Studentet.info
« 1 ... 78 79 80 (81) 82 83 84 ... 214 »
Lajme : Doc. Mr. Safet Spahiu, merr ēmimin e vitit piktori mė i mirė
Kyqur 08-12-2007 5:55:19 (3687 Lexime)


TETOVĖ, 8 DHJETOR- Doc. Mr. Safet Spahiu, dekan i Fakultetit tė Artit Figurativ nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ėshtė shpallur piktori mė i mirė nga Shoqata e Artistėve Figurativė tė Maqedonisė (SHAFM). Nė ekspozitėn revyale tė martėn mbrėma nė ambientet e Muzeut tė Qytetit, me krijimet mė tė mira nga 120 artistė tė tė gjitha gjinive tė artit figurativ, doc. mr. Spahiu ėshtė vlerėsuar pėr veprėn e tij "Kompozimi" pikturė nė vaj teknikė e kombinuar

Mė shumė...

Komunikata : Z. Rücker, koha ka ardhur: perfundimishte shko ne shtepi!
Kyqur 06-12-2007 9:34:34 (2802 Lexime)


Z. Rücker, tani si Perfaqesues Special i Kombeve te Bashkuara dhe me heret shef i shtylles se katerte te UNMIK, duke pasur parasysh rolin tuaj te dyshimte dhe ndikimin negative ne:

-Politikat e paracaktimeve te investitoreve, dekurajimeve dhe jotransparences ne procesin e privatizimit. Bllokimin e investimeve te huaja ne Kosove dhe bllokimin e ardhjes se investitoreve te fuqishem.
Dyshime mbi implikime me interesa personale ne procesin e privatizimit. Se paku ne rastet e privatizimit te Ferronikelit, te rishiqohet procesi i privatizimit te Ferronikelit me theks te veqante pazari i bere mes kompanise Alferon dhe kompanise se fuqishme gjermane Thyssengrup, e cila u veteeliminua nga konkurrenca per Ferronikel ne momentin e fundit dhe roli i z. Rücker ne kete process. Pastaj mosrespektimi i kritereve ekonomike, ambientale dhe energjetike ne interes te Kosoves me rastin e neshkrimit te privatizimit te kontrates me ndihmen e z. Rücker.

Mė shumė...

Lajme : Pėrfaqėsues tė Akademisė sė Shkencave tė Bullgarisė nė USHT
Kyqur 05-12-2007 3:59:56 (1496 Lexime)

TETOVĖ, 4 DHJETOR - Njė delegacion i Akademisė sė Shkencave tė Bullgarisė (ASHB), ka vizituar Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Ky delegacion i udhėhequr nga prof. dr. Dimitar Gocev dhe i shoqėruar nga ekselenca e tij, ambasadori i Bullgarisė nė Shkup, Miho Mihov, tė martėn, ėshtė pritur nga Rektori i USHT-sė, prof dr. Sadi Bexheti, prorektorėt prof. dr. Agim Shabani dhe prof dr. Hamit Mehmeti dhe kryetari i senatit prof. dr. Lutfi Istrefi.

Mė shumė...

Lajme : Poetėt shqiptarė nė USHT
Kyqur 04-12-2007 4:50:48 (1571 Lexime)

TETOVĖ, 3 DHJETOR- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės qėndruan poetė shqiptarė nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia nė njė tryezė, nė Amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė, ku diskutuan pėr shtrirjen e poezisė shqiptare nė pėrmasa botėrore, si pjesė e manifestimit letrar “Poezia, arti i fjalės”, nėn organizimin e Shoqata sė artistėve “Pushkin” dhe USHT-sė.
Manifestimin letrar e shpallėn tė hapur Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe doc. dr. Luljeta Isaku, dekane e Fakultetit Filologjik. Nė tryezėn letrare diskutuan Ali Podrimja, poet nga Kosova, Xhevahir Spahiu, nga Shqipėria dhe Remzi Salihu, nga Maqedonia.Mė shumė...

Opinione : KOMUNARI DHE QYTETARI
Kyqur 04-12-2007 4:05:49 (2293 Lexime)

Humor pėr tė vegjėl dhe tė rritur ... Njė qytetar takon njė shokun e tij i cili punonte nė Komunėn e qytetit tė Tetovės. Pasi pyetėn njėri-tjetrin pėr hallet e familjeve tė tyre filluan bisedėn rreth problemeve qė ndeshnin qytetarėt nė Komunė.

Komunari e kėshillonte Qytetarin tė mos ankohej shumė pėr punėt e dobėta qė haseshin nė Komunė sepse mundej ti hapte probleme vetes dhe hakmarrja nuk do tė vononte nga drejtuesit e Komunės.

Mundeshin qė me njė telefonatė nė drejtorinė e shkollės ku punonte si mėsimdhėnėse tė pushohej nga puna dhe nė vend tė tij brenda dy ditėve tė zėvendėsohej me ndonjė studente qė studionte nė vit tė dytė apo tė tretė.

Pas kėsaj kėshille nga miku i tij Komunar, Qytetari u nxeh dhe filloj dialog tė hapur me tė.

Mė shumė...

Lajme : Gjimnazistėt, seks nė klasa e banjo
Kyqur 03-12-2007 6:05:03 (3523 Lexime)

TIRANĖ, 3 DHJETOR- E nisin jetėn seksuale qė nė moshėn 15 vjeēe, ndėrsa pohojnė se nuk lėnė pa shfrytėzuar festat, mbrėmjet apo ekskursionet, pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale me partnerėt e tyre. Madje, ata pohojnė se seks kryhet edhe nė ambientet e shkollės, kryesisht nė banjo dhe nėpėr klasa. Ndėrsa kanė deklaruar se nuk mungojnė as orgjitė, kryesisht nė festa ku pėrdoret drogė. Ky ėshtė rezultati i njė sondazhi tė kryer nga FORIS nė 500 gjimnazistė tė kryeqytetit. Parlamenti Rinor ka kėrkuar qė nė kėtė situatė, Ministria e Shėndetėsisė tė planifikojė njė fond rezervė, me anėn e tė cilit tė bėhet e mundur shpėrndarja falas e kontraceptivėve nė tė gjitha shkollat e mesme tė vendit.

Mė shumė...

Lajme : Studentja padit Ministrin e Drejtesisė dhe drejtoreshėn e Shkollės
Kyqur 30-11-2007 7:59:07 (2106 Lexime)

TIRANĖ, 30 NĖNTOR- inistri i sapoemėruar i Drejtėsisė, Enkelejd Alibeaj, do tė pėrballet nė fillim tė dhjetorit me njė akuzė pėr fyerje, qė ėshtė regjistruar tashmė nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė nė kryeqytet. Lajmi konfirmohet nga burimet zyrtare tė Gjykatės sė Tiranės, tė cilat saktėsuan se shtetasja Rudina Murataj ka paditur drejtoreshėn e Shkollės sė Magjistraturės, Adriana Fullanin, dhe ish-pedagogun e kėsaj shkolle, Enkelejd Alibeaj. Objekti i akuzės qė ėshtė kategorizuar nė seksionin e kėrkesave me tė dėmtuar, ėshtė fyerja. Nė 26 tetor tė kėtij viti, pra rreth njė muaj mė parė, Rudina Murataj ka regjistruar nė gjykatė njė padi ndaj dy drejtuesve tė Shkollės sė Magjistraturės.

Mė shumė...

Lajme : Kuvend i tė diplomuarve nė kolexhin e NATO-s
Kyqur 29-11-2007 5:24:06 (1444 Lexime)Kuvend i tė diplomuarve nė kolexhin e NATO-s

SHKUP, 29 NĖNTOR- Kuvend themelues i Shoqatės sė studentėve tė diplomuar nga Maqedonia nga Kolexhi i Mbrojtjes i NATO-s nė Romė, sot do tė mbahet nė Pallatin e Armatės nė Shkup.
Nė Kuvendin pritet tė marrin pjesė ministri i Mbrojtjes, Llazar Elenovski dhe gjenerali Xhon Durans.
Kolexhi i Mbrojtjes i NATO-s (NATO Defense College) ėshtė institucioni mė i lartė arsimore dhe trajnues nė kuadėr tė NATO-s, qė ėshtė nėn kompetencė tė Komitetit Ushtarak. Ėshtė themeluar nė vitin 1951 nė Paris, me urdhėr tė drejtpėrdrejt tė gjeneralit amerikan Dvajt Ajzenhauer. Prej vitit 1966 Kolexhi punon nė Romė.

Mė shumė...

Lajme : Konferencė shkencore me rastin e 95 vjetorit tė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar
Kyqur 29-11-2007 3:37:36 (1707 Lexime)


Konferencė shkencore me rastin e 95 vjetorit tė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar

TETOVĖ, 28 NĖNTOR- Nė vazhdėn e manifestimeve tė “Javės kulturore”, me rastin e 95 vjetorit tė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar, nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės ėshtė organizuar Konferencė shkencore. Konferencėn e ka hapur Rektori i USHT-sė prof. dr. Sadi Bexheti, ndėrsa fjalė pėrshėndetėse ka mbajtur edhe Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti.

Mė shumė...

Lajme : Nxenesit filmojne poshte fundit te mesueses + Video
Kyqur 27-11-2007 4:11:11 (10092 Lexime)


Nxenesit filmojne poshte fundit te mesueses

TIRANĖ, 25 NĖNTOR - Nje skandal i vertete perfshiu se fundi shkollen e mesme teknike “Harry T.Fultz”, kur imazhe te nxehta te njeres prej mesueseve, moren dhene te shperndara nga nje aparat celular i nje nxenesi te atjeshem.

Imazhet te regjistruara gjate nje ore mesimi, paraqesin gjithcka qe mund te mbulohet nga nje fund i shkurter mesueseje te re, e cila ne momentin kur “regjisori” ka kryer xhirimin, ndodhej me shpine ne banken perbri e perkulur per te shpjeguar dicka. Nxenesi qe kishte planifikuar gjithcka, duke perfituar nga mosvemendja e mesueses, ka perfituar per te zgjatur aparatin e tij celular poshte fundit te saj, duke xhiruar per disa sekonda ate qe mund te xhirohej. Ne video degjohen edhe fjalet e mesueses teksa u shpjegon nxenesve mesimin nderkohe qe nuk eshte fare ne dijeni te prapesise qe ata po i punojne pas shpine. Pamjet pastaj jane perhapur me shpejtesi te rrufeshme nepermjet teknologjise eireless duke u shnderruar ne nje teme te perbashket te celulareve te shume prej nxenesve qe mund te sodisnin hiret e mesueses se tyre dhe duke u hakmarre keshtu ndoshta ndaj rreptesise se saj.

Mė shumė...

« 1 ... 78 79 80 (81) 82 83 84 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio