Studentet.info
« 1 ... 93 94 95 (96) 97 98 99 ... 214 »
Lajme : Prezentim me rastin e Ditės sė volonterizmit
Kyqur 23-05-2007 9:00:00 (1994 Lexime)

Volonterizmi nė USHT

Tetovė, 23 Maj - Me rastin e Ditės sė volonterizmit, nė amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, tė mėrkurėn (23.05.2007), u mbajt njė prezantim qė ishte organizuar nga Unioni i Studentėve tė USHT-sė dhe Aleanca Rinore e Tetovės.

Kryetari i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė, Kushtrim Ahmeti tha se “jemi mbledhur kėtu pėr tė diskutuar pėr punėn vullnetare, e cila nė Maqedoni ende nuk ėshtė afirmuar aq sa duhet”.

Mė shumė...

Lajme : Prof. dr. Horst Bredzinski ligjeroi nė USHT
Kyqur 17-05-2007 0:30:00 (1739 Lexime)

Akreditimi ndėrkombėtar i programit studimor tė inxhinierisė ekonomike

Tetovė, 17 maj - Prof. dr. Horst Bredzinski nga Universiteti Teknik Bergakademie tė Freibergut-Gjermani, mė 17.05.2007 (e enjte), para studentėve dhe profesorėve mbajti ligjėratėn e dytė me temė: “Akreditimi ndėrkombėtar i programit studimor tė inxhinierisė ekonomike”.

Profesori Bredzinski nėnvizoi se ai ėshtė edhe anėtar i shoqatės sė inxhinierisė ekonomike ndėrkombėtare qė bėn akreditimin e programit studimor pėrkatės nė kuadėr tė universiteteve tė Evropės.

Mė shumė...

Lajme : Prof. Horst Bredzinski ligjeroi nė USHT
Kyqur 16-05-2007 6:17:03 (1754 Lexime)

Prof. Horst Bredzinski ligjeroi nė USHT

Tetovė, 16 maj - Nė amfiteatrin e Rektoratit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, para stafit akademik dhe studentėve, tė mėrkurėn, mė 16 maj, pėr “Perspektivėn e Maqedonisė pėr t’u pranuar nė BE”, foli prof. Horst Bredzinski nga Universiteti Teknik “Bergakademie Freiberg” tė Gjermanisė.

Prof. Bredzinski u mbėshtet nė disa fakte dhe analiza, tė cilat kanė rrjedhėn nga periudha e shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė e deri nė vitin e kaluar. Ai tha se pranimi i shteteve tė reja nuk mund tė shkojė lehtė, ngase duhen tė plotėsohen shumė kushte.

Mė shumė...

Opinione : Opinione
Kyqur 16-05-2007 4:11:51 (1698 Lexime)

"Korrupsioni po mbyt universitetet…"

Nga: Isidor Koti, pedagog


E vėrteta, edhe kur ėshtė e hidhur duhet tė tregohet. Mjafton tė gėrvishtėsh lehtazi koren e korrupsionit tė shumėpėrfolur nė arsimin e lartė shqiptar dhe kjo e vėrtetė pėr tė cilėn flasin shumė zėra, merr pėrmasa dramatike. Ėshtė fatkeqėsi pėr njė komb tė thuhet se nė mjediset universitare, ku pretendohet tė modelohet brezi i ri i intelektualėve, hipotekohen rastet mė banale tė mitmarrjes. Ėshtė mė shumė se turp tė dėgjosh pėr njė sistem tė errėt ku zėri i qindra studentėve, por edhe pedagogėve tė ndershėm meket para klanit tė disa personave tė veshur me mantelin e tė fortit dhe bajraktarit qė bėn ēfarė tė dojė, me kė t'i dalė pėrpara.

Rastet e fundit tė konstatuara nė dy universitete tė vendit tonė, nė Universitetin e Gjirokastrės, vitin e kaluar dhe nė Universitetin e Elbasanit, para disa ditėsh, janė njė domethėnie e tipit prognozė e kėtij realiteti tė veshur me njė petk plot dritė-hije tė njohura e tė panjohura. Nuk janė as tė vetmet. Askush nuk flet nė kėtė sprovė tė thėnit tė sė vėrtetės, pikėrisht edhe kur zotėron faktin, sepse pas derės ka njė hije frike qė tė ndjek deri nė fund tė korridorit, madje edhe nė gjumin e natės. Deklaratat e palėve janė shumė pak afėr tė vėrtetės, pėrderisa nė mėnyrė tė pakundėrshtueshme nė kėtė sfidė "gladiatorėsh" mes skllevėrve tė lekut dhe baronėve tė tij marrin pjesė tė gjitha palėt, pa pėrjashtim.

Mė shumė...

Lajme : Kosova merr pjesė nė Konferencėn Ministrore tė vendeve anėtare tė Procesit tė Bolonjės
Kyqur 15-05-2007 10:34:37 (1498 Lexime)

Sherri i statusit Bolonja lė nė out Kosovėn


Prishtinė, 15 maj – Kosovės i ėshtė refuzuar kėrkesa pėr t’u bėrė nėnshkruese e Kartės sė Bolonjės. Kėtė e ka bėrė tė ditur vetė Ministria e Arsimit, nė prag tė nisjes sė njė delegacioni tė ministrisė, tė cilit i prin ministri Agim Veliu, pėr tė marrė pjesė nė Konferencėn Ministrore tė vendeve anėtare tė Procesit tė Bolonjės.

Mė shumė...

Lajme : Studentėt kosovarė kėrkojnė heqjen e regjimit tė vizave
Kyqur 15-05-2007 6:04:23 (1681 Lexime)

Viza veē pėr parelinjtė


Prishtinė, 15 maj – Pėrmirėsimi i lėvizjes sė lirė tė studentėve dhe profesorėve nėpėrmes reformave strukturore, nė gjithė Evropėn, ėshtė njėri nga parimet e Deklaratės sė Bolonjės, por qė nuk vlen pėr studentėt dhe profesorėt kosovarė. Statusi i paqartė i Kosovės ka bėrė qė ministrat e arsimit tė Evropės t’ia shpėrblejnė me JO vendit tonė anėtarėsimin nė Procesin e Bolonjės, ndėrsa kjo ka bėrė qė pak studentė tė shpėrthejnė kufijtė e vendit pėr tė vazhduar studimet e mėtejme, shkruan gazeta "Koha Ditore".

Mė shumė...

Lajme : Ambasadori francez mbajti ligjeratė nė USHT
Kyqur 15-05-2007 5:33:24 (1742 Lexime)

Ambasadori francez mbajti ligjeratė nė USHT

Tetovė, 15 maj - Nė Rektoratin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, tė hėnėn pasdite (14.05.2007), qėndroi ambasadori francez Bernard Valero, i cili para rektorit tė Universitetit, prof. dr. Sadi Bexheti dhe studentėve tė gjuhės frėnge ligjėroi me temė: “Marrėdhėniet franko-maqedonase”.

Ambasadori Valero me kėtė rast u shpreh se Franca gjithnjė ka pasur pėrfaqėsuesit e vet nė vendet e ish-Jugosllavisė. 90 francez gjatė luftės nė Bosnjė kanė vdekur gjatė krizės sė luftės nė vitin 1990. Shumė ushtarė janė angazhuar edhe pėr Kosovėn. Ai bėri tė ditur se edhe vetė ka qenė i pranishėm nė bisedimet nė Rambuje tė Francės. Po ashtu tha se gjatė konfliktit tė vitit 2001, pėrfaqėsues francez ishin edhe nė Maqedoni, duke dhėnė kontributin e tyre.

Mė shumė...

Lajme : Dita e hapur ne UEJL
Kyqur 14-05-2007 7:24:32 (1713 Lexime)

Maturantėt tė interesuar pėr UEJL

Tetovė, 14 MAJ - Fundjava e ka gjetur Universitetin e Evropės Juglindore me plot maturantė nė Ditėn e hapur, nė tė cilėt kanė pasur mundėsi qė tė njihen me gjithė mundėsitė qė ofron ky Institucion i lartė arsimorė dhe pėr Fakultetet nė tė cilėt ata janė tė orientuar qė tė vazhdojnė ciklin e studimeve. Nė kėtė ditė tė hapur studentėt e ardhshėm tė kėtij Universiteti janė njohur me ēėshtje tė ndryshme, ndėrsa pėr pėrgjegjėsinė e sektorit pėr informim Demush Bajrami gjatė kohės sė studimit, studentėt do t'i pėrmirėsojnė njohuritė dhe aftėsitė e tyre dhe do tė fitojnė njė perspektivė shumė tė fortė multikulturore, arsimore dhe nė mėnyra tė ndryshme, duke zhvilluar shprehi tė shumta qė kanė tė bėjnė me komunikimin, me profesionalizmin, si dhe me profesionin qė ata do tė kenė nė tė ardhmen nė shumė sfera tė ndryshme. Kėta studentė qė dalin nga ky Universitet, sipas autoriteteve, do tė jenė shumė tė pėrgatitur pėr sfidat e ardhshme qė i presin dhe atė qė kanė mėsuar nė UEJL ata do tė mund ta tregojnė nė mėnyrė praktike aty ku do tė pėrcaktohen ata, gjegjėsisht do tė kenė mė shumė vlera nė jetėn shoqėrore dhe profesionale.

Mė shumė...

Lajme : Universitetet nga Shkupi dhe Vermonti nėnshkruan marrėveshje pėr bashkėpunim
Kyqur 14-05-2007 6:15:21 (1354 Lexime)


Universitetet nga Shkupi dhe Vermonti nėnshkruan marrėveshje pėr bashkėpunim

Shkup, 14 MAJ - Universiteti "Shėn Cirili dhe Metodi" dhe Universiteti Vermont nga SHBA-ja sot nė Shkup nėnshkruan marrėveshje pėr promovimin e pėrbashkėt tė bashkėpunimit dhe kėmbimit arsimor dhe shkencor. Marrėveshjen e nėnshkruan rektori i Universitetit tė Shkupit Gjorgji Martinovski dhe prof. Meri Uotsin nga Universiteti nė shtetin federal amerikan, Vermont.

Pritet qė bashkėpunimi tė pėrfshijė projekte tė pėrbashkėta shkencoro-hulumtuese, kėmbim tė viziting-profesorėve, studentėve dhe tė diplomuarve, organizim tė konferencave dhe seminareve shkencore, kėmbim tė publikimeve, edicioneve dhe librave universitarė dhe bashkėpunim nė sferėn e rrjeteve tė komunikimit. Bashkėpunimi mundėson qė dy universitetet tė pėrgatisin aplikime tė pėrbashkėta deri te fondet pėr ndarjen e granteve pėr hulumtim dhe pėr pėrkrahje financiare tė sferave dhe temave tė kontraktuara.

Mė shumė...

Lajme : Panairi Arsimor Ballkanik – Tetova 2007
Kyqur 13-05-2007 6:36:45 (1665 Lexime)

Panairi Arsimor Ballkanik – Tetova 2007

Tetovė, 11 maj, 2007 – Qyteti universitar i Tetovės, do tė jetė nikoqir i Panairit Arsimor Ballkanik, qė do tė mbahet mė 21, 22 dhe 23 Maj 2007, nė ambientet e Qendrės Kulturore tė Tetovės (Pallatit tė Kulturės).

Qėllimi i organizimit tė Panairit Arsimor Ballkanik nė Tetovė, ėshtė komunikimi i drejtpėrdrejtė me Universitetet qė tė njohtojmė me atė ēfarė ofrojnė nė programet e tyre pėr studentėt e ardhshėm, pėr studime postdiplomike.

Panairi Arsimor Ballkanik ėshtė njė dritare pėr nxėnėsit, maturantėt, studentėt, prindėrit, njerėzit e biznesit, institucioneve qeveritare e joqeveritare, fondacionet e ndryshme qė ofrojnė bursa qė tė komunikojnė me tė gjithė universitet publike dhe private nga rajoni, si nė Maqedoni, Kosovė, Shqipėri, Turqi, Bullgari, e shumė vende tjera.

Panairi Arsimor Ballkanik, ėshtė i pėrkrahur nga tė gjithė mediumet e shkruara dhe elektronike nė rajon, Tė gjitha mediat elektronike, ato tė shkruara nacionale dhe lokale i kanė dhėnė njė mbėshtetje kėtij aktiviteti tė rėndėsishėm pėr arsimin nė pėrgjithėsi.


Mė shumė...

« 1 ... 93 94 95 (96) 97 98 99 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio