Studentet.info
« 1 ... 86 87 88 (89) 90 91 92 ... 214 »
Lajme : Diplomon gjenerata e parė e studentėve nė studimet post diplomike nė SHBA
Kyqur 15-09-2007 8:56:23 (1555 Lexime)

Diplomon gjenerata e parė e studentėve nė studimet post diplomike nė SHBA

PRISHTINĖ, 15 SHTATOR- Ka diplomuar gjenerata e parė e studentėve kosovarė tė cilėt kanė bėrė studimet post diplomike nė universitete tė ndryshme nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Shkollimi i tyre nė SHBA ėshtė mundėsuar nga programi i Fondit Amerikan pėr Edukim nė Kosovė nė bashkėpunim me Kėshillin Amerikan. Ky program ka pėr qėllim qė tė mbėshtes zhvillimin afatgjatė nė Kosovė.

Mė shumė...

Opinione : Welcome to Myzeqeja University!
Kyqur 15-09-2007 7:39:21 (1603 Lexime)

Welcome to Myzeqeja University!

Nga: Drini Imami

Ėshtė e dhimbshme tė ndjekėsh nga afėr zhvillimet dhe "produktet" e tranzicionit tė gjatė dhe kaotik nė arsimin shqiptar, tė tė gjitha niveleve. Universitetet duhet tė ishin paraprijėse tė zhvillimit dhe progresit, por pėr fat tė keq janė shndėrruar nė vatra korrupsioni dhe shterpėsie intelektuale, shkencore dhe shoqėrore. Nė vend qė ato tė luanin rol deciziv nė reformė dhe pėrparim, moralisht dhe profesionalisht, ato janė tė zhytura nė kapsllėk inovacioni dhe diare paudhėsish dhe dembelizmi. Dukuritė e mitėmarrjes dhe formave tė tjera tė shėmtuara tė abuzimit pranohen gjerėsisht si normalitete karakterizuese tė jetės universitare, ndėrsa fjala shkencė tingėllon e huaj.

Mė shumė...

Lajme : 130 punėsime tė reja nė USHT
Kyqur 13-09-2007 5:16:40 (1697 Lexime)


130 punėsime tė reja nė USHT

Shkup, 13 shtator - Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka njoftuar se tė mėrkurėn janė lėshuar pėlqimet pėr 130 punėsime tė reja nė Universitetin Shtetėrorė tė Tetovės (USHT). Ministri Rushiti thotė nė bazė tė analizave dhe kėrkesave qė kanė arritur nga Universiteti Shtetėrorė i Tetovės, ėshtė pėrfunduar se nevojitet kuadėr shtesė pėr studimet programe, konkretisht programet e reja studimore qė janė akredituar, e ku bėjnė pjesė edhe fakultetet e reja qė tanimė janė hapur nė USHT.
"Pas kėsaj, me siguri se Universiteti do tė shpallė konkurs dhe do tė pranojė kuadrin qė do t'i plotėsojė kushtet e nevojshme, ndėrkohė nė tenderin e ardhshėm do tė rishikohet mundėsia edhe pėr punėsime tjera shtesė", ka thėnė Rushiti.
Ndryshe, rektori Sadi Bexheti ka pėrshėndetur vendimin e ministrit Rushiti pėr 130 punėsimet e reja. Ai thotė se ėshtė pėrparėsi e madhe, ngase do tė arrihet nė 40 pėr qind numri i tė punėsuarve me tituj profesorė, me tė cilėt edhe mbushen kėrkesat pėr studimet e reja programore.

Mė shumė...

Lajme : Nė UEJL viti akademik, mė 17 shtator
Kyqur 13-09-2007 5:15:09 (1970 Lexime)


Nė UEJL viti akademik, mė 17 shtator

Tetovė, 13 shtator - Njėra nga risitė kryesore pėr Universitetin e Evropės Juglindore pėr kėtė vit Akademik, ėshtė fillimi i mėsimit nė njė datė tjetėr, pra mė 17 shtator. Sipas autoritetet tė Universitetit pėrgatitjet pėr startimin e vitit akademik mė herėt janė gati.
"Tė gjitha fakultetet janė pėrgatitur pėr fillimin e mbarė tė vitit tė ri akademik, ndėrsa stafi drejtues i Universitetit dhe ai akademik janė kujdesur qė studentėve t'ua ofrojnė tė gjitha kushtet e nevojshme pėr studim", thonė nė Shėrbimin e Informimit tė UEJL-sė. Ata njėkohėsisht informojnė se mė 17 shtator, nė prani tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė Qeverisė sė Maqedonisė dhe tė Komisionit Evropian njėkohėsisht do tė inaugurohet edhe ndėrtesa e re brenda qytezės universitare, e cila ėshtė nė suaza tė standardeve tė kėrkuara nė BE.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt shqiptarė, hacker-a me karta krediti
Kyqur 13-09-2007 4:18:44 (2345 Lexime)


Studentėt shqiptarė, hacker-a me karta krediti

TIRANĖ, 13 SHTATOR- Hacker-at shqiptarė “sulmojnė” kompaninė e fluturimeve ajrore “Belle Air”. Bileta tė udhėtimit tė kėsaj kompanie janė blerė me anė tė internetit me kartat e kreditit tė njė kompanie franceze, tė cilės mė pare, hacker-at i kishin vjedhur numrin e llogarisė dhe kodin pėrkatės. Kompania “Belle Air” ka identifikuar personat qė kanė udhėtuar me kėto bileta tė blera nė mėnyrė pirateske nė internet, dhe i ka denoncuar pėr vjedhje me anė tė mashtrimit nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės. Burime pranė sektorit tė Antikrimit Ekonomiko-Financiar tė kėsaj drejtorie, tė cilėt po merren me hetimin e ēėshtjes, thanė pėr Gazetėn se kanė nisur hetimet nė gjendje tė lirė pėr Enkelejda Hasanpapajn, 25 vjeēe; Eljon Baēellin, 25 vjeē; Elvis Kerenxhin, 21 vjeē; Banush Muskajn, 43 vjeē dhe Ilia Kerenxhin, 60 vjeē. Hetuesit konfirmuan se tre tė parėt janė studentė nė Itali dhe janė autorė tė piraterisė, duke pajisur veten e tyre dhe tė afėrmit. 60-vjeēari Ilia Kerenxhi, mėsohet tė jetė i ati i studentit Elvis Kerenxhi, i cili dyshohet tė jetė edhe “koka” e kėtij mashtrimi.

Mė shumė...

Lajme : Studentja me SIDA, infekton dy persona nė Elbasan
Kyqur 12-09-2007 4:52:14 (2879 Lexime)


Studentja me SIDA, infekton dy persona nė Elbasan

ELBASAN, 12 SHTATOR- Shėndetėsia shqiptare pėrfshihet nga njė tjetėr skandal i dhurimit tė gjakut. Njė studente 22–vjeēare nė Universitetin e Elbasanit ka dhuruar me vetėdije gjak tė infektuar nga virusi vdekjeprurės HIV, duke shkaktuar dramė nė dy familje tė tjera. Si pasojė, njė djalė 2-vjeēar dhe njė i moshuar 74 vjeē i janė shtuar tashmė listės sė personave tė prekur nga sėmundja e shekullit. Ministria e Shėndetėsisė ka deklaruar se shkak pėr kėtė ėshtė bėrė kontrolli jo sipas standardeve tė njėsisė sė dhuruar dhe ka paralajmėruar se personat qė janė marrė me testimin e gjakut do tė kenė pėrgjegjėsi ligjore, por i ka zbutur tonet e ndėshkimit duke i paraprirė me faktin se mėnyra e testimit nė kohėn kur ėshtė dhuruar gjaku kishte shumė mangėsi.

Mė shumė...

Lajme : Zgjedhjet nė universitete, MASH: Ja rregullorja, presim sugjerime
Kyqur 12-09-2007 3:17:49 (2277 Lexime)


Zgjedhjet nė universitete, MASH: Ja rregullorja, presim sugjerime

TIRANĖ, 11 SHTATOR- Miratohet projekt-rregullorja pėr zgjedhjet e krerėve tė universiteteve, MASH nė pritje tė sugjerimeve. Rektorėt dhe dekanėt, kundėr rregullores. Kushtet e debatit pėr zgjedhjet nė universitete janė shterur dhe kjo pėr shkak tė rregullores qė ka nxjerrė MASH. Por kjo nuk do tė thotė se debati ėshtė kryer. Ai, sipas dekanėve dhe rektorėve tė Tiranės sapo ka nisur. Dilemat pėr zgjedhjen e dekanėve dhe rektorėve nė universitet, ato tė rejat dhe tė vjetrat janė shtruar me themel dhe presin njė rrahje idesh, alternativash pėr vendimmarrje

Mė shumė...

Lajme : Acarohen marrėdhėniet nė mes Agjencisė sė Akreditimit dhe Ministrisė sė Arsimit
Kyqur 11-09-2007 5:26:25 (1991 Lexime)

Ministria e Arsimit pajis me “licenca ilegale” universiteteve private

Prishtinė, 11 shtator – Drejtuesit e universiteteve private nuk mund tė flenė tė qetė, pse ata kanė licencėn nga Ministria e Arsimit. Licenca e tyre mund tė konsiderohet ilegale, kur nė fund tė kėtij viti pritet tė bėhet akreditimi i programeve akademike tė tyre. Kėshilli Kombėtar i Cilėsisė (KKC), organ ky qeverisės i Agjencisė sė Akreditimit, edhe zyrtarisht e ka ftuar Ministrinė e Arsimit qė tė pėrmbys disa vendime mbi licencimin e universiteteve tė reja, pėr tė cilat ka konstatuar se nuk janė respektuar procedurat qė parashihen me ligj.

Mė shumė...

Lajme : USHT synon njė imazh tė ri
Kyqur 11-09-2007 4:55:22 (1444 Lexime)


USHT synon njė imazh tė ri

Ohėr, 10 shtator - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ku studiojnė rreth 10 mijė studentė, programin mė i ri pėr punė mėsimore zhvillohet sipas parimeve tė Deklaratės sė Bolonjės dhe sistemit evropian pėr transfer-kredi. Pėr realizimin e programit janė tė angazhuar edhe ekspertė. Kėshtu tha rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės Sadi Bexheti nė seminarin treditor pėr Procesin e Bolonjės dhe Sistemin evropian tė transfer-kredisė qė po e mban Universiteti nė Ohėr.

Bexheti sqaroi se qėllimi i mbajtjes sė seminarit ėshtė qė tė jemi sa mė afėr studimeve meqė Maqedonia ėshtė nėnshkruese e Deklaratės sė Bolonjės dhe nė tėrėsi sistemi i shkollimit ėshtė i ndryshueshėm dhe provimi mė nuk do tė mbahet vetėm me gojė. "Do tė merren parasysh tė gjitha pjesėt pėrcjellėse tė tij, duke filluar nga pjesa me gojė, me shkrim, seminaret, pjesėmarrja nė ligjėrata dhe ushtrime dhe tė gjitha kėto do tė ndikojnė nė notėn pėrfundimtare", theksoi rektori i USHT-sė.

Mė shumė...

Opinione : TRAGJIKA E NJĖ ELITE INTELEKTUALE
Kyqur 11-09-2007 4:50:24 (1958 Lexime)


TRAGJIKA E NJĖ ELITE INTELEKTUALE

Arben LLALLA


Nuk kam dashur asnjėherė tė merrem me problemet e shoqėrisė shqiptare nė Maqedoni sepse kėtu ka shumė intelektualė dhe mėndje tė ndritura qė fare mirė mund tė japin mendimet e tyre, tė reagojnė pėr poshtėrimet qė u bėhen zhvillimeve tė arsimit dhe kulturės shqiptare. Por vitet e fundit vihet re njė heshtje e madhe e kėtyre intelektualėve pėrballė fenomeneve poshtėruese nė punėsimet nė arsimin nė gjuhėn shqipe dhe nė veēanti nė Tetovė.
Jemi mėsuar tė dėgjojmė slogane: Tetova me dy Universitete, Tetova kryeqytet i arsimit dhe kulturės shqiptar nė Maqedoni, etj. Por pas vitit 2002 arsimi shqiptar nė Maqedoni dhe nė veēanti nė Tetovė pas kėtij viti kishte njė fat krejt tė kundėrt nga vlerat historike dhe zhvillimet e saja. Partive politike shqiptare tė pas 2002 u faturohet nga historia humbja e vlerave tė vėrteta tė arsimit kombėtar dhe fajtorėt mė tė mėdhenj janė intelektualėt tetovar, qė pėrndryshe nuk janė dhe tė pakėt nė numėr. Shumė prej tyre pėrfshihen nė listėn e emrave mė tė shndritshėm, qė i kanė dhėnė dhe i japin lavdi kulturės shqiptare.

Mė shumė...

« 1 ... 86 87 88 (89) 90 91 92 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio