Studentet.info
« 1 ... 7 8 9 (10) 11 12 13 ... 214 »
Lajme : Kriminaliteti akademik
Kyqur 08-04-2012 5:06:44 (1332 Lexime)


Shkėlzen HALIMI/KOHA

Abuzimet e profesorėve nė Universitetet e Maqedonisė, me theks tė veēantė nė universitetet ku mėsojnė shqiptarėt, vazhdojnė tė jenė tabu temė. Sot nuk ėshtė fshehtėsi se disa profesorė i kushtėzojnė studentėt qė t'i blejnė librat e tyre, tė cilat janė tekste tė kompiluara, tė pėrkthyera nė njė shqipe qė ėshtė vėshtirė tė kuptohet. Ėshtė e kuptueshme se pse studentėt nuk e ngrenė zėrin ndaj kėtyre abuzimeve: ata thjeshtė janė tė frikėsuar dhe vėshtirė marrin guximin pėr t'i paraqitur publikisht kėto anomali. Nga ana tjetėr, se paku deri tani, nė nivel akademik, nuk ka patur asnjė debat pėr kėto abuzime dhe pėr vėnien e njė rendi nė tekstet universitare, qė nė fakt, nuk pėrkojnė me nivelin akademik, pėrkatėsisht janė thjeshtė doracakė qė ofrojnė njohuri tė kufizuara.

Mė shumė...

Lajme : Konkurs “Shprehu pėrmes mediumeve” me temė “Sė bashku pėr shkolla pa dhunė”
Kyqur 05-04-2012 4:38:36 (1000 Lexime)


Shkolla e Lartė pėr Gazetari dhe Marrėdhėnie me Publikun, nė bashkėpunim me Zyrėn e UNICEF nė Shkup, shpall konkurs pėr veprėn mė tė mirė tė shkollave tė mesme me temė “Sė bashku pėr shkolla pa dhunė”.

Bėhu kreativ, trego se si tė parandalohet dhuna nė shkolla. Mund tė inēizosh klip me kohėzgjatje 1 minutė, tė bėsh ndonjė fotografi me mesazh tė fuqishėm ose tė pėrfshish foto-histori. Mirėpo nėse fjalėt janė arma yte mė e fortė, atėherė shprehu pėrmes fjalėve- kėto janė vetėm njė pjesė e mesazheve pėrmes tė cilave arrihm tė behemi kreativ. Duhet tė jepen shembuj se si shkollat arrijnė tė parandalojnė dhunėn ose te zvogėlojnė tė njejtėn dhe tė jepen ide se si tėrėsisht tė ē’rrėnjoset dhuna ndėrmjet nxėnėsve tė shkollave tė mesme.

Mė shumė...

Opinione : Vox clamantis in deserto
Kyqur 28-03-2012 3:04:24 (1208 Lexime)


Nga Bardhyl ZAIMI

Nganjėherė, pėr shumė situata qė na rrethojnė me tepri cinizmi, duket se nuk arrijmė tė gjejmė njė formulim tė saktė, tė pakundėrshtueshėm, pėr ta pasqyruar deri nė fund morbiditetin e tyre. Gjithnjė nė kėsi rastesh ndjeshmėria dhe gjuha janė dy udhėtarė tė pėrhumbur qė se gjejnė njėri-tjetrin. E ndjejmė thellė pėrbrenda peshėn e papėrballueshme tė pamundėsisė dhe madhėshtinė e paprekur tė gjuhės, qė si njė grua tekanjze nuk tė lė t'i afrohesh. Ky ėshtė njė ēast tronditės i pamundėsisė qė na bėn tė vuajmė, na bėn histerik nė pėrpjekjen pėr tė artikuluar atė stivė paradoksesh qė qėndron para nesh si mal dėshpėrimesh.

Tė gjithė ata qė kanė shpirt kreativ tashmė e kanė provuar kėtė helm qė me delikatesėn mė tė madhe na ofron pamundėsia. Pesha e rėndė e realiteteve tė ngatėrruara pėrfundimsht duket e tėpėrt pėr "muskujt" e pastėrvitur tė gjuhės. Jemi gati tė dorėzohemi, t'i themi lamtumirėn e paqme pėrpjekjes sonė qė rend tė deshifrojė mbase rėnien tonė tė pėrjetshme...

Mė shumė...

Lajme : ALEX KASSEL nė koncert nė Tetovė, pėr Aleancėn Franceze
Kyqur 27-03-2012 12:24:51 (1154 Lexime)

Mė 04 prill, duke filluar nga ora 20:00, Aleanca Franceze e Tetovės organizon njė mbrėmje zbavitėse me DJ Alex Kassel nė kampusin e Univerzitetit tė Evropės Juglindore – Sole.


Njė ambient i kėtillė i pėrgaditur me Aleks Kassel nga Parisi, do tė ndodh me rastin e 10 vjetorit tė Aleancės Franceze nė Tetovė.


Qė nga krijimi i vet, Aleanca Franceze ka pasur mision promovimin e gjuhės dhe kulturės franceze. Me kėtė qėllim tashmė janė organizuar mjaftė aktivitete kulturore, disa prej tė cilave edhe vazhdojnė tė qėndrojnė tė shfaqura para jush, ashtu si fresku urban nė hyrje tė Tetovės . Muaji mars ėshtė pėrndryshe edhe muaji i Frankofonisė.

Mė shumė...

Opinione : Njėmbėdhjetė vjet pa babain
Kyqur 22-03-2012 9:46:39 (1741 Lexime)


Nga Tahire Koraēi

Vitet po kalojnė, por malli pėr babain ēdo ditė e mė shumė shtohet… ky muaj dhe kjo datė (21.03.2001) ėshtė shumė e hidhur pėr mua.. Kthehemi 11 vite pas. Nė atė kohė unė isha vetėm 10 vjeēe, ndėrsa vėllai im 7 vjeē. Lagja ku jetojmė ėshtė lagje e dėshmorėve ku luftuan dhe dhanė jetėn pėr tė qenė sot tė lirė. Mė 14 mars tė vitit 2001 krisi pushka nė maje tė Sharrit. Edhe pse isha vetėm 10 vjeēe, ēdo gjė ka ngelur nė kujtesėn time. Plumbat vinin anė e mbanė. Unė dhe vėllau ishim nė oborrin e shtėpisė. Vėllau Lulzimi (Luli) shikonte si bėhej luftė dhe bėrtiste UĒK… UĒK…

Mė shumė...

Lajme : UEJL-Microsoft, kontratė bashkėpunimi
Kyqur 16-03-2012 9:58:55 (1072 Lexime)


Universiteti i Evropės Juglindore ka firmosur sot kontratė bashkėpunimi me kompaninė Microsoft - pėrfaqėsia e Maqedonisė. Kjo kontratė nė vete ngėrthen edukim tė studentėve tė kėtij universiteti nė sfera tė ndryshme tė teknologjisė IT si dhe punėsime mė tė lehta. Nė program do jenė tė kyēur profesorė nga vendi tė kompanisė Microsoft, ndėrsa kohė pas kohė do tė kyēen edhe profesorė nga jashtė, tė cilėt do tė pėrgatisin kuadrot e reja.

“Microsoft I pėrkrah tė gjithė ata qė ndihmojnė nė transformimit e arsimit , un mendoj qė UEJL I themeluar dhe pėrkrahur nga SH B A dhe Unioni Evropian gjatė gjithė veprimtarisė akademike qė ka pasur nė Maqedoni dhe si pionierė tė shumė iniciativave pėr modernizim tė arsimit tė lartė, jemi ndėr faktorėt qė ka transformuar arsimin e lartė.

Mė shumė...

Lajme : Izairi: Mė larguan mua si profesor ordinar pėr tė pranuar mjek tė zakonshėm
Kyqur 05-03-2012 5:57:57 (1381 Lexime)


Edhe pse ka pas kontratė njė vjeēare pėr punė nė fakultetin e Mjekėsisė pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Prof. Dr Remzi Izairi ėshtė larguar nga puna. Profesor Izairi i cili ka qenė profesor inordinar ka pas ligjėruar 5 lėndė, mes tė cilave edhe “Mjekėsinė interne”, njė nga lėndėt bazė tė mjekėsisė. Lėndėt e tij, tashmė u janė shpėrndarė disa mjekėve, tė cilėt kanė tituj shkencor, por nuk kanė tituj arsimor. “Lajm” merr vesh se USHT ka kėrkuar profesorė tė “Mjekėsisė interne” nė Prishtinė, mirėpo kėrkesa i ėshtė refuzuar, pasi profesor Izairi jep mėsim dhe nė Universitetin e Prishtinės dhe kolegėt e tij, ish nxėnės tė tij nuk kanė pranuar qė tė ligjėrojnė nė USHT, kur profesori i kėsaj lėnde veē mė gjendet dy metra larg.

Mė shumė...

Opinione : Pse z. Rektor Agron Reka punėsove kushėrirėn Fatmir Besimit?
Kyqur 02-03-2012 8:52:12 (2321 Lexime)


Mr.sc.Rezehana Hysa

Studente e vitit 1996 e Fakultetit Pedagogjik tė Universitetit tė Tetovės, pedagoge e diplomuar dhe asistente e Fakultetit Pedagogjik prej vitit 2002,ndėrsa me zyrtarizimin e saj, mė 2004 me marrėdhėnie tė rregullt pune nga komisioni amė pėr themelimin e Universitetit nė thirjen asistente e re,nė departamentin e pedagogjisė me kohė tė pacaktuar ndėrsa prej vitit 2007 magjistėr i shkencave pedagogjike nė Universitetin e Prishtinės.

Mė shumė...

Lajme : Forumi Rinor Islam e pėrfundoi me sukses Kampanjėn “Studenti, fuqia e ndryshimit”
Kyqur 02-03-2012 8:48:14 (1251 Lexime)


Me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Studentit, Forumi Rinor Islam e realizoi me sukses kampanjėn “Studenti, fuqia e ndryshimit” e cila u pėrshkua me debate dhe ligjerata nė ciklin e katėr takimeve tė njėpasnjėshme, edhe atė nė fakultetin e disperzuar tė USHT-sė nė Kumanovė dhe Shkup, Qendrėn Rinore tė FRI-sė nė Tetovė dhe pėr fund nė Universitein Shtetėror tė Tetovės.

Mė shumė...

Opinione : Etnocentrizmi dhe vetėnėnshtrimi
Kyqur 02-03-2012 8:34:28 (1744 Lexime)


Xhelal NEZIRI

Bashkėjetesa ėshtė vėnė nė njė sprovė tė vėrtetė pas vrasjes sė dy tė rinjėve shqiptarė nė Gostivar nga ana e policit maqedonas. Edhe pse vrasja ndodhi pas njė zėnke banale pėr vendparkim, megjithatė rrėnjėt e kėtij akti ēnjerėzor janė brenda pushtetit, ku paqe bėjnė etnocentrizmi maqedonas dhe vetnėnshtrimi shqiptar. Pa dashur tė politizoj kėtė rast tragjik, do tė mundohem tė shfaq mendimin tim lidhur me eksplodimin gjithnjė e mė tė theksuar tė kėtij etnocentrizmi qė tani mė ka filluar tė marrė jetėra njerėzish.

Mė shumė...

« 1 ... 7 8 9 (10) 11 12 13 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio