Studentet.info
« 1 ... 79 80 81 (82) 83 84 85 ... 214 »
Opinione : Mesuesja me tanga dhe degradimi i shkolles
Kyqur 27-11-2007 3:58:00 (6884 Lexime)


Mentor KIKIA

Pak ditė mė parė, gazeta "Korrieri" botonte nė faqe tė parė disa foto intime tė njė gruaje. Ato ishin marrė pėrmes telefonit celular dhe tė tilla rinia shkollore qarkullon me dhjetėra. Por ato foto nuk ishin imazhe erotike tė importuara apo tė prodhuara nė ndonjė orgji adoleshentėsh, ato ishin bėrė nga njė nxėnės nė shkollėn e mesme teknologjike, "Harry Fulltz" nė Tiranė dhe prapanica ishte pikėrisht e njė mėsueseje tė kėsaj shkolle. Ajo ishte pėrkulur t‘i shpjegonte njė nxėnėsi diēka mbi libėr, ndėrsa njė tjetėr nxėnės, nė rreshtin tjetėr, kishte futur telefonin poshtė fundit tė mėsues dhe kishte fiksuarā.
Mė pas, autori nuk kishte ngurruar qė "gėzimin" e hakmarrjes ndaj mėsueses ta ndajė me dhjetėra tė tjerė. Me ndihmėn e teknologjisė, fotot u shpėrndanė rrufeshėm nė gjithė shkollėn, kaluan dyert e saj dhe mbėrritėn deri nė redaksinė e gazetės qė i publikoi ato. Tė nesėrmen e botimit, ngjarja kishte marrė vėmendjen publike dhe njerėz tė ndryshėm diskutonin mbi rininė e shthurur, duke e krahasuar me kohėn e tyre, kur fėmijėt nuk guxonin tė flisnin pa leje nė klasė.

Mė shumė...

Lajme : Universitet, dėshton mėsimi nė turnin e dytė
Kyqur 24-11-2007 11:25:36 (1841 Lexime)Universitet, dėshton mėsimi nė turnin e dytė

TIRANĖ, 24 NĖNTOR- Sipas rektorit tė UP-sė, mungesa e dritave nga ora 16:00 deri nė 20:00 rrezikon tė shtyjė sezonin e provimeve.
Nė universitet nuk realizohen orėt e mėsimit nė turnin e dytė, pėr shkak tė mungesė sė energjisė elektrike. Fluksi i studentėve tė pranuar nė universitete dhe mungesa e ambienteve ka sjellė dėshtimin e realizimit tė orėve tė mėsimit. Kėshtu, vetė studentėt por edhe drejtuesit e universiteteve, orėt e treta dhe katėrta tė turnit tė dytė nė fakultete qė fillojnė pas orės 16:00 nuk zhvillohen, pėr shkak tė mungesės sė energjisė elektrike. Me gjithė pėrpjekjet e dekanėve tė fakulteteve qė mėsimi tė mos ndėrpritet prej mungesės sė dritave, problemi me sa duket nuk ka gjetur zgjidhje.

Mė shumė...

Lajme : Masakrohet me levė studenti i mjekėsisė
Kyqur 24-11-2007 7:24:16 (2085 Lexime)


Masakrohet me levė studenti i mjekėsisė

LEZHĖ, 24 NĖNTOR- Goditet 15 herė me levė studenti i mjekėsisė. Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė fshatin Tale tė Lezhės. 20-vjeēari Elis Shparthi i ka shpėtuar mrekullisht agresionit tė Armand Sykės. Ky i fundit e ka marrė si taksist 20-vjeēarin, duke qenė se i kishte shėrbyer edhe disa herė tė tjera. Studenti i vitit tė dytė tė mjekėsisė kishte babanė taksist, por duke qenė se i ati nuk ndodhej nė momentin kur ka telefonuar pėr shėrbim 25-vjeēari, atėherė i ėshtė pėrgjigjur i biri. Por kur e ka ēuar nė destinacion, pasagjeri e ka goditur me levė 15 herė, nė tentativė pėr ta lėnė tė vdekur. Nė fakt, autori i identifikuar i kėsaj ngjarjeje e ka lėnė viktimėn me idenė se kishte vdekur, dhe pasi i ka grabitur makinėn e telefonin, ėshtė larguar nė drejtim tė paditur.

Mė shumė...

Lajme : Mbyllet Universiteti "Sorbona"
Kyqur 23-11-2007 16:47:26 (1594 Lexime)Mbyllet Universiteti "Sorbona"

PARIS, 23 NĖNTOR - Universiteti francez "Sorbona" sot ėshtė mbyllur pas pėrleshjeve tė ashpra qė shpėrthyen mes demonstrantėve qė janė kundėr reformave shkollore dhe studentėve qė donin tė hynin nėpėr klasa.
Administrata e "Sorbona"-s njoftoi se i kanė anuluar orėt dhe paralajmėroi se zyret e kėtij institucioni arsimor do tė jenė tė mbyllura edhe gjatė fundjavės, meqė njė grup studentėsh me forcė bllokuan njėrėn prej hyrjeve tė Universitetit.
"Kėta studentė pėr ēdo ditė pėrdorin forcė, ndėrsa sot fizikisht i sulmuan ata qė dėshirojnė tė ndjekin mėsimin", saktėsohet nė kumtesėn.

Mė shumė...

Lajme : Inaugurimi i Institutit “Pjetėr Bogdani”, Akademi shkencore me rastin e Ditės sė Alfabetit Shqip nga USHT
Kyqur 23-11-2007 9:19:56 (2160 Lexime)


Inaugurimi i Institutit “Pjetėr Bogdani”, Akademi shkencore me rastin e Ditės sė Alfabetit Shqip nga USHT

TETOVĖ, 23 NĖNTOR- Si pjesė e aktiviteteve gjatė “Javės sė kulturės” organizuar bashkėrisht mes Ministrisė sė arsimit dhe shkencės, Ministrisė sė Kulturės dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės, nė Teatrin e kombėsive-Shkup u organizua Akademi Shkencore pėr Ditėn e alfabetit shqip. Akademia shkencore pasoi menjėherė pas inaugurimit tė Institutit tė trashėgimisė kulturore dhe shpirtėrore tė shqiptarėve “Pjetėr Bogdani” nė Hani Kurshumli - Carshia e Vjetėr, Shkup, ku ishin tė pranishėm kryeministri i RM-sė, z. Nikolla Gruevski i cili edhe bėri inaugurimin e Institutit, z. Arbėn Xhaferi, ideatori i themelimit tė Institutit, ministra dhe pėrfaqėsues tė lartė tė Qeverisė dhe trupit diplomatik, rektorėt e Universiteteve, gjuhėtarė, historian e shkencėtarė.

Mė shumė...

Lajme : USHT lidh marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin e Shkodrės “Luigj Gurakuqi”
Kyqur 23-11-2007 9:17:57 (1879 Lexime)


USHT lidh marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin e Shkodrės “Luigj Gurakuqi”

TETOVĖ, 23 NĖNTOR - Universiteti Shtetėror i Tetovės nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin e Shkodrės “Luigj Gurakuqi”. Rektori i Universitetit tė Shkodrės, prof. dr. Mahir Hoti u shpreh se kjo marrėveshje shkon mirė me interesat akademike e shkencore tė tė dy Universiteteve tona e pėr mė tepėr me frymėn gjithė-evropiane tė Kartės sė Bolonjės, pjesė e sė cilės tashmė jemi bėrė e qė synojmė tė integrohemi sa mė mirė.

Mė shumė...

Opinione : Universitetet private, njė lexim i saktė i Berishės
Kyqur 23-11-2007 8:25:29 (1936 Lexime)

Universitetet private, njė lexim i saktė i Berishės

Nga: Henri ĒILI

“Njė lexim i saktė” mund tė quhen konsideratat e Kryeministrit Sali Berisha, nė mbledhjen e fundit tė qeverisė lidhur me universitetet private nė veēanti dhe kontributin e sektorit privat, shėrbimet publike, shėndetėsi dhe arsim. Kryeministri Berisha me vlerėsimet, konsideratat dhe vizionin e qeverisė qė ai paraqiti, sikur pėrmbyll njė debat tė gjatė 3-mujor rreth universiteteve private, debat qė ka qenė ndoshta tema e dytė mė e rėndėsishme nė kėtė fillim viti akademik, po qe se do tė pėrjashtojmė menynė e reformės nė drejtėsi.

Mė shumė...

Lajme : MASH ngre Kėshill Administrimi pėr buxhetin e universiteteve
Kyqur 23-11-2007 8:07:35 (1411 Lexime)

MASH ngre Kėshill Administrimi pėr buxhetin e universiteteve

TIRANĖ, 23 NĖNTOR - Kreu i Arsimit, deklaroi se do tė ketė Kėshill Administrimi pėr buxhetin e universiteteve. Profesorėt shprehen kundėr.
Menjėherė pas ndryshimeve nė Ligjin pėr Arsimin e Lartė, Ministria e Arsimit pėrmes pėrfaqėsuesve tė saj nė Kėshillin e Profesorėve ka vendosur tė kontrollojė dhe administrojė punėt dhe buxhetin e fakulteteve. Kėshtu, me urdhėr tė Ministrisė sė Arsimit, Kėshilli i Profesoratit do tė ketė kompetenca administruese dhe vendimmarrėse nė universitete mė shumė sesa dekanėt. Kėtė e deklaroi dje ministri i Arsimit, Genc Pollo, nė Konferencėn e Tretė tė Programit Vjetor tė Reformės Arsimore, i cili theksoi se ky rregull hyn nė vazhdėn e ndryshimeve tė rėndėsishme pėr qeverisjen, autonominė dhe organizmin e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė, nė mėnyrė tė decentralizuar. Por kjo reformė nga drejtuesit e universiteteve ėshtė quajtur shkelje e plotė ligjeve.

Mė shumė...

Lajme : Manifestim kulturor nė USHT me rastin e Ditės sė Alfabetit shqip
Kyqur 22-11-2007 5:32:00 (1532 Lexime)


Manifestim kulturor nė USHT me rastin e Ditės sė Alfabetit shqip

TETOVĖ, 21 NĖNTOR- Tė mėrkurėn, pėr nder tė 22 nėntorit, Ditės sė Alfabetit, nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės u organizua njė manifestim kulturor nga Fakulteti Filologjik sė bashku me Fakultetin e Arteve respektivisht, programet studimore tė artit dramatik dhe artit muzikor.
Manifestimin e shpalli tė hapur, Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti i cili me kėtė rast u uroj tė pranishmėve Ditėn e Alfabetit: “Kjo datė ka tejkaluar pėrmasat e njė kremtimi tė zakonshėm dhe ėshtė shndėrruar nė njė festė tė pėrgjithshme kombėtare qė na bashkon nė pėrpjekjet tona pėr pėrparimin e arsimit, shkencės dhe tė shkollės shqipe, si sinonim i progresit tė pėrgjithshėm.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt nafte vezė dhe domate kundėr menaxherit tė Petroliferės
Kyqur 20-11-2007 4:38:55 (2216 Lexime)


Studentėt nafte vezeė dhe domate kundėr menaxherit tė Petroliferės

VLORĖ, 20 NĖNTOR- Naftė, vezė e domate, tė cilat u hodhėn sipėr tė ftuarve pėr tė relatuar mbi projektin, kanė ngjallur jo pak zhurmė nė qytetin e Vlorės.
Njė revoltė brenda Universitetit tė Vlorės, i ka kushtuar jo pak menaxherit tė Petroliferas. Gazmend Shalsi ėshtė qėlluar me vezė, domate, fruta tė tjera, si dhe i ėshtė hedhur njė tas me naftė nė fytyrė e nė rroba nga njė grup studentėsh qė do tė merrnin pjesė nė takimin, ku ishte vendosur qė ai t’u shpjegonte teknikisht atyre ēfarė ishte Petrolifera. Me gjithė pėrpjekjet e rektorit tė Universitetit tė Vlorės pėr tė qetėsuar studentėt, revolta ėshtė pėrkeqėsuar, derisa takimi ėshtė ndėrprerė.

Mė shumė...

« 1 ... 79 80 81 (82) 83 84 85 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio