Studentet.info
« 1 ... 81 82 83 (84) 85 86 87 ... 214 »
Lajme : Prindi rreh me dru mėsuesen e djalit
Kyqur 03-11-2007 4:51:30 (2184 Lexime)


Prindi rreh me dru mėsuesen e djalit

LIBRAZHD, 3 NĖNTOR -Pasi mbaron mėsimin, rrugės pėr nė shtėpi bėhet pre e dhunės barbare tė prindit tė njėrit prej nxėnėsve tė saj. Mėsuesja, Rufije Gjini, nga fshati Zabzun nė Librazhd, ka pėrfunduar rėndė nė spital pas goditjeve qė ka marrė me sende tė forta, nga banori i fshatit Fushė-Sudne, Idriz Qoli. 39-vjeēari i ka zėnė pritė mėsueses sė Gjuhė-Letėrsisė, Gjini duke e goditur nė sy tė tre nxėnėsve tė saj, me dru nė kokė e nė pjesė tė tjera tė trupit. Burri i xhindosur e ka goditur disa herė 45-vjeēaren, duke i rrezikuar asaj jetėn. Policia ka arrestuar Qolin. Ndėrsa pėr motivin e ngjarjes, mėsohet se mėsuesja kishte kundėrshtuar drejtorinė e shkollės, pasi njėri nga fėmijėt e autorit tė ngjarjes kishte vijuar vitin akademik me shokėt e klasės, megjithėse ai kishte mbetur nė disa lėndė dhe nė bazė tė rregullores duhej tė vijonte vitin shkollor sėrish aty ku kishte qenė mė parė. Pikėrisht pėr kėtė shkak, 39- vjeēari i ka dalė para nė rrugė mėsueses sė fėmijėve tė tij, duke dashur ta masakrojė atė.

Mė shumė...

Opinione : "Ministri i Arsimit injoron shkresat tona"
Kyqur 03-11-2007 4:37:59 (1698 Lexime)


"Ministri i Arsimit injoron shkresat tona"

Shezai RROKAJ
I nderuar z. Kryeministėr!
Duke vlerėsuar kontributin Tuaj tė madh nė fushėn e arsimit dhe vėmendjen qė i keni kushtuar arsimit tė lartė nė tėrėsi dhe Universitetit tė Tiranės (UT) nė veēanti, si ish-profesor i kėtij universiteti, Senati i Universitetit tė Tiranės, i mbledhur mė datė 01.11.2007, vendosi nė mėnyrė unanime tė ndajė me Ju disa shqetėsime, pasi vėmė re se prej disa muajve komunikimi dhe bashkėpunimi midis Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės (MASH) dhe Universitetit tė Tiranės (UT) nuk funksionojnė si duhet, duke i futur kėto institucione nė njė ngėrē institucional. Ju sjellim nė vėmendjen Tuaj vetėm njė fakt qė lidhet me korrespondencėn dypalėshe mes dy institucioneve; vetėm pėr vitin 2006 nė protokollin e UT-sė janė regjistruar 30 shkresa adresuar MASh-it, pėr tė cilat nuk ėshtė marrė pėrgjigje dhe shumė shkresa tė tjera, tė cilave u ėshtė dhėnė pėrgjigje e vonuar.

Mė shumė...

Lajme : “Helmimi i studentėve vjen nga uji i pijshėm”
Kyqur 02-11-2007 9:52:49 (1848 Lexime)


“Helmimi i studentėve vjen nga uji i pijshėm”

TIRANĖ, 2 NĖNTOR - Instituti i Shndetit Publik konfirmon 70 raste tė studentėve tė helmuar. Deri tani mendohet se helmimi i tyre vjen nga uji i pijshėm dhe shkak ka qenė ndėrhyrja e para disa ditėve nė tubacionet e rrjetit tė shpėrndarjes nga ndėrmarrja e Ujėsjellėsit. Instituti i Shėndetit Publik deklaron se: ²Analizat pėr ujin e pijshėm kanė rezultuar nė parametra normale, por duhet tė pėrmendim njė ndėrhyrje nė tubacion nga ana e Ujėsjellėsit rreth tre ditė mė pėrpara, ndėrkohė qė kampionėt pėr analizė janė marrė nė tė njejtėn kohė me rritjen e disinfektantit nga ana e Ujėsjellėsit². Pra, kjo gjė lė tė nėnkuptohet se uji mund tė ketė qenė shkaktari i helmimit tė banorėve nė Qytetin Studenti. Rastet e para tė helmimeve janė evidentuar nė datė 29 tetor, ku 8 individė janė drejtuar nė qendrėn shėndetėsore tė Qytetit Studenti, tė cilėt tė gjithė kanė qenė banues nė konvikte dhe kanė pasur simptoma; temperaturė tė lartė mbi 29 gradė, tė vjella, diarre si dhe dhimbje koke dhe barku. Rasteve tė mėsipėrme u ėshtė dhėnė ndihma e parė mjekėsore, ndėrkohė qė njė ditė mė vonė rastet janė shtuar dhe ėshtė vėnė nė dijeni Drejtoria e Shėndetit Publik tė Tiranės (DSHP), e cila ka lajmėruar dhe ISHP-nė nė datė 31 tetor.

Mė shumė...

Opinione : Sa po e ndihmojnė universitetet private zhvillimin e arsimit tė lartė nė Kosovė
Kyqur 01-11-2007 3:59:38 (1990 Lexime)


Sa po e ndihmojnė universitetet private zhvillimin e arsimit tė lartė nė Kosovė

Prof.dr. Musa Rizaj


Ka njė kohė qė mendoj t’i artikuloj shqetėsimet e mija rreth disa zhvillimeve nė Arsimimin e Lartė tė Kosovės dhe qė ato t’i drejtojė nė adresat e institucioneve kompetente tė cilat do duhej tė ishin tė interesuara pėr zgjidhjen e tyre. Normalisht, dikush do tė thoshte se adresat janė tė njohura: MASHT-i, Qeveria, Kuvendi, Universiteti. Po, ashtu ishte dashur, por me keqardhje duhet thėnė se unė mu nė kėto institucione e shoh edhe gjenezėn e kėsaj problematike.
Si shkas i kėtij shkrimi ėshtė njė debat nė RTK, ku ishin te pranishėm drejtuesit e Universitetit tė Prishtinės dhe disa universiteteve private. Udhėheqėses sė emisionit ēdo lėvdatė, e cila si njė gazetare tanimė me pėrvojė, bėnte pyetje shumė konkrete dhe mjaft profesionale rreth cilėsisė sė studimeve. Nė anėn tjetėr bashkėbiseduesit e saj ishin larg realitetit qė tė japin qoftė edhe njė tė dhėnė relevante rreth cilėsisė sė studimeve.

Mė shumė...

Opinione : Niveli i arsmit dhe (keq)menaxhimi tij reflekton regresin e vendit
Kyqur 31-10-2007 6:32:47 (3638 Lexime)


Niveli i arsmit dhe (keq)menaxhimi tij reflekton regresin e vendit

Mr. Arben J.Salihu
Mr.Burim Breznica

Nė shkrimin tonė ne do tė shqyrtojmė dhe analizojmė disa pėrvoja lokale dhe ndėrkombėtare nė fushėn e arsimit, duke analizuar problemet dhe mundėsitė pėr avansimin e arsimit nė Kosovė.

Rėndėsia dhe roli i edukimit

Roli i arsimit ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė fundamental pėr progresin e njė shoqėrie. Shumica e vendeve tė Afrikės kan ngelur mbrapa vendeve tjera tė botės mu pėr shkak tė nivelit tė ulėt tė arsimit. Pėr shembull, kur Tanzania e fitoj pavarėsinė (mė 1961) ka pasur vetėm 16 individė me diplomė universiteti. Vallė a mundet shteti tė avancohet me numėr tė limituar tė njerėzve profesionist? Natyrisht se ka dėshtuar ky shtet dhė shumė fqinjė tė kėtij vendi si pasojė e nivelit tė ulet tė edukimit dhe trajnimit. Gati brenda natės kur kolonizatorėt perendimorė u larguan lanė pas vete njė vakum tė madh dhe gati shumica e pozitave kyēe u plotėsuan nga njerėz tė paarsimuar lokal tė cilėt morėn pėrgjėgjėsitė pėr administrimin e vendit. Nė Kosovė gjithashtu pas vitit 1999, nė shumė raste, janė kyēur njė numėr i madh individėve tė pakualifikuar t’i bartin pėrgjegjėsitė nė poste me rėndėsi tė madhe si psh. nė qeveri, nė institucione dhe administratė nė pėrgjithėsi.

Mė shumė...

Lajme : U nda nga jeta prof. dr. Ariana Ēepani
Kyqur 29-10-2007 8:44:12 (4124 Lexime)


U nda nga jeta prof. dr. Ariana Ēepani

TETOVĖ, 27 TETOR - Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, tė premten (26 tetor), u mbajt mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė prof.dr. Ariana Ēepani. E ndjera ka ligjėruar nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Fakultetin e Administrimit tė Biznesit. Nė kėtė komemoracion pėr jetėn dhe veprėn e saj foli dekani i Fakultetit tė Administrimit tė Biznesit i UEJL-sė, Nasir Selimi. Profesorja Ariana Ēepani pas njėsmundje tė rėndė mė 25 tetor 2007 ndėrroi jetė.

Mė shumė...

Lajme : Masakrohet studenti i Infermierisė
Kyqur 27-10-2007 4:32:43 (4384 Lexime)


Masakrohet studenti i Infermierisė

VLORE, 27 TETOR -Njė student i vitit tė dytė nė Fakultetin e Infermierisė nė Universitetin “Ismail Qemali” tė Vlorės, ėshtė gjetur mėngjesin e djeshėm nga kalimtarė tė rastėsishėm nė anė tė rrugės Vlorė-Fier, nė hyrje tė qytetit, nė gjendje shumė tė rėndė. Shoferėt e rastėsishėm qė e kanė gjetur, e kanė dėrguar menjėherė nė spital, pasi ai kishte mundur tė dalė vetė nga kanali ku e kishin hedhur. 20-vjeēari Erald Sulēe, lindur e banues nė Mesaplik dhe aktualisht student i vitit tė dytė Infermieri, kishte arritur tė dilte nga kanali nga ku e kishin hedhur personat qė e kishin rrahur dhe nė momentin qė ėshtė gjetur nga personi qė i kishte dhėnė ndihmėn, nuk ka qenė nė gjendje as tė flasė.

Mė shumė...

Lajme : RENOVA: Pėr 150 bursa 430 konkurrues
Kyqur 27-10-2007 4:05:50 (6229 Lexime)


FONDACIONI RENOVA: Pėr 150 bursa 430 konkurrues

Tetovė, 27 TETOR - Fondacioni "Renova" edhe nė vitin e tretė do tė vazhdojė t'i stimulojė nxėnėsit dhe studentėt, ndėrkohė qė kryetari i kėtij Fondacioni, Beqir Memeti, i ka bėrė tė njohura tė gjitha zhvillimet rreth konkurrimit tė nxėnėsve dhe studentėve qė do tė marrin kėto bursa pėr kėtė vit. Sipas tij ėshtė e tepėrt t'i bėsh propagandė kujtdo se ėshtė e nevojshme tė ndjekė shkollimin dhe se duhet tė fitohet dije, por ėshtė detyrė e ēdokujt tė inkurajojė ose t'i stimulojė gjeneratat e reja qė ta kėrkojnė dijen konkretisht ta ndjekin mėsimin dhe arsimin. "Si Fondacion jemi pėrcaktuar qė t'i stimulojnė gjeneratat e reja qė ta ndjekin arsimin dhe nė veēanti ata studentė dhe talentė qė kanė vullnet pėr tė pėrfituar dije", tha Memeti. Sipas tij drejtori gjeneral i Kompanisė "Renova" Shefki Idrizi premtimin qė e ka dhėnė para tre vitesh pėr ndarjen e bursave pėr studentė tė talentuar, i ka ndenjur besnik.

Mė shumė...

Lajme : Gjermanėt pajisin USHT-nė me automjet zjarrfikėsish
Kyqur 27-10-2007 4:00:24 (1773 Lexime)


Gjermanėt pajisin USHT-nė me automjet zjarrfikėsish

Tetovė, 27 TETOR - Organizata humanitare "Shanse pėr fillim tė ri" (Chance Fuer Neuanfang e.v.) nga Gjermania tė enjten ka pajisur Universitetin Shtetėror tė Tetovės me njė automjet zjarrfikėsish. Kryesuesi i organizatės Eduard Singer me rastin e donimit tė makinės theksoi se ndjehet krenar qė realizoi kėtė akt human pėr USHT.
"Tė gjithė anėtarėt e organizatės janė angazhuar personalisht pėr rregullimin dhe pėrgatitjen e automjetit. Janė harxhuar mbi 300 orė angazhim dhe investime personale tė anėtarėve. Automjeti vlerėsohet me mbi 40 mijė euro dhe ėshtė i pajisur me mjetet mė tė sofistikuara pėr siguri", tha Singer. Pranimi i veturės zjarrfikėse u bė nė Rektoratin e Universitetit nga vetė rektori Sadi Bexheti, i cili njėkohėsisht shprehu falėnderime pėr donacionin e ēmueshėm tė organizatės humanitare "Shanse pėr fillim tė ri". "Ėshtė njė ndihmė e ēmueshme pėr USHT. Parimisht do tė shfrytėzohet si mjet sigurie pėr godinat e universitetit, megjithatė edhe studentėt nga Fakulteti i Shkencave tė Zbatuara, mė saktėsisht studentėt e programit studimor mekatronikė dhe ata tė inxhinierisė ekonomike do ta pėrdorin pėr ushtrime dhe trajnime", tha Bexheti.

Mė shumė...

Lajme : USHT thellon bashkėpinimin me Universitetin e Shtutgardit
Kyqur 27-10-2007 3:49:26 (4374 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės thellon bashkėpunimin me Universitetin e Shkencave tė Aplikuara tė Shtutgardit

SHTUTGARD - 27 TETOR- Delegacioni i Universitetit Shtetėror tė Tetovės realizoi vizitė pune nė Universitetin e Shkencave tė Zbatuara nė Shtutgardit dhe me kėtė rast realizoi takime me Rektorin e Universitetit Prof. Reiner Franke, Prorektoren pėr mėsim prof. Silvia Weber, Prorektorin pėr Marrėdhėnie tė jashtme Prof. Michael Geiger.
Nė takimin qė u realizua mes Rektorėve tė Universitetit tė Shkencave tė Zbatuara tė Shtutgardit dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės, z. R. Franke dhe prof. dr. Sadi Bexheti, u diskutua pėr vazhdimin e bashkėpunimit mes dy Universiteteve nė tė ardhmen. Informata nė lidhje me punėn dhe aktivitetet e USHT u dhanė nga Rektori prof. dr. Sadi Bexheti, ndėrsa nė vecanti u diskutua pėr Fakultetin e shkencave tė zbatuara, respektivisht programet studimore tė kėtij fakulteti.

Prorektorja Webber foli pėr aktivitetet konkrete gjatė vitit tė ardhshėm ku ndėr tė tjera pėrmendi Shkollėn verore 2008/2009 qė do tė mbahet nė fund tė muajit gusht, apo fillim tė shtatorit ku do tė realizohet trajnim nė degėn e ndėrtimtarisė fizike nė gjuhėn gjermane, do tė organizohet njė program interkulturor nė bashkėpunim edhe me Ambasadėn e Gjermanisė ndėrsa nė fund tė projektit studentėt do tė bėhet testimi i grupit tė studentėve qė pėrbėhet nga 20-25 dhe do tė marrin certifikatė.

Mė shumė...

« 1 ... 81 82 83 (84) 85 86 87 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio