Studentet.info
« 1 ... 94 95 96 (97) 98 99 100 ... 214 »
Lajme : Kryetari i Kėshillit Kombėtar tė Cilėsisė alarmon pėr rėnie tė cilėsisė nė institucione tė arsimit tė lartė
Kyqur 12-05-2007 8:42:22 (1846 Lexime)

Nga 2008-a fillon akreditimi i universiteteve


Prishtinė, 11 maj – Prej fillimit tė vitit tė ardhshėm Agjencioni i Akreditimit do tė fillojė procedurėn e akreditimit pėr tė gjitha institucionet e arsimit tė lartė nė Kosovė, pėrfshirė kėtu edhe Universitetin e Prishtinės. Kėtė e ka bėrė tė ditur pėr gazetėn "Koha Ditore" Ramadan Zejnullahu, kryetar i Kėshillit Kombėtar tė Cilėsisė, i cili ėshtė organ qeverisės i agjencionit.
Njeriu i parė i Kėshillit Kombėtar tė Cilėsisė vlerėson se ka rėnie tė vazhdueshme tė cilėsisė nė institucionet e arsimit sipėror. Ai pohon se ky trend nuk ka ndalje, dhe ngrit shqetėsimin qė i njėjti staf i cili funksionon nė UP mban mėsim edhe nėpėr universitete private.

Mė shumė...

Lajme : USHT hapė dyert pėr maturantėt
Kyqur 11-05-2007 9:04:53 (2320 Lexime)

USHT hapė dyert pėr maturantėt

TETOVĖ 11 MAJ - Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) ka hapur dyert tė enjten pėr maturantėt dhe prindėrit e tyre, si dhe pėr tė interesuarit e tjerė, qė tė njihen me kushtet dhe ambientin ku studiojnė akademikėt e ardhshėm tė kėtij universiteti, manifestim ky qė do tė vazhdojė edhe tė nesėrmen, tė premten, mė 11 maj. Maturantė dhe tė gjithė tė interesuarit e tjerė, nė manifestimin “Ditėt e hapura” (Open days), patėn rastin qė tė informohen nė detaje pėr ndryshimet programore nė USHT, pėr hapjen e drejtimeve tė reja qė janė pjesė e programit tė rektorit prof. dr. Sadi Bexheti, i cili ėshtė bartės i reformave qė do tė ndodhin nė kėtė institucion universitar. Sipas rektorit Bexheti, ky Universitet ėshtė njė “portė e madhe” dhe e hapur pėr tė gjithė pa dallime etnike, fetare, gjinore apo racore.

Mė shumė...

Njoftime : USSHM-ja largon sekretarin e tij Ylber Jahija
Kyqur 11-05-2007 9:02:24 (2198 Lexime)

USSHM-ja largon sekretarin e tij Ylber Jahija


Bordi drejtues i Unionit tė Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni, pas mbledhjes sė mbajtur mė datė 8 Maj 2007, vendosi tė suspendoj z.Ylber Jahija nga detyra e sekretarit tė USSHM-sė, i emėruar pėrkohėsisht nė kėtė post.

Kėto ndryshime ndodhėn si rezultat i mospėrgjegjėsive tė tij dhe mospėrkushtimit tė mjaftueshėm qė Ylber Jahija ka treguar ndaj Unionit tė Studentėve Shqiptarė nė Maqedoni, duke abuzuar me detyrėn dhe besimin e dhėnė.

Abuzimet qė ai ka bė me postin, janė tė shumta, por pėr tė qenė sa mė transparent, i cekim vetem disa, si: kontaktimi i pesonave tė dyshimtė nga ana e tij pa dijeninė e Bordit udhėheqes. Tentimi pėr njollosjen e autoriteve tė disa profesorėve, siē janė rektori i UEJL-sė, z.Alajdin Abazi, si dhe profesorit Rufi Osmani. Sjellja jo korrekte e tij kundrejt studentėve duke manipuluar me detyrėn. Duke shkelur mbi autoritetin e USSHM-sė, ai ka dashur tė zgjedh probleme tė natyrave private, si: intervenimi nė notat semestrale, intervenimi i prindit tė tij nė rektorat pėr heqjen e pagesave tė semestrave, ose te paktėn, kalimi i tij nė kuotė shtetėrore apo lidhja e tij (in)direkte me dajėn e tij z.Mesut Shabani, prorektor nė Fakultetin Juridik, USHT.

Mė shumė...

Lajme : Jahiu largohet nga USSHM-ja
Kyqur 11-05-2007 8:28:04 (1584 Lexime)

Ylber Jahiu jep dorėheqeje nga posti sekretar I pergjithėshėm I USSHM-ės

TETOVЕ- 10 MAJ - Sekretari i pergjithshėm Unionit tė Studentėve Shqiptarė tė Maqedonisė Ylber Jahiu jep dorėheqje pas njė pune tė sukėseshme te tij. Sipas Jahiut arsyjet pėr dorėheqeje janė se ai nuk ka pasur mundėsi tė kontrolloj asnjėherė zhirollogarin e unionit studentor dhe tė dij se cilat janė tė hyrat dhe tė dalat.
Jahiu akuzohet se ka qenė I dėshtuar nė intervistat e tij dhe kryetari I USSHM-sė ka marė vendimin pėr largimin e punės si gazetar dhe nė vend tė tij tė emėrohet njė antarė tjetėr.

Mirpo Jahiu thotė se nuk largohem nga shkarkimi I gazterarit por pėr parregullsit qė bėhėn nė kėtė Union. Qė nga fillimi I revistės ende nuk janė blerė asnjė aparat digital,asnjė kompjuter dhe paisje tjera pėr punėn e revistės “Studenti Shqiptar”, mbajtja e kompjuterėve LAP-TOP nė shtėpi dhe manipulimi I kartelave studentore ėshtė vendimi largimit tė tij. Pagesa pėr bexhet e unionit janė 50-70 denar ndėrsa ju keni marė nga 150 denar dhe kjo mė detyron tė tėrhiqem nga posti qė mbaj dhe nga USSHM-ja thotė Jahiu.

Mė tej ai shton se ėshtė keqpėrdor edhe busti I Abdyselam Eminit. Nė mbledhjen e tė hollave pėr bustin kryesia e udhėhequr nga Jetmir Sejfuli ka manipuluar me grumbullimin e parave pėr bustin, tė gjitha punimet janė bėrė falas: Gurrėt, mermeri gjysma e hekurit dhe betoni shton mė tej Sekretari I pergjithshem I USSHM-se

Mė shumė...

Lajme : Manifestim nė USHT me rastin e Ditės sė Evropės
Kyqur 10-05-2007 10:40:00 (2016 Lexime)

Sfidat eurointegruese debatohen nė USHT

Tetovė, 9 maj - Dita e Evropės ka sjellė nė Tetovė njė debat mė temėn "Sfidat eurointegruese", ku kanė diskutuar studentė, profesorė si dhe intelektualė. Rektori I Universitetit tė Tetovės, Sadi Bexheti, tha se ishte nder i madh pėr atė dhe pėr universitetin qė tė shėnohet njė manifestim pėr Evropėn , nė kohėn kur Maqedonia ėshtė duke punuar nė pėrmbushjen e standardeve pėr inkuadrim nė Bashkimin Evropian (BE). "Dita e 9 majit ėshtė shndėrruar nė simbol tė unitetit tė vendeve tė kontinentit tonė. Ky unitet I kushtohet dokumentit themelor tė Bashkimit Evropian dhe simboleve tė tij, krijimit tė monedhės sė pėrbashkėt evropiane, flamurit dhe himnit tė Evropės sė bashkuar.

Mė shumė...

Lajme : Studentė dhe profesorė tė UEJL-sė vizituan arbėreshėt
Kyqur 10-05-2007 10:34:34 (1679 Lexime)

Studentė dhe profesorė tė UEJL-sė vizituan arbėreshėt

Shkup, 9 maj - Janė kthyer nga vizita njėjavore nė Kalabri tė
Italisė studentėt dhe profesorėt e Fakulteti tė Mėsuesisė nė
Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė(UEJL). "Ka
qenė vizitė mbresėlėnėse dhe e dobishme pėr tė gjithė ne", transmeton shėrbimi pėr informim I UEJL-sė fjalėt e prodekanit Vehbi
Bexheti, qė me disa profesorė dhe studentė tė kėtij fakulteti, nga 28
prilli e deri mė 4 maj, vizituan vendbanimet arbėreshe nė jug tė
Italisė. Profesorėt e UEJL-sė thuhet se kanė qėndruar pėr vizitė
pune nė Universitetin e Kalabrisė, ku tani e disa vite funksionon Katedra e gjuhės shqipe, ndėrsa kanė vizituar edhe Kishėn arbėreshe nė Kozencė tė Vjetėr

Mė shumė...

Komunikata :  UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 10-05-2007 4:40:14 (2301 Lexime)

UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ


SHBA janė miqe tanė, dhe do jenė edhe ne tė ardhemenė

Unioni i Studentėve Shqiptarė eshte tronditur pėr lajmin pėr planifikimin e sulmit terrorist mbi bazėn ushtarake Fort Dix tė Nju-Xhersit nė SHBA. "Nė parim, dėnojmė ēdo akt terrorist pavarėsisht se kush e planifikon apo edhe e kryen, pa marrė parash qėllimin dhe motivin, mirėpo pėr ne ky rast ėshtė edhe mė i rėnd kur nė tė janė tė implikuar qytetarė tė kombit tonė" ,
"Tė planifikosh njė akt terrorist mbi njė bazė ushtarak tė njė shteti mik tė shqiptarėve e posaēėrisht tė Kosovės, do tė thotė tė jesh kundėr interesave tė popullit shqiptarė, ndėrsa tė sulmosh SHBA-tė do tė thotė tė sulmosh shtetin qė promovon vlerat demokratike.
Ėshtė mirė qė autorėt e kėtij komploti u kapėn nga autoritetet amerikane para se tė kryejnė aktin e planifikuar.

Unioni i Studentėve Shqiptarė edhe me kėtė rast, i shpreh mbėshtetje tė fort dhe tė parezervė qeverisė amerikane nė luftėn kundėr terrorizmit, ndėrsa pėr autorėt e kėtij komploti kėrkojmė qė tė vihen para drejtėsisė.
Jemi tė bindur se ky akt nuk do tė prek marrėdhėniet tonė tė mira me popullin dhe qeverinė amerikane, e cila ėshtė promotore e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.
Jemi tė bindur qė autorėt e kėtij planifikim janė njerėz tė manipuluar e tė infiltruar nga qarqe anti- shqiptare, anti-islame dhe anti-amerikane, aq mė tepėr kur kjo bazė qe strehė pėr refugjatėt kosovarė gjatė luftės sė fundit.
Edhe njėherė shprehim shqetėsimin tonė pėr tentimin e aktit terrorist mbi ushtrinė amerikane e cila tek ne nė Kosovė shihet si shpėtimtare dhe ruajtėse e paqes dhe stabiliteti jo vetėm nė Kosovė por edhe nė rajon


Unioni i Studenentve Shqiptarė
Bordi i Pergjithshem
Prishtin,Tiranė,Tetovė


Njoftime : NJOFTIME NGA MINISTRIA E ARSIMIT
Kyqur 07-05-2007 3:05:56 (4042 Lexime)

Demant nė lidhje me shkrimin me titull "Gafė pėr shkollat"

Pėr hirė tė informimit tė drejtė dhe korrekt, Ministria e Arsimit dhe Shkencės lėshon njė demant nė lidhje me shkrimin me titull "Gafė pėr shkollat", pas insistimit nga shėrbimi pėr marrėdhėnie me publikun i Ministrisė Arsimit dhe Shkencės, qė tė botohet ky demantė dhe tė sqarohet opinioni nė lidhje me tė pavėrtetat qė gazetarja Laura Papraniku i plason nė kėtė shkrim dhe qė nuk ėshtė i pari, por ėshtė nė vargun e njėpasnjėshėm i keqpėrdorimit tė "Lajmit", duke plasuar informatat qė nuk janė tė vėrteta, redaktori Isen Saliu gjithashtu shkel etikėn gazetareske duke mos dashtė ta botoj nė "Lajm". Ndėrkohė, gazetarja Laura Papraniku shkel ēdo normė etike, ligjore dhe kodeksin gazetaresk duke e ofenduar zėdhėnsen e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, me fjalet "Ti nuk je normale" dhe njoftojmė opinionin e gjėrė dhe redaksinė tuaj qė pėrshkak tė qasjes joprofesionale, tendencioze dhe joetike jemi tė detyruar ta ndėrpresim komunikimin me tė. Ju pėrkujtojmė se edhe herave tjera ne kemi demantuar informata tė pavėrteta nė redaksinė, por njėkohėsisht e kanė bėrė edhe personat nė tė cilin ėshtė thirr gazetarja Laura Papraniku nė tė pavėrteta nė tė njejtin medium.

Mė shumė...

Opinione : Opinione
Kyqur 07-05-2007 2:52:24 (1723 Lexime)

Dėshira e ēuditshme e ministrit

Nga: Laura PAPRANIKU

Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti, ka shprehur dėshirė: gazetarja Laura Papraniku tė mos shkruajė pėr arsim, pasi qė ka vendosur tė ndėrpres komunikimin me tė. Me kėtė kėrkesė tė ēuditshme, ai, i ėshtė drejtuar gazetės Lajm, nga e cila kėrkon “tė ndėrmerren masa pėr vendosjen e komunikimit normal mes gazetės dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės”, pasi nuk i pėlqejnė shkrimet e gazetares, qė redaksia e ka angazhuar tė mbulojė sferėn e arsimit. Kėtė njoftim, tė cilin e ka publikuar edhe nė faqen zyrtare tė MASH-it, Rushit thotė se e bėn me insistimin e shėrbimit pėr marrėdhėnie me publikun, ndėrsa harron se asnjė gazetar nė botė, nuk mundet tė jetė fajtor qė nė dikasterin e njė ministri tė caktuar dhe tė njė gazetari qė mbulon atė lėmi, ekzistojnė probleme tė pa shumta. Konkretisht, nuk mund tė jetė fajtore gazetarja, qė Rushiti e nisi punėn si ministėr duke shkelur Kushtetutė, ligjet dhe autonominė e institucioneve tė arsimit tė lartė, solli vendim pėr emėrimin dhe shkarkimin e rektorėve nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT).

Mė shumė...

Lajme : Universiteti i Prishtines
Kyqur 02-05-2007 4:58:06 (4786 Lexime)

KUNDĖR ASISTENTĖVE TĖ RINJ

PRISHTINĖ,2 MAJ - Pėr herė tė parė profesorėt tė UP-sė janė duke iu frikėsuar studentėve tė vet sidomos atyre qė me duart e veta ua kanė vėnė 10 nė indeks. Madje, asistentė - profesorėt nėpėr shumė fakultet janė duke iu bėrė presione ish-studentėve tė tyre qė mos tė marrin pjesė nė konkursin, tė cilin e ka shpallur Universiteti i Prishtinės.

Nė kėtė konkurs pritet tė pranohem shumė asistentė - profesorė. Kėtė vit do tė favorizohen studentėt qė kanė pėrfunduar studimet me nota tė larta dhe qė njohin gjuhė tė huaja. Ndėrsa asistent – profesorėt duhet tė konkurrojnė pėr postet qė deri mė tani i kanė mbajtur. S.H. ėshtė njė studente qė ka notėn mesatare 9.8. Po ashtu njeh shumė gjuhė tė huaja. Deri sot ka publikuar shumė punime shkencore dhe ka marrė pjesė nėpėr konferenca me karakter ndėrkombėtar.

Mė shumė...

« 1 ... 94 95 96 (97) 98 99 100 ... 214 »

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio