Studentet.info
« 1 ... 91 92 93 (94) 95 96 97 ... 214 »
Lajme : Bashkėpunim mes USHT-se dhe Universitetin e Trakisė
Kyqur 19-06-2007 2:14:14 (1449 Lexime)


Aktiviteti i USHT-sė rreth bashkėpunimit ndėrkombėtar vazhdon me lidhjen e marrėveshjes me Universitetin e Trakisė nė Turqi

TURQI 16 QERSHOR - Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės qėndroi nė Turqi, nė Universitetin e Trakisė nė Edrene, me rastin e 25 vjetorit tė themelimit tė kėtij Universiteti. Ai u prit nga Rektori i Universitetit tė Trakisė, prof. dr. Enver Duran.
Tė pranishėm nė kėtė manifestim ishin edhe Rektorėt e Universiteteve greke, si ai i Athinės, Selanikut, Kretės, tė Universitetit tė Stara Zagorės dhe Gabrovės nga Bullgaria dhe Rektori i Universitetit tė Stambollit

Dy Rektorėt, ai i USHT-sė, prof.dr. Sadi Bexheti dhe i Universitetit tė Trakisė, prof. dr. Enver Duran, nė emėr tė Universiteteve qė pėrfaqėsojnė, nėnshkruan njė marrėveshje bashkėpunimi. Kjo ėshtė marrėveshjeve e njė rėndėsie tė vecantė ndėr marrėveshjet tjera mes Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Universiteteve tjera nė rajon e mė gjerė.

Mė shumė...

Lajme : Promovim i gjeneratės sė tretė tė absolventėve tė Universitetit tė Evropės Juglindore
Kyqur 18-06-2007 2:42:28 (1601 Lexime)


Promovim i gjeneratės sė tretė tė absolventėve tė Universitetit tė Evropės Juglindore

TETOVĖ, 16 QERSHOR- Nė Universitetin e Evropės Juglindore, nė Tetovė u promovua gjenerata e tretė e absolventėve.

Nė ceremoninė solemne morrėn pjesė pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė, tė USAID-it nga Uashingtoni, ambasadori i BE-sė nė Maqedoni, Ervan Fuere, zėvendėskryeministri Imer Aliu si dhe pėrfaqėsues tė ambasadave tė tjera nė Maqedoni.

Nė ceremoninė e promovimit hodhėn mbi 800 absolventė kapelat e zeza pėr te dėshmuar mbarimin e fakultetit ne kėtė universitet.

Mė shumė...

Opinione : Opinion
Kyqur 14-06-2007 6:54:27 (1736 Lexime)


Tė dashur kolegė, lexues dhe drejtues tė QAS-it

Nga: Enver HASANI - Rektor i UP-sė

Meqė keni kėrkuar sqarim publik nga unė, po ua jap nė orėt e vona tė kėsaj nate para ikjes sime pėr Amerikė. Me vjen shumė keq qė ndiheni tė shqetėsuar pėr njė problem tė cilin unė e kam trashėguar deh tė cilin ju mė mirė se unė e dini. Fjala ėshtė pėr departamentet e Fakultetit tė Mjekėsisė (FM), nė tė cilat propozohet mosregjsitrimi i studentėve pėr kėtė vit.

Arsyeja ėshtė fare e thjeshtė: ka mungesė kronike dhe drastike tė kuadrit mėsimdhėnės. Aty ka profesorė tė cilėt japin mėsim dhe i kanė vėnė notėn vetes, kurse nė njė rast tjetėr ėshtė konstatuar se profesori ka tė gjithė titujt shkencor fals, dhe tani ka ikur nė Kanada e unė duhet t’i anuloj notat atyre qė tanimė punojnė diku me diplomėn e UP-sė e cila formalisht ėshtė valide. Kėtė e dini tė gjithė dhe luajnė rolin e makushit. Flitet pėr drejtimet qė nuk kanė asnjė profesor tė lėmit (shikoni emrat e ligjėruesve aty), ose kur ka njė ose dy, sė bashku mbajnė krejt lėndėt e drejtimit dhe kjo ėshtė absurd i llojit tė vet.

Mė shumė...

Intervista : Intervistė me Alajdin Abazin, rektorin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė per LAJM
Kyqur 13-06-2007 6:17:14 (2710 Lexime)


Shteti nuk i pėrgjigjet si duhet UEJL-sė

Nga:LAURA PAPRANIKU

I themeluar pėr nevojat e arsimit sipėror tė shqiptarėve tė Maqedonisė, nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL) viteve tė fundit shėnohet njė shtim i dukshėm i studentėve maqedonas. Pjesėmarrja e tyre prej 30 pėr qind nė Konkursin pėr regjistrimin nė vitin 2008/2009, planet e zgjerimit tė UEJL-sė si nė aspektin hapėsinor ashtu edhe shkencor, standardi i studentėve, angazhimi nė nxjerrjen e kuadrove pėr nevojat e Universitetit, janė disa prej ēėshtjeve pėr tė cilat flet rektori i UEJL-sė, akademik Alajdin Abazin

Prej vitit tė kaluar, kur 25 pėr qind e vendeve ishin rezervuar pėr maqedonasit, sivjet keni rritur nė 30 pėr qind pjesėmarrjen e tyre. Pėrse, kjo tendencė?

Abazi:
Nuk ka tė bėjė me ndonjė tendencė pėr tu korrigjuar apo ndėrruar politika e pranimit tė studentėve sipas pėrkatėsisė gjuhėsore. Kjo vjen si rezultat i orientimit tonė, qė 20 pėr qind t’ju bėjmė vend “tė tjerėve”, por duke pasur ēdo herė parasysh qė kjo tė mos jetė pengesė pėr studimet nė gjuhėn shqipe, pasi edhe misioni Universitetit i dedikohet gjuhės shqipe. Megjithatė, UEJL-ja ėshtė institucion i hapur pėr tė gjithė, prandaj Bordit ka marrė qėndrim qė 20 pėr qind e vendeve t’ju caktohet tė tjerėve, ku pėrveē maqedonasve ka turq, boshnjakė, romė e kėshtu me radhė. Momentalisht, jemi nė nivelin e kėtyre pėrqindjeve, pasi 20 pėr qind janė “tė tjerė” dhe 80 shqiptarė.

Mė shumė...

Lajme : Publikohen konkurset pėr regjistrimin nė universitet publike
Kyqur 13-06-2007 6:10:06 (1991 Lexime)

8 mijė vende studentėve tė rinj


Shkup, 12 qershor – Numri i vendeve pėr regjistrimin e studentėve nė universitete publike tė Maqedonisė ka shėnuar ofertėn rekord. Si asnjėherė mė parė, maturantėt e kėtij viti, kanė nė dispozicion 17 962 vende, tė cilat i ofrojnė katėr universitete shtetėrore. Numri mė i madh i kėtyre vendeve ( 9 876) ofrohen nė Universitetin “Shėn Kirli dhe Metodi” tė Shkupit. Gati dy herė mė pak se sa Shkupi, por dy herė mė tepėr se sa vitin e kaluar akademik ėshtė vendi i ofruar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.
Nė USHT, sivjet ėshtė hapur konkurs pėr pranimin e 4 265 vendeve, prej tė cilave 2 017 me kuotėn shtetėrore, 1 438 me vetėfinancim dhe 810 me korrespondencė.

Nė gjuhėn Maqedonase, pėrveē se nė Shkup dhe Manastir, sundimet publike universitare pėr 2007/2008 do tė hapen edhe nė Shtip. Nė gjashtė fakultetet e Universitetit tė Shtipit ėshtė hapur konkurs pėr 1 100 studentė, kurse pėr nė Universitetin e Manastirit 2 721 vende. Afati i parė i regjistrimit tė studentėve, pėrfshirė tė katėr universitetet, do nisėn nė 25 qershor dhe do tė zgjaten deri nė datėn 29 tė tė njėjtit muaj.

Mė shumė...

Lajme : USAID dhe Universiteti i EJL me projekt pėr mėsim elektronik
Kyqur 08-06-2007 10:21:53 (1775 Lexime)

USAID dhe Universiteti i EJL me projekt pėr mėsim elektronik

TETOVĖ, 8 QERSHOR- Memorandum pėr mirėkuptim lidhur me projektin E-BIZ firmosėn sot Agjencia amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID) dhe Universiteti i Evropės Juglindore.

Nė kėtė mėnyrė pėrtėrihet liēenca ekskluzive e Qendrės pėr Zhvillim tė Bizneseve (CRB) pėr SkillSoft on-line kurseve pėr Maqedoninė, Kosovėn, Shqipėrinė, Serbinė dhe Malin e Zi.

„SkillSoft on-line stėrvitjet janė shembull pėr trendin global nė fushėn e stėrvitjeve tė quajtur mėsim elektronik", tha Hal Jeger, drejtor i projektit E-BIZ pranė USAID-it.

Mė shumė...

Lajme : Profesorė grekė nė burg pėr keqpėrdorime tė evrofondeve
Kyqur 07-06-2007 13:29:29 (1464 Lexime)


Profesorė grekė nė burg pėr keqpėrdorime tė evrofondeve

ATHINĖ, 7 QERSHOR- Dėnime drakonike prej 14 vjet deri me burgim tė pėrjetshėm u janė shqiptuar disa profesorėve universitar dhe nėpunėsve grekė pėr shkak tė keqpėrdorimeve tė parave nga fondet e Bashkimit Evropian.
Akgjykimet, pėr katėr profesorėt e Universitetit pėr shkenca politike nė Athinė dhe tre tė punėsuarit nė administratėn e insitucionit tė njėjtė arsimor, mbrėmė i shqiptoi Gjykata nė Athinė.

Dy profesorė, ish-rektor dhe zėvendės-rektor i Universitetit pėr shkenca politike, janė dėnuar me burgim tė pėrgjithshėm prej 41 iteve.
Nga 16 vjet burg u ėshtė shqiptuar dy tė punėsuarve nė shėrbimin administrativ, ndėrsa shefi i shėrbimit universitar pėr kontabilitet ėshtė dėnuar me burg tė pėrjetshėm.

Mė shumė...

Lajme : Korrupsioni nė arsim nė botė arrin miliarda dollarė
Kyqur 07-06-2007 9:12:38 (2768 Lexime)


Korrupsioni nė arsim nė botė arrin miliarda dollarė

PARIS, 7 QERSHOR- Korrupsioni dhe mashtrimet nėpėr shkolla dhe universitete nė mbarė botėn arrin disa miliarda dollarė dhe e konfronton ardhmėrinė e tė rinjve, thuhet nė raportin e UNESKO-s.

Nė disa shtete, fondet pėr arsim janė madje pėr 80 pėr qind tė "zhveshura" nga korrupsioni, Korrupsioni nė asrimin e lartė gjithnjė e mė shumė po merr formė tė diplomave falso, mashtrimeve me akreditime, madje edhe universitete tė rrejshme

Mė shumė...

Opinione : OPINION
Kyqur 07-06-2007 9:07:00 (1832 Lexime)

Arsimi nė udhėkryq dhe nevoja e reformės

Nga: Ilir KALEMAJ

Prej disa kohėsh, debati pėr reformėn nė arsim ka kohė qė ka pushtuar faqet e mediave dhe pėr mė tepėr, ėshtė kthyer nė njė shqetėsim real pėr mijėra tė rinj qė hasen nė pėrfundim tė studimeve tė tyre me njė treg sa tė pasigurtė, aq edhe diskriminues. Sikur tė ishte vetėm kjo, atėherė do ishte gjysma e sė keqes, por duhet mbajtur nė mendje se nė ‘lojė’ janė edhe prindėrit e kėtyre tė rinjve qė kanė investuar kohė, para dhe energji pėr tė bėrė tė mundur marrjen me sukses tė kėtyre diplomave nga fėmijėt e tyre.

Paradokset shqiptare s`kanė tė rreshtur, por njė nga fenomenet qė mė ka bėrė mė tepėr pėrshtypje ėshtė se nga njėra anė trumbetohet se paskemi njė ndėr pėrqindjet mė tė vogla nė Europė pėr numėr studentėsh, ku mesatarja e pėrgjithshme e viteve tė shkollės nuk e kalon atė tė 8.6-shit, ndėrsa nga ana tjetėr kemi njė inflacion diplomash, sidomos nė degė tė caktuara, qė prodhojnė njė ushtri tė papunėsh.

Mė shumė...

Lajme : Nė USHT arrihet bashkėpunimi mbarėkombėtar i bibliotekave
Kyqur 07-06-2007 2:46:17 (1725 Lexime)

Nė USHT arrihet bashkėpunimi mbarėkombėtar i bibliotekave

TETOVĖ, 7 QERSHOR- Njė delegacion i Ministrisė sė Kulturės, asaj tė Arsimit dhe tė Bibliotekės Kombėtare tė Kosovės, mė 6 qershor qėndruan pėr njė vizitė pune nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, ku u pritėn nga prorektori Agim Shabani.

Qėllimi i kėtij takimi ishte ideja e bashkėpunimit mes bibliotekave kombėtare dhe universitare tė rajonit, mė saktėsisht atyre shqiptare nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, si dhe Mal tė Zi dhe Preshevė, me cka mendohet se do tė bėhej njė liberalizim dhe furnizim tė bibliotekave universitare me libra, revista dhe gazeta nga tė gjitha viset, qė do tė ishte nė shėrbim tė studentėve dhe profesorėve. Me kėtė rast, drejtori i Bibliotekės universitare tė USHT-sė, Rami Kamberi tha se mbetet qė tė realizohet njė takim edhe me pėrfaqėsues tė ministrive nė Shqipėri dhe Malit tė Zi dhe nė fund tė bėhet njė kėrkesė e pėrbashkėt mes kėtyre institucioneve pėr bashkėpunim tė bibliotekave.

Mė shumė...

« 1 ... 91 92 93 (94) 95 96 97 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio