Studentet.info
« 1 ... 90 91 92 (93) 94 95 96 ... 214 »
Lajme : Policia arreston dy ish-pjesėtarė tė UĒK-sė
Kyqur 02-07-2007 6:32:12 (1576 Lexime)

Sigurimsat nė gjah pas studentėve

Tetovė, 01 korrik - Pjesėtarė tė Drejtorisė pėr siguri dhe kundėrzbulim tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė, kanė privuar nga liria pėr pesė orė resht ish-luftėtarėt e UĒK-sė ,anėtarė tė OVL-sė dhe studentėt Ylli Rusi dhe Safet Halimi, njoftoi tė dielėn Shėrbimi pėr informim i OVL-UĒK-sė njofton opinionin e gjerė se,.
Ngjarja ka ndodhur tė premten pasdite nė vendkalimin kufitar Jazhincė (Maqedoni-Kosovė), kur Rusi dhe Halimi kanė qenė duke kaluar kufirin. Sipas OVL-UĒK-sė, pa asnjė pretekst, pjesėtarėt e DSK-sė kanė urdhėruar tė zbresin nga makina dhe i kanė futur nė zyrat e policisė qė gjenden nė kėtė vendkalim kufitar.


“Policia fillimisht, pa asnjė tė drejtė, ua ka marrė telefonat celulare, i kanė rregjistruar tė gjitha numrat qė kanė qenė nė cellular dhe i kanė pyetur pėr identitetin e personave qė i kanė hasur tė rregjistruar. Mė tej, pjesėtarėt e DBK-sė i kanė pyetur se pse ėshtė themeluar OVL-ja, kush ėshtė kryetari dhe me ēfarė merret ai, pse kanė qenė pjesėtarrė tė UĒK-sė… Duke vazhduar me presionin psikologjik, sigurimsat maqedonas ua kanė bėrė me dije se tė gjithė pjesėtarėt e UĒK-sė janė nė ndjekje tė vazhdueshme, survejohet ēdo hap i tyre dhe se i dinė tė gjitha udhėtimet e tyre nė Kosovė dhe Shqipėri”, njofton OVL-ja.

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Prishtinės ka organizuar provimin pranues pėr regjistrimin e studentėve tė rinj
Kyqur 30-06-2007 2:20:55 (16377 Lexime)


Provimi pranues me defekte tė vjetra


Prishtinė, 30 QERSHOR – Parregullsi tė mėdha janė vėrejtur edhe kėtė vit gjatė organizimit tė provimit pranues pėr studentėt e rinj nė Universitetin e Prishtinės. Tė enjten, pos pritjeve tė gjata qė kanė bėrė konkurrentėt derisa u ka ardhur radha pėr t’iu nėnshtruar kėtij provimi, janė vėrejtur edhe defekte nė vetė organikėn e testit, raporton "Koha Ditore".

Ndėrkaq, njė zarf qė i ėshtė bashkangjitur testit, e nė tė cilėn duhej shkruar emri dhe mbiemri i kandidatit, ka krijuar mundėsinė pėr manipulim me emėr. Janė identifikuar edhe studentė tė cilėt kanė hyrė nė provimin pranues, nė vend tė individėve tė tjerė.

Mė shumė...

Lajme :  LIBRI UNIVERSITAR “FINANCAT PUBLIKE” nga Abdylmenaf Bexheti
Kyqur 29-06-2007 16:01:24 (7480 Lexime)


PROMOVOHET LIBRI UNIVERSITAR “FINANCAT PUBLIKE”

TETOVĖ,30 QESHOR- Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, u bė promovimi i librit universitar “Financat Publike” tė prof.asoc. Abdylmenaf Bexheti. “Jam i nderuar me pjesėmarrjen nė kėtė promovim, jo vetėm se teksti ėshtė me vlera, por edhe pėr faktin qė prof. Abdylmenaf Bexheti ėshtė edhe bashkėpunėtori im i afėrt’, tha rektori i Universitetit tė Evropės Juglindore, akademik Alajdin Abazi. Universiteti ynė, tha ai, do tė vazhdoj tė pėrkrah botime cilėsore, tė ngjashme me kėtė qė promovohet sot edhe nė tė ardhmen. “Ēdo fjalė qė shkruhet nė universitet, duhet tė del edhe jashtė dhe kjo dėshmohet me botimin e kėtij teksti universitar”, tha rektori akademik Alajdin Abazi.

Botimi i kėtij libri vjen pas njė pune tė gjatė dhe kėrkimore tė prof. Abdylmenaf Bexheti, tha dekani i Fakultetit tė Administrim Biznesit, prof. Nasir Selimi. Teksti “Financat Publike” vjen nė njė kohė kur tekstet e ngjashme janė tė paktė nė gjuhėn shqipe. Jemi dėshmitarė se sa tė varfėr janė universitet me libra tė kėtij zhanri, tha dekani Nasir Selimi. “Nuk kam takuar asnjė ekonomist nė Maqedoni, i cili ka njohuri kaq tė thella pėr financat publike”, tha Abdul Gafar Mugal , njėri nga recensentėt e librit, duke shtuar se “ ndoshta ėshtė pėrvoja nė qeveri e profesor Bexhetit, e cila e lejon atė tė bėjė njė baraspeshė tė mrekullueshme ndėrmjet aspektit normativ dhe pozitiv tė financave publike. Kjo baraspeshė ėshtė thelbėsore nė kuptimin gjithėpėrfshirės tė asaj ēfarė mund dhe ēfarė duhet tė bėjė qeveria, tha profesori Mugal.

Mė shumė...

Njoftime : FTESĖ
Kyqur 28-06-2007 6:26:21 (1931 Lexime)

FTESĖ

Ju ftojmė tė merrni pjesė nė promovimin e tekstit universitar "Financat Publike" tė prof. asoc. Abdylmenaf Bexheti.

Promovimi, do tė mbahet tė premten ( 29.06.2007), nė sallėn e bibliotekės sė UEJL-sė me fillim nė orėn 11:00.

Pėr tė gjithė mysafirėt, pas promovimit, do tė ketė kokt еј.


Vendi : Biblioteka e UEJL-sė

Koha : ora 11:00

Data : 29.06.2007 (E premte)


Lajme : Delegacioni i Universitetit Medicinal tė Gracit-Austri
Kyqur 28-06-2007 1:29:59 (2543 Lexime)


Rektori, prof. dr. Gerhard Franz Walter, nė USHT

TETOVĖ, 27 QERSHOR- Njė delegacion i Universitetit Medicinal tė Gracit i udhėhequr nga Rektori i kėtij Universiteti, prof. dr. Gerhard Franz Walter dhe Prorektori pėr arsim, prof. dr Gilbert Reibnegger u prit nga Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr Sadi Bexheti, Prorektori pėr arsim, prof. dr. Agim Vela dhe Prorektori pėr marrėdhėnie me jashtė, prof. dr. Hamit Mehmeti, me c'rast u diskutua pėr bashkėpunimin mes kėtyre dy Universiteteve, sidomos pėr Fakultetin e Mjekėsisė qė pritet tė filloj me punė nė vitin akademik 2008/2009.

Universiteti i Gracit do tė ofroj pėrkrahje nė fushėn e pėrpilimit tė plan-programeve mėsimore tė Fakultetit tė Mjekėsisė tė USHT-sė, do tė i mundėsoj kuadrove tė USHT-sė specializime nė Austri, do tė i mundėsoj studentėve tė Fakultetit tė mjekėsisė sė USHT-sė tė vazhdojnė studimet nė Universitetin Medicinal tė Gracit, pas vitit tė 3-tė tė studimeve si dhe do tė ofroj pėrkrahje tė vazhdueshme strategjike rreth plotėsimit me kuadėr dhe kushte tė nevojshme pėr mbarėvajtje tė procesit arsimor tė Fakultetit tė Mjekėsisė pranė USHT-sė.

Mė shumė...

Lajme : Filloi regjistrimi i studentėve tė rinj
Kyqur 26-06-2007 7:05:25 (1538 Lexime)

Filloi regjistrimi i studentėve tė rinj nė USHT


TETOVĖ, 26 QERSHOR - Filloi regjistrimi i studentėve tė rinjnė Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė afatin e parė tė regjistrimit. Qysh nė orėt e para tė mėngjesit Universiteti u vėrshua nga njė valė e kandidatėve tė interesuar pėr studime deridiplomike nė ndonjėrin nga drejtimet e 10 fakulteteve tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Interesimi mė i madh u shfaq nė Fakultetin Ekonomik ku ėshtė paraparė pranimi i 570 studentėve, ndėrsa vetėm ditėn e parė deri nė ora 4 u paraqitėn 167 studentė. Interesim ėshtė shfaqur edhe pėr Fakultetin Juridik ku janė paraqitur 158 kandidatė qė konkurrojnė pėr numrin e pėrgjithshėm prej 600 studentėsh nė tė 4 drejtimet e kėtij Fakulteti.

Mė shumė...

Lajme : Nisėn regjistrimi nė katėr universitet shtetėrore
Kyqur 26-06-2007 3:40:47 (1821 Lexime)

Hapen dyert pėr 18 mijė studentė

SHKUP, 26 QERSHOR - Tė hėnėn dhe tė martėn nė tri universitete publike nė gjuhėn maqedonase, Shkup, Manastir dhe Shtip, kurse deri tė premten nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės janė hapur dyer pėr pranimin e 18 mijė akademikėve tė ardhshėm.

Edhe pse regjistrimi nė fakultete bėhet pa provime pranuese, kjo nuk pritet tė ndodhėn nė tė gjitha fakultete, si nė ato tė mjekėsisė, ekonomisė apo drejtėsisė. Nė ditėn e parė tė dorėzimit tė dokumenteve, nė fakultetet e drejtėsisė dhe Ekonomisė, ku ėshtė caktuar tė pranohen nga 685, respektivisht 840 studentė, numri i dokumenteve tė dorėzuara ka kapėrcyer 1 500-shin nė secilin fakultet. Gati trefish mė i madh ka qenė numri kandidatėve student nė fakultete e mjekėsisė: mjekėsi e pėrgjithshme, stomatologji, farmaci dhe edukatė fizike, pėr ku janė lejuar 750 vende. Nė fakultete e shkencave teknike dhe matematike-natyrore, sivjet ėshtė vėrejtur interesim i shtuar nė drejtimet e makinerisė dhe ndėrtimtarisė.

Mė shumė...

Lajme : "Fiks Fare" denoncon mitėmarrjen nga ana e njė pedagogu tė universitetit
Kyqur 26-06-2007 3:10:20 (2479 Lexime)

Profesori shet notėn pėr 10 mijė lekė


TIRANĖ, 26 QERSHOR- Plot 10000 lekė tė reja kushton njė notė kaluese sot nė universitetet shqiptare. Tė marrėsh provimet pa mėsuar dhe pa u paraqitur asnjėherė nė leksione dhe seminare ėshtė shumė e thjeshtė. Mjafton qė ta kesh xhepin plot. Ēdo gjė zgjidhet me para. Pedagogėt mbyllin njėrin sy dhe mirėpresin shpėrblimin pėr notėn qė tė japin.

"Fiks Fare" denoncoi nė emisionin e djeshėm, rastin e njė pedagogu tė Universitetit Bujqėsor tė Tiranės, i cili kundrejt notės kaluese i merr studentes sė tij tė vitit tė tretė dhjetėmijė lekė. Studentja, e cila nuk mund tė merrte me forcat e saj njė notė kaluese nė lėndėn e pėrmirėsimit gjenetik, i kėrkon njė marrėveshje profesorit Kujtim Tamo nė zyrė. Studentja i jep fillimisht pesė mijė lekė profesorit, nė kėmbim tė notės kaluese. Profesori nuk pranon qė tė lėshojė notėn nė kėmbim tė kėsaj shume.

Mė shumė...

Lajme : USHT fillon aplikimet
Kyqur 25-06-2007 7:19:00 (1582 Lexime)

Ja afatet dhe kushtet pėr transferimin nė USHT

TETOVĖ, 24 QERSHOR - Universiteti Shtetėror i Tetovės ka filluar procesin e aplikimit pėr transferimin e atyre studentėve tė cilėt do t'i ndjekin proceset edukative dhe arsimore-pedagogjike, nė vitin akademik 2007/2008, pranė kėtij institucioni. USHT njofton se tė drejtat pėr vazhdimin e studimeve mund tė realizohen nė institucionet e arsimit sipėror tė USHT me vetėfinancim, sipas masave dhe kritereve tė Programit, nė tė gjitha programet studimore tė akredituara.

Studentėt qė mė parė i kanė ndjekur studimet jashtė institucioneve publike tė arsimit sipėror, kanė mundėsi qė t'i vazhdojnė studimet e tyre nė vitin e parė nė ato studime tė institucioneve tė arsimit sipėror pėrkatės. USHT njofton gjithashtu se studentėt kanė tė drejtė tė kėrkojnė testim tė njohurive dhe nė bazė tė rezultateve tė treguara t'i regjistrojnė studimet nė vitin pėrkatės, ose nė bazė tė rezultateve tė treguara nga testimi i njohurive tė fituara, t'i realizojnė tė drejtat e tyre tė tjera.

Mė shumė...

Lajme : Shkolla Verore TEMPUS 2007
Kyqur 19-06-2007 2:17:35 (1643 Lexime)


Rektori i USHT-sė bėri hapjen solemne tė Shkollės Verore TEMPUS 2007

OHĖR 17 QERSHOR- Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof.dr Sadi Bexheti, bėri hapjen solemne tė Shkollės Verore Tempus 2007 dhe Konferencės me temėn: “Strategjia e zhvillimit ekonomik dhe procesi evropian i integrimit - Maqedonia dhe pėrvojat nė shtetet fqinje” ku u dėshiroj punė tė mbarė pjesėmarrėsve tė shkollės dhe uroj tė vazhdoj kjo frymė e bashkėpunimit ndėrkombėtarė.

Pjesėmarrės tė kėsaj shkolle janė Dr. Iraj Hashi, profesor i Universitetit Stafordshire - Angli, Dr. Harald Niklasson, Dr. Marja Wadman dhe Dr. Dan Porsfelt, profesorė nga Universitetit Vaxio - Suedi, Dr. Marc Jegers, profesor nė Free University nė Bruksel, Belgjikė, profesorė nga Kosova dhe Shqipėria, si dhe stafi akademik i Fakultetit Ekonomik nėn kryesimin e dekanit tė Fakultetit Ekonomik tė USHT-sė, prof. dr. Petrit Pollozhani.

Mė shumė...

« 1 ... 90 91 92 (93) 94 95 96 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio