Tetovė. Kjo komedi, solli nė Tetovė njė humor tė natyrshėm dhe me sens tė hollė qytetarie.

U pa qartė qė, autori thyen rregullat e ngurta tė teatrit tradicional, duke mos e trajtuar nė mėnyrė konsekuente linjėn kryesore tė syzheut tė pjesės. Subjekti i komedisė ėshtė i thjeshtė: Protagonisti i komedisė, Suloja, njė beqar njė ēikė i vonuar, bėn njė jetė prej njė Robinson Kruzoje tė shkretė e komik, edhe pse ėshtė tip i lidhur ngushtė me artin dhe jo vetėm me tė.

Mė shumė...

Lajme : Prishtinė, Shpallen zgjedhjet studentore
Kyqur 08-04-2012 6:35:22 (1214 Lexime)Prishtinė, Universiteti i Prishtinės (UP) ka shpallur zgjedhjet studentore pėr anėtarė tė Parlamentit tė Studentėve dhe tė Kėshillave Studentore nėpėr fakultete. Rektorati ka bėrė edhe konstituimin e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ) tė zgjedhjeve studentore 2012.

Ndėrsa pėr mbarėvajtjen e procesit zgjedhor ėshtė hartuar dhe rregullorja nė bazė tė sė cilės do tė rrjedhė procesi zgjedhor dhe do tė formohen organet e reja studentore pėr mandatin e ardhshėm dyvjeēar.

Mė shumė...

Lajme : Zvarritet nostrifikimi i diplomave
Kyqur 08-04-2012 5:09:09 (1190 Lexime)


Shkup - Disponimi i Maqedonisė pėr t'u sjellė me Kosovėn si tė ishte shtet anėtar i Bashkimit Evropian (BE) po praktikohet nė secilin rast qė i jepet, pavarėsisht faktit se Maqedonia nuk ėshtė ende shtet anėtar i BE-sė. Refleksion i kėtyre tekave ėshtė edhe konkluzioni i datės 3 mars 2012, kur nė seancėn e rregullt tė Qeverisė, u diskutua informata e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės (MASH) pėr gjetjen e zgjidhjes pėr nostrifikimin e diplomave tė Kosovės. Edhe pse kishte kohė qė informata pėrkatėse, ishte pėrgatitur mbi bazėn e propozimeve qė kishin dalė nga grupet punuese mes ministrive tė Arsimit tė Maqedonisė dhe Kosovės, Qeveria nė Shkup vendosi ta lė tė hapur ēėshtjen e diplomave tė Kosovės edhe pėr njė kohė tė gjatė. Nė muajin shkurt, grupet punuese vendosėn qė nė mungesė tė "Vulės Apostile", Kosova tė vendosė nė diplomat e lėshuara nga institucionet e saj arsimore tre vula tė tjera edhe atė - tė Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Ministrisė tė Punėve tė Jashtme dhe Ministrisė sė Drejtėsisė e tė cilat do tė jenė ekuivalente me "Vulėn e Apostilit".

Mė shumė...

« 1 ... 6 7 8 (9) 10 11 12 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio